S ulica Kabula i malo sire

Rujan 2009 (1)
Lipanj 2009 (1)
Svibanj 2009 (2)
Travanj 2009 (1)
Ožujak 2009 (2)
Veljača 2009 (3)
Siječanj 2009 (1)
Prosinac 2008 (2)
Studeni 2008 (4)
Listopad 2008 (5)
Rujan 2008 (4)
Kolovoz 2008 (6)
Srpanj 2008 (2)
Lipanj 2008 (7)
Svibanj 2008 (3)
Travanj 2008 (9)
Ožujak 2008 (4)
Veljača 2008 (10)
Siječanj 2008 (6)
Prosinac 2007 (3)
Studeni 2007 (7)
Listopad 2007 (6)
Rujan 2007 (6)
Kolovoz 2007 (14)
Srpanj 2007 (22)
Lipanj 2007 (2)

< veljača, 2008 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29    

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga
Zemlja rata i terorizma. Pakao. cesto su rijeci kojima opisuju ovu zemlju, ovaj grad. Afganistan. Kabul. Ima istine u vijestima koje cujete i koje citate, ali postoji i nesto vise. Gostoljubivi ljudi, dobra hrana i 5000 godina stara kultura.
Kabul i Afganistan, koji vam nikada nece pokazati sluzbeni mediji, pornadjite ovdje.

ZASTICENO Copyrightom ©

Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Dnevnik.hr
Kabulonline.com


Blogovi koje volim i
ljudi na koje sam ljubommorna

Malo drugacija Kina
Dogodovstine pijanih glazbenika
Ljekovito bilje kakvo niste znali
Baba uvijek mudro zbori
Veterinarski kutak
Poliperspektiva za sve umjetnicke duse
Bolje Paksu nego onaj supak
Bijele vrane ili crne ovce
Jednostavno volim biti protiv. Ovaj put, protiv nasilja.

Web Hrvatska


FOTO
Uglavnom: Samo Lah
Ponekad: Ivana S. Lah


Pise
Ivana S. Lah
ivanin.mail@gmail.com


Blogerica.com>


Ja sam...
Ja sam dvadesetdevetogodisnja novinarka. U Kabulu radim vec vise godinu dana. I dok vecina drugih stranaca svoje kabulske dane provodi u svojim skupocjenim kucama u elitnom dijelu grada ili u jednom od elitnih, "foreign pasportss only" restorana, moj suprug i ja pronalazimo djelove Kabula u koje stranac nije usao vec trideset godina. Mi zivimo u kuci daleko od sigurnog centra, sa susjedima afganistancima i po obicajima Afganistana. Zimi cijevi odledjujemo let lampom, a na plus 47 nemamo klimu, pa cak ni ventilator. Mi znamo razliku izmedju bazara ptica i pilece ulice, i gdje kilo marihuane mozete nabaviti za tri dolara i gdje ce vas vlanik radnjice pozvati na caj, a kuda trebate proci sa sto manje zadrzavanja.



05.02.2008., utorak

Smrdljivci

Sjedim u najpoznatijem kabulskom restoranu za strance “L’ atmosphere”. Ovaj restoran je stjeciste snobova. Hrana je bezveze, cjene su grozne, ali je mejsto gdje mozes “vidjeti i biti vidjen”.

Ljeti se snobovi okupljaju ovdje pored malog bazena, a zimi oko otvorenog ognjista. Konobari, uglavnom afganistanci su toliko arogantna bica, da se jezim svaki put kad neki od njih prodje pored mog stola.

Iako nemam ambicija da “bivam vidjena”, a hrana, cijene i osoblje me uzasavaju, dolazim povremeno u “L’ atmosphere” kako bih zadovoljlia jednu od svojih potreba – prisluskivanje.

Dvije dame zaposlene u UN-u ponosno su istakle kartice svoje organizacije. Sjede u blizini toplog kamina jedu salatu i ispijaju neko picence. Jedna je nosata francuskinja na pocetku klimaksa, pa ovo je ipak francuski restoran. Druga je ne njemica. Isprana plavusica u ranim cetrdesetim. Razgovaraju na engleskom: “Ovi afganistanci su tako slampavi. Prevoditelj u mom uredu vec tri dana nosi isto odjelo. Pa to je fuj!” kaze nosata

Njemica odgovra: “Uh kako mrzim te smrdljive afganistance. Nije mi jasno kako mogu prezivjeti dan bez tusiranja.”

Imala sam poriv pribliziti im se, sjesti pored njih, zasmrditi im okolinu i reci: “Ja smrdim, ali vas dvije ste prave koze.” Naime, ni ja ni suprug se nismo istusirali zadnja tri – cetiri dana dana.

Iako nemamo obicaj smrditi dogodilo nam se ono sto se dogadja vecini afganistanaca. Nemamo vode. Usljed teperatura kouje su se ovo zime supustale i ispod – 30 stupnjeva celzijusa, sve cijevi u kuci su zaledile. Kada smo pokusali napuniti tank za vodu koji se nalazi na krovu kuce, zaledjene cijevi su popustile i propustile vodu u nase kupatilo i kuhinju unistavajuci svjeze okreceni plafon. Grijanjem kuce nismo uspjeli odobrovoljiti cijevi u zidu da se odlede, ali zato s plafona povremeno kapa pa su posude na podu sastavni dio kucnog ugodjaja.

Sada vodu za kuhanje donosimo sa obliznje cesme u kvartu. Nosenje vode nije jednostavno. Na cesmi se mora cekati red. Kada se na red napokon dodje, ledena voda koja puni kante, prska okolo kvaseci ti cipele, hlace, majicu. Temperature su daleko ispod nule i ruke pocinju pucati od hladnoce otvarajuci bezbroj malih krvavih rana. Ja se redovno izvlacim od takvog posla, ali ostale zene iz kvarta tesko si to mogu priustiti.

Dok kante s vodom doneses do kuce, pola si vec prosuo. Ono sto je ostalo preljeva se u skaf. Skaf je velik, a voda do koje si s mukom dosao pokriva samo dno. Skaf se mora napuniti do kraja, kako bi vode bilo dovoljno i za kuhanje i za kupanje. Dakle, sada sve ispocetka.

Vodu sa cesme mi koristimo samo za pranje, polivanje wc-a i kuhanje. Vodu za pice kupujemo u bocama od litru i pol, tako da za nasu dvoclanu obitelj ne treba vise od pola skafa vode dnevno.

Za obitelji koje broje dvadesetak clanova treba znatno vise. Jer zamislite, i afganistanci i kuhaju i jedu i piju i peru rublje. Cak se i peru kad mogu. A znaju potrositi i ono malo para sto imaju za odlazak u hamam ka dim dozlogrdi.

Misterija je rjesena: afganistanci smrde zato sto nemaju vode, zato sto je voda dragocjena. Ako imaju vode cuvaju je za pice ili kuhanje. Ako imaju dovoljno vode i za kupanje, onda nemju drva da je ugriju, a nitko se nece kupati vodom na kojoj su se nahvatali komadici leda.

Osim naseg cimera Jana, ali Jan je svakako malo opicen.

- 10:37 - Komentari (11) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>