Image and video hosting by TinyPic

FC Barcelona

Image Hosted by ImageShack.us

F. C. Barcelona je osnovana 29.11.1899. godine, a osnovao ju je Hans Gamper s 36 profesionalaca. Nalazi se u dijelu Catalonie .

Španjolsko prvenstvo su osvojili 19 puta, Copa Del Rey su osvojili 25 puta , Španjolski super kup 18 puta, Liga kup 2 puta, Copa Oro Argetina 4 puta, Liga Prvaka 3 puta, Kup UEFA 4 puta, Europski superkup, Kup pobjednika kupova 4 puta i Copa Latina 2 puta.

Trenutačno najpoznatiji igrači Barcelone su: Maradona, Romario, Ronaldo, Stojičkov, Cocu, Cruyff, Kluivert, Koeman, Figo, Hagi, Urruti i Larsson. Tim igračima bi se mogli priključiti i: Messi, Ronaldinho, Puyol, Eto'o, Inesta, Xavi itd.

Liga Prvaka je najveće europsko natjecanje koje se održava od daleke 1955. godine. Prvi Barcelonin naslov u tom natjecanju je bio 29.5.1992. godine u Londonu protiv Sampdorie UC. Bilo je 0:0, igrali su se produžeci kada je Koeman u 112. minuti zatresao mrežu Sampdorie za FC Barcelona Sampdoria UC 1:0.

Drugo osvajanje Lige Prvaka Barcelona je doživjela u sezoni 2005–2006. To je bilo 17.5.2006. u Parisu na stadionu Stade de France protiv Arsenala. Arsenal je poveo pogotkom Sol Campbella, no Barceloni su preokret i pobjedu donijeli pogoci Samuela Eto'a i Juliana Bellettia.

Treće osvajanje Lige Prvaka bilo je u sezoni 2008-2009 kada je Barca 27. svibnja na Rominom stadionu Olimpicu pobijedila Manchester United rezultatom 2-0. Strijelci za Katalonce su bili Eto'o (10') i Messi (70').

Barcin moto je: 'Mes que un Club!' što na hrvatskom jeziku znači 'Više od kluba!'

Opis bloga

Barca je u izvrsnoj formi, najbolja postava... Sve opširnije možete vidjeti na blogu o najboljem klubu na svijetu, FC Barceloni!

Prošla utakmica:

5.1. 22:00h FC Barcelona 1-1 Athletic Bilbao (Kup Kralja)

Sljedeća utakmica:

8.1. 22:00h Deportivo - FC Barcelona (La Liga)

Betis-Barca 3:2

Barca je u 30. kolu izgubila od Betisa što su iskoristili Real i Villarreal.

Bojan Krkić koji sve bolje igra u dresu Barcelone

U 30. kolu Barca je izgubila u gostima protiv Betisa 3:2 što je iskoristio Villarreal i prešao Katalonce za 1 bod a, Real je vratio prednost na 7 bodova ispred Barcelone i 6 bodova ispred Villarreala.

Od Barce se očekivala laka pobjeda protiv Betisa u gostima. Sve je odlično krenulo za Katalnoce. U 13. minuti Iniesta ubacuje za Eto'a koji ne iskorištava priliku no lopta se odbije do Bojana koji se odlično snalazi u Betisovom šesnaestercu i Barcelona vodi 1:0. Već u 16. minuti gosti vode 2:0. Iniesta ponovno precizno ubacuje za Eto'a kojem nije bilo teško pospremiti loptu u praznu mrežu jer je Betisov golman loše istrčao. U prvom poluvremenu Barca je još mogla povećati vodstvo no na odmor se odlazi s 2:0 za Katalonce.

U drugo poluvreme Betis je ušao odlučnije što je rodilo plodom u 63. minuti kada Edu posprema glavom loptu u mrežu. Veliku priliku za izjednačenje Betis je imao iz jedanaesterca no Valdes to odlično brani. Ali samo par minuta poslije u 76. minuti Juanito topovskim udarcem iz šesnaesterca posprema loptu u mrežu te izjednačuje na 2:2. Da stvar bude još gora za Barcelonu u 78. minuti Edu svojim drugim pogotkom sa ruba šesnaesterca pogađa za 3:2 za Betis. Do kraja utakmice bilo je još prilika s jedne i s druge strane no rezultat se nije mijenjao.
Utakmica je završila 3:2 za Betis.

Ovdje možete pogledati sažetak utakmice Real Betis-Barcelona:

| komentari (8) | printaj | # |

srijeda, 26.03.2008.

Giovani: 'Nikad nisam razmišljao o napuštanju Barce'

U intervju mladi meksički i Barcin igrač Giovani dos Santos tvrdio je kako je sretan u Barci te da je ne namjerava napustiti.

Giovani dos Santos

Meksikanac je tvrdi medijima da će njegovi složeni treninzi utjecati na ozlijedu, njegovu budućnost i šansu da Barca pobjedi u ligi.

Nakon nekoliko propuštenih utakmica zbog ozljede dos Santos je objasnio da je razgovarao s doktorima, trenerom i tehničkom tajnicom te su se dogovorli da će primiti injekciju. Nakon sezone će imati operaciju i nada se da će ga klub zadržati.

Giovani dos Santos na treningu (desno)

Što se tiče titule La Lige meksikanac je rekao da je tim bio radio pogreške no da će na kraju Barca pobjedit ligu. Nikada ne gube pouzdanje u sebe. U lošoj su situaciji. Svaki tim uči iz svojih pogrešaka.

O svojoj budućnosti dos Santos je rekao da ne može izbjeći glasine da će ići u Premier Ligu ili na neko drugo mjesto. Ne gleda u budućnost već pokušava živjeti u sadašnjosti. Sada je u Barci gdje bi volio biti ovu sezonu i još mnogo godina poslije. Nikada nije razmišljao o tome da napusti Barcu.

Za Ronaldinha je komentirao da je sve u redu, svaki igrač ima dobre i loše trenutke. To se dogodilo svim igračima. Nije normalno kada bi svi išli sano naprijed i naprijed. Barca vjeruje u njega. Nedvojbene su stvari kada netko piše nešto što nije točno. Mi smo potpuno zajedno. Mi ne možemo zabilježiti sve stvari koje čujemo.

Dodajmo još da je Barca 30. srpnja prihvatila prijateljsku utakmicu u gostima protiv Fiorentine.

| komentari (22) | printaj | # |

Ronaldinho u Inter?

Donedavno najbolji nogometaš svijeta, Brazilac Ronaldinho mogao bi već ovoga ljeta napustiti Camp Nou i preseliti u redove milanskog Intera. Priča i nije toliko nategnuta jer u tome interes vidi sponzor Nike koji je i igračev, ali i Interov sponzor.

Lampard i Ronaldinho

Ovu sezonu Ronaldinho bi htio što prije zaboraviti. Još prošle godine svi nogometni zaljubljenici kovali su ga u zvijezde. Ove sezone muči se s formom, a čak su ga i navijači Barcelone uzeli pod zub. No Brazilac se ne da. Sa svojih 28 godina daleko je od veterana i smatra da još puno toga ima za pokazati. Ali, navijači katalonskog kluba sve češće drže prst prema dolje kad je on na terenu.

Loša forma kroz cijelu sezonu, ljutnja navijača te nezadovoljstvo trenera Rijkaarda govore da je Ronaldinho sve bliže izlaznim vratima kluba. Mediji u Italiji osvanuli su sa zanimljivom pričom oko Brazilca. Talijanski novinari tvrde, pozivajući se na sigurne izvore, kako će Ronaldinho ovoga ljeta pojačati redove milanskog Intera. Ključna spona u ovom poslu trebao bi biti Nike, veliki proizvođač sportske opreme koji je Brazilčev sponzor, ali i sponzor Intera, te bi upravo ta američka kompanija financirala najveći dio tog transfera.

Sljedećeg tjedna trebali bi se sastati čelnici 'nerazzurra', Nikea i Ronaldinhov menadžer te bi trebali dogovoriti detalje tog transfera. Barcelona navodno čak i ne bi radila nikakve probleme oko prodaje Brazilca, te su ga spremni pustiti za 60 milijuna eura. Priča je vrlo zanimljiva, nešto slično već se dogodilo prije dosta godina kad je Ronaldo tako doveden također iz Barcelone u Inter. I tada je sporan bio Nike. Ako gledamo povijest, ovaj posao nije nemoguća misija.

| komentari (0) | printaj | # |

nedjelja, 23.03.2008.

Barca:Valladolid 4:1

Barca je na Nou Campu pobjedila Valladolid 4:1.

Eto'o i Iniesta

Bila je ovo utakmica koja je trebala Kataloncima da se vrate iz lošeg niza te uđu u formu. Real je odigrao utakmicu protiv Valencie koja je slavila na Bernabeu 3:2.

Iako je Barca na Nou Campu dočekala Valladolid bez puno važnih igrača od domaćih se očekivala uvjerljiva pobjeda.

Golijadu je otvorio Eto'o u 25. minuti te je sada svim momčadima u La Ligi zabio bar jedan pogodak. Vodstvo domaćih nije dugo trajalo. 6 minuta poslije tj. u 31. minuti Valladolid je izjednačio na 1:1 te se i tim rezultatom otišlo na odmor.

U drugo poluvrijeme Barca je odlučno krenula te već u 3. minuti nastavka Iniesta je zabio za Barcu i Katalonci vode 2:1. Na 3:1 za domaćine povisio je Bojan u 63. minuti. U 79. minuti je poništen pogodak Valladolid zbog zaleđa. Konačnih 4:1 postavlja Bojan svojim drugim golom u utakmici.

Dodajmo još da je u 85. minuti zamjesto Bojana ušao mladi igrač Barce Pedrito. Bojan je odigrao izvanrednu utakmicu, asistirao je na prvi gol koji je postigao Eto'o i zabio treći i četvrti.

Utakmica je završila 4:1 za Barcelonu.

Sada se Realova prednost nad Barcom smanjila na 4 boda.

Ovdje možete vidjeti sažetak utakmice Barcelone i Valladolida:

| komentari (14) | printaj | # |

Barca bez Ronaldinha

Ronaldinho će propustiti nedjeljnu utakmicu protiv Valladolida. Na listu igrača su opet pozvani Víctor Vázquez, Víctor Sánchez i Pedrito.

Víctor Vázquez

U zadnji sekund Ronaldinho je ispao s liste igrača za utakmicu protiv Valladolida. Još su izvan stroja: Messi, Deco, Marquez, Giovani, Oleguer i Jorquera (ozlijeđeni) i Milito (suspendiran). Ronnia nastavlja mučiti ozlijeda desne noge te mu se još pruža tretman. Ezquerro će također propustiti utakmicu zbog tehničkih problema.

Broj igrača koji nedostaju za Rijkarda će značiti da će morati pozvati igrače iz mladog tima, a to su: Pedrito, Víctor Vázquez i Víctor Sánchez. Dodajmo da su oni bili pozvani i u prošlom kolu kada je Barca gostovala kod Almeire (2:2).

Na subotnjem treningu Víctor Valdés i Eidur Gudjohnsen su normalno trenirali, kao i Giovanni dos Santos koji se vrača na listu igrača za nedjeljnu utakmicu.

Listi igrača za utakmicu protiv Valladolida je: Valdés, Pinto, Puyol, Zambrotta, Thuram, Abidal, Sylvinho, Touré Yaya, Edmílson, Xavi, Iniesta, Gudjohnsen, Bojan, Eto'o, Henry, Víctor Vázquez, Pedrito i Víctor Sánchez.

| komentari (13) | printaj | # |

petak, 21.03.2008.

Barca je ispala iz Kupa

Sinoć je Barca izgubila od Valencie 3-2 te tako ispala iz polufinala Španjolskog kupa. Prva utakmica na Nou Campu je završila 1-1.

Thierry Henry

Pošto je Barca u prvoj utakmici na Nou Campu igrala 1-1 sada je trebala pobjediti ili igrati izjednačeno a, da rezultat bude veći od 1-1. Završilo je 3-2 za Valenciu. Bio je to dvoboj dvojice nizozemskih trenera, Barcinog Rijkarda i Valencijinog Koemana u kojem je pobjedio Koeman.

Valencia je povela u 17. minuti predivnim pogotkom Baraje sa 20-ak metara.
Junak Valencie u ovom susretu apsolutno je bio Juan Manuel Garcia Mata koji je postigao dva gola. Prvi je zabio pri kraju prvog poluvremena u 44. minuti kada je iskoristio šeprtljavu reakciju Barcine obrane u vlastitom šesnaestercu. Poluveme je završilo 2-0 za Valenciu.

U 72. minuti Barca je smanjila rezultat pomoću dvojice igrača koji su ušli u drugom poluvremenu. Sylvinho je centrirao s lijeve strane, a Henry je loptu glavom od stativu pospremio u mrežu. Već u idućem napadu Mata je povisio na 3-1. Igrala se 73. minuta. Na 3-2 smanjio je Eto'o preciznim udarcem u 80. minuti te tako vratio nadu Kataloncima da će možda proći u finale Španjolskog kupa. Ipak Valencia se uspješno branila do kraja utakmice i Katalonci nisu uspjeli naći rupu u njihovoj obrani te izjednačiti.
Utakmica je završila 3-2 za Valenciu.

Ovdje možete vidjeti golove na utakmici polufinala Španjolskog kupa:

| komentari (6) | printaj | # |

četvrtak, 20.03.2008.

Toure Yaya i Zambrotta se vraćaju u sastav

Toure Yaya i Zambrotta se vraćaju nakon što su propustili utakmicu protiv Almerie zbog suspenzije vraćaju se na drugu utakmicu polufinala Španjolskog kupa protiv Valencie u gostima. Oleguer će propustiti susret zbog ozlijede prstiju.

Slavlje Barcinih igrača

Toure Yaya i Zambrotta se vraćaju na drugu utakmicu polufinala Španjolskog kupa protiv Valencie u gostima.

Iako se Ronaldinho i Ezquerro pomalo vraćaju na listi za ovu utakmicu ih neće biti.

Ozlijeđenim igračima Messiju, Decu, Giovaniu, Márquezu i Jorqueri se pridružio i Oleguer.

Lista od 16 igrača za ovu utakmicu je: Valdes, Pinto, Zambrotta, Milito, Puyol, Thuram, Abidal, Sylvinho, Toure Yaya, Edmílson, Xavi, Iniesta, Gudjohnsen, Bojan, Henry i Eto’o.

| komentari (4) | printaj | # |

srijeda, 19.03.2008.

"Svi znaju koliko je važna ova utakmica"

Frank Rijkard osjeća da je njegova ekipa fokusirana na polifinalnu utakmicu protiv Valencie.

Frank Rijkard

Rijkard je rekao da je njegova momčad spremna za utakmicu. Onih 1-1 na Nou Campu iz prve utakmice znači da Barca mora dati gol, biti organizirana i prije svega imati dobru igru.

Rijkard je također izjavio kako je njegova momčad spremna ostvariti pozitivan rezultat u Valenciji.

Što se tiče Ronaldinha, Rijkard je komentirao da Ronnie iako ima još problema je bio na treningu. Htio je igrati no, Barcin trener mu to nije dopustio jer uvijek pokušava zaštiti igrače koji se nisu skroz oporavili. Tako da će brazilski čarobnjak vjerojatno propustiti utakmicu protiv Valencie da se još malo odmori.

Pored Ronaldinha Barca će nastupiti bez još nekih važnih igrača. Rijkard je zadovoljan oporavkom Meksikanaca koji su danas počeli trenirati na Nou Campu ali odvojeni od ostatka momčadi.

ponedjeljak, 17.03.2008.

Barca-Almeria 2-2

Barca i Real u ovom kolu nisu ostvarili pobjede.

Eto'o i Henry na jednom od treninga

Iako je Real još u subotu izgubio od Deportiva autogolom Pepea, Barca dan poslije tj. u nedjelju nije uspijela iskoristiti poraz Reala te mu se približiti na 5 bodova. Iako je gostovanje kod Almerie izgledao već svršen posao Barca je remizirala 2:2.

Barca je u 17. minuti povela pogotkom Bojana Krkića. Almerii na 1:1 izjednačuje Pulido u 32. minuti glavom koji je došao nabačajem iz kornera te se tako odlazi na poluvreme.

U 56. minuti Henry je naprvio prodor po lijevoj strani i dodaje Eto'u kojemu nije bilo teško pospremiti loptu u mrežu i to je 2:1 za Katalonce. U 72. minuti Mllito radi start na Almeriinom Ortizu te tako dobije svoj drugi žuti tj. crveni karton. Da bi Barcini igrači trebali biti pažljiviji u svome 16-ercu kad protivnici izvode korner dokazao je Uche u 85. minuti pogotkom glavom (također nabačajem iz kornera). Utakmica je završila 2:2.

Ovdje možete vidjeti golove utakmice Almerie i Barcelone:

nedjelja, 16.03.2008.

Izostanak Ronaldinha i Giovania

Brazilac i Meksikanac su na listi ozlijeđenih i neće moći igrati protiv Almeire.

Barcini igrači na treningu uoči nedjeljne utakmice.

Lista igrača koji ne mogu igrati se povečala za jedan (Puyol i Oleguer su se vratili, a novi izostanci su Zambrotta, Ronaldinho i Giovani). Sada su izvan stroja:Deco, Messi, Jorquera, Touré Yaya, Márquez, Ezquerro, Zambrotta, Ronaldinho i Giovani. Zbog toga je Rijkard pozvao trojicu igrača iz Barce B, a to su: Pedrito, Víctor Vázquez i Víctor Sánchez.

Oleguer se vratio na svoj prvi trening nakon što je propustio sedam utakmica (četiri u La Ligi, dvije u Ligi Prvaka i jednu u Španjolskom klupu). Dodajmo da je bio slomio lijevu ruku na utakmici u gostima protiv Seville.

Oleguer nije jedina nova faca na listi igrača. Puyol se vratio nakon što je propustio utakmicu Villareala zbog sunspenzije. Gianluca Zambrotta će također propustiti utakmicu zbog istog razloga (suspenzije).

Barci Schalke 04

Milan je položio oružje pred poletnim Arsenalom i trofej Lige prvaka dobit će novog vlasnika. U igri je još osam klubova, a ždrijebom je odlučeno tko će se s kim boriti za mogućnost nastupa u finalu u Moskvi 21. svibnja. Poznat je i kostur ždrijeba, odnosno mogući polufinalni parovi.

Messi i Ronaldinho

Englezi su željeli izbjeći međusobne susrete, no ždrijeb je spojio Liverpool i Arsenal. Najzadovoljniji među engleskom četvorkom može biti Manchester koji se sa sunarodnjacima može susresti tek u finalu. Prvi susreti igrat će se 1. i. 2. travnja, a uzvrati 8. i. 9. travnja. Momčadi koje su izvučene prve bit će domaćini prvih dvoboja. Chelsea je nakon Olympiacosa kao protivnika dobio i drugo veliko iznenađenje, turski Fenerbahce predvođen velikim Brazilcem Zicom na klupi. Ivan Rakitić je zaželio dvoboje s Barcelonom i dobio ih, a Roma će ponovno igrati s Manchesterom. Igrali su i u skupini, kada je United uzeo četiri boda, no Romi puno jače zvoni lanjski poraz s Old Trafforda. Bilo je 7:1. Polufinale će igrati pobjednici prvog (Ars-Liv) i četvrtog (Fen-Sch) para, te, naravno, drugog i trećeg. Finale se igra na stadionu Lužnjiki u Moskvi 21. svibnja.

| komentari (16) | printaj | # |

srijeda, 05.03.2008.

Messi ozlijeđen

Nevjerojatno, Messi se opet ozlijedio.

Lionel Messi

Na početku sezone Eto'o, pa Messi propušta El Classico na Nou Campu, pa Henryu je otkriveno da ima problema sa kralježnicom, pa Eto'o na Afričkom kupu nacija nakon toga se ozlijedio i sada kad je baš sve lijepo izgledalo, svi napadači na okupu niz se nastavlja; ozlijeda mladog Argetinca Messija.

Tridesetak minuta nakon gola Barcelone na Nou Campu se čuo uzdah. Messi je u svom prodoru prošao dvojicu-trojicu igrača odjedanput i stao je. Koliko su ga izudarali pokazuj to što je Messi samo odjednput stao (nije mogao više) i plačući odšepao sa terena. Zamjesto njega ušao je Henry.

Ozijeda nimalo ne izgleda dobro. Ozlijedio je tetivu koljena te će trebati pauzirati oko šest tjedana.

Barca u četvrtfinalu

Sinoć u 20:45 odigrana je utakmica Lige Prvaka u kojoj je Barca pobjedila 1:0.

Slavljenje Barcine Lige Prvaka 2005-2006

Sinoć je Celtic protiv Barce morao za prolazak dati dva i ne primiti ni jedan gol što je gotove nemoguće protiv ovako raspoloženih Catalonaca. Onaj poraz protiv Atletica kao da ih nije nimalo uzdrmalo jer su igrali tri puta bolje. Već u trećoj minuti domaćini su vodili 1:0 koliko je i završilo. Lijepa peta Ronaldinha pronašla ja Sylvinha koji ubacuje, a loptu nogom posprema španjolski vezni igrač Xavi. Dodajmo još da je Ronaldinho odigrao svih 90. minuta i da se skoro skroz vratio u formu.

Ovdje možete vidjeti eurogol Xavija:

utorak, 04.03.2008.

Toure i Bojan u sastavu

Yaya Toure i Bojan spremni su za današnju utakmicu Lige Prvaka na Nou Campu protiv Celtica u 20:45. No, Fran Rijkard je s popisa izostavio Edmilsona i Giovani zbog ozljeda.

Yaya Toure

Yaya Toure je propustio utakmicu u Madridu protiv Atletica kao i Bojan. No zbog ozljeda danas je Rijkard odlučio izostaviti Edmilsona i Giovania.

Ovako izgleda Barcina lista od 18 igrača za večerašnju utakmicu: Valdés, Pinto, Henry, Xavi, Iniesta, Puyol, Sylvinho, Bojan, Eto’o, Milito, Messi, Ronaldinho, Deco, Abidal, Thuram, Zambrotta, Gudjohnsen i Yaya Toure.

Dodajmo još da Marqueza pomalo prolazi ozlijeda te da je danas počeo s laganim treninzima.

Ništa od Murinha

Sportski direktor katalonskog ponosa, Barcelone, opovrgnuo je navode da bi se u ljetnom prijelaznom roku na klupi mogao pojaviti Portugalac Jose Moruniho. Također, Txiki Begiristain tvrdi da ne razmišljaju ni o Fabregasu, a željeni Cristiano Ronaldo navodno im je preskup.

Cecs Fabregas

'Nismo razgovarali s Mourinhom o njegovom dolasku. Mi imamo vjeru u Rijkaarda, sviđa nam se njegov način rada. Tražili smo od njega odgovornost i to i dobivamo', rekao je Begiristain i na taj način opovrgnuo dolazak portugalskog stručnjaka koji je navodno već sastavio popis pojačanja za Barcelonu sljedeće sezone, a na njegovoj listi se našlo ime i Luke Modrića.

Begiristain se zatim dotakao i Fabregasa, španjolskog reprezentativca i veznjaka Arsenala koji je napustio katalonsku prijestolnicu kao tinejdžer i otišao na Otok:

'Nikada nije trebao otići. Trebao je biti strpljiv poput Bojana Krkića. Sigurno bi sada igrao u prvoj momčadi. Način na koji je otišao ne daje mu mogućnost da se vrati.'

Sportski direktor Barcelone govorio je i o Cristianu Ronaldu, igraču Manchester Uniteda koji im nije zanimljiv zbog prevelike odštete.

'Jedino što se može dogoditi kada dovedete veliko ime kao što je C. Ronaldo je da potrošite sve novce za pojačanja na samo jednog igrača. To nije stil rada u Barceloni', završio je Begiristain.

nedjelja, 02.03.2008.

Prvi poraz Barce u 2008.

Sinoć je Barca doživjela prvi ovogodišnji poraz na utakmici protiv Atletica u Madridu. Utakmica je za Katalonce odlično krenula i uopće se nije slutilo da će Barcelona izgubiti, a još kamoli rezultatom 4:2. Barci se već u 10. minuti poništio pogodak, ali nakon 20 minuta, tj. u 30. minuti Barcelona je povela senzacijonalnim škaricama Ronaldinha. No do kraja poluvremena Atletico je preokrenu pogocima Agüera (36.) i Rodrígueza (42.). Do 72. minute prednost Atletica narasla je već na velikh 4:1, a goleve su još postigli Agüero (72.) i Forlan (63. pen.). Konačnih 4:2 positgao je Samuel Eto'o.
Ovaj poraz Barce Real je iskoristio pobjedom nad Recreativom u gostima 3-2, te tako povećao prednost nad drugoplasiranom Barcelonom na 5 bodova.

A ovdje možete pogledati predivni gol škaricama brazilskog čarobnjaka Ronaldinha: