Prirodoslovno društvo “Drava” protiv hidroelektrana kod Molvi
OČUVANJE DRAVE: GLASOVI OTPORA NAJAVI VLADE O PRIORITETNOJ GRADNJI DVIJU HIDROELEKTRANA
VIROVITICA - Prirodoslovno društvo “Drava” iz Virovitice protivi se gradnji dviju hidroelektrana kod Molvi, koje je nedavno Vlada Republike Hrvatske odredila kao prioritetne.
Aktivisti smatraju da su dvije hidroelektrane, Molve i Molve 2, samo zamjena za planiranu hidroelektranu Novo Virje, protiv koje se izjasnila cjelokupna lokalna zajednica i koja je nakon višegodišnjih protivljenja konačno izdvojena iz Prostornog plana Koprivničko-križevačke županije.
- Navodno, ove dvije zamjenske hidroelektrane neće imati prekogranični utjecaj, što nije znanstveno utvrđeno, pa se susjedna Mađarska, koja je duž Drave proglasila nacionalni park i koja se zbog toga protivila izgradnji hidroelektrane Novo Virje, ne bi morala izjašnjavati na temelju Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica - objašnjava Ivan Darko Grlica iz Prirodoslovnog društva “Drava”.
Naglašava da je plan koji je Vlada nedavno donijela u suprotnosti s drugim strategijama i uredbama.
Naime, područje na kojem bi se gradile hidroelektrane dio je nacionalne ekološke mreže, te dio buduće europske mreže ekološki značajnih područja, Natura 2000., na kojima se ne smiju realizirati projekti koji će narušiti ekološku ravnotežu. Osim toga, upozoravaju ekolozi, nova Vladina odluka u izravnoj je suprotnosti s potpisanim međunarodnim obvezama vezanima uz proglašenje i zaštitu Rezervata biosfere "Mura - Drava - Dunav", te naporima za zaštitu ovog područja u kategoriji regionalnog parka.
- Premijerka Jadranka Kosor osobno je u Mađarskoj potpisala sporazum o zajedničkom osnivanju tog biosfernog rezervata, u kojem nema riječi o novim hidroelektranama - kaže Grlica.
Vladin zaključak o gradnji hidroelektrana prezentiran je i kao antirecesijska mjera, što su aktivisti ekoloških udruga nazvali obmanom javnosti jer se nigdje ne spominje da je gradnja takvih postrojenja, kao i njihovo održavanje, iznimno zahtjevan i skup proces. Isplativost ovisi o količini vode u sustavu i teško je predvidiva, pa hidroelektrane često posluju s gubicima.
- Iako su velike hidroelektrane često zagovarane kao 'zeleni' izvor energije, one su daleko od toga zbog više razloga: zbog nepovratnog gubitka velikih površina poljoprivrednog i šumskog zemljišta, gubitka riječnih ekosustava i krajolika, izazivanja poremećaja podzemnih voda, raseljavanja lokalnih stanovnika te utjecaja na mikroklimu šireg područja - kaže Grlica.
On tvrdi da bi se područje na kojem je planirana gradnja moglo ekonomski efikasnije i dugoročno isplativije koristiti za razvoj ekološki prihvatljivih oblika turizma.
Hrvatska bez jedinstvenog plana
U Hrvatskoj se, na temelju podataka iz Strategije upravljanja vodama, iskoristilo već 65 posto hidroenergetskog potencijala, a preostali su dio, kako se navodi u Strategiji, “uglavnom dolinske lokacije s mogućim većim utjecajem na okoliš, pa tako i na režim površinskih i podzemnih voda”. “Vodni sektor, dakle, prepoznaje moguće velike ekološke i gospodarske probleme koji će nastati gradnjom dodatnih hidroenergetskih postrojenja, ali ne postoji zajednička vizija i planiranje u Hrvatskoj. Pojedini sektori samostalno odlučuju i donose parcijalne planove, a Vlada ih sve usvaja bez realnog sagledavanja sveukupnih posljedica u budućnosti”, kaže Grlica.
Navodno dvije hidroelektrane neće imati prekogranični utjecaj pa se Mađarska, koja je duž Drave proglasila nacionalni park i protivila se HE Novo Virje, ne bi morala izjašnjavati - kaže Ivan Darko Grlica
Podravske šoderice - trailer
Režiju i scenarij potpisuje Goran Šafarek, kameru Goran Šafarek te koprivnički foto/video dvojac Andrej Bunić i Hrvoje Petrić
Film će biti premijerno emitiran u srijedu, 29. svibnja, 18.30. HTV 2
"Srednje Podunavlje - srce europske divljine".
Režija, scenarij, tekst i najveći dio snimaka: Goran Šafarek
Ne živi čovjek samo od kruha
U spomen Kino klub Slavica i Mirku Laušu (1926.-2005.)
Film snimljen 2004.godine. Ideja i realizacija Zdravko Jakupec.