Par stvari koje tribate znati o raku pluća
Imate osjećaj da vas više svi bombardiraju s time kako trebate prestat pušit, o zabranama pušenja na javnom mjestu u zemljama EU, kako je to štetno za zdravlje i pomalo to uzimate kao nešto uobičajno što se događa nekom drugome u nekom drugom životu i teoretski ne uzimate mogućnost da se odjednom to može dogoditi baš vama.
Moji prijatelji uobičajno graknu na takve mogućnosti zabrane pušenja jer recimo ispijanje kave u omiljenom kafiću nije po guštu ako usput ne zapale bar jednu cigaru, koja uobičajno prijeđe u još jednu pa još jednu.
Ja osobno ne pušima, dok većina mojih prijatelja da što me nerijetko svrstava u kategoriju "aktivnog pasivnog pušača". I uobičajno sam prelazila preko tih stvari, ali onda sam se našla u situaciji da je meni jedna bliska osoba obolila od raka pluća. Naizgled zdrav čovjek,u naponu snage, nešto ga muči promuklost, pretubavanja od jednog doktora do drugog i na kraju najgora moguća dijagnoza: neoperatibilni rak pluća plus par groznih metastaza. Klasičan tip raka uzrokovan cigaretama. A najoptimističnija prognoza daje mu godinu i po života. I kad se to dogodi vama ili nekom bliskome kao u mom slučaju jednostavno sve tone u vodu i osjećate se bespomoćno jer unatoč najboljoj namjeri ne možete ništa.
Ponekad rak otkriven u ranijoj fazi i ne mora završiti na ovakav način jer je tada najčešće operatibilan.
Stoga evo svima vama par značajnih podataka o ovom raku posebno pušačima. Ako se neko nažalost prepozna, možda ipak nije prekasno da izađete na kraj s ovom podmuklom bolesti.

Koji su simptomi?
kašalj
krvavi ispljuvak
zaduha
bol u grudima
gubitak apetita
gubitak težine
Napomena: Slični su simptomi i kod TBC-a, al u svakom slučaju otiđite liječniku.
Dodatni simptomi koji se mogu povezati s ovom bolešću:
slabost
teškoće pri gutanju
teškoće pri govoru
abnormalno tamna ili svijetla koža
dekoloracija kože - plavkasta ili blijeda
abnormalni nokti
mišićne kontrakcije ili mišićna atrofija
oticanje i bol u zglobovima
promuklost ili promjene glasa
vrućica
oticanje i paraliza lica
spuštanje kapka
tresavica
razvoj dojki u muškaraca
osjetljivost ili bol u kostima
Koje će pretrage liječnik napraviti?
Nužan je posjet liječniku ako se pojave sljedeći simptomi: kašalj ili bol u grudima koji ne prestaju, hripanje prilikom udisanja, zaduha, iskašljavanje krvi, promuklost ili oticanje lica i vrata.
Slušanjem šumova u grudima stetoskopom (auskultacija) utvrđuju se trajni lokalizirani hropci. Pregledom ruku mogu se vidjeti proliferativne promjene na vrhovima prstiju. Ako postoje simptomi, liječnik će možda pogledati bronhe pomoću posebnog instrumenta - bronhoskopa - koji se povuče kroz grlo do bronha. Ova pretraga, koju nazivamo bronhoskopija obično se vrši u bolnici. Prije pretrage, bolesniku će biti dan lokalni anestetik (lijek koji uzrokuje gubitak osjećaja u kratkom vremenu) u stražnji dio grla. Može se osjetiti pritisak, ali obično ne i bol. Liječnik može uzeti stanice sa stijenki bronha ili izrezati male dijelova tkiva koje će pogledati mikroskopom da bi vidio postoje li stanice raka. Taj se postupak zove biopsija.
Liječnik također može uzeti iglu da bi uklonio tkivo s mjesta u plućima koja se teško mogu doseći bronhoskopom. Rez se napravi u koži i igla se stavlja između rebara. Ovaj se postupak zove punkcijsko-aspiracijska biopsija. Liječnik će pod mikroskopom pogledati tkivo da bi vidio sadrži li stanice raka. Prije testa daje se lokalni anestetik kako bolesnik ne bi osjetio bol.
Mogućnost izlječenja (prognoza) i odabir liječenja ovise o stadiju raka (zahvaća li samo pluća ili se proširio), spolu i općem zdravstvenom stanju bolesnika.
Liječenje
Operacija, radioterapija i kemoterapija koriste se za liječenje raka malih stanica. Međutim, često ne dolazi do izlječenja.
Rak velikih stanica je uobičajena bolest. Obično se liječi operacijom (operiranjem raka) ili radioterapijom (korištenjem visokih doza rendgenskih zraka za uništavanje stanica raka). Međutim u nekih se bolesnika može koristiti i kemoterapija.
Prevencija
Ako pušite, prestanite. Nastojte izbjegavati pasivno pušenje. Rutinski skrining pojedinaca koji spadaju u visokorizičnu skupinu (muškarci stariji od 45 godina koji puše 40 ili više cigareta dnevno) može pomoći u ranom otkrivanju bolesti.
Tko spada u rizičnu skupinu?
Rak pluća je vodeći uzrok smrti i u muškaraca i u žena. Najčešće se javlja između 55. i 65. godine života, a zahvaća 1 od 1000 ljudi.
Većina karcinoma pluća (83%) povezana je sa, a vjerojatno i uzrokovana, pušenjem. Broj cigareta dnevno i rana dob u kojoj se počne pušiti povećavaju rizik od raka pluća.
Pokazalo se da i pasivno pušenje povećava rizik. Visoke razine zagađenja, radijacije i izloženosti azbestu također mogu povećati rizik. Rizik je povećan i u kuhara i kemičara.
|