SLUČAJ SEUSOVOG BLAGA
Htio bih reći par riječi oko slučaja Seusovoga blaga, jer smo mi u Hrvatskoj bili utpleteni u jednu veliku aferu povodom toga, tamo negdje početkom '80.tih godina prošlog stoljeća, a cijela ta afera vjerno svjedoči o tome kako su Hrvati decenijama bili pljačkani od jugoslavenske armije i to u pogledu njenih najvećih kulturnih vrijednosti.
Seusovo blago je poznata zbirka najljepšeg srebrnog posuđa koja se sastoji od 14 komada i jednog brončanoga kotla iz Rimskoga carstva iz razdoblja kasne antike.
Ovo je blago iskopano u okolici Barbarige na poluotoku Istri, a zaplijenjeno je u Švicarskoj 1981. godine. Tako je blago, zahvaljujući jugoslavenskoj armiji, ilegalno izneseno iz Hrvatske. Počinitelj nikada nije otkriven, a upućeni su otkrili, da su u te ilegalne poslove upleteni najviši dužnosnici jugoslavenske države, vojne i diplomatske osobe i njihova djeca koja su sudjelovala u iznošenju Seusovoga blaga iz Hrvatske koje je kasnije prodano engleskom lordu za 11 milijuna dolara.
Afera je dosegla svjetske razmjere, a o njoj se govorilo i u britanskom parlamentu kada je engleski lord na aukciji u New Yorku prodao zbirku za 90 milijuna dolara. Njujorški sud je u studenom 1993. godine odbio potraživanja Hrvatske te nije našao razlog, da se blago makne iz trusta markiza Northamptona i tako smo mi ponovno ostali budale koje su uskraćene za jednu veliku kulturnu vrijednost.
Zašto spominjem ovaj slučaj?
Pa spominjem ovaj slučaj zato, da bih uputio čitateljstvo na uobičajenu praksu naših britanskih „prijatelja“ koji nam čine dobro za male pare samo ukoliko od nas mogu izvući veće. Tako je i slučaj mog svjedočenja pred britanskom obavještajnom službom, a koje je objavljeno na portalu
http://www.magicus.info/hr/magicus/index.php
i na portalu
http://www.digitalne-knjige.com/naslovna.php
iz Zagreba trebalo biti dobrodošlo jedino, ako se iz toga mogu izvući neke koristi i ukoliko Britanija može zaraditi na mome slučaju.
I u jednom i u drugom slučaju mi smo trebali biti budale koje je moguće veslati, jer i nismo za ništa bolje.
Da čovjek pukne od smijeha!
Dr. Zlatan Gavrilović Kovač
„Seusovo blagoje poznata zbirka najljepšeg srebrnog posuđa (14 komada i jedan brončani kotao) Rimskog Carstva iz razdoblja kasne antike. Ovo je blago iskopano je u okolici Barbarige na poluotoku Istri. Zaplijenjeno je u Švicarskoj 1981. godine.
To je blago ilegalno izneseno iz Hrvatske. Počinitelj nikad nije otkriven, a upućeni su potiho nagađali da su u to upletene osobe koje su obnašale visoke jugoslavenske državne, vojne i diplomatske dužnosti te djecu tih dužnosnika, koja su sudjelovala u iznošenju Seusova blaga iz Hrvatske.
Afera je dosegla svjetske razmjere, a o njoj se govorilo i u Britanskom parlamentu. Pravo na nj polagale su Hrvatska, Libanon (tvrdili su da je iz Tira i Sidona) i Mađarska. Njujorški je prizivni sud studenoga 1993. odbio njihova potraživanja te "nije našao razlog" da se blago makne iz trusta markiza Northamptona.
Pitanje mjesta, arheološkog surječja i provenijencije nalaza tako nisu ostala riješena. Na postojanje ovog blaga pozornost je skrenula prodaja jednog komada iz ove zbirke 1980. kad su dvojica preprodavatelja iz Beča ponudili na prodaju u London. Ostali su komadi došli do tržišta, a vjeruje se da je cijelu zbirku otkupio Spencer Compton, 7. markiz od Northamptona.“
izvor: Internet
o tome i na:
http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=127037