Dragi članovi i roditelji,
molimo Vas da na adresu
stozercz@mup.rh
pošaljete sa što više različitih e-mail adresa (članica, njena majka, otac, baka, djed, brat, sestra, prijatelj, dečko...) poruku Stožeru Civilne zaštite u kojoj ZAHTJEVATE da se dozvole treninzi mažoretkinja od 8.2.
Kada stožer dobije par tisuća mailova (a isto će napraviti i svi drugi klubovi) vjerojatno će morati reagirati. Zajedno smo jači!!!!!
Hrvatski mažoret savez krenuo je u žestoku kaciju protiv odluka Stožera Civilne Zaštite Republike Hrvatske:
Poštovani,
Kome je u interesu i zašto uništavanje hrvatskog društva?
Mladež je od 10 posljednjih mjeseci imala četiri mjeseca lockdowna, te ljetnu stanku, dakle 6 mjeseci bez aktivnosti, te je postala krajnje asocijalna. Asocijalnost je najveći problem današnjice, mladež živi u virtualnom svijetu, komunicira sa imaginarnim osobama, i sa najboljim prijateljima na samo metar udaljenosti komuniciraju mobitelima, mladići se više ne znaju udvarati djevojkama, osobe ne znaju međusobno razgovarati.
Koronakriza je ovo rapidno povećala. Djevojke i dječaci su stvorili nove navike ležanja na krevetu, komunikacije sa svijetom preko mobitela, beskrajnog gledanja televizije i igranja igrica. Sviđa im se da na nastavi budu samo fizički uz laptop, a da istovremeno gledaju film ili se igraju na mobitelu. Nastavnici predaju praznom eteru.
I takva mladež će se teško ponovo pokrenuti. Masovna su ispisivanja iz klubova. U posljednjih 10 mjeseci iz mažoret-timova se ispisalo 50% članova, što je oko 4.000 djevojaka. A generacija koja neće imati socijalni kontakt je osuđena na propast!
Vi to gospodo, ovim mjerama, potičete. Zašto uništavate naše društvo i budućnost svih nas?
Zabranili ste nam natjecanja, zabranili ste nam koncerte, zabranili ste nam nastupe, zabranili ste nam čak i treninge, i to smo sve poslušno prihvatili jer je bilo racionalno.
Broj zaraženih je pao za 90%. U prošlih tjedan dana broj zaraženih pao je ispod 500. Jučer 94, danas 387.
Dok je bilo 3.164 novozaražena slučaja imali smo Povorku siječanja u Vukovaru sa preko 10.000 ljudi. Danas sa 387 slučajeva ne smijemo imati treninge?
Dozvolili ste treninge na bazenima gdje je zaraza daleko veća nego u dvoranama. Dozvoli ste treninge u balonima koji zbog tlaka pod kojim su ne mogu prozračivati prostore. Dozvolili ste individualne treninge na otvorenom. Ispod nule. Tko može imati takve treninge osim skijaša?
Time ćete, gospodo, napraviti daleko veću štetu nego što radi Covid-19. Dobit ćemo generaciju pretilih osoba, asocijalnih zombija, koje neće znati niti pozdraviti, a kamoli sudjelovati u radu društva. Kome treba društvena depresija, asocijalnosti i suicid?
Stoga smatramo presudnim za opstanak društva da HITNO I ODMAH
1. dozvoli treninge mažoretkinja u školskim i drugim sportskim dvoranama uz striktno provođenje epidemioloških mjera i nadzor.
2. Da Stožer ima jedinstvene kriterije. Pa da se ne dešava da se dozvole treninzi u balonim, ali ne i u desetak puta većim sportskim dvoranama.
Skupština HMS-a je odlučila da ako ne postupi Stožer na ovaj način, i ne dozvoli treninge od 8.2. HMS će mobilizirati sve sportske, kulturne i druge klubove i pokrenuti aktivnosti u medijima i javnosti, kao i građanski bunt. Ove nacionalne i lokalne mjere, su neprihvatljive, čine nepopravljivu i trajnu štetu, uništavaju društvo, a mi nećemo dozvoliti da u par mjeseci UNIŠTITE ONO ŠTO MI GRADIMO DESETLJEĆIMA.
Naša egzistencija je u pitanju, egzistencija djevojaka i dječaka je u pitanju, a samim time je u pitanju i egzistencija cijelog našeg društva. NEMATE PRAVO UNIŠTITI GA!
Covid-19 nije ni izbliza destuktivan kao Vaše mjere i postupanje.
Alen Šćuric IDCZ
predsjednik Hrvatskog mažoret saveza
Stožer je produžio mjere zabrane treninga do 15.2. iako je broj zaraženih pao za 90%. Za nepovjerovati.
Stoga do 15.2. treninge nema ni jedan tim osim S1A i J1A, a i dalje ćete dobivati video-treninge. Članarina za 2. mjesec će biti umanjena za 50 kn, kao i u siječnju i prosincu.
Svi sastavi dobivaju snimke video-treninga i to:
- ponedjeljkom formacijski trening
- četvrtkom tehniciranje sa štapom
- nema nastupa do 15.2.
BAN JAN SE ZARUČILA
Naša bivša zamjenica predvodnice (X/2006-I/2008) Ban Jan (Petra Banjanin) se zaručila. Ban Jan nam živi u Njemačkoj.
KOLIKO NASTUPA DO SADA
U 27 godina postojanja Zagrebačke mažoretkinje su odradile 4494 nastupa. Od toga:
- 79,7% nastupa je odrađeno u Zagrebu
- 12,7% u drugim dijelovima Hrvatske i
- 7,6% u inozemstvu
- u 273 različita grada
U inozemstvu smo odradili 343 nastupa u 25 zemalja i 131 gradu i to:
- 107 Francuska
- 31 Srbija
- 28 Italija
- 24 Slovenija
- 22 Kina
- 21 Austrija
- 15 Martinique
- 13 Rumunjska
- 12 Španjolska
- 12 BiH
U Hrvatskoj smo odradili 571 nastup u 141 različitom gradu. Najviše nastupa smo odradili u:
- 47 Jastrebarsko
- 28 Samobor
- 23 Rijeka
- 20 Zaprešić
- 19 Karlovac
- 18 Sv.Križ Začretje
- 14 Vikovci
- 14 Velika Gorica
- 13 Osijek
- 13 Varaždin
U Zagrebu najviše nastupa smo imali na:
- 572 stadion Maksimir
- 390 Zračna luka Zagreb
- 237 Trg bana Jelačića
- 179 Zagrebački velesajam
- 140 KC D.Petrović
- 118 Dom sportova
- 98 ŠRC Jarun
- 92 KD V.Lisinskog
- 61 Trg P.Preradovića
- 58 hotel Sheraton
Godišnje odradimo do 250 nastupa. U prošloj Covid-19 godini odradili smo 100 nastupa.
DUBRAVKO KEKELJ
Naš kondicioni trener Dubravko Kekelj rođen je 18.4.1975. Radi kao dočasnik Hrvatske vojske, po činu narednika. Posljednjih par godina je raspoređen u Počasno-zaštitnoj bojni Hrvatske vojske u Predsjedničkim dvorima na Pantovčaku. Kondicioni je trener predsjednika Republike Hrvatske, a trenira i ministra obrane. Dubravko je u braku sa Martini Kekelj, s kojom ima troje djece od kojih dvije djevojčice Lana i Lorena, koje su obije članice Juniorskog 1A sastava.
U Zagrebačkim mažoretkinjama kondicione treninge radi oko godinu dana.
NAJVEĆI POTRESI U ZAGREBU
Najveći potres u posljednjih 150 godina u Zagrebu bio je onaj 9.11.1880, koji je bio jačine 6,3 stupnja po Richteru s epicentrom na Madvednici, koji je srušio grad i ubio 2 ljudi. Zbog potresa je umro i August Šenoa koji je po zimskom vremenu, kao gradski senator, pomagao građanima u obnovi, pa je pritom dobio upalu pluća i umro 1881. Šteta koja je pritom nastala bila je u visini polovice državnog proračuna Hrvatske.
Ostali najjači potresi u Zagrebu
- 6,7 kod Pokuplja, 8.10.1909.
- 6,5 kod Bilogore, 27.3.1930.
- 6,4 kod Petrinje, 29.12.2020.
- 6,3 kod Čučerja 17.12.1905.
- 6,3 kod Brežica 25.8.1928.
- 6,2 kod Brežica 19.1.1917.
- 6,1 kod Kraljevog Vrha 3.9.1990.
Ovaj posljednji potres 22.3.2020. je bio jačine 5,5 i imao epicentar kod Kašine, dok je onaj 29.12.2020. bio jačine 6,4 sa epicentrom kod Petrinje.
NADBISKUPSKI DVOR
Zagrebačka katedrala nalazi se u sklopu srednjevjekovne tvrđave. Zapadni dio je srušen pa se pred Katedralom prostire Kaptolski trg. Biskupska tvrđava ima šest cilindričnih i dvije pravokutne kule podignute u 16. stoljeću. S južne i istočne strane u tvrđavu je ugrađen Nadbiskupski dvor.
Barokno koncipiran Nadbiskupski dvora građen je 1729, adaptiran je 1833, te 1886. (posljednje prema projektu Hermana Bollea). Dvor ima spavaće sobe, blagovaonice, salone, svečane dvorane, urede, knjižnicu, te romaničko-gotičku kapelu Sv.Stjepana Prvomučenika iz 1250. Svečana dvorana je najvažnija i najcjelovitije sačuvani historicistički interijer Zagreba.
Dio Nadbiskupskog dvora bio je i Park Ribnjak koji je bio biskupski perivoj iz 1830, a koji je danas javni park. U riznici Zagrebačke katedrale pohranjeno je neprocjenjivo blago sa predmetima od XI. do XIX. stoljeća.
Nakon zagrebačkog potresa 22.3.2020. Nadbiskupski dvor je izuzetno mnogo stradao. Križ Zagrebačke katedrale pao je na sobu Kardinala Bozanića pa se on morao preseliti u Bogoslovno sjemenište, a kasnije u kuriju na Kaptolu 22 (bivša zgrada Hrvatske biskupske konferencije), dok se Nadbiskupski duhovni stol preselio u Branjugovu ulicu. Ured Zagrebačkog nadbiskupa preselio se u Kaptol 29, dok se Caritas preselio u Babonićevu ulicu 121.
FAMILIJA
Familija, femili = obitelj
Starci = roditelji
Stari, rista, japa = tata
Stara = mama
Buraz = brat
Sister = sestra
Deda, dida, opapa = djed
Omama, omica = baka
Šogi = šogor, brat od supružnika
Šogica = šogorica, sestra od supružnica
Vujča = ujak
Vujnica = ujna
Teči = tetak
Starina = starac
Sinek = sinko
"Ma starci me tlače" = Roditelji me gnjave
„Rista mi je nekaj nabrijan“ = Tata mi je ljut
„Buraz, nemoj me klat“ = Brate, nemoj me gnjavit
„Sinak bum ti nekaj rekel“ = Sinko, nešto ću ti reči
ZAGREBEČKA KLOPA
Neka jela su se prije stalno radila, a sada ili se rijetko rade ili su potpuno ispali iz jelovnika. A sve su to bili oblizeki. Od juha to je u prvom redu bila ajmprem ili prežgana juha (juha od brašna koja se radila za bolesne i mamurne), ajgemahtec (juha od povrća), štrukljova juha i juhe sa leberknedlima (okruglice sa jetricama) ili zemlknedlima (okruglice od kruha).
Među glavnim jelima više se ne rade kramflekrleki (krpice sa zemljem), faširanci (mljeveno meso sa starim kruhom, prezlima, jajem, lukom i češnjakom), apšmalcane mahune (mahune sa poprženim mrvicama), pilav (pileći rižoto), buće (pire od buća), sekeli gulaš (varivo od mesa i kiselog zelja), plučeca na kiselo (svinjska pluća sa octom), srca na kiselo, šufnudli (valjušci od krumpirova tjesta), prisiljeno zelje (dinstano zelje sa rajčicom), pole sa špekom (polovice krumpira u ljusci zapečene u rolu sa slaninom i putrom), granatir (tijesti, krumpir i luk), mozak s jajima, bijeli bubrezi...
Ni za doručak više se ne rade žganci sa masti, kiselim mlijekom ili običnim mlijekom, bijeli žganci, kruh sa masti ili kruh sa šećerom, griz na mleku, tenfana jaja sa brašnom, pohani kruh sa šećerom…
Rijetko kad se radi i bažulj z ričetom (grah sa ječmom), pašta fažol (grah sa tijestom), grah sa zeljem, grah sa repom, temfani grah (zapečeni pire od graha), špek-fileki (tripice sa slaninom), čušpajz mahune, poriluk, rizi-bizi (rižoto od graška), sataraš (distani luk, paprika i rajčica), purica s mlincima, buncek sa zeljem, govedina na salatu, salata od jaja (jaja, luk, ocat, ulje), hladetina (ostaci mesa u rashlađenoj juhi), prezvušt (tlačenica)…
U idućem postu o desertima koji se više ne rade.
HUMANITARNA POMOĆ MAŽORETKINJE BELE CRKVE ZA GLINU
foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
|