PRIJAVE ZA LJETNI KAMP
Za ljetni kamp možete se prijaviti do kraja I. mjeseca. Treba dvije prve rate platiti odjednom. Od uvođenja EUR treba plaćati 60 EUR rata.
- subota 21.1. u ??? h, službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Gorica), o/o Šef
FULIR U PARIZU
Naša razvodnica Veronika Fulir**** nam je u Parizu. Opala mala!!!!
KREDE I TRAKE
Zagrebačke mažoretkinje u svom skladištu imaju:
- 10 velikih kutija kreda za iscrtavanje borilišta pred natjecanja
- 23 velika koluta samoljepljivih širokih traka za borilišta
- 11 velikih kolutova crveno-bijelih traka za odvajanje zona
U KOJIM DVORANAMA RADIMO
Zagrebačke mažoretkinje imaju treninge u slijedećim dvoranama:
• Ivana Filipovića (srijedom S1A)
• Hrvatsko vojno učilište (trenutno se dvorana obnavlja)
• Hercegovačka 111 (sve grupe osim dječjih sastava)
• Palmotićeva 30 (D1 i D2)
• 1. gimnazija (S1A, S1B i J1A)
• Maksimirski stadion (od 4. do 9. mjeseca kada je toplo vrijeme svi sastavi)
• OŠ Bartola Kašića (izvanredni treninzi)
• Dječji vrtić Različak (izvanredni treninzi)
ZAGREBAČKE ŠUME
Na području Zagreba ima
- 20.318 ha šuma
- oko polovice su državne, a polovica privatne šume
- od toga 12.235 ha su šume za gospodarsku eksploataciju, a 94 ha su zaštitne šume i 4538 ha su zaštićene šume, a 30611 su šume namijenjene znanstvenim istraživanjima, nastavi i obrani RH
- najviše ima šuma bukve, pa hrasta lužnjaka i hrasta kitnjaka
- u šumama ima ukupno 61.592 m3 drvene građe
- godišnje se posiječe 51.995 drveća
MIROGOJ
Mirogoj je središnje zagrebačko groblje i smatra se jednim od najljepših groblja u Europi. On je zapravo park i umjetnička galerija na otvorenom.
Šezdesetih godina 19. stoljeća Grad Zagreb je odlučio otvoriti središnje groblje i zatvoriti nekolicinu manjih groblja. Stoga je 1873. kupio zemljište Ljudevita Gaja, zbog čega je groblje i prozvano „Mirni Gaj“, tj. Mirogoj. Groblje je otvoreno 6.11.1876. Groblje je bilo namijenjeno svim vjeroispovijestima, pa je bilo podijeljeno u: katolički, pravoslavni, protestantski i židovski dio.
Uređenje groblja povjereno je Hermanu Bolléu (koji je projektirao neke od najvažnijih zagrebačkih zgrada uključujući i katedralu). Bollé je htio cijelo groblje okružiti arkadama (od 1879.) i paviljonima, no isto se provelo samo djelomično u prvom redu radi financijskih razloga. Arkade su se nastavile graditi prema njegovim nacrtima i nakon njegove smrti (grade se do 1917.). Za potresa 1880. arkade zbog izvrsne gradnje, nisu nastradale iako je dobar dio grada razrušen. Mrtvačnicu je Bollé projektirao 1884, a dovršena je 1886. Na mirogoju se nalazi katolička kapela Krista Kralja (izgrađena 1929), te pravoslavna kapela Sv. Petra i Pavla (izgrađena 1891). Obije je projektirao Bollé. Na Mirogoju je i zagrebački krematorij.
Na Mirogoju su pokopane znamenite osobe hrvatske povijesti, a umjetnički spomenici na grobovima su radovi najvažnijih hrvatskih umjetnika poput Antuna Augustinčića, Dušana Džamonje, Ede Murtića, Ivana Meštrovića idr.
ŠLAFENCIMER
Šlafencimer, šlafcimer = spavaća soba
Nahtkasl = noćni ormarić koji stoji pokrej kreveta, na njemu je noćna lampa, vekerica, a u njemu čarape, gaće i maramice
Psiha = niži ormarić u spavaćoj sobi sa ogledalom
Šlifer = navlaka za poplun
Vanjkuš = jastuk
Termofor = gumeno grijalo za noge
Lampa = svjetiljka
Kauč = otoman s naslonom
Kinderbet = dječji krevetac sa ogradom
Vekerica = budilica na navijanje
"Friške čarape sam ti menula u nahtkasl" = Stavila sam ti čiste čarape u noćni ormarić
„Zavužgi lampu“ = zapali svjetiljku
"Daj si navi vekericu" = Nemaj zaboraviti navidi budilicu
DRUŠTVENE IGRE
Prije kompjutera igrali smo se daleko više društvenih igara. Prve društvene igre bile su dama, koja se igrala na šahovskoj ploči, čovječe ne ljuti se (vrlo zabavna jednostavna igra sa pločom, četiri figure i kockom), te mlin (igra na ploči u kojoj se pokušavaju spojiti tri pločice okomito ili vodoravno). Igrali smo se još i potapanja brodova, te križić-kružić (obije na papiru, najčešće u školi)
Najpoznatija igra tog vremena je bila Monopoli. Prvi su bili njemački, pa smo prevodili, a kasnije su došla i hrvatska izdanja. Monopoli su igrale cijele obitelji ili čak više obitelji zajedno. Igrali su ga klinci, starci sa svojim prijateljima, ekipe iz kvarta... Barem dva puta tjedno igrao se Monopoli. U to vrijeme masovno smo igrali i Jamb (igru sa 5 kockica).
Krajem osamdesetih došao je Mikado (igra sa štapićima), a u ranim devedesetima su došli Pictionary, malo kasnije i Riziko, Jenga (igra sa drvenim prutićima), da bi sredinom devedesetih krenula najezda razno-raznih igara. Sve je rapidno stalo početkom tisućljeća kada su se krenule razvijati kompjuterske igre.
SA LJETNOG KAMPA - 7. dan
fotke: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
fotografije danas ne možemo objaviti iz tehničkih razloga. Biti će objavljene u idućem postu!
...nastavak u idućem postu...
|