09

subota

rujan

2006

TAEKWONDO

Nemam neke posebne ideje za post, no lutajući po Tube-video, provela sam neko vrijeme, pregledavajući spotove mojeg omiljenog sporta - Taekwondoa. Pa da o njemu napišem nekoliko riječi. Potjeće iz Koreje, gdje se nalazi Kukkiwon hram - okupljalište boraca iz čitavog svijeta. Kao i ostali borilački sportovi, razvija fizičku i psihičku snagu. Sam naziv, složenica je triju pojmova - ruka, noga i put. Kao i za sve sportove, potrebne su tjelesne predispozicije, ljubav i upornost, koja je po meni najvažnija. Kad se jednom krene s treniranjem, razvija se samodisciplina, samopouzdanje, samosavladavanje, savršena tjelesna kondicija, razgibanost, oblikovanje tijela koje ne izgrađuje niti jednu skupinu mišića ciljano, već sve dijelove tijela skladno. A ono što je još bitno i nimalo zanemarivo je - nužna obrana od napada jedne ili više osoba. S treniranjem se može početi u najranijoj dobi, ali i kasnije, čak i u srednjim godinama. Prije svakog treninga, tijelo se mora dobro zagrijati i razgibati, da bi se izbjegle povrede - istegnuća i uganuća. Dalje se vježbaju osnove ručnih i nožnih tehnika, sparing borbe, udaranje u fokusere i vreće, te forme - borbe sa zamišljenim protivnikom. Forme (kate) su abeceda svake borilačke vještine i osnova su kod polaganja za pojaseve (kupove). Pojasevi po redu idu: bijeli (koji se ne polaže), žuti (niži i viši), zeleni (niži i viši), plavi (niži i viši), crveni (niži i viši) i crni. Polaganje svakog pojasa (kupa), vezano je za zahtjevniju formu. Pristupanje svakom polaganju zahtjeva određeni staž u treniranju, znanje tehnike, sparing borbi. Ocjenjuje se elegancija, razgibanost i opći dojam. Nakon višeg crvenog pojasa, polaže se crni pojas, s pripadajućom - osmom formom. Ako su kandidati za polaganje crnog pojasa, mlađi od 15 godina, polažu osmu formu i dobivaju 1. (prvi) poom. Ako su stariji od 15 godina polažu crni pojas s dodatnim - razbijanjem daske, ručnim i nožnim tehnikama (iz dva pokušaja) i izvođenjem prve majstorske forme KORYO. Nakon uspješno položenog ispita nosioci su - crnog pojasa 1. (prvi) dan. Dalja polaganja vezana su za devet majstorskih formi koje imaju svoje nazive: KORYO - prvi dan, KEUMGANG - drugi dan, TAEBAEK -treći dan, PYONGWON - četvrti dan, SIPJIN - peti dan, JITAE - šesti dan, CHONKWON - sedmi dan, HANSU - osmi dan i ILYEO - deveti dan. No što su viši danovi, to su kandidati za polaganje malobrojniji, a duljina staža i zahtjevi su veći. Za izuzetne zasluge u razvijanju i unapređivanju tog borilačkog sporta, mogu se dodijeliti danovi.
Natjecateljski dio treniranja nije obavezan, ali omasovljenjem te borilačke vještine, turniri su postali mjesta, gdje se stečena znanja pokazuju i dokazuju. Time se također razvija natjecateljski i sportski duh. Borbe se odvijaju u punom kontaktu, uz najveću moguću zaštitu - kacigu, gumu za zube, štitnike za ruke i noge, suspenzor za područje genitalija i oklop.
Natjecateljski turniri ne bi trebali biti mjesta nesportskog ponašanja, no takvi primjeri se ne mogu izbjeći. Treba biti dostojanstven u pobjedi i porazu. Ovaj sport ima svoj kodeks ponašanja. Treba poštivati svog trenera, ne demonstrirati stečena znanja van dvorane i što je najvažnije - ne zlorabiti ih. Ako se već dođe u situaciju sukoba, najbolje ga je - izbjeći, a ako to nije moguće - obraniti se i onesposobiti napadača, uz nanošenje minimalnih povreda.
Taekwondo je vještina i sport koji se može trenirati do najkasnije životne dobi, može se vježbati samostalno i ne zahtjeva određene uvjete, a nagrađuje - dobrom kondicijom, pokretljivošću i izdržljivošću. Iako je fizički naporan, ako se njime ozbiljnoi bavi, svaka prolivena kap znoja nagrađuje - dobrim zdravljem i vitalnošću do visokih godina.
Na kraju, uz ovaj tekst, izabrala sam snimku, koja ne spada u klasične forme i tehniku. To je u stvari atraktivna, umjetnička točka, ali nije zato manje vrijedna. U njoj su spojeni dijelovi ručnih i nožnih tehnika i dijelovi formi, na elegantan i savršeno izveden način, uz pratnju glazbe. Meni se strašno svidjela, a nadam se da će i vama. Pozdrav!thumbupwavecerek


<< Arhiva >>