Kada se piše poruka ljepšem spolu, bio to SMS, chat, e-mail, poruka na frižderu itd., moguće je puno stilova. Budući da je s poplavom mobilnih telefona i poremećaja pozornosti značajan dio ljudi počeo komunicirati većinom preko mobitela i Facebooka/MSN-a, to je dovelo do mnogo posljedica, dobrih ili loših ovisno o pogledu.
1) Pisana komunikacija je slab način izgradnje privlačnosti, empatije, razumijevanja i povezanosti. Mail ili duža poruka strukturirana poput pisma ima šansu no, suočimo se s tim, tko još danas piše pisma? Što je poruka kraća (gdje su na dnu chat bljuvotine tipa "hej" "hej" "što radiš" "ništa. a ti" "ništa" "ok" "ok"), to ima manje vrijednosti u ovom pogledu. Ipak, to ne znači da i najkraća poruka nije važna.
2) Pisana komunikacija ne prenosi glas i jezik tijela, koji čine većinu ljudske komunikacije (znanstvenici se slažu između 60 ili 70%). Postoji šansa da neće biti moguće potpuno prenijeti kompleksne pojmove, a već blagi sarkazam, očit licem u lice, ima potencijal da bude krivo shvaćen.
Stoga bi bilo dobro izbjegavati pisanu komunikaciju u korist stvarnije, poželjno razgovora uživo, a u najgorem slučaju telefonskog razgovora (ovo bi mogao biti problem jer se danas više nitko ne javlja na svoj prokleti telefon ).
Bavimo se muško-ženskom komunikacijom. Već smo rekli da mali detalji poput stila mogu biti atraktivna Alfa kvaliteta, a dio toga je ne biti očajan. Upoznali ste nekoga, napravili ok početni dojam i dobili broj mobitela/Facebook/e-mail kako bi se dogovorili za sastanak. Ako ne uspijete popričati u stvarnom telefonskom razgovoru ili ne znate što biste u takvom razgovoru rekli, ostaje vam pisana komunikacija. Ako se ni tada ne možete dogovoriti za sastanak, onda to nije osoba za vas.
Zbog navedenih ograničenja, ne postoji mnogo načina na koje možete poboljšati situaciju, no postoji milijardu kojima je možete pokvariti. Nemojte pričati komplicirane viceve i objašnjenja u SMS-u i chatu u pokušaju da poboljšate dojam, osim ako niste ekstremno duhoviti vjerojatno neće imati željeni učinak. Nemojte pisati duge paragrafe o vašem današnjem uspjehu na poslu ili faksu, pokušaj impresioniranja je bolno očit. Sačuvajte ih za stvarnost. Budite kratki, brižni ali neuhvatljivi, i držite se pravila:
Ignissovo pravilo #1: Zamisli da tvoju poruku objave na internetu ili jumbo-plakatu uz cestu. Bi li ti bilo neugodno? Bi li mislio da zvuči glupo? Ako da, to nije dobra poruka.
Primjer ok SMS razgovora:
Ti: Hej, (njeno ime). Što se radi?
Ona: Hej! Šetam psa, a ti?
Ti: Je li od one vrste koja stane u torbu? Ja planiram društveni život. Idemo vani u (mjesto), (dan) navečer? :)
Ona: :D neee, labrador je. Super, onda negdje oko X sati?
Ti: U X sati. Doći ću po tebe
Primjer slabog SMS razgovora:
Ti: Hej, (njeno ime). Kako si? :D Ja sam završio sve ispite (i to s 5), jesi li slobodna ovaj tjedan?
Ona: Zdravo, dobro sam. Možda, što si mislio?
Ti: Pa, ako si slobodna i ako želiš, htio bih te pozvati na kavu :) Ja mogu stvarno bilo kad, odgovara ti možda (dan)?
Ona: Možda, javim ti taj dan.
Primjer super SMS razgovora:
Ona: Hej! Kako ide? :)
Ti: Sve cool... spašavam svijet... pišem blog...
Ona: Blago tebi, ja sam bila na poslu i osjećam se kao da svijet treba spasiti mene :)
Ti: Idem sutra na (događaj) u (x sati), dođi sa mnom. Ne mogu ti obećati da ću te spasiti, samo malo utješiti.
Ona: haha, ne znam hoće li to biti dosta ali može!
Ti: Nađemo se u (x sati) kod (lokacije)
Primjer katastrofalnog SMS razgovora:
Ti: "Kaže sarma Šnicli:
-Blago tebi,stajno te tucaju.
A Šnicla će njoj:
-Ko te jebe kad si smotana."
Ona: ???
Ti: Hej, (ime) je, onaj kojeg si upoznala na (lokaciji). Oprosti ako je bio loš vic, mislio sam da će ti se svidjeti.
(tišina)
Napomena: ne upotrebljavajte riječ 'spoj' osim ako je ne želite uplašiti. Daljnji primjeri i prijedlozi razgovora dobrodošli!Oznake: tekst igra, alfa, beta, mobitel, SMS, telefon
|