Slovenski dani knjige
četvrtak , 12.04.2007.Godine 1996. UNESCO je 23. travanj proglasio za svjetski dan knjige. Na isti dan godine 1616. umrli su Cervantes, Shakespeare i de la Vega a 23. travanj je rođendan nekih drugih autora kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Vallejo. Ideja o slavljenju praznika knjiga potiče iz Katalonije, gdje su stanovnici na dan svetog Juraja poklanjali knjigu i cvijet.
Godine 1996 je Društvo slovenskih pisaca odalo počast svjetskom danu knjige i pripremilo jednodnevni sajam knjiga s pratećiim kulturnim programom na Trgu republike u Ljubljani. Jednodnevna priredba uskoro se je pretvorila u višednevnu priredbu pod naslovom Slovenski dani knjige. Namjera Slovenskih dana knjige je širenje i popularizacija čitalačke kulture - izdavačke kuće na sajmu prodaju knjige s popustom, povećava se pristupačnost knjiga, koje su inače skupe; s dječjim programom i uz suradnju sa školama dugoročno se odgaja se čitatelje i ljubitelje knjiga; sa serijom književnih čitanja, tribina na temu knjiga za vrijeme sajma, s emisijama na televiziji i intervjuima upozorava se na važnost savlađivanja svoga jezika i na vrijednost duhovne kulture.
S idejom i sloganom Poklonimo knjigu uvodi se dan knjige, 23. travanj, kao dan poklanjanja knjiga, kad svatko svakomu koga voli, pokloni knjigu. Za vrijeme ovogodišnjih dana knjige organiziraju se sajmovi knjiga i sične priredbe širom Slovenije - u Celju, Izoli, Kopru, Mariboru, Novom mestu, Piranu, Velenju i drugdje.
U Novom mestu pored štandova s knjigama po akcijskim cijenama, održat će se i program s nastupima autora iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske :
- Utorak, 24. travnja 2007 u 11 h - Otvaranje sajma knjiga i čajanka s gradonačelnikom
- Srijeda, 25. travnja 2007 u 18 h - Pjesnički začin / Oni: autori iz BiH: Ahmed Burić, Goran Samardžić, Faruk Šehić, Mustafa Zvizdić. Moderira Stanka Hrastelj.
- Četvrtak, 26. travnja 2007 u 18 h - Pjesnički začin / One: autorice iz Hrvatske: Darija Žilić, Ana Brnardić, Dorta Jagić, Olja Savičević-Ivančević . Moderira Stanka Hrastelj.
(Da li je uopće primjereno govoriti o 'ženskom pismu'? Književna teoretičarka Darija Žilić načelno je protiv. Ali ipak poezija, koju pišu žene s tako jasnim potezima zacrtala se je u književnost, da je o njoj vrijedno i važno govoriti. S predavanjem će nam ocrtati pjesništvo suvremenih hrvatskih autorica, od znamenite Vesne Parun do ovogodišnje dobitnice nagrade Goran za mlade pjesnike Marije Andrijašević, a sa svojom poezijom predstvait će se gore nabrojene autorice).
komentiraj (0) * ispiši * #