Institut za hrvatski jezik bilježi izraz "nemoj mi farbati (krečiti,bojiti/ličiti/piturati,mazati) što se u prenesenom značenju odnosi na varanje ili obmanjivanje.
Neke strane idiome je ponekad teško prevesti ako nema odgovarajuće inačice u književnom jeziku ili slengu.
Tako na primjer izraz "Whitewashing" jedna medijska agencija prevede na svojoj hrvatskoj stranici kao "bijelo pranje" što ima sasvim drugu konotaciju u odnosu na izvornik.
Prva poznata uporaba izraza "Whitewashing" datira iz 1591. godine u Engleskoj, a odnosi se doslovno na proces bojenja površine, tj.na jeftinu bijelu boju ili premaz od vapna koji se može koristiti za brzo ujednačavanje čistog izgleda širokom spektru površina, kao što je unutrašnjost staje. Etimološki gledano.
No u govoru se odnosi na zataškavanje kao čin minimiziranja ili prikrivanja poroka, zločina ili skandala, odnosno oslobađanja krivaca površnom istragom ili pristranim iznošenjem podataka s namjerom da se popravi nečiji ugled.
Godine 1800., u Sjedinjenim Državama, riječ je korištena u političkom kontekstu, kada je uvodnik Philadelphia Aurore rekao da "ako brzo ne prefarbate predsjednika Adamsa, demokrati će ga, poput rojeva muha, posvuda poprskati i učiniti vas išaranim poput prljavog zida i crnim poput vraga.
U 20. stoljeću mnoge su diktature, autoritarne i totalitarne države koristile su bijeljenje kako bi veličale rezultate rata. Na primjer, tijekom invazije Varšavskog pakta na Čehoslovačku nakon Praškog proljeća 1968., Tiskovna grupa sovjetskih novinara objavila je zbirku "činjenica, dokumenata, izvješća o tiskovinama i iskaza očevidaca." Zapadni novinari su je odmah prozvali "Bijela knjiga", kako zbog bijele korice, tako i zbog pokušaja da se izbijeli invaziju stvarajući dojam da su zemlje Varšavskog pakta imale pravo i dužnost izvršiti invaziju.
U proučavanju reputacijskih sustava pomoću teorije algoritamskih igara, "whitewashing" se odnosi na napuštanje ukaljanog identiteta i stvaranje praznog identiteta, što je u internetskom žargonu poznatije kao sockpuppeting.
Povod je instalacija španjolskog umjetnika Eugenija Meriona pod naslovom "Whitewashing" koja je upravo izložena na Međunarodnom sajmu umjetnosti ARCO u Madridu.
#DWelle #ARCOartfai
Oznake: White House