Dvije posljednje audicije su ovaj četvrtak (u 20 sati) i subotu (u 15 sati) u Palmotićevoj 30.
Za detalje v. dolje
AUDICIJE ZA ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE
Još dvije audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u:
- u četvrtak 7.10. u 20 sati
- ili subotu 9.10. u 15 sati
u Palmotićevoj 30
Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!
Godisnji broj kandidata (prosjecno): 210
Prolaznost: 83-85%
Dobni razredi: 3-7 godina - djecji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su djecji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje cekanja: oko 15-30 minuta, maksimalno 60 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 2 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odloziti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Sto treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smjesak na licu)
Tko su ispitivaci: licencirani treneri mazoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mazoret plesu
Informacije o prolasku: iduci dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima
NAJCESCA PITANJA:
Kakve mjere provodite za Covid-19?
Maksimalne, daleko veće nego što propisuje država. Kako na treninzima, tako i na audiciji. Na audiciji ćemo:
- prije vašeg dolaska sve dezinficirati
- imat ćete mogućnost pranja ruku, korištnja ručnih dezinfikatora
- sve mažoretkinje i komisija će imati vizire i rukavice
- sjedalice u čekaoni će biti razmaknute na 2 metra
- u dvoranu za ispitivanje ulazit će po 2, a ne 4 djevojke, te će imati razmak od 2 metra
- neće biti doticanja ili bilo kakvih kontakata
Da li da donesem štap jer sam vec bila mazoretkinja?
Nije nuzno, no virtuoznost u tehniciranju sa stapom moze vam omoguciti pocetak treninga u 2. sastavu (svi pocinju u pocetnickom tj. 3., koji vi preskacete jer vec imate osnove tehniciranja)
Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mazoretkinja pomoci?
U nacelu ne. Kod nekih timova cak i odmaze i potrebno je dugo vremena da se isprave greske. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima moze pomoci u napretku (pocinje se od 2. sastava, te se brze napreduje u vise sastave).
Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ici na audiciju?
Apsolutno da. U nasem S1A sastavu trenutno plesu 3 djevojke koje su dosle iz drugih timova. No, morale su proci audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojak padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.
Vec sam bila Zagrebacka mazoretkinja. Hoce li mi to pomoci i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slucaju da. No, ukoliko ste vec jednom prosli audiciju i plesali u timu, svakako cete proci i ovaj puta. Nema straha.
Hoce li mi pomoci plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mazore-ples?
Najcesce da. No, koji puta i to odmaze. U svakom slucaju prepreka nije (ukoliko nesto treba ispraviti brzo cemo to napraviti).
Sto se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na nacin da se trazi da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji ispljesce ispitivac.
2. Osnovna predodzba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mazoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizicke predispozicije za bavljenje mazoret plesom (odredjeni nedostaci poput teske invalidnosti, ozbiljnih poremecaja isl. prijece bavljenje ovom aktivoscu).
Sto ako iz prve ne ponovim ritam ili pogrijesim u koraku?
Nista strasno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljace). Svatko ima drugu sansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo trecu, cak i cetvrtu sansu. No, da bi imali vise sansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).
Kako se odlucuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od clanova komisije smatra da netko ne treba proci ili nije siguran konzultira se sa kolega. Odluka se donosi dogovorom clanova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo sanse proci ce na audiciji.
Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivaci vide da ste pod stresom pomoci ce vam salama, komunikacijom, ponudit ce vam slatkis. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu sokirati vas, nego olaksati vam dolazak u nas tim.
Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivaci mogu pozvati roditelje najmladjih kandidatkinja za djecje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dodje na audiciju nece se moci osloboditi niti na treninzima koji se vrse iskljucivo bez roditelja.
Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da sto krace cekaju. U dvorani i ispred nje biti ce 6 mazoretkinja (prepoznati cete ih po uniformama) koje ce vam pomoci u ispunjavanju upitnika, te vam moci dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...
Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odluciti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to ce vam i predloziti. No, odluka je koncano na vama.
Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na iducoj audiciji?
To vam nitko ne moze zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previse se posvecuje paznje procjeni, a komisiju sacinjavaju profesionalci koji taj posao rade vec dugi niz godina.
Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva skola i pripremni tecaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizicke sposobnosti ne mogu se nauciti u skoli.
Moj tata ima poduzece i moze biti sponzor, hoce li mi to pomoci?
Nikad, nikako i ni na koji nacin. To kod nas nema sanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osudjuje. Iskreno niti ne pokusavajte!
Imate li jos koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah cemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu nase osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".
- četvrtak 7.10. u 18:30 Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef
- subota 9.10. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef
UDALA SE VIKI
Udala nam se naša trenerica i bivša predvodnica Viktorija Čeh Viki i to za Ivana Žugaja.
Ekipa, vjenčanje je bilo vrh vrhova. Ono istinski je Viki svaki pa i najnajnajmanji detalj predvidjela i uredila. Od staklene kutijice sa drvenim detaljima za prstenje, bakljade kod izlaska iz crkve, buketa na svakom stolu, pirotehnike za prvi ples, bijele ljuljačke za fotografiranje, pa do svega ostalog. Bilo je prezakon. Prvi puta sam ostao na svadbi do 5 ujutro (inače uvijek pobjegnem oko ponoći).
PLOČE SA DRŽAVAMA
Zagrebačke mažoretkinje u svom skladištu imaju 153 profesionalne svjetlo-plave ploče sa natpisima svih zemalja svijeta. Ove ploče služe za ceremonijale otvaranja prvenstava.
Zagrebačke mažoretkinje još imaju:
- 4 magnetne ploče koje se „lijepe“ za auto
- 3 ploče sa natpisima na hrvatskom i na drugoj strani na engleskom jeziku koje idu ispred povorke
- 10 različitih natpisnih ploča, različitih oblika
INCIJACIJA
Inicijacija je procedura kojom se na propisan ceremonijalni način proglašava nove razvodnice i predvodnice Zagrebačkih mažoretkinja. Svrha inicijacije nije samo tradicija Zagrebačkih mažoretkinja, nego i učvršćivanje zajedništva tima.
Inicijacija se priprema nekoliko tjedana prije, dogovorom oko datuma sa Gradskom skupštinom gdje se ista održava. Potom se pribavlja sva logistika, prepravlja se sinopsis za inicijaciju, obavi se razgovor sa upravom Gradske skupštine, obavijeste se mediji, i obavi se proba sa predvodnicama u uredu. U Skupštinu dolazimo nekoliko sati ranije kako bi mogli sve pripremit.
CAFNŠRAJT
Inicijacija počinje Cafnšrajtom, starom zagrebačkom tradicijom kojom su svi vojnici hodali gradom sa bakljama kako bi obilježili postavljanje novog zapovjednika zagrebačkog garnizona. Zagrebačke mažoretkinje obnovile su Cafnšrajt kod proglašenja svojih predvodnica i razvodnica
- Prvo sve mažoretkinje pale baklje na baklju prve predvodnice
- Na čelu kolone su ključevi grada Zagreba, koje čuvaju Zagrebačke mažoretkinje, iza njih zastave Zagreba, a potom baklje
- Cafnšrajt prolazi centrom grada
- Pred Skupštinom grada se uvijek skupi mnogo roditelja, bivših i sadašnjih mažoretkinja
- Potom mažoretkinje pale svijeće na svojim bakljama koje gase
- Nakon procedure prisegne se na zagrebačku zastavu sve mažoretkinje sjedaju na svoje unaprijed predviđene pozicije
- Potom se gase svijetla, prostorija ostaje osvijetljena samo svijećama svih mažoretkinje, zatraži se od publike da napuste prostoriju, te se zaključavaju vrata
Ostatak inicijacije je tajan i znaju ga samo i isključivo mažoretkinje Seniorskog 1A sastava.
Poseban dio inicijacije je u drugoj prostoriji Gradske skupštine gdje se održava inicijacija za 1. predvodnicu, no tu inicijaciju ne znaju čak ni ostale mažoretkinje S1A nego samo 1. predvodnice. U svakom slučaju ta inicijacija je toliko emotivna da je Viki tijekom inicijacije hiperventilirala, a nakon nje rekla: "Mogu samo reći wooow. Bez riječi sam. Ovo je stvarno veliko". A kada ju je prošla Dotoreja Kukolja rekla je: "Sada tek shvaćam koliko je sve to veliko i kakvu sam funkciju preuzela".
Nakon predvodničke inicijacije sam kraj inicijacije je otvoren za publiku, a na kojem bivše predvodnica polaže ruku na rame nove predvodnice, a ova obznanjuje da ona preuzima tim
Na kraju nova predvodnica sprema ključeve grada
Potom svi čestitaju i salutiraju predvodnici
CEH
Na kraju inicijacije je "plaćanje ceha", što je stari zagrebački običaj u kome novopostavljene predvodnice i razvodnice mora počastiti sve kolegice i okupljene. Ceh se obavlja u izložbenoj dvorani Gradske skupštine i zapravo je jedan ukusan domjenak na kojem ima i domaćih kolača, torti, razne klope i cuge.
PREDVODNIČKI PRSTEN
Dio inicijacije je i predvodnički prsten kojeg predvodnica dobiva u trajno vlasništvo. Prsten je od bijelog zlata, sa 4 safira, radi ga ručno i po mjeri poznata zagrebačka draguljarnica "Dijamant", a predvodnica će ga do kraja života nositi na svim događajima Zagrebačkih mažoretkinja na kojima prisustvuje.
ZAGREBAČKI PARKOVI
Broj parkova: 47
Površina parkova: 12.335.304 m2
Drvoreda: 243
Travnatih površina: 11.127.000 m2
Broj javnih dječjih igrališta: 768
Koševa za smeće: 4.978
Klupa: 12.797
Pješčanika: 4.547 m2
Sprava na dječjim igralištima: 4.151
10 najvećih zagrebačkih parkova
1. Park Medvednica 69.313 m2
2. Park Vjekoslava Majera 45.593 m2
3. Ribnjak 41.709 m2
4. Cerje 29.926 m2
5. Krešimirov trg 23.057 m2
6. Park Stara Trešnjevka 22.100 m2
7. Prisavlje, Boćarski dom 21.347 m2
8. Kašina 20.626 m2
9. Tomislavov trg 17.755 m2
10. Park Mirogoj 16.131 m2
Zaštičeni parkovi kao spomenici parkovne arhitekture
- Malinov park (2 ha2)
- Petra Krešimira IV (2)
- Petra Svačića (1)
- Maksimir (203)
- Josipa Juraja Strossmayera (1)
- kralja Tomislava (2)
- Zrinjevac (2)
- Opatovina (1)
- Ribnjak (5)
- Jurjevska ulica 27 i 30 (1)
- Leustekov (1)
- Dvorac Janković (2)
- Perivoj srpanjskih žrtava (2)
- Vrt zgrade u prilazu Gjure Deželića (0,01)
MIMARA
Muzej Ante i Wiltrude Topić Mimare otvoren je 1987. i od tada je glavni zagrebački muzej
- 3.750 vrhunskih umjetnina
- izvanredne umjetnine Raffaella, Velasqueza, Rubensa, Rembrandta, Goye, Delacorix...
- muzej je prvo planiran na Jezuitskom trgu, ali se Mimara sa time nije složio
O zgradi
Muzej je u zgradi "donjograske gimnazije", otvorene 1895. godine.
- njemački arhitekti A. Ludwiga i L. Th. Hülssnera, specijaliziranih za projektiranje školskih zgrada
- u sjevernoj zgradi je V. gimnazija, u južnoj osnovna škola Izidora Kršnjavog (zaslužan za izgradnju zgrade), dok je u središnjoj zgradi do 1987. bila I. i IV. gimnazija, a danas je tamo muzej Mimara
COOL
Cool, kul = odlično, super
Superiška = super, izvrsno
Cakum-pakum = vrhunski, savršeno
Picikato = precizno, savršeno
Mrak, kul, jebenica = odlično, sviđa mi se
Vrh = najbolje
Gud = dobro
Ziher, zicer = stvarno
Ekspozati = odavati
Fora = zanimljivo, šala
Imati fore = imati prednost
„Bajs ti je kul“ = Bicikl ti je odličan
„Superiška ti je zurka“ = Sviđa mi se tvoja frizura
„Majstor je to napravil cakum-pakum“ = Majstor je vrhunski obavio posao
„Obleka mu je fakat mrak“ = Odjeća mu je vrlo lijepa
„Potez ti je jebenica“ = Odlično si to napravio
"Ma to kaj si napravil je vrh" = Napravio si nabolje što si mogao
„To mi je fakat vrh“ = Ovo mi je najblolje
„Zicer si to napravil“ = Zar si stvano to napravio
„Ziher je takav trotil“ = Stvarno je takva budala
„Kak si me ekspozala“ = kako si me odala
„To je fakat fora“ = to je baš zanimljivo
„To ti je dobra fora“ = to ti je dobra šala, to si dobro rekao
„Daj mi fore“ = daj mi prednost
DOMAĆI FILMOVI
U bivšoj državi do 1990. imali smo istinski ogroman izbor odličnih filmova. Najbolji hrvatski filmovi tog vremena bili su „Tko pjeva zlo ne misli“, „Imam dve mame i dva tate“, „Glembajevi“, „Tajna Nikole Tesle“, „Štefica Cvek u raljama života“, „Akcija stadion“, „Atentat u Sarajevu“, „Družba Pere Kvržice“, „Izbavitelj“, „Kapetan Mikula Mali“, „Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj“, „Seljačka buna“, „Vlak u snijegu“, „Vuk samotnjak“, „Bitka na Neretvi“….
Srpska produkcije imala je „Balkan Express“, „Hajde da se volimo“, „Dom za vešanje“, „Tesna koža“, „Žikina dinastija“, „Ćao inspektore“, „Vojnici“, „Kamijondžije“, „Balkanski špijun“, „Moj tata na određeno vreme“, „Maratonci trče počasni krug“, „Otpisani“, „Varljivo leto '68“, „Variola vera“, „Ko to tamo peva“... Bosanci su napravili „Otac na službenom putu“, „Sjećaš li se Dolly Bell“, „Kozara“, „Sutjeska“, „Valter brani Sarajevo“…
KONCERT ZA KRAJ ŠKOLSKE GODINE - 5. dio
foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
...nastavak u idućem postu...
|