Rođen sam u drugoj polovici prošloga stoljeća, godine 1957., 13. srpnja u Pakracu. Do toga da sam na svijet došao u pakračkoj bolnici došlo je zapravo posve slučajno jer su majku iznenada, u sedmom mjesecu blagoslovljena stanja, uhvatili trudovi dok je bila u posjetu svojim roditeljima u Daruvaru, pa su je hitno prebacili u najbližu zdravstvenu ustanovu. Djetinjstvo sam proveo u Zagrebu dijeleći sudbinu ostalih zagrebačkih mališana, što znači da sam prostor za igru pronalazio u dnevnom boravku prostranog stana u Draškovićevoj ulici ili u skučenim i mračnim dvorištima okolnih zgrada.

Osnovna škola donijela je nove prijatelje, a druženje s nekima od njih nastavljeno je i u gimnaziji. Ostali smo u kontaktu pa i danas, poslije toliko godina, razmijenimo pokoji mail ili se vidimo na proslavama godišnjice mature. Studentski dani bili su, iz današnje perspektive, najljepše razdoblje života. Studij filozofije i komparativne književnosti otvarao je nove i začudne vidike nudeći zadovoljenje intelektualne znatiželje nesazrela mladića. U to studentsko doba, 1979. godine, prijatelj me nagovorio da se zajedno prijavimo na audiciju za spikera Radio Zagreba za koju je saznao u oglasu dnevnih novina. Njemu se nije išlo samom, a meni se nije išlo uopće, ali sam pristao radi njega, pa smo se tamo pojavili u zakazano vrijeme i na moje ogromno iznenađenje, uspješno prošli i primljeni na posao.

Spikirao sam do završetka faksa, a onda prešao u novinarske vode i to najprije u obrazovnom, a od 1990. u informativnom programu gdje su mi dali da pratim rad tek osnovanih stranaka. Tu je došlo do mog prvog doticaja sa SDP-om i Ivicom Račanom. Stranci sam se priključio 1997., a na listi SDP-a izabran sam za zastupnika u Hrvatski sabor na parlamentarnim izborima 2000. Tako sam postao političar što sam, eto, i danas.

Oženjen sam Silvom, nekad također novinarkom, danas communication managerom u velikoj i uglednoj tvrtki. Imamo Doru, najljepšu, najbolju, najslađu djevojčicu od trinaest godina, u koju sam ludo zaljubljen. Trajno patim zbog toga što nemam slobodnog vremena biti s njom onoliko koliko bismo to željeli i ona i ja, ali to je valjda priča svih zaposlenih roditelja. Kada je bilo više vremena, pisao sam kazališne tekstove, a na scenu kazališta „Kerempuh“ u Zagrebu postavljeno ih je pet. Evo naslova: „Domovnica d.d.“, „Ratni profiteri u Hrvata“, „Vježbanje demokracije“, „Pljuska“ i „Sud nebeski“. Svaka je doživjela velik uspjeh i preko stotinu izvedbi. Nadam se da vrijeme pisanja nije zauvijek prošlo i da će mojih susreta s kazališnom publikom biti još.
ponedjeljak, 26.03.2007.

u švicarskoj je ipak ljepše

luka rajić, poduzetnik iz konjica koji je svoje bogatstvo počeo stjecati ranih devedesetih u sklopu genijalnog projekta pokojnog nadustavnog autoriteta o 200 bogatih hrvatskih obitelji, prodao je svoje mljekarsko carstvo i otišao u švicarsku, svoju novu domovinu. pametno. zašto da se tu nateže s onima koji neprestano nešto zanovijetaju oko toga kako su tu on i drugi stekli svoje bogatstvo. i ne samo da gnjave takvima, za rajića i društvo potpuno nezanimljivim, krajnje dosadnim temama, nego, eto, vidimo, planiraju uvesti i porez na kapitalnu dobit. pa nije luka valjda toliko nerazuman da to čeka, pa da na kraju još mora platiti i neki porez zemlji koju voli. čitam kako je profesor jurčić izračunao da bi samo na porezu od ovog posljednjeg rajićeva posla država inkasirala oko 400 milijuna kuna, što bi bilo dovoljno da se ukine participacija u zdravstvu. a da se još naplatio porez od prodaje plive, gdje su dioničari zaradili oko 12 milijardi kuna, moglo se odmah povećati plaće svih učitelja na pristojnu razinu. a što se rajića tiču ti učitelji, je li on možda kriv što su im plaće male, hoće li on možda voditi brigu o bolesnicima koji plaćaju participacije za svaki recept? tko im je kriv što se i oni devedesetih nisu našli u društvu odabranih, a mogli su, jer, eto, kako je on uspio, mlad i poduzetan, tako je uspjeti mogao svatko, zar ne? a sad se tu i premijer nešto kao ljuti na njega, pokazuje brigu za nacionalne interese, i uopće, svi su se nešto uznemirili, a zašto, zato što je on prodao svoje i otišao tamo gdje mu je ljepše i ugodnije.

26.03.2007. u 11:33 • 25 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.