center>


CRTICE IZ GLAVE I ŽIVOTA


Moja Ljubav

Najnježnija, najtoplija, najiskrenija

Teuta


Moja mala Sukiyaki

Zajednički blog

Teuta i Morski





Uvijek zajedno




Krasna misao moje Drage

Ljubav je najsnažnija svemirska energija čije titraje osjećamo u svom srcu, zato treba vjerovati samo njemu!



Blog je namijenjen onima koji žele zaboraviti svakodnevne brige i prepustiti se svijetu mašte

Kako slika vrijedi više od tisuću riječi moje ilustracije su uklopljene u postove. Nitko ne može moje misli bolje oslikati od mene samoga


NE VJERUJEM POPOVSKIM LAPRDANJIMA

Blog je otvoren 2. svibnja 2006.

U komentarima na svom blogu ne dozvoljavam blačenje i vrijeđanje drugih blogera

Moja galeria
Fotoklub Rijeka

Kako smo zavolili Japan 2016


Smoking Area, Kyoto, Fushimi Inare

1. Priprema putovanja
2. Smještaj
3. Među prijateljima
4. O pušenju
5. Ozbiljno i šaljivo
6. Predvečerje u Tokyu
7. Hrana
8. Ples meduza
9. Chozuya
10. Aqua fantasy
11. Riječ za kraj
12. Fushimi Inari Taisha
13.Večera u Kyotu
14.Moje prvo kupanje u Japanu

Kako smo zavolili Japan 2017



Osaka Castle

Pripreme

1. Dojmovi s putovanja
2. Subaru
6. Pjevamo Subaru
3. Čekamo nočni pogled
4. Mislima u Japanu
5. I tablet je tu

Torii on Miyajima, Hiroshima

1. Osaka Castle
2. Treba imati sreće
3. Sanja Matsuri
4. Vizure modernog Japana
5. Najviša zgrada Japana
6. Sayonara
7. U karaoke baru
8. Udon za ručak
9. Podzemlja velegrada
10. Vesela pjesmica
11. Beskućnik
12. Mikoshi
13. Ljepota kimona
14. Život je igra
15. Žice, žice, žice ...
16. Slobodno kao ptica
17. Ugodan restorančić
18. Kitayama cedar
19. U prvom redu partera
20. Shinjuku, Tokyo
21. Miyajima


Zaglavlje bloga3

29.03.2013., petak



Kako uništavamo sve živo u moru

I ovaj kišni dan iskoristih za jedno dugo pješačenje od Riječke bolnice do Vežice. Nakon Korza obavezan đir tržnicom i peškarijom. Pogled mi privukla ova rakovica izložena na jednom banku, postavljena tako da se vidi kako je bogata ikrom. Upravo taj detalj dao mi za razmišljati na koje sve načine uništavamo život u moru, pa i na ovakav način.


Velika rakovica (Maja squinado)


Skoro svaki dan na teveu, na Discoveryu, gledam seriju o lovu na rakove u Beringovom moru. Način na koji se vodi briga o izlovu uvijek me oduševljava i navodi na razmišljanje o našem odnosu prema ovom našem, najljepšem moru na svijetu, kako mu tepamo. Da puno ne duljim budem to pokušao objasniti što krače i razumljivije.

Svaki od 94 broda ima točno propisanu količinu rakova koju smije uloviti u sezoni. Kako se lovi nekoliko vrsta rakova točno se određuje koliko će trajati sezona lova na određenu vrstu. Sezona može biti od tjedan, dva, do par mjeseci. Sezona počinje u točno određeni sat i prije toga nitko nesmije početi bacati vrše. Određuje se i u koji sat kojega dana sezona završava, a ribarice se obavještvaju radiom kada prestaje sezona. Nakon što je sezona proglašena zatvorenom više se ništa nesmije izvuči iz mora.

Kako svaki brod ima određenu količinu koju može uhvatiti, svako prekoračenje se skupo kažnjava. Da bi znali koliko su uhvatili, ribari broje svakog raka koji je uhvačen u vršu. Pa pokušajte zamisliti koji je to posao ako u vršama znaju imati od nekoliko desetaka do tisuću rakova, ovisno koja se vrsta lovi. Uhvačeni rakovi moraju biti veči od propisane veličine a svaki ulovljeni manji od propisane veličine mora biti vračen u more ili slijedi rigorozna kazna. Dakle sortiranje i brojanje prije ubacivanja u brodske bazene. Iako smjena zna neprekidno trajati i do pedesetak sati, nikome ne pada ni na kraj pameti da se ne drži propisanog.

Najstrože je zabranjeno loviti ženke i sve moraju biti vračene u more. Dakle brod se može vratiti i praznih tankova ako je imao nesreču da naiđe na ženke.

Upravo takav odnos prema ženkama i briga za budučnost rakova ono je što me posebno oduševljava. A Mi sa ponosom izlažemo da se vidi kako je rakovica puna ikre. Kod nas je normalno vidjeti na ribarnici škampe pune ikre, normalno je vidjeti škampe ne veče od malog prsta, a škampari plaču kako je škampa sve manje! Kod nas je normalno da se vadi sve što pliva, roni ili puže morskim dnom, a u Beringovom moru pri ribarenju često kod temperatura duboko ispod nule, pri olujnim vjetrovima i valovima i preko deset metara, normalno je da se SVAKI ulovljen rak izmjeri i vrati u more da još malo raste ili ostavi ikru.


From Discovery, Deadliest catch photo Timebandit_zpsa0b2f315.jpg


From Discovery, Deadliest catch photo Timebandit1_zpseef9f6c0.jpg


From Discovery, Deadliest catch photo KingCrab1_zpsb0ee0010.jpg

Veličina svakog raka provjerava se prije ubacivanja u tank. Jasno da iskusno oko puno toga nemora provjeravati, ali nesmije faliti.

Zam da bude onih koji mogu reči da rakovi s ribarskog broda idu živi ravno u pogone za preradu gdje je sve automatizirano pa se zbog toga traži određena veličina i isključivo jedna vrsta u pojedinom ulovu, no način kako vode brigu o zaštiti dovoljan je za ovu usporedbu. Kapetan broda koji je prilikom istovara vidjeo da je uhvatio previše želio je to prikriti prekidom istovara nakon što je istovario dozvoljenu količinu. Odmah je došla inspekcija, naplatila mu debelu kaznu, a višak je morao istovariti po daleko nižoj cijeni od otkupne, da slučajno nebi odnesao u drugu stanicu i istovario. Prisjeo mu bogat ulov, kao i posadi kojoj je to odbijeno od plače jer nisu brojali koliko su lovili.
Slike s Beringovog mora ukrao sam sa Discoverya, Deadliest Catch


- 18:35 - Pusti vodu (26) - Isprintaj - #



23.03.2013., subota



Na vezu


Uz rivu



- 01:12 - Pusti vodu (21) - Isprintaj - #



14.03.2013., četvrtak



Letvica

Vidim da naši ministri imaju problema sa kondicijom, a naročito s preskakanjem letvice. Zbog toga sam patentirao univrezalnu letvicu i bez naknade ju poklanjam Premijeru. Naputak za uporabu nalazi se u paketu. Zbog opasnosti po zdravlje zabranjeno je na preskakanje prisiljavati one koji su samo otipkali ono što im je naređeno.

Žalosno je kada su premijeru toliko vezane ruke da si ministri mogu dozvoliti gadosti kao što je ova današnja, nakon koje ministar mrtav hladan kaže da je pogriješila osoba koja je prepisala a ne onaj koji joj je dao šta da napiše (gle slučajnosti, poziv za zaposlenje u njegovom ministarstvu). Ima ona jedna stara krasna pjesma: "Neka visi Pedro", a ministar&co odmah su se potrudili objasniti tko je Pedro u ovom slučaju.


Skok u vis, letvica photo letvica1_zps0d2d6450.jpg



Oznake: SPORT, politika


- 20:23 - Pusti vodu (22) - Isprintaj - #



12.03.2013., utorak



Soba puna mirisa

Zumbul


Ima uz put kojim prolazim kuća sa vrtom. Svaki dan taj vrt uređuje staričica povijenih leđa. Često me zna zamoliti da joj pomognem iznijeti otpad jerbo sama nemože podići poklopac kontejnera za smeće, previsok. Ponekad joj treba pomoći i neku sitnicu.

Uvijek me pita da mi ubere neki cvijet. Moj je odgovor uvijek zahvala uz objašnjenje da cvijeće berem isključivo fotičem. Juče mi nudila krasne sunovrate i ljubičice a ja sam poželio tek cvijetak zumbula. Bilo mi je teško objasniti da mi je dovoljan tek jedan cvijet. Držeči se one stare: "Jebeš karakter koji se neda nagovoriti" ipak sam pristao na dva cvijeta. Ona je bila sretna, a moja soba prepuna mirisa koji obožavam.


- 11:34 - Pusti vodu (14) - Isprintaj - #



09.03.2013., subota



Izgubljeni u magli

U magli


Slika je u punoj veličini u mojoj galeriji. Klik na sliku, pa klik na sliku u galeriji, pa ako vam ni to nije dosta klik na Full screen ili dobar stari F11



- 16:24 - Pusti vodu (20) - Isprintaj - #



08.03.2013., petak



Događaju se događanja

Znate izreku: Dogodilo se curi dite! Pa jasno da znate, a tko ju nezna. Uvijek ju rabimo za ono što se neplanirano desilo. Zašto joj se dogodilo? Pa dogodilo se jerbo nisu pazili kada su se jebavali. Da su željeli dite, tada bi rekli da je napokon trudna, da je željeno trudna, da imaju dijete koje su htjeli napraviti.

Zašto ovakav uvod? Pa zato što naši novinari taj glagol "dogoditi se" prostituiraju do besvjesti. Rabe ga da bi prikrili svoju nepismenost i skromno poznavanje materinjeg nam jezika i njegovog bogatstva.

-Događa se, nesvršeni glagol ... nešto je upravo u tijeku

-Dogodilo se, svršeni glagol ... nešto je završilo.

A to događa se može biti da cvijet upravo cvate, da netko pjeva ili hoda, da netko pada s krova, da je upravo u tijeku koncert ili protest. Da li je potrebno reči da se događa da netko upravo pada s krova? Valjda se u rečenici da netko pada s krova podrazumijeva da se to upravo događa. Ista je stvar i sa svršenim oblikom.

Kako onda novinar može izjaviti da se: "U Zagrebu upravo događaju razna događanja" (danas u vijestima u 12 na prvom programu hatevea)? I nije to samo danas. Često možemo čuti da se dogodio koncert, da se dogodila izložba, da se dogodio štrajk. Pa kako se pobogu dogodio, ko curi dite, ako je organiziran?

Vjerovatno je novinarki bilo teško reči da je netko dijelio cvijeće ženama povodom njihovog dana, da su žene izašle na ulicu da bi progovorile o svojim pravima, da je ... Jednostavnije je reči da su svi oni jednostavno događanja, bez ukusa i mirisa.

Zar nije jedna od obveza tevea da širi, među ostalim, kulturu jezika i govora? Ili je našoj tevei ispravnost izričaja zadnja rupa na svirali.


- 13:58 - Pusti vodu (6) - Isprintaj - #



07.03.2013., četvrtak



Doletjelo je proljeće

Prošle jeseni, u predvečerje, snimih odmor čvoraka na lučkim dizalicama pred njihov odlazak na jug.

Cvorak (sturnus vulgaris) 1


Danas sam izašao u oblačno predvečerje. Mislio sam da li mi treba fotić u tom sivilu. Pri pogledu na oblake zaigralo mi srce. Na krilima čvoraka, doletjelo je proljeće.

Cvorci 1 photo Cvorci2_zpsff2b082d.jpg


Cvorci photo Cvorci1_zps801561fd.jpg



- 18:48 - Pusti vodu (5) - Isprintaj - #



01.03.2013., petak



Sačuvah svoja jaja

Stojim ja tako, rekli bi prodajem zjake dok ne dođem na red. Stoji ispred mene i starija gospođa. Pade mi pogled na pod i osjetim kako mi se oko jaja počele penjati picajzle. Kljucnem oprezno gospođu po ramenu da i njoj skrenem pažnju. Vidim kako je pocrvenila ispod velikih naočala. Počela se vrpoljiti i skupljati koljena, trljati nogu o nogu kao da joj nužda, ili nedajbože nešto više. Vidjeo sam kako se još vrpolji dok je uzimala svoje stvari sa šanka.

Došao red i na mene. Jednom rukom pružam recept a drugu držim na jajima za svaki slučaj, za zlu netrebalo, velim sigurno je sigurno. Dobih svoju medicinu, krenuh prema vratima sav sretan što su jaja još na mjestu i zadnji puta bacim pogled na pod.


Intima photo Intimno1_zps5087ed95.jpg

- 10:32 - Pusti vodu (16) - Isprintaj - #



<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.



Videa iz Japana

Sukiyaki uz more
Najviša zgrada Japana
We'll be back
Hiroshima, Zvono mira
Shinto vjenčanje
Tokyo, Sanja Matsuri

8 Kolovoz, August



Vodič Japanom, sve što vas zanima i što je dobro znati


Kako smo zavolili Japan 2018


Asahi Beer Tower, Golden Flam and Tokyo Skytree

Pripreme

1. Opet među prijatelje
2.Javili su se iz hotela
3. Karte su kupljene
4. Hotel rezerviran
5. Sve je spremno
6. Još jedan dan



Japan 2018

1. Vratismo se u Hrvatsku
2.Shukkeien Garden, Hiroshima
3. Shinkansen Hikari
4. Japan, zemlja vulkana
5. Dječji spomenik mira, Hiroshima
6. Priroda je sveta
7. Osjećati se ugodno
8. Japan, second hand
9. Kako priječi cestu
10. Žuti i kosooki
11. Hiroshima 6. kolovoza 1945.
12. Music festival
13. Pjesma rađa prijatelje
14. Himeji Castle
15. Par kapi Japana
16. Tamo visoko
17. Mount Shosha
18. Marble beach, Rinku, Osaka
19. Japanska drvena arhitektura
20. Ima toga i u Japanu
21. Ručak u Kobe-u
22. Kobe Nunobiki Herb Gardens

Kako smo zavolili Japan 2019,

Planiranje putovanja

1. Odluka je pala, putujemo
2. Mi letimo, lala la
3. Kako do Japana
4. Počinje odbrojavanje
5. Yokohama

Mi kao Japanci

1. Ne izgubiti se
2. Gejša i samuraj
3. Sitnice koje to nisu
4. Hachiko, vjernost psa
5. Shinto vjenčanje
6. Vidjeti da bi vjerovali
7. Japanom 220/sat
8. Draga uspomena
9. Shibamata
10. Kišno jutro u Yokohami
11. HIKAWA MARU
12. Povjerljivi japanski razgovori
13. Najveći pauk na svijetu

JAPAN


1. Amaterasu, Boginja Sunca
2. Obnova hrama Boginje Amaterasu
3. Glicinija, najljepša na svijetu
4. Presađivanje najveće glicinije
5. Trešnjin cvijet u Japanu
6.Podzemni bicikl parking
7. Festival azaleja, Tokyo
8. ZOO Osaka
9. Japanom 220/sat
10. Ginko
11. Spavanje u kapsulama
12. Shinkansen i Maglev
13. Akvarij Osaka
14. Opet malo o Japanu
15. O japanskoj hrani
16. Staro-novo, japan
17. Setsubun festival
18. Hiroshima, Ptica na dlanu
19. Negdje nad Sibirom
20. Poplave u Japanu
21. Mostići u parkovima
22. Veliki val Kanagave
23. Uspomena na Osaku
24. Higashi Hoganji Temple







Design by More ljubavi

Uz rivu