Dva nova izdanja Malih zvona
petak , 21.09.2018.
Nikolina Manojlović Vračar
"Što sve (ilustrirana enciklopedija glagola)"
izd. Mala zvona
Broj stranica: 128
Uvez: tvrdi
Godina izdanja: 2018.
Cijena: 148 kuna
Riječ izdavača
U svojoj „ilustriranoj enciklopediji glagola“ Nikolina Manojlović Vračar nadahnjuje se samim jezikom te se otiskuje u istraživanje svijeta, pitajući se što sve leti, cvili, pada, gmiže, proizlazi, udara, drhti... U njenim rimovanim odgovorima – a rime su joj lake i neusiljene – ocrtava se dječji obiteljski svijet i širi svjetovi oko njega, smjenjuju se apstraktno i konkretno,stvarajući zanimljive srazove i pomake. Uza sve obilje malih motiva iz konkretne dječje stvarnosti, autorica uvijek ostaje svjesna toga da pjesme i priče proizlaze iz riječi te se jezičnom invencijom upisuje u najbolju tradiciju hrvatske dječje poezije. A kao što pjesme proizlaze iz riječi, tako autoričine apstraktne ilustracije proizlaze iz pokreta ruke u akciji nadahnutoj glagolom iz naslova.
***
Marie Catherine dAulnoy
"Bijela Mačka"
izd. Mala zvona
Broj stranica: 40
Uvez: tvrdi
Godina izdanja: 2018.
Cijena: 118 kuna
Riječ izdavača
Pažljiv čitatelj u ovoj će bajci naći neke poznate motive: ponešto podsjeća na Ljepoticu i zvijer, premda s obrnutim ulogama, ponešto na Matovilku. No Bijela Mačka prethodi objema spomenutim pričama. Premda autorica – koja je živjela u sedamnaestom stoljeću – ovaj tekst nije namijenila djeci, vjerujemo da će najmlađi, kao i svi ostali čitatelji, znati uživati u njezinom mačjem dvoru i vilinskom voću, dramatičnim obratima i diskretnom smislu za humor, u čudesnom svijetu blistavih boja u kojemu je sve moguće i sve završava dobro.
Marie-Catherine d'Aulnoy (1651. – 1705.) autorica je prve bajke objavljene u Francuskoj, Otoka sreće (L'Île de la félicité). Ta je pripovijest pokrenula modu pripovijedanja bajki među francuskim plemstvom, osobito među ženama. Pisanjem bajkovitih priča počele su se baviti mnoge autorice koje su se okupljale u književnom salonu gospođe d'Aulnoy u Parizu te se tako širio krug ljudi zainteresiranih za tu književnu vrstu. Dvije zbirke samostalnih bajki gospođe d'Aulnoy – Bajke (1697.) i Nove priče ili Moderne vile (1968.) – donijele su svojoj autorici slavu, mnoštvo čitatelja i članstvo u čuvenoj padovanskoj Akademiji (Accademia
Galileiana). Njene se priče odlikuju opuštenim načinom pripovijedanja i jezičnim inovacijama, a u nekima od njih služila se i alegorijom i satirom kako bi kritički progovorila o stvarnosti svojega vremena. Premda su postupno pale u zaborav, njene su bajke, među kojima se Bijela Mačka smatra jednom od najuspješnijih, tijekom stoljeća doživjele brojna izdanja te i danas slove kao remekdjela svoje književne vrste.
komentiraj (0) * ispiši * #