_ _ _ _ _ _ promina.blog.hr

subota, 26.03.2011.

Popis stanovništva 2011

Približava nam se popis stanovništva, i evo jedne obavjesti naše Županije na tu temu:

******************************************
OBAVIJEST
Objavaljena je ODLUKA o imenovanju popisivača za provedbu Popisa 2011. godine na području Šibensko-kninske županije.
Odluku i popis možete vidjeti ovdje
Link: http://www.sibensko-kninska-zupanija.hr/doc/popis2011.pdf

Županijsko popisno povjerenstvo za Popis stanovništva, kućanstava i stanova.

******************************************

Ukoliko ste otvorili navedeni link, onda možete u dokumentu pročitati da su za Općinu Promina odabrani sljedeći popisivači:

PC PROMINA

1 BUHA RUŽICA
2 ĆEVID LOVRE
3 KNEŽEVIĆ JADRANKA
4 MARIĆ MLADEN
5 MARIN LJILJANA
6 RADAS VLAHOV KATARINA
7 SARIĆ RENATA

Za sve one koje zanima još koja informacija o Popisu stanovništva 2011 godine,
evo nekoliko najčešćih pitanja postavljenih na web stranici Državnog zavoda za statistiku
link: http://www.dzs.hr/Hrv/censuses/census2011/censusfaq.htm

Što je Popis stanovništva, kućanstava i stanova te koje su jedinice Popisa?

Popis stanovništva, kućanstava i stanova (u nastavku teksta: Popis 2011.) najveće je statističko istraživanje kojem je cilj prikupiti osnovne podatke o broju, teritorijalnom rasporedu i sastavu stanovništva prema njegovim demografskim, ekonomskim, obrazovnim, migracijskim i ostalim obilježjima. Također, Popisom se prikupljaju podaci o kućanstvima i stanovima te njihovim obilježjima.

U Republici Hrvatskoj, kao i u većini europskih zemalja, provodi se svakih 10 godina, a popisuju se tri jedinice: stanovništvo, kućanstva i stanovi.



Kada će se provesti Popis 2011?

Popis će se provesti u razdoblju od 1. do 28. travnja 2011., prema stanju na dan 31. ožujka 2011. u 24 sata, što se smatra kritičnim trenutkom Popisa.


Zašto se provode popisi?

Popis je najopsežniji izvor podataka o stanovništvu, kućanstvima, obiteljima i stanovima. Ti su podaci nužni za provedbu raznih gospodarskih i socijalnih razvojnih politika te znanstvenih istraživanja.



Koliko će sudionika biti angažirano na Popisu 2011.?

Na Popisu 2011. planiran je angažman oko 15 000 popisivača, 2 000 kontrolora, 180 instruktora i 45 koordinatora. Također je predviđen angažman od 400 osoba koje će biti angažirane na poslovima obrade podataka nakon samog popisivanja. Sudjelovat će i članovi županijskih popisnih povjerenstava i povjerenstava ispostava te voditelji popisnih centara. Točan broj sudionika ovisit će o prilikama i potrebama na terenu.

Na terenu će Popis provoditi oko 15 000 popisivača koji su prošli obuku i položili test. Svaki od njih imat će sa sobom ovlaštenje kojim dokazuje svoj status popisivača. Također, svaki će popisivač sa sobom nositi kovčežić s logom Popisa pa će popisivači i tako biti prepoznatljivi građanima.



Kolika je cijena Popisa 2011?

Zakonom o Popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine predviđena sredstva za Popis 2011. iznose oko 175 milijuna kuna.


Jesu li građani obvezni sudjelovati u Popisu 2011?

Da, sudjelovanje u Popisu 2011. obvezno je, što je naznačeno i u Zakonu o Popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine (članak 45.).



Jesu li osobni podaci prikupljeni Popisom službena tajna?

Jedno od osnovnih načela službene statistike podrazumijeva zaštitu i povjerljivost individualnih podataka.
Individualni podaci prikupljeni popisom službena su tajna i kao takvi neće se niti objavljivati niti prosljeđivati bilo kome za bilo kakve svrhe.


Koja se definicija primjenjuje u određivanju ukupnog broja stanovnika Republike Hrvatske?

U Popisu 2011., u skladu s međunarodnim standardima, za definiranje ukupnog stanovništva primijenit će se koncept uobičajenog mjesta stanovanja (place of usual residence).

Prema tom konceptu ukupnim stanovništvom zemlje smatraju se sve osobe koje u toj zemlji imaju svoje uobičajeno mjesto stanovanja.
Uobičajenim mjestom stanovanja smatra se ono mjesto gdje osoba provodi većinu svoga dnevnog vremena bez obzira na kratkotrajnu odsutnost iz tog mjesta (npr. zbog odlaska na odmor, putovanje, liječenje, u posjet i sl.).



Kada je tema Popisa stanovništva 2011 postala aktualna, u medijima su se pojavili i sljedeći naslovi: „Nema popisa u "nevidljivim" ulicama”, „Obveza postavljanja kućnog broja“.

....a u člancima se moglo pročitati:

„Temeljem Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine („Narodne novine“, broj 92/10.), popis će se izvršiti od 1. do 28. travnja 2011. godine. Navedeni Zakon nalaže da podaci o prostornim jedinicama, ulicama i kućnim brojevima zgrada moraju odražavati stanje na dan 31. prosinca 2010. kako bi se njima mogli služiti popisivači u svome radu.
Ukoliko mještani isto ne učine, Državni zavod za statistiku će naplaćivati novčane kazne u iznosu od 200,00 kuna“.

„Tako je, navodno, Državni zavod za statistiku upozorio lokalne čelnike da žurno riješe problem nepostojanja tabela s oznakom ulica i kućnih brojeva na kućama stanovništva jer, u protivnom, mještane neće ni popisati“.


Kad bi ovaj zadnji navod bio doslovno shvaćen i primjenjen u praksi, onda popisivači slobodno mogu „preskočiti“ Prominu, jer će teško pronaći iti jednu tablu sa nazivom ulice, dok bi koji kućni broj uz iznimne napore možda i pronašli.

Tu nas od nepopisivanja spašava sljedeći navod iz Zadarskog lista:

„Postoji obveza da se pripremi tehnička dokumentacija, koja se izrađuje u Uredima za katastar, Državne geodetske uprave, a koja će služiti kao podloga popisivačima na terenu. Zato provedbu nadolazećeg popisa neće ometati nepostojanje naziva ulica i kućnih brojeva, a spomenuta tehnička dokumentacija objedinjuje se u Državnom zavodu za statistiku, pojasnila je Kapitanović, istaknuvši kako su svi detalji oko provedbe popisa stanovništva u nadležnosti Državnog zavoda za statistiku.
Istaknula je, također, kako je Zakonom određeno da troškove ishođenja kućnog broja snosi vlasnik kuće, dok će troškove natpisa i obilježavanja te imenovanja ulica snositi jedinice lokalne samouprave“.


Sad kad smo kod kućnih brojeva, da li netko zna gdje je najpovoljnije iste naručiti, kupiti?

Vratimo se malo opet samom popisu stanovništva.

Zadnjih 50-ak godina, službeni popisi stanovništva nas upozoravaju da u Promini nešto treba mjenjati, inače nas za nekoliko desetljeća neće trebati niti popisivati.

Evo i grafikona napravljena na temelju podataka Državnog zavoda za statistiku koji slikovito potvrđuje moje navode:

Photobucket

Od 6525 stanovnika koliko nas je bilo 1953 godine, pa do 2574 stanovnika 1991 godine, zatim oko1300 stanovnika 2001godine- prema prvom Popisu stanovništva nakon Domovinskog rata.... došli smo do 2011 godine u kojoj nas ima –što mislite koliko?

Moja procjena je da nas neće biti više od 1100, a vaša?


- 12:25 - Komentiraj post (0) - Link posta

<< Arhiva >>






Promina blog
  • LL

Opis bloga

  • Promina blog postoji od 19.03.2005. godine, nešto više od deset godina.
    Teme su vezane uz život u Promini.....ali, tu su i druge razne teme koje su mi se u određenim trenutcima učinile zanimljivim...
    S. Sarić

    «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»


    Pomoću sljedećih linkova, saznajte nešto više o Promini.

    Gdje je Promina?

    Galerija promina.blog.hr


    Fotografije generacija iz škole:
    Stare slike Promine






    Video snimke:


































    Projekti čiju realizaciju očekujemo:









    «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»


Općina Promina









  • «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»


.....

  • ......
    .......



    «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»


    Statistika posjeta promina.blog.hr -u kroz godine








    «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»





    «««««««««««»»»»»»»»»»»»»»



    E-mail-Urednik promina.blog.hr-a:
    promina.blog.hr@gmail.com


    Zadnji postovi

...


.........................................................................Promina blog - promina.blog.hr© 2005.-2023. sva prava pridržana Urednik promina.blog.hr-a: Sanimir Sarić