Image Hosted by ImageShack.us

28.08.2006., ponedjeljak

Vidova gora (780 m/nv) - Brač

Kako smo i ovaj vikend u svrhe rehabilitacije Zizinog stopala proveli na moru, a da se ne odviknem od pisanja, prisjetit ću se uspona na najviši vrh Brača, ali i općenito najviši naš otočni vrh – Vidovu goru, kojeg smo poduzeli 26. veljače ove godine. O tome sam doduše već i pisao, ali je u onom poznatom gubitku postova nestao i taj post. Dakle, sad sve ispočetka.
Nakon pristanka trajekta u Supetru i polusatnog čekanja na polazak autobusa krenuli smo nas dvoje u društvu Plavog prema Bolu. Vozač nas je ostavio na početku staze poviše Bola u Podbarju, pored putokaza koji je naznačavao da smo na pravom mjestu. Uskoro je put između kuća zamijenjen tipičnim brdskim puteljkom, vijugajući kroz usjek prema bračkoj visoravni. Staza kojom se prolazili u rimsko doba je povezivala Bol s Nerežišćima, tadašnjim bračkim središtem.


Vela staza

S lijeve strane Vele staze poglede su nam konstantno mamile litice Velikog Koštila, s ostacima ilirske gradine, gdje se danas gnijezde škanjci mišari, ali mi tog dana nismo imali sreće da ih ugledamo.


Veliko Koštilo

Zato smo ugledali ogroman broj stupova dalekovoda, porušenih da bi oslobodili mjesto novima i nama priuštili utrku s preprekama. Vjerojatno odgovorni iz HEP-a čekaju da se kablovi sami razgrade. Putem smo također na nekoliko mjesta morali otvarati ili preskakati žičane ograde, kojima je vjerojatno uloga da zadrže brojne ovce na okupu. Njihova brojna stada su nas pratila cijelim putem, sve do samog Supetra, i davala neku posebnu draž ovoj turi.


Zlatni rat

Dolaskom na visoravan dočekuje nas prekrasan pogled na Zlatni rat, a šteta što nam je izmaglica malo pokvarila pogled na Hvar i Vis. Još malo hoda i eto nas i na samom vrhu. Gore se nalazi odašiljač, a na zidu jednog od objekata smo uočili i metalni žig.


Na vrhu

U to vrijeme Zizi još nije skupljala žigove, pa smo obavezno fotografiranje obavili ispod velikog križa podignutog povodom 850. godišnjice Biskupije otoka Brača, Hvara i Visa. Putem do njega smo prošli pored odmorišta «Vladimir Nazor», gdje smo pričekali zaostalog Plavog. Uokolo smo susreli nekoliko posjetitelja, koji su do vrha stigli automobilima, istom onom cestom kojom smo se mi na povratku vratili u Supetar.


Kamenice

Na silasku smo po izlasku iz lijepe šume crnog bora s desne strane ceste vidjeli brojne kamenice u kojima se nekad čuvalo maslinovo ulje, a danas čine atrakciju brojnim stranim turistima.


Nerežišća

Na povratku smo u Nerežišćima namjeravali posjetiti i vodospremu «Nerežiške vode» u blizini Nerežišća, koja je danas utočište brojnoj koloniji zlatnih ribica, ali zbog škripca s vremenom morali smo ubrzati korak kako bi na vrijeme stigli do polaska zadnjeg trajekta s otoka.


Znatiželjnik uz cestu

Ukupno nam je za ovu turu od cca. 20 km trebalo 5 sati hoda, ali je šetnja bila i više nego lijepa s obzirom na oblačno vrijeme, iako nas je malo pod vrhom uhvatila kratkotrajna kiša, a silazak asfaltom i nije posebno ugodan.

- 15:25 - Komentari (38) - Isprintaj - #

12.08.2006., subota

Velji grad (514 m/nv) - Mljet

Nakon dva dana lutanja po Mljetu vratili smo se u našu uvalu puni dojmova koje ću sad podijeliti s vama. Iz Vele Luke smo krenuli u četvrtak rano izjutro kako bi uhvatili što bolje mjesto za ukrcaj u trajekt i na naše veliko iznenađenje stigli smo točno na ukrcaj. Očito su uvedene dodatne linije imeđu Dominča i Orebića, a to je odmah probudilo nadu da će se odgovorni sjetiti učiniti isto i s linijom Prapratno (Pelješac) – Sobra (Mljet). Nakon plovidbe od 15-tak minuta pristajemo u Orebić i uz nezaobilaznu jutarnju kavicu obavljamo prijeko potrebnu spizu, s obzirom da ne znamo što nas čeka na Mljetu, a zatim krećemo uzduž cijelog Pelješca prema novoizgrađenom trajektnom pristaništu u Prapratnom. Njime je plovidba do Mljeta skraćena na minimalnih 40 minuta. A našem oduševljenju nije bilo kraja kad nam je u biljetarnici rečeno da trajekt odmah isplovljava, jer smo se već pripremili na gotovo dvosatno čekanje u luci. Dolaskom u trajektno pristanište Sobra, koje je od samog mjesta udaljeno 2,5 km, stiže i prvi šok. Iako nam je telefonski u TZ Mljet rečeno da taxi-kombiji neprestano voze prema Nacionalnom parku, u skladu s dolascima trajekata, to se pokazalo potpuno netočnom informacijom. Naime, dolaskom u trajektno pristanište nismo zatekli apsolutno nijedan kombi, osim autobusa koji vozi tek poslijepodne kad stiže jedini brod iz Dubrovnika. Nije nam preostalo ništa nego krenuti prema Sobri i tamo okušati sreću s prijevozom.


Odisejeva špilja

Put se malo odužio, jer su nam cijelim putem slasno društvo činile najveće kupine koje smo dosad vidjeli u životu. A kasnije smo se uvjerili da ih je prepun otok. U Sobri smo uočili jedan kombi i počeli se vrzmati oko njega, a to je brzo uočila vlasnica i pristupila nam s «Hello». Kad je uvidjela da smo domaći možda je malo i splasnuo njen entuzijazam o brzoj zaradi, jer iako nam je dala svoj broj telefona to se kasnije pokazalo potpuno bezvrijednim. Srećom nam se uskoro osmjehnula sreća, jer nam je na izlasku iz mjesta stala jedna mještanka s Golfom i ponudila se da nas preveze do Babinog Polja. Milo joj je bilo kad ns je vidila s onim ruksacima na leđima. I ne samo da smo dobili prijevoz, odvezla nas je točno poviše Odisejeve Šplije, koja je jedno od mjesta kojesmo definitivno morali posjetiti na Mljetu. Tu smo se oprostili od nje uz zahvalu i krenuli uskom stazicom na petominutni hod do špilje uz konstantne duhovite prometne znakove nacrtane u okolnim stijenama. Pogled s južne strane je naprosto nezaboravan. Otvoreno more dokle god doseže pogled, a uz obalu se sve pjeni od razbijenih valova od stijene. Kupanje tu je definitivno otpalo, ali smo bar mogli uživati u prekrasnoj špilji u kojoj je prema Homeru doplivao Odisej, nakon brodoloma na stijenama otoka Ogigije i pronašao nimfu Kalipso, kći boga Posejdona, zbog koje je na otoku ostao 7 godina.


Zizi u Odisejevoj špilji

Ulaz je inače moguć i s morske strane, ali zasigurno ne i danas. Nakon kraćeg nagovaranja Zizi se za mnom spustila u špilju, na što joj moram odati priznanje jer litice izgledaju doista zastrašujuće, a zemlja je izrazito klizava zbog kiše koja je očito padala noć prije. Dovoljno je reći da smo se od brojnih posjetitelja uokolo špilje jedini odlučili spustiti dolje. U špilji se nalazi istezalište brodova s brojnim barkama i vršama uokolo, a ispod jedne od barki pronalazimo i potpuno pokislu ptičicu, koja je vjerojatno ovdje došla potražiti spas. Ostavili smo je na miru i krenuli prema izlazu iz špilje, a zatim Babinom polju. Staza vodi kroz maslinike sve do nove ceste koju na istom mjestu prelazimo i stepenicama uz školu, koja je upravo bila u fazi preuređenja za nadolazeću školsku sezonu, sve do stare ceste.


Pogled na Velji vrh i Babino Polje u njegovom podnožju

Tu nam je jedan susretljivi mještanin do detalja objasnio sve o stazi i prekrasnom pogledu s vrha. Najbitnije je da smo saznali da staza počinje kojih 100 metara niže od pošte u smjeru Sobre, a tu se doduše nalazi i putokaz prema vrhu. Prvi dio staze vodi pored staja iz kojih su izvirivale znatiželjne glave magarca, par koza i jednog razigranog psića. Nakon 10 minuta hoda smo napravili pauzu za zasluženi objed, a pogled na Babino polje je tome dalo poseban začin. Uskoro nas je prestigla četvoročlana grupa, koja očito ima isto odredište kao i nas dvoje. Nakon daljnjih 40-tak minuta hoda uz glasna razmišljanja o tome hoće li nam se posrećiti bar s vremenom, kad već nije s prijevozom, dočepali smo se vrha. Na njemu je smješten neki odašiljač i strašno nagrđuje njegov izgled i pogled uokolo. Betonski stup s kotom se nalazi iza objekata, a pored njega i metalni tuljak zaštićen plastičnim poklopcem od atmosferskih utjecaja. U njemu se nalazi žig s jastučićem, ali od upisne teke ni traga.


Autor bloga na vrhu

Već se tu opet počelo mračiti nebo, pa smo se odlučili ne zadržavati previše da nas ne uhvati nevrijeme. Zadnjih 20-tak minuta silaska nam je ne osobito jaka kiša i pravila društvo. Sklonište smo potražili u obližnjem kafiću i u tim trenucima otkrili da je Zizi negdje izgubila svoj džemper. Nije bilo druge nego krenuti u potragu za njim. Zadnje mjesto na kojem se sjeća da ga je imala zavezanog oko pojasa je bila Odisejeva špilja, pa smo se naravno opet uputili prema njoj. Nakon dva đira uokolo Zizi ga je napokon uočila uguranog u grmlje. Vjerojatno ga je neka dobra duša pronašla, pa ga je tamo ostavila da ga ne odnese vjetar. Sretni napokon krećemo natrag prema cesti, a zatim u smjeru Nacionalnog parka. Na putu su nam dva kampa, jedan u Babinom polju, a drugi u Ropi, ali je odluka brzo pala na ovaj potonji, jer je puno bliži našem sutrašnjem odredištu. Do njega nam je preostalo 9 km standardno dosadnog hoda cestom. Jedina lijepa točka je bio prekrasan pogled na pitoreskno selo Blato uz rub istoimenog polja, a na drugom kraju jezerce Blatina.


Mačkomobil uz cestu

U predvečerje prvog dana našeg lutanja Mljetom smo se spustili u Ropu, gdje je smješten kamp koji nam je trebao pružiti konaćište. Prvi dojam je bio da je pun kao šipak, ali nas je vlasnica obradovala informacijom da su preostala još dva slobodna mjesta za naš šator. Preostalo je još taman vremena za jedno brzo rashlađivanje u moru i onda na zasluženi spavanac. Dok sam napuhao dušeke, dijelu čitateljstva poznatijem kao luft-madrace, komarci su na mene navalili poput pirana. Od toga ih nije uspio odvratiti ni miris kvasine kojom sam se namazao u nadi da će me poštediti njihovih bjesomučnih napada. Zizi je za to vrijeme mudro ostala unutar šatora. Noć je prošla relativno mirno uz povremena remećenja sna od strane hrčućeg vepra iz susjednog šatora. Rano ujutro smo prvi skočili na noge, jer nas je očekivalo još 10-tak km hoda do NP-a. Već je prvi pogled davao jasne naznake da će za razliku od jučerašnjeg ovaj dan biti prekrasan. A i bolje da je jučer bilo oblačno, jer tko zna bi li uopće uspjeli sve ono otpješačiti s teškim ruksacima na leđima.


Pogled na ulaz u Veliko Jezero

Nakon 40-tak minuta hoda smo ušli unutar granica NP «Mljet». Od tog mjesta je i naše kretanje postalo znatno lakše, jer je od tog mjesta cesta u konstantnom hladu visokih stabala alepskog bora. Uskoro smo uz rub ceste uočili početak staze prema Solinama i tu se napokon oprostili od asfalta, iako je već nešto niže postojao i odvojak na šumski put za koji je također bilo navedeno da vodi u Soline. Markacija i nije bog zna što, ali orijentacija i nije posebno problematična s obzirom da smo u Babinom polju na jednom panou fotografirali kartu Mljeta. Uskoro smo napokon ugledali Veliko Jezero i shvatili da će naš trud biti bogato nagrađen kupanjem u njemu. Cijela južna obala Mljeta je okružena visokim stijenama na kojima je kupanje gotovo nemoguće. Bar je nama tako izgledalo odozgo. Stoga se kupanje u Velikom Jezeru nametalo kao spas od ovog već uzavrelog zraka. Kad je šumski put presjekao našu stazu odlučili smo ne gubiti vrijeme u potrazi za njenim nastavkom i dalje nastavili šumskim putem. Tu je već nastao problem, jer se dotad sunce već dobrano podiglo nad horizontom i nemilice nas tuklo u leđa. Ipak smo se uz dosta muke dovukli do Velikog jezera, točnije jedne uvalice između Solina i Pristaništa.


Veliko Jezero

Iscrpljeni smo skočili u more i zaboravili na sve dotadašnje teškoće. Već smo čitali da je u jezerima temperatura znatno viša, nego na otvorenom moru, ali moram priznati da je bilo i više nego ugodno uroniti u ono plavetnilo. Nakon par sati uživanja smo se nevoljko morali odvojiti od naše lagune, jer je trebalo misliti i na povratak u Sobru. A toliko toga je ostalo neviđeno. Stoga je bez puno razmišljanja donesena neopoziva odluka da ćemo se vratiti sljedećeg ljeta, ali tad isključivo zbog upoznavanja ljepota Nacionalnog parka. Zatim smo odlučili krenuti prema Polačama i tamo okušati našu sreću s prijevozom. Ali smo tamo uvidjeli da je jedini prijevoz katamaranom «Nona Ana» i to tek u 18.20. što je prekasno da bi u dogovoreno vrijeme stigli u Prapratno, gdje nas je trebao čekati prijevoz za natrag. Odluka je pala na stopiranje, ali smo zbog činjenice da je izrazito loš promet bili svjesni da će to bit tvrd orah. Ipak nam se napokon nakon što smo gotovo izgubili volju smilovao neki Francuz i prevezao nas sve do poviše samog trajektnog pristaništa. Ma svaka mu dala, osim moje! A već smo intezivno počeli razmišljati o tome da prenoćimo još jednu noć na Mljetu i sutra se vratimo bilo autobusom s Pelješca, bilo brodom na Korčulu. Kasnije smo uvidjeli da bi svaki ostanak završio loše po nas zbog neverina koji je tu noć zahvatio akvatorij. U trajektnom pristaništu smo čekali gotovo dva sata, a to vrijeme je Zizi naravno iskoristila za završno kupanje na Mljetu. Ovog puta joj je za to poslužio lukobran.
Sve u svemu, prekrasan izlet s fascinantnim krajolicima, ali ga dogodine ponavljamo isključivo s automobilom!

- 21:20 - Komentari (60) - Isprintaj - #

01.08.2006., utorak

Kom (508 m/nv) - Korčula

Ovo jutro smo se napokon prisilili da se bar na koji sat odvojimo od izležavanja na plaži i obiđemo obližnju korčulansku kontrolnu točku – vrh Kom. Staza za Kom počinje kod seoskog domaćinstva «Mala Kapja» 13 km od Vele Luke u smjeru Korčule. Ispod reklamnog panoa se nalazi putokaz prema vrhu, s naznakom da do Koma ima 1 h hoda.


Početak staze

Staza je cijelim putem izvrsno markirana i ne postoji apsolutno nijedno kritično mjesto, a taj posao su obavili članovi lokalnog planinarskog društva «Spivnik» iz Blata negdje točno prije dva ljeta. Jedina primjedba bi možda bila na neuklonjeno urušeno deblo nakon desetak minuta hoda, koje je dušu dalo za plesat Limbo. Početni dio staze je inače izrazito strm i vodi preko opožarene sjeveroistočne padine brda, pa je nažalost pod neprestanim sunčevim utjecajem. Ali srećom već nakon 15 minuta hoda ulazimo u spasonosnu gustu šumu crnike u kojoj nakon dodatnih pet minuta hoda nailazimo na putokaz da je na svega na minutu hoda od staze jama. Naravno da to ne propuštamo i skrećemo na trenutak sa staze da bi bacili oko u dva okna jame. Pored nje nailazimo na natpis «Komoračišće», a sudeći prema natpisu ispod imena jame, i njega su istraživali članovi gore navedenog društva iz Blata.


Jama Komoračišće

Nakon par minuta zadržavanja pred jamom vraćamo se natrag na stazu i nastavljamo naš uspon prema Komu. Na ovoj dionici nam ponajbolje postaje jasno staro grčko ime otoka Korkyra Melaina (Crna Korkyra), jer je padina potpuno obrasla gustom šumom crnike ili česmine, s pokojim stablom bora. Nije ni čudo što se Korčula uz Lokrum i Mljet smatra našim najpošumljenijim otokom s čak 61% površine pod šumom. Uskoro u jednom šumarku s desne strane nailazimo na lijepo uređeno odmorište s puno drvenih stolova i stolica urađenih od drvenih trupaca. Zizi je odmah uočila da su zbog gljivica u truležnom stanju i da ih za koju godinu zasigurno više nećemo pronaći na ovom mjestu.


Odmorište poviše jame

Put nas vodi dalje uzbrdo, ali ne više tako strmo kao u početku, pa bi ga na toj dionici mogao usporediti sa šetnjom po Marjanu. Samo je šteta što nam uskoro crnika više ne pruža toliku sjenu do samog vrha, ali ne treba biti nezahvalan. Dovoljno nam je dosad pomogla. Ostatak staze do grebena vodi uglavnom kroz gusto grmlje planike, ali i ostalih meni nepoznatih biljnih vrsti koje opet bez milosti grebu po potkoljenicama, baš kao na onom usponu na Šćah na Ugljanu. Uskoro smo se dočepali grebena s kojeg puca pogled na južnu stranu Korčule i na naš sljedeći cilj – Lastovo, koje nam se nažalost gubi u izmaglici.


Pogled s grebena

Za koji dan ćemo ovaj vrh gledati s druge strane kanala i nadam se da će vremenske prilike biti puno ugodnije i za hodanje i za poglede s vrha. Samo se nekako ipak bojim da neće biti tako jednostavno za ostvarit te moje želje. Po grebenu krećemo zapadno prema samom vrhu, koji nam se odmah ukazuje kao kamena glavica, i do njega imamo 5 minuta hoda.


Pogled na vrh po izlasku na greben

S vrha imamo prekrasan pogled na cijeli zapadni dio otoka, sve do Vele Luke. Na vrhu se nalazi metalna kutija s upisnom tekom, ako bi se tako uopće mogla i nazvati, jer se sastoji od samo jednog lista papira i to dupko ispunjenog imenima prijašnjih posjetitelja, većinom stranih gostiju. Ipak uspješno pronalazimo i svoje mjesto na tom listu, a onda i Zizi dobiva novi žig u Dnevniku, koji je inače smješten u kutiji i vezan lancem da bi se spriječilo njegovo otuđenje, što je inače čest problem u našim planinama. Iako je puno bolje i trajnije rješenje betoniranje metalnog žiga u stijenu. Na jednoj od za to pogodnih stijena se nalazi natpis s imenom vrha i nadmorskom visinom kraj koje smo obavili obavezno fotografiranje.


Zizi na vrhu

Inače je za ovaj vrh među planinarskoj populacijom čest naziv Kom, iako je to u biti ime brda, čiji puni naziv je točnije Veliki Kom, dok je vrh u lokalnom stanovništvu poznatiji pod imenom Veli vrh s nadmorskom visinom od 508 m. Naša kontrolna točka i nije najviši korčulanski vrh, ali je vjerojatno trudom blajskih planinara zaslužio da postane kontrolnom točkom HPO-a. Nakon 20-minutnog zadržavanja na vrhu krećemo natrag prema našoj plaži i zasluženoj nagradi urona u više nego osvježavajuće more.

- 20:23 - Komentari (45) - Isprintaj - #

< kolovoz, 2006 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.