KICKBOXING

četvrtak, 15.02.2007.

Livingstone 10


LIVINGSTONE je posebni časopis - mjesečnik, vrhunske kvalitete koji na vrlo ekskluzivan način predstavlja Hrvatsku i sva hrvatska postignuća u svijetu. Evo nekoliko riječi o tom magazinu koje su skinute s njihove web stranice - www.livingstone-magazine.com

Magazin
Spajajući etablirane sadržaje kao i nove vrijednosti, LivingStone predstavlja lifestyle magazin namjenjen ciljanoj čitalačkoj publici. Cilj LivingStone magazina je slikom i tekstom ispričati priču o kvalitetno provedenom slobodnom vremenu te ponuditi ciljanoj čitalačkoj publici inteligentan sadržaj u ekskluzivnoj formi.

Teme
Priče o manje poznatim stranama poznatih hrvatskih turističkih odredišta, egzotična putovanja, wellness, hi-tech, automobili, brodovi, stil i moda, kultura i umjetnost, sport, vrhunska jela i vina, dakle sve ono što zanima ili bi moglo zanimati ljude koji nakon završenoga posla žele i mogu sebi priuštiti kvalitetno opuštanje. Dizajn i vrhunska fotografija koju potpisuju najbolji hrvatski fotografi kao što su Kosinožić, Fabijanić, Verzotti, Pervan, Gropuzzo i tekstovi eminentnih pera hrvatskoga novinarstva privući će i zadržati pažnju čitatelja.

Distribucija
LivingStone je nastao u suradnji s poslovnim partnerima s područja nautike, mode, turizma, sporta i izdavaštva. U višejezičnoj varijanti, distribuira se svaki mjesec u 40 000 primjeraka na adrese svih ACI i ostalih marina, svih hotela s četiri i pet zvjezdica, na adrese konzulata, odvjetničkih ureda, specijalističkih ambulanta i poliklinika, te najuspješnijih menadžera u Hrvatskoj.

Povjerenje i izvrstan odaziv oglašivača već od prvog broja te učestali pozivi čitatelja, njihove pohvale i potražnja za magazinom pokazatelji su kvalitete rada vrhunskih novinara i fotografa te sadržajne i vizualne dopadljivosti magazina.


Dakle, časopis koji je u rukama mnogima i u Hrvatskoj i u svijetu.

U broju 10 od veljače 2007. u magazinu je objavljen poseban članak s više fotografija o glazbenim formama i o Hrvatskom kickboxing savezu - "Glazbene forme kickboxinga". Tekst je napisao suradnik magazina, ali i suradnik Hrvatskog kickboxing saveza Goran Mehanović s kojim tajništvo već duže vrijeme ima odličnu suradnju, a on je i začetnik ideje o suradnji Kickboxing saveza s foto-amaterima iz cijele Hrvatske. Fotografije, stvarno vrhunske, djelo su foto-amaterskih profesionalaca, kako ih se često naziva, Nikola Smernić i Ilija Veselica iz Splita, a koji su također suradnici Hrvatskog kickboxing saveza i koji su sudjelovali prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Zadru. Fotografije su tada i tamo snimljene. Inače, mnoge ostale slike sa Svjetskog prvenstva Nikole Smernića i suradnika možete pogledati na web stranici www.sohosustavi.hr, dok vrhunske radove Ilije Veselice možete pogledati na njegovoj stranici www.ile85.com.

U nastavku posta je scan članka sa slikama. Pogledajte, posjetite web stranice LIVINGSTONE magazina, a broj 10, ali ostale brojeve možete potpuno besplatno downloadirati i stvarno uživati u cijeloj seriji prekrasno ilustriranih članaka o ljepotama Hrvatske, zanimljivim ljudima, događajima, pogledati djela vrhunskih hrvatskih umjetnika, slikara i fotografa.

Obzirom da se magazin distribuira besplatno, molim da ovo predstavljanje na smatrate propagandom, već samo izrazom osobnog zadovoljstva objavljenim.














Sam tekst je vrlo zanimljiv, pa prenosim:

GLAZBENE FORME - BORBA SA ZAMIŠLJENIM PROTIVNIKOM

Svakodnevno, svake večeri širom svijeta milioni ljubitelja, vježbača i sportaša borilačkih sportova odlaze u svoje dvorane gdje vježbaju kickboxing. Trening započinju s uobičajenim zagrijavanjem i istezanjem da bi kasnije, prije sparinga s klupskim kolegama, nastavili s uvježbavanjem tehnika udaranja ili blokiranja udaraca.

To uvježbavanje određenih kickboxing tehnika izvode sami, ponavljajući svaku pojedinu tehniku stotine, tisuće puta, ne bi li izvođenje postalo automatsko, podsvjesno, refleksno. Pa nakon savladavanja jedne tehnike, jednog udarca, prelaze na uvježbavanje drugog udarca, pa zatim blokade, a onda povezuju više udaraca i blokada kako bi najprije sebi predočili, a kasnije i uvježbali odgovor na stvarne situacije, situacije koje će sutra možda susresti na tatamiju ili u ringu u nekoj kickboxing borbi.

Povezivanjem udaraca i blokada vježbaju se razne kombinacije i te kombinacije se ponavljaju nebrojeno puta kako bi danas - sutra borac u stvarnoj borbi takvu jednu kombinaciju izveo automatski, ne razmišljajući. Cilj je da natjecatelj - kickboksač savlada tehnike napada i obrane, savlada upravo te kombinacije udaraca i blokada kako bi u stvarnoj borbi vodio računa o taktici, strategiji, namjerama protivnika i u određenom trenutku refleksno aktivirao svoju dobro uvježbanu kombinaciju, koja kao da je memorirana u mišićima i protivniku zadao pravilan i učinkovit udarac, istovremeno se braneći od njegovih udaraca.

Vježbajući tako kombinacije, ponavljajući ih stotinama i tisućama puta, pokazalo se vrlo zgodnim to povezati s glazbom te izvesti cijelu seriju kombinacija, udaraca, blokada, skokova i padova. Pa još kada se to pokaže ostalima i usporedi se s drugima, ne bi li se vidjelo tko je bolji, brži, precizniji, uvjerljiviji - eto nastale su glazbene forme i natjecanje u glazbenim formama.

Izvedba raznih vrsta forma prakticiraju se u svim borilačkim sportovima i vještinama. Imaju ih i karate (poznate su kao kate), imaju ih i mnogi drugi borilački sportovi, pa čak se može reći da ih ima i boks gdje je to shadow boks, odnosno borba sa svojom sjenkom. U karateu i teakwon-dou su strogo definirane kate, u wu shu-u i kickboxingu su kreativne, odnosno dozvoljena je autorska kreacija i izvedba kombinacije svakog natjecatelja, u boksu su samo dio zagrijavanja i uvježbavanja. Međutim, kickboxing je povezao forme s glazbom.

Malo po malo, pojedini sportaši, kickboksači su se pokazali kao vrsni izvođači formi, pa kada su to povezali s glazbom, sinkronizirali udarce, pokrete, blokade, skokove s ritmom glazbe, nastale su glazbene forme. Vrlo atraktivna izvedba kockboxing kombinacija udaraca, blokada, skokova i eskivaža u stvari je prikaz borbe sa zamišljenim protivnikom.

Takva borba simbolizira jedan od poznatih načina i stilova borbe (npr. tvrde - tzv. japanske ili meke - tzv. kineske borilačke vještine). Međutim, vrlo je važno naglasiti da su kickboxing forme slobodne u izvedbi i nisu strogo definirane. Vrlo karakteristično je da je natjecatelj koncentriran prvenstveno da svojim pravilno izvedenim udarcima i tehnikama stvara dojam protivnika ispred sebe i borbe s njime, da je usklađen s glazbom te da je stalno u pokretu i maksimalno uravnotežen.

Svojim pokretima natjecatelji vrlo često imitiraju stil ili način borbe pojedinih životinja. Užitak je gledati kako vrhunski natjecatelji prikazuju borbu labuda, majmuna, zmije, borbu s više protivnika, borbu pijanca.

Glazbene forme tako su postale jedna od disciplina kickboxinga. Osim glazbenih formi WAKO svjetska kickboxing federacija ima registrirano još 6 drugih disciplina: semi contact, light contact, full contact. low kick, thai kickboxing, aero kickboxing. Kao i u ostalim disciplinama, tako se i u glazbenim formama održavaju natjecanja na državnoj, kontinentalnoj i svjetskoj razini i u svim dobnim skupinama.

Postoje glazbene forme tvrde i meke te s oružjem i bez oružja. Vrlo su atraktivne i vrlo često se prikazuju kao borilački show u pauzama večernjih gala priredbi prije ranije navedenih “tvrdih” kickboxing disciplina. Danas se napori usmjeravaju da se u kickboxingu još više napravi razlika od formi postojećih borilačkih vještina, pa tako osnovna karakteristika - sinkronizacija s glazbom postaje imperativ i na taj način se razlikuje od karate i taekwon-do formi (koje nemaju glazbu i strogo su definirane) kao i od wu-shu (thai ci) tzv. mekih ili "soft" formi koje nisu sinkronizirane s glazbom.

Suci boduju u rasponu od 5 do 10, a prilikom ocjenjivanja u obzir se uzima sinkronizacija, broj, težina i složenost izvedenih kickboxing tehnika, koreografija, pravilnost izvedenih udaraca, baratanje s oružjem, ravnoteža, fokusiranost.

U Hrvatskoj postoji više klubova, članova Hrvatskog kicboxing saveza koji u svom radu prakticiraju i glazbene forme. Inače, Hrvatski kickboxing savez danas broji 152 kluba - člana iz cijele Hrvatske i ima registriranih više od 6800 kickboxača, a kickboxing je jedan od najtrofejnijih hrvatskih sportova. U glazbenim formama, na državnoj razini održavaju se državna prvenstva u pojedinačnoj, ekipnoj i klupskoj konkurenciji, kao i državni kickboxing kup u glazbenim formama i to za sve dobne skupine.


Baš lijepo, zar ne?



- 23:59 - Komentari (2) - Isprintaj - #