Nekretnine Umag
U Marčeljevoj Dragi prostor tvornice RIO postaje stambena zona
Sredinom rujna 2012. godine na javnoj raspravi naći će se ciljane izmjene Prostornog plana uređenja (PPU) i Generalnog urbanističkog plana Grada Rijeke (GUP) koja se tiču područja gospodarskih namjena. Pročelnik Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Srđan Škunca pojasnio je da je ciljanim izmjenama obuhvaćeno 30-ak lokacija, a među njima su područje bivše rafinerije na Mlaki, tvornice RIO u Marčeljevoj Dragi koji postaje stambena zona, Svilno, Panorama, prometni čvorovi na zaobilaznici Rujevica, Kozala, Orehovica...
Jedna od atraktivnijih lokacija koja se mijenja je ona u Marčeljevoj Dragi na kojoj se nalaze proizvodni pogoni poduzeća RIO. Izrađivači izmjena su ocijenili da se zbog smanjenja proizvodnje i preseljenja tvornice RIO u područje industrijske zone Kukuljanovo zona površine 2,1 hektara uključuje u građevinsko područje naselja nekretnine Istra. Škunca je pojasnio da će se na taj način omogućiti reurbanizacija cijelog područja, odnosno stambena izgradnja na lokaciji tvornice RIO.
Područje Školjića u kojemu je nekada radila Tvornica papira, ili Hartera, iz industrijskog se transformira za različite namjene. Planirana nova namjena je gospodarska pretežito uslužna. Nova namjena i blizina gradskog središta bi prema ocjeni izrađivača prijedloga izmjena kroz urbanu transformaciju i očuvanje vrijednih nekadašnjih industrijskih zgrada trebala dati novi razvojni impuls i šarm širem gradskom središtu. Uslužnu namjenu dobit će i Industrijsko područje Sušak, odnosno prostor na kojemu je nekada djelovalo Istravino.
Grčki model: 200 eura godišnje za dodatni stan od 50 kvadrata
Budući da Republika Hrvatska već ubire nekoliko poreza koji terete imovinu (npr. porez na cestovna motorna vozila, porez na plovila, porez na korištenje tvrtke ili naziva) nelogičan je naziv porez na imovinu, jer bi se tim porezom, prema najavama, oporezivala samo nekretnina, dok su razni drugi oblici imovine već zahvaćeni drugim porezima.
Pogotovo u kontekstu poreznih povećanja koja su pogodila hrvatske građane zadnjih mjeseci i utjecala na dalji pad životnog standarda hrvatskih građana. Sam porez na imovinu porezni je oblik koji se dosta rijetko primjenjuje, znatno rjeđe negoli drugi porezi (npr. porez na dobit, porez na dohodak, porez na dodanu vrijednost) stanovi Karlovac. Relativno često se ubiru porezi na pojedine oblike imovine (npr. vozila, plovila), ali puno rjeđe porez koji terete nekretnine i ukupnu imovinu pojedinca. Razlog tome jest njegova složenost, kao i skupoća ubiranja.
Grčka je krajem 2011. donijela zakon kojim uvodi porez na imovinu. Predviđena je diferencirana porezna tarifa (reducirane porezne stope za bolesne osobe, obitelji s više članova i si.), a prosječna porezna obveza iznosi 4 eura po kvadratu.
Apartmani, kafići i trgovački centar za tri milijuna kuna
Željko Kerum, splitski gradonačelnik i poduzetnik posljednjih mjeseci često je u Rogoznici, posebice ovih dana kada je za njim zbog rasprodaje njegovih zagrebačkih trgovina organizirana prava potraga. Nije ni čudo kada na atraktivnoj lokaciji uz more, u mini poslovnoj zoni veličine od 2,5 ha dovršava gradnju svog novog mini trgovačkog centra s ugostiteljsko-turističkim sadržajima stanovi prodaja Trešnjevka.
Dobar je to poslovni potez splitskog gradonačelnika jer samo magistrala dijeli tu malu poslovnu zonu od poslovne zone Krušćice koja se proteže na 15 ha. Sva planska dokumentacija vezana za veliku poslovnu zonu je okončana, zainteresiranih ulagača ima, čeka se samo da središnja državna vlast, točnije Agencija za upravljanje državnom imovinom bivši vojni kompleks Krušćice dodijeli Općini Rogoznici. Tada Ke-rumovi apartmani i kafići neće ni zimi biti prazni. Rogozničani i općinska vlast Kerumovo ulaganje drže primamljivom pozivnicom i za ostale investitore koji se i ne mogu požaliti na antipoduzetničku klimu u Rogoznici.
Čak 97 tisuća novih m2 poslovnih prostora u gradu
U Zagrebu će se do kraja 2012. otvoriti 97.000 četvornih metara poslovnih prostora, stoji u izvješću hrvatske podružnice tvrtke za poslovanje s nekretninama Jones Lang LaSalle. To je više nego triput veća površina uredskog prostora od površine dovršene između 2009. i 2011. godine, navodi se u izvješću. Najveći dio, otprilike 70 posto, ugovori su o zakupu u Sky Office poslovnom tornju, gdje su se zakupci već uselili, a čeka se tek uporabna dozvola za otvaranje stanovi Rijeka.
Tornjevi su popunjeni 70 posto, a cijene zakupa ovise o kvadraturi prostora koji se iznajmljuje, poziciji prostora u tornju, odnosno na kojem se katu prostori nalaze i stupnju uređenosti prostora, a iznose do 17 eura po kvadratu, rekli su iz Sky Officea, gdje se iznajmljuje prizemlje i 21 etaža, a svaka etaža ima 750 četvornih metara.
Urbanistički plan konačno dobila i Dubrava
Nakon provedene dvije javne rasprave i gotovo dvadesetak godina uzaludnih pokušaja da se jedan od najatraktivnijih prostora na području grada urbanistički uredi Gradsko vijeće je na 34. sjednici, koja je održana pod predsjedanjem Stjepana Berteka, donijelo Odluku o donošenju Urbanističkog plana uređenja Dubrava. Riječ je o prostoru veličine 27 hektara koji se nalazi ispod Novog groblja u Dugom Selu unutar kojeg će pretežiti dio biti predviđen za stambenu namjenu - obiteljske kuće stanovi Split, ali je moguća i izgradnja stambeno poslovnih građevina veličine do 600 m2 bruto razvijene površine.
Većinom glasova vijeće je odlučilo i o prodaji građevinskog zemljišta u Poduzetničkoj zoni. Dvije parcele, ukupne površine 17.000 m2, ići će na prodaju putem javnog natječaja po prosječnoj početnoj cijeni od 20 eura po kvadratnom metru. Odluku je poduprla i oporba uz zamjerku da je to trebalo učiniti i ranije. Velika ulaganja iz gradskog proračuna u skrb o djeci predškolskog uzrasta nisu ipak dovoljna da održe standard boravka djece u Dječjem vrtiću Dugo Selo, pojasnio je pročelnik za društvene djelatnosti Veljko Bertak. Zbog velikog rasta cijelog niza ulaznih troškova, Upravno vijeće Dječjeg vrtića zatražilo je od Gradskog vijeća povećanje participacije roditelja u cijeni boravka djece s dosadašnji 500 kuna, na 600 kuna mjesečno što je Gradsko vijeće i prihvatilo.
Najprestižniji kvadrati u Zagrebu kao u Dubrovniku
Cijene nekretnina padaju u cijeloj Hrvatskoj. Stanovi su u Zagrebu jeftiniji 2,6 posto u odnosu na lipanj prošle godine i prosječan kvadrat u metropoli sada stoji 1.709 eura. Najskuplji stanovi su i dalje u gradskoj četvrti Medveščak, s prosječnom cijenom od 2.534 eura, dok kupci za stanju stanovi u gradskoj četvrti Centar moraju izdvojiti 2.251 eura po metru četvornom. Najniže cijene stanova su u Sesvetama - u srpnju Je bila 1.213 eura, te Dubravi 1.442 nekretnine Dubrovnik.
U odnosu na lipanj cijene nekretnina na Jadranu pale su za 0,7 posto. Pad na mjesečnoj razini zabilježile su i kuće na Jadranu, gdje bolje lokacije stoje 0,5 posto manje nego prošli mjesec, a 2,8 posto više u odnosu na srpanj 2011. Prosječna cijena kvadrata apartmana na Jadranu tek je nešto niža u odnosu na prošli mjesec (-0,5 posto), dok je na godišnjoj razini viša za svega 0,3 posto.
U Umagu započela izgradnja POS stanova
Potpisom ugovora i polaganjem kamena temeljca u Umagu je započela izgradnja 39 stanova iz programa Poticajne stanogradnje (POS) čija će se cijena kretati već od 890,00 eura po četvornom metru. Ugovor o suradnji su potpisali Ivan Vrdoljak, ministar graditeljstva i prostornog uređenja, i gradonačelnik Umaga Vili Bassanese, uz prisutstvo zamjenice direktora Agencije za pravni promet nekretninama (APN) Jasne Vrbanić.