četvrtak, 28.02.2008.

About inflation, Secured Ecology Fishing Area, corruptive law system and tourism


Croatian economy today is under influence of inflation and high price of “black gold”. The prices of food and other agriculture products are going up rapidly. Rate of inflation in this year will rise more than 6.2 percent. The standard of Croatian people fell down increasingly last few months. Croatia also has problems with negotiations for entrance to European Union. Main problem is corruptive law system and sea borders with Slovenia. Exactly, Slovenia is capital of European Union for this period (6 months) and they ask Croatia to postpone Secured Ecology Fishing Area, known as ZERP in Croatia. Croatian Prime Minister Dr. Sanader invite Slovenia and Italia for meeting where they will discus about sea borders and who has right to do the fishing in Piran bay. Let’s back to corruptive law system. For example, when you need some papers to sell your house you need to gave some money to officers or you will wait for months and lose your customer for house. Another situation is when you killed someone in car accident you can pay to judge and you will be free. Ridicules, but truth. Also those problems are found in medical system, hospitals, clinics and other health institutions. When you need surgery you must pay it or you can die. So to be health in Croatia you must be very rich or pray God for your health. If you have money to pay additional health insurance you will not have problems if you will be ill in future. Latest problem in Croatia is becoming Kosovo as independent republic. Serbia means that Kosovo is part of Serbia and ask for help Russia. Friendship between Serbia and Russia means threat of possibly war on Balkan. In that way Croatian tourism this summer season will be crashed and Croatia has income about seven milliard euros from tourism per year and taxes of that income are important for republic budget. So if we have highly expenditures for social security to protect unemployed people from inflation we need good tourism season on Adriatic Sea. I hope that Croatia will become member of European Union until 2010 and that living standard will be higher true next few years with lower rate of unemployment that consist of 14.5 percent today that is high when we compare it with our neighborhood countries such as Slovenia and Austria. And at the end I will say you the reason why I write this post on English. I will spend this summer abroad, in International Summer School so I have to exercise my English. But don’t be worry; next post will be on Croatian. And please comment my English…

19:13 - Komentiraj { 0 } Print - #

srijeda, 27.02.2008.

Tjedni pregled vijesti iz svijeta ekonomije i politike



SRIJEDA (20. veljače)
Donesena je odluka kojom je odlučeno da će dionički investicijski fond Prospectus Global Equity biti ugašen zbog nedavnih prevelikih gubitaka. Taj će se fond pripojiti s ostatkom imovine drugom najjačem dioničkom fondu Prospectus JIE te će sredstva ulagača biti prebačena u taj fond koji postoji nešto duže od jedne godine, a u 2007. je njegov prinos bio 51,71 %.
ČETVRTAK (21. veljače)
Projekt Cvjetni prolaz doveden je u pitanje. U izjavi za Večernji list Horvatinčić je potvrdio kako su pregovori zapeli na ponudi od 5000 eura po kvadratnom metru što je maksimalan cijena koju misli ponuditi. Stanari po toj cijeni, koja daleko nadmašuje tržišnu vrijednost drugih stanova u tom dijelu Zagreba, ne misle prodavati svoje stanove već su mu poručili da se javi kad misli ponuditi 8000 eura po kvadratu.
PETAK (22. veljače)
Gospodarski rast u SAD-u se zaustavio i oporavak će možda trajati duže od uobičajenog, izjavio je danas bivši čelnik američkog Feda, Alan Greenspan. Kako piše Reuters, Greenspan je na konferenciji investitora u gradu Jedahhu u Saudijskoj Arabiji, kazao da se američki ekonomski rast trenutno nalazi na “nuli”. Upozorio je da ukoliko stagnacija potraje duže vrijeme, vjerojatnije je da će se gospodarstvo “stegnuti”, dodajući da bi efekt globalizacije trgovine ipak mogao apsorbirati određene šokove. Također je izjavio da su skokovi cijena nafte nešto što će se događati stalno. U srijedu je cijena barela dosegla rekordnih 101,32 dolara.
SUBOTA (23. veljače)
U zagrebačkom naselju Savica nići će još jedan neboder od 45 etaža kojem bi investitor mogao biti Konzum, a IGH će uz sadašnje sjedište napraviti novu upravnu zgradu tvrtke koja će ukupno imati 88 tisuća četvornih metara bruto površine. Planovi investitora postali su poznati jučer nakon što je za oba projekta uprava Zagreba usvojila programe za arhitektonske natječaje.
NEDJELJA (24. veljače)
Verdispar s pet nebodera prvi kreće u građenje stanova uz Savu. Kompleks će imati pet stambeno-poslovnih tornjeva do 19 katova, dozvole se očekuju krajem godine Norveški ulagač Verdispar prvi kreće u realizaciju nebodera uz Savu u Zagrebu. Iako je za područje koje se proteže istočno i zapadno od rotora u Zagrebačkom naselju. Remetinec predviđena gradnja 18 stambenih i poslovnih nebodera, jučer je zagrebačko Poglavarstvo od četiri tvrtke koje planiraju razvijati projekte jedino Verdisparu odobrilo detaljniji plan uređenja
PONEDJELJAK (25. veljače)
Dok poreznici ove godine ne očekuju teškoće s prijavom godišnjeg poreza na dohodak ostvarenog 2007. jer ništa se, kažu, nije mijenjalo u pravilima i proceduri, stižu signali da bi problemi mogli nastati u dijelu neinformiranih građana koji po zakonu nisu obvezni podnijeti poreznu prijavu, ali to mogu učiniti ako procijene da im se to isplati. U slučaju da se želi ostvariti pravo koje teoretski dovodi do povrata, mora se izračunati koliki je mogući porezni učinak. Utvrđenu poreznu obvezu, koja nastaje temeljem sintetiziranja svih dohodaka iz 2007. i neoprezivih dijelova dohotka, treba usporediti s uplaćenim porezom. Dovede li to do svrstavanja u viši porezni razred, tamo gdje se oporezuje po višoj stopi, to će rezultirati, umjesto povratom poreza, dugom prema državnoj blagajni, naravno pod uvjetom da pravo na olakšicu nije dostatno da pokrije razliku. Znači da treba dobro izračunati što se više isplati poduzeti u varijanti fakultativne prijave, a rok za podnošnje ističe sa 29. veljače.
UTORAK (26. veljače)
Ruski general, načelnik Glavnog stožera ruske vojske Jurij Balujevski ponovo je izjavio kako je Rusija spremna pružiti vojnu pomoć Srbiji ako Beograd to zatraži. Kako tvrdi srpski Press, Balujevski čak nije isključio mogućnost upotrebe atomske bombe "kao krajnjeg sredstva obrane teritorijalnog suvereniteta Rusije i njenih saveznika".
SRIJEDA (27. veljače)
Srbi zaposleni u Kosovskoj policijskoj službi (KPS) od danas više nisu na svojim radnim mjestima, a dalje poteze će koordinirati s vlastima u Beogradu. Policajci srpske nacionalnosti su taj potez dogovorili na skupu održanom u selu Ranilug, a njime prosvjeduju zbog jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Dalji postupci će, kako sami tvrde, biti u skladu s akcijskim planom kojeg je Vlada Srbije donijela kako bi spriječila nezavisnost Kosova. Srpski ministar Velimir Ilić je za B92 potvrdio kako je taj postupak dio Akcijskog plana.

19:49 - Komentiraj { 1 } Print - #

petak, 22.02.2008.

Srbija ponovno napala Hrvatsku


Što su to Hrvati učinili Srbima da se hrvatska ambasada u Beogradu u potpunosti demolira, zašto je policija gledala kako prosvjednici pale ambasadu, a nije reagirala te što stoji u pozadini napada otkrivam u današnjem postu

Sinoć je Srbija po prvi put nakon Domovinskog rata napala teritorij Republike Hrvatske tj. diplomatsko predstavništvo u Beogradu koje predstavlja teritorij Hrvatske kao i prostor svakog drugog veleposlanstva Hrvatske u svijetu. Skupina huligana i navijača iz Beograda zaplila je automobil koji je bio parkiran ispred veleposlanstva te su ga pomaknuli u dvorište veleposlanstva kako bi plamen zahvatio ambasadu. To se i dogodilo, ali na sreću zapaljena je samo fasada zgrade, a ne i unutrašnjost. Prosvjednici su skinuli hrvatski grb i zastavu te ih zapalili ispred veleposlanstva, a kamenjem su slomili stakla na ambasadi. Hrvatska ambasada ipak je bolje prošla od američke koja je u potpunosti spaljena i demolirana. Hrvatski ministar vanjskih poslova uputio je oštru prosvjednu notu srpskom ministru vanjskih poslova Vuku Jeremiću. Vuk Jeremić iskazao je žaljenje zbog počinjene materijalne štete, ali nije dao objašnjenje zašto se policija koja je branila našu ambasadu povukla samo 7 minuta prije napada huligana te čekala da se napad i palež završi. Jedan scenarij doživjela je i američka ambasada što je United States Department oštro osudio kao i Europska Unija te Ujedinjeni narodi. Njemačka je prva povukla sankcija prema srpskim državljanima ukinuvši im izdavanje viza čime je Srbima zabranjen ulazak u Njemačku do daljnjega što će mnoge Srbe koji rade u Njemačkoj pogoditi po džepu. Rusija je jedina stala na stranu Srbije te izjavila da će upotrijebiti oružanu silu ako se NATO uključi u situaciju na Kosovu. Rusija je time neizravno zaprijetila trećim svjetskim ratom, a eskalaciju nasilja u Beogradu smatra opravdanim kao i napade na veleposlanstva Hrvatske i SAD-a jer te dvije države smatra krivima što su priznale (ili namjeravaju priznati) Kosovo. Kao prostest u znak protivljenja prema paljenju hrvatske zastave u Beogradu 50-ak mladih Zagrepčana zapalilo je srpsku zastavu na Trgu bana Josipa Jelačića uz povike:“Vukovar, Vukovar...Srbe na vrbe, Srbe na vrbe!“Interventna policija privela je 44-ero u rekordnom vremenu (čak su se sudarila dva policijska automobila zbog brzine reakcije) što je dokaz da se može kada se želi i hoće reagirati na vrijeme, ali srpska policija je očito imala naređenje da ne reagira tj. da prosvjednicima dopusti za zapale hrvatsku ambasadu i nacionalna obilježja. Razlog zašto Srbi tako mrze Hrvate ne može se pronaći kao ni opravdanje za takav zločinački čin jedne zemlje. Nikolić, predsjednik Radikalne stranke i jedan od zagovornika genocida nad Hrvatima, rekao je da je Hrvatska dobila što je zaslužila jer namjerava povrijediti granice Srbije tako što će priznati Kosovo. S Nikolićem se nažalost slaže velika većina Srba. Na upit novinara jedne komercijalne televizije, o šteti koja je počinja na našoj ambasadi, slučajni prolaznik odgovorio je: „Trebali su još više zapaliti i sravniti do temelja tu ustašku ambasadu!“ S druge strane jedan srpski bloger u svom postu se ispričao u ime svih Srba dobrih namjera i čiste savjesti svim Hrvatima zbog razaranja veleposlanstva i konzulata na Dedinju. U nadi da se neće obistiniti Putinove prijetnje, sve vas pozdravljam, i obećavam da ću vas ažurno obaviještavati o nemirima na Balkanu.

21:43 - Komentiraj { 1 } Print - #

petak, 22.02.2008.

Kako Srbi obožavaju američku robu




Molim vas da pozorno pogledate ovu snimku jednog od sudionika jučerašnjeg prosvjeda za Kosovo. Prosvjednik je imao kameru te je snimao dvije djevojke koje su došle iz sela blizu Beograda kako bi iskoristile priliku za besplatan shopping. Snimatelj ih je pratio od hotela "Moskva" (za one koji ne znaju, taj hotel se nalazi blizu pozornice za jučerašnji prosvjed) te putem ulice knez Mihajlove gdje se nalaze najpoznatije trgovine američke markirane odjeće u kojoj su djevojke opljačkale većinu trgovina, a odjeću su stavljale u Adidas veliku crnu torbu. Na kraju su zazvale svoje prijatelje kad su završile kupnju koji su ih "pokupili" neposredno prije Kalemegdana (kraj ulice knez Mihajlova). Osim američke odjeće i akcija je bila izvedena na američki način. Znaju li ti mladi huligani i kradljivci da je Amerika kumovala proglašenju nezavisnosti Kosovo?

15:01 - Komentiraj { 0 } Print - #

četvrtak, 21.02.2008.

Srbija od Beograda do Novog Beograda


U početku bijaše SFRJ, pa Juga bez Slovenije, pa Juga bez Hrvatske, pa Juga bez Bosne, pa Juga bez Crne Gore, pa Juga bez Kosova, na kraju: gdje je Juga? Daj mi povećalo da vidim ima li je na karti Europe ili se skrila u podzemlje majke Rusije?
O tome i kako je Koštuničina dadilja lobirala kod Norveškog predsjednika da ne priznaju Kosovo pročitajte u današnjem postu


Danas je Srbija po posljednji put iskoristila svoje građane za vlastite interese. Ispred zgrade Skupštine u centru Beograda okupilo se 300.000 od najavljivanih 2 milijuna prosvjednika koji su nosili transparente „Kosovo je Srbija!“. Na velikoj pozornici okupljenoj masi obratio se premijer Koštunica, predsjednik radikalne strane Tomislav Nikolić, rektor beogradskog i rektor prištinskog sveučilišta, predstavnik studenata i osobe iz javnog života Srbije (najbolji tenisač, košarkaš i glumac). Skup je djelovao veoma dobro uigran i organiziran. Nakon skupa masa je krenula prema hramu sv. Save kako bi se svi pomolili za povratak Kosova Srbiji. Strani mediji prenijeli su kako je u Beogradu održan jedan od najvećih prosvjeda od 1999. kada su stotine tisuća ljudi prosvjedovali protiv NATO-va bombardiranja vojnih objekata i tvornica oružja. Neki internetski portali otvorili su forume na danu temu njihovih članaka, pa sam tako naišao na jedno zanimljivo i humoristično viđenje današnjeg prosvjeda: „Ovo je posljednji pokušaj brice da od guzice napravi lice“ koji zapravo na ironičan način govori kako su prosvjedi uzaludni, te kako se Srbija i njeni građani trebaju pomiriti sa činjenicom da su se granice njihove države znatno smanjile, a da su zato sami krivi te da trebaju paziti da im se isti scenarij ne ponovi sa Vojvodinom, Sandžakom i područjem istočno od Niša. Srbi zapravo već sada imaju reprizu budući da se prije par godina već Crna Gora odvojila svojom voljom od teritorija Srbije. Ali Srbima očito treba malo više ponavljanja da nešto zapamte. Vode se onom devizom koju su nam često ponavljale naše učiteljice „ponavljanje je majka znanja“ pa valjda i oni žele u više navrata izgubiti dio teritorija kako bi napokon shvatili da je vrijeme da se politika Beograda promijeni. U suprotnom bi se Srbiji moglo dogoditi da se za nekoliko godina granice uvelike smanje, od Beograda do Novog Beograda. Samo se sjetimo granica ex Juge i scenarija raspada: u početku bijaše SFRJ, pa Juga bez Slovenije, pa Juga bez Hrvatske, pa Juga bez Bosne, pa Juga bez Crne Gore, pa Juga bez Kosova, na kraju: gdje je Juga? Daj mi povećalo da vidim ima li je na karti Europe ili se skrila u podzemlje majke Rusije? Rusije od koje Srbija danas traži da ne prizna Kosovo kao članicu UN-a, na što Rusija može utjecati budući da je stalna članica i bez njezina slaganja Kosovo ne može postati članica UN-a, a to je Kosovo najbitnije sada. Srbi su počeli uvelike lobirati kod drugih država da ne priznaju Kosovo, ali se ne koriste diplomatskim putevima već, u najmanju ruku rečeno, dječjim igrama. Tako je na primjer dadilja premijera Koštunice poslala pismo predsjedniku Norveške u kojem ga moli da Norveška ne prizna Kosovo jer je Koštunica kao beba bio jako dobar (nije puno plakao i budio je tijekom noći...), a sada je nju kao državljanku Norveške molio za protuuslugu po principu „ja tebi nisam zadavao muke, ti meni vrati Kosovo“. Zatim je danas Boris Tadić odlučio posjetiti Rumunjsku da se slučajno Rumunji ne bi predomislili i priznali Kosovo preko noći. Stvarno im treba čestitati na maštovitosti.

21:29 - Komentiraj { 0 } Print - #

ponedjeljak, 18.02.2008.

Kritično stanje u Srbiji – prosvjedi izmakli kontroli


Tko je prvi priznao Kosovo, kada će Hrvatska potvrditi priznanje, a tko sigurno neće priznati Kosovo, da li će Srbi i dalje kupovati hrvatske proizvode nakon priznanja Kosova, što će Slovenija učiniti sa trgovačkim lancem Merkator, a što Amerika sa Mc Donalds-om u Beogradu pročitajte u današnjem postu

Danas su Kosovo priznale SAD, Francuska, Italija, Turska, Albanija, a prvi je to učinio Afganistan. Hrvatska još uvijek čeka odluku Brusselsa. Večeras se očekuje priznanje Velike Britanije, a rano sutra ujutro Njemačke, Slovenije i Austrije. Na večerašnjoj sjednici u Brusselu 20 od ukupno 27 članica Europske Unije odlučilo je priznati Kosovo u narednim danima nakon sazivanja Vlade svake pojedine zemlje. Od Hrvatske bi bilo veoma licemjerno da ne prizna Kosovo, sjetimo se svi 1990. i priznanja Hrvatske od strane drugih zemalja. Čvrste u stavu da nikako ne priznaju neovisnost Kosova još su uvijek Bugarska, Španjolska, Portugal i naravno Rusija čiji je i Gornji i Donji Dom tj. izvršna vlast proglasila Kosovo lažnom državom. Svaka od navedenih zemalja ima neki unutarnji razlog zašto ne želi priznati Kosovo, iako za javnost svaka od njih kaže kako se radi o povredi međunarodnog prava, no svi mi dobro znamo da poštivanje Badinterove komisije nije u pitanju. Glavni razlog su interni slučajevi poput Abhazije, Baskije, Transilvanije, Gruzije itd. Tadić je jutros poslao svog veleposlanika u posjet Mesiću kako bi Hrvatska odustala od priznanja. I zaista, Hrvatska je sada u teškom položaju. Ako prizna Kosovo zamjerit će se Srbiji i svaki diplomatski dijalog će tim priznanjem nedvojbeno nestati. S druge strane ako ne priznamo Kosovo ispadamo licemjerni, a niti bi se u tom slučaju poštivala volja naroda jer Hrvati, istini za volju, žele što prije priznati Kosovo. Sada dolazimo do dileme zašto Hrvati tako žarko žele priznati Kosovo, zato jer žele pomoći Kosovcima u ostvarenju povijesnog sna ili žele priznati Kosovo što bi bila svojevrsna kazna Srbiji za agresiju u Domovinskom ratu. Danas sam na jednom forumu čitao raspravu o tome kada Hrvatska treba priznati Kosovo i većina sudionika rasprave se izjašnjava kako Kosovo treba priznati odmah, pitaju se zašto Hrvatska prva nije priznala Kosovo, obrazlažu na dugo i na široko svoje mišljenje, i tako se rasprava protegla na nekih 40-ak stranica. Tada se javlja jedan Beograđanin i psuje Hrvatima majku jer se na toliko stranica bave time kako napakostiti Srbiji te govori da će bojkotirati kupnju Kraševih Bajadera kao i svih hrvatskih proizvoda u srpskim marketima. U prvi mah, nasmijah se Bajaderama, ali kad bolje promislim nije li to mogući razvoj događaja. Itekako je moguće da Srbi bojkotiraju kupnju hrvatskih proizvoda, a dobro znamo da su se naše investicije u Srbiji posljednjih godina udvostručile. Uz Kraševe proizvode i naša voda Jana izvozi se u Srbiji, kao i cigarete iz Tvornice Duhana Rovinj. Srbi su već sinoć počeli na jedan ekstreman način bojkotirati američke proizvode na način da su dva McDonaldsa u Beogradu i jedan u Novom Sadu doslovno demolirali, a vjerojatno im se i Coca Cola preko noći zgadila. Gorak im je okus svega što dolazi sa zapada. Prije dva sata Koštunica je povukao veleposlanika iz SAD-a. Ako se to napravi u slučaju svake zemlje koja prizna Kosovo Srbija će se izolirati i potpuno će propasti. Da li Srbija želi ponovno osjetiti moć izolacije? Srpski studenti i pripadnici navijačkih skupina napali su veleposlanstvo Slovenije koje je evakuirano. Nasilnici su ušli u zgradu veleposlanstva i zapalili zastave. Također su napali i zagrebačku ekipu RTL-a, kamermana su pretukli, a voditeljica se uspješno skrila iza policijskog korduna. Huligani su demolirali sve albanske pekarnice te srušili iste objekte. Sve ovo skupa podsjeća me na rat, a ne na bezazlene prosvjede koji će ubrzo utihnuti. Naime, radikal Nikolić pozvao je stranačke pripadnike da u četvrtak organizirano prosvjeduju. Studenti prava čitavu zgradu fakulteta obavili su transparentom na kojem piše: Vi ste nas učili da govorimo, zašto vi sad šutite?Stanje u Srbiji svakako je na rubu eskalacije, što će Vlada napraviti da spriječi nerede ili će se poticati prosvjedi i pozivati Srbe da javno kažu svoje mišljenje uništavanjem trgovačkog centra Merkator u vlasništvu Slovenaca. Merkator je od jučer zatvoren i pitanje je kada će ponovno biti otvoren.


Za kraj ove ozbiljne teme prvi vic na proglašenje neovisnosti Kosova:
Srbi što vam je ostalo od one "Srbija do Tokija"? Došli ste na Srbija k`o Nokia, svake godine novi model, a sve manji!


22:11 - Komentiraj { 1 } Print - #

nedjelja, 17.02.2008.

Posljednji čin raspada Jugoslavije - Kosovo proglasilo neovisnost


Na oduševljenje većine zemalja svijeta Kosovo je u 16 sati proglasilo neovisnost. Brojne europske države na glavnim trgovima prenosile su Skupštinu na kojoj je Europa dobila još jednu zemlju. Na glavnom trgu u Beču okupile su se tisuće građana kako bi podržali stanovnike Kosova. Čestitam svima koji slave proglašenje neovisnosti Kosova, a Kosovu kao najmlađoj europskoj zemlji želim uspješnu stabilizaciju mira u zemlji, kao i sudjelovanje u europskim integracijama i brz gospodarski razvoj te što skorije priznanje svih zemalja svijeta.

Nešto prije 16 sati zastupnici kosovske Skupštine glasali su o Deklaraciji o neovisnosti, a svih 109 zastupnika bilo je za neovisno Kosovo. U nastavku Skupštine usvojit će se državni simboli nove države - grb i zastava. Samo 40 minuta bilo je dovoljno da Deklaracija o neovisnosti Kosova bude usvojena. Zastupnicima se na početku sjednice obratio premijer Kosova Thaqi koji je rekao da će Kosovo biti država svih naroda sa jednakim pravima. Evo što je kosovski premijer Hasim Thaqi rekao povodom proglašenja neovisnosti: "Ovaj dan smo dugo čekali. Mnogi ljudi je dugo čekalo da neovisnost postane realnost. Sjećamo se i poštujemo imena svih koji su dali svoj život za ostvarenje ovog sna i njihova djela i sjećanja na njih uvijek će živjeti u našim srcima. Pozdravljam sve one koji su s nama, kao i sve koji nas gledaju. Bit ćemo ujedinjena nacija s veoma jasnom europskom vizijom. Naša nada i vjera nikad nisu bili jači, stanovnici Kosova nikada nisu bili više ujedinjeni, naši snovi su bezgranični. Danas je cijeli svijet s nama i postat ćemo ravnopravni članovi demokratskog svijeta."

U isto vrijeme Boris Tadić poziva Srbe na jedinstvo i mir, a SAD optužuje za nastalu situaciju. Zatražio je od UN-a poništenje odluke o nezavisnosti Kosova. Nažalost u toj odluci podržalo ga je i Ministarstvo vanjskih poslova Rusije. Skupina Srba danas je provjedovala ispred veleposlanstva SAD-a u Beogradu. Premijer Vojislav Koštunica rekao je da će ime Georgea Busha biti upisano crnim slovima u knjigu međunarodnog prava i svjetskog poretka. Dok postoji srpski narod, postoji i Kosovo, izjavio je u obraćanju naciji.

Slijedi priznavanje Kosovo od strane najvećih europskih zemalja. Među prvima se očekuje priznanje od strane SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Francuske. Hrvatska će u četvrtak na sjednici Vlade donijeti odluku o priznanju.

17:42 - Komentiraj { 0 } Print - #

petak, 15.02.2008.

Kosovo na rubu nezavisnosti


Kako će Kosovci proslaviti neovisnosti, što će Srbija učiniti da isto spriječi, tko će prvi priznati Kosovo, a tko ga uopće neće priznati i zašto, te zašto bi Hrvatska među prvima trebala priznati Kosovo pročitajte u današnjem postu

U tijeku je posljednja faza raspada bivše SFRJ. Kosovo će najvjerojatnije proglasiti neovisnost u nedjelju u 17 sati u sportskoj dvorani „Prvi listopad“. Time će Europa dobiti još jednu državu. Srpski premijer Vojislav Koštunica suočio se sa stvarnošću i na izvanrednoj sjednici Vlade rekao da je neovisno Kosovo postalo srpska realnost. Dok Koštunica i Boris Tadić, koji je užurbano prisegnuo na svoj drugi predsjednički mandat, osluškuju kakve će poteze povući SAD i EU povodom proglašenja neovisnosti Kosova, kosovska vlada izdvojila je milijun eura za proslavu proglašenja neovisnosti, pripremaju tortu za 30 000 ljudi, otvaraju najfinije rakije i peku kolače. Srpska Vlada i Skupština unaprijed su proglasile kosovsku odluku o neovisnosti nevažećom, što je Vuk Jeremić, srbijanski šef diplomacije, rekao i na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.

Nakon što Kosovo u nedjelju proglasi neovisnost očekuje se da će novu državu prvo priznati Sjedinjene države, zatim najveće europske države: Njemačka, Francuska i Velika Britanija. To bi bila prva faza priznanja koja će uslijediti u prvim danima idućeg tjedna. Prema mojem mišljenju, desetak dana iza velikih europskih zemalja Kosovo će priznati i Slovenija, Makedonija, Hrvatska, Vatikan, Crna Gora, BiH, Poljska, Češka, Ausrija, Italija, Mađarska, skandinavske zemlje (Litva, Latvija i Estonija) i Island. Sada ste se vjerojatno svi prisjetili emotivnog trenutka kada je Island prvi priznao neovisnost Hrvatske. Mislim da bi baš zato Hrvatska koja zna koliko u tim trenucima znači nečija potpora trebala među prvima priznati Kosovo i pokazati solidarnost prema državi koja je kao i Hrvatska žrtva srpskog terora i krađe teritorija. Smatram da Kosovo izričito ne žele priznati Rusija (zbog solidarnosti sa pravoslavcima), zatim Španjolska jer ima sličnu situaciju sa Baskijom pa ne želi ispasti licemjerna, Rumunjska, Slovačka, Grčka i Bugarska zbog istih razloga poput Španjolske. No Europa neće popustiti pod pritiscima Moskve, iako Unija neće jednoglasno priznati Kosovo već je svakoj članici ostavila pravo da samostalno prizna ili ne prizna Kosovo.

Razloga da Kosovo ne postane neovisna država nema jer Kosovo nije Abhazija ili Južna Osetija, poručio je ugledni kolumnist Roger Cohen u International Herald Tribuneu. Slažem se s njim u potpunosti, situacija s Kosovo nikako se ne može poistovjetiti sa brojnim drugim slučajevima u svijetu u kojima su se neke pokrajine htjele odcjepiti ali im to nije dopušteno kao npr. Baskiji u Španjolskoj. Kosovo je ipak bilo autonomna pokrajina što mu daje pravo za proglašenje neovisnosti. Jučer pokrajina, prekosutra država, a možda za neko vrijeme i kraljevina ako im se prohtije, jer se Srbi jednostavno ne smiju u takvo nešto uplitati. Srbiji ovo treba biti pouka da će ostat bez ičega ako ikad više bude tražila nešto što nije njihovo kao što je to tražila 1990. i na sreću nije dobila. Zaslužili su da se sada susreću sa činjenicom da im se država iz dana u dan sve više raspada, a od bivše SFRJ ostao je tek nerazvijeni komadić sa nejasnom strategijom gospodarskog razvoja.

20:16 - Komentiraj { 0 } Print - #

srijeda, 13.02.2008.

Pozivnica za ulazak u NATO početkom travnja


Prema riječima ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića Hrvatska će pozivnicu za ulazak u NATO dobiti na Summitu u Bukureštu 2. travnja ove godine. Brojni Hrvati smatraju da bi se za ulazak u NATO trebao organizirati referendum, ali to se najvjerojatnije neće dogoditi. Na mnogim blogovima se mogu pročitati brojni mitovi u pogledu ulaska u NATO, evo nekih: „ne želimo ginut za američke interese“ ... „ne želimo navuć fanatike s istoka na vrat“ i brojne druge smiješne izjave neinformiranih građana koji objavljuju postove na temu ulaska u NATO. Neki su išli tako daleko da su se odlučili tumačiti Ustav prema kojem je za ulazak u NATO obvezan referendum te se pozivaju na prvi i 141. članak Ustava. Kod NATO-a u obzir će se uzimati 139. članak Ustava koji kaže da je za ulazak u bilo koji Savez potrebna dvotrećinska većina u Saboru. Riječ je o tome da su građani na parlamentarnim izborima izabrali zastupnike u Saboru koji će sada u ime građana glasati za ili protiv ulaska u NATO. I koliko god se tome protivili pojedinci, udruge i razne stranke koje dobivaju manje glasova na izborima negoli imaju upisanih članova, Ustav se može tumačiti na samo jedan način. Za ulazak u NATO referendum nije obvezan, ali može po odluci premijera biti organiziran.

A sada evo nekih objektivnih činjenica o NATO-u za sve one koji imaju fobiju od uključivanja Hrvatske u bilo kakve europske ili sjeverno-atlantske integracije: prvotni cilj NATO-a je očuvanje mira i sigurnosti svih svojih članica, putem političkih i vojnih sredstava u skladu s načelima Povelje Ujedinjenih Naroda, ulaskom u NATO Hrvatska će dobiti besplatnu profesionalizaciju i standardizaciju vojske, doći će do skoka indeksa sigurnosti zemlje čime će doći do porasta greenfield investicija koje su prijeko potrebne za razvojnu strategiju zemlje, zatim su tu razrađeni institucionalni i operativni mehanizmi za rješavanje sigurnosnih problema i prirodnih katastrofa.

Uzmimo za primjer Sloveniju koja ima odlična iskustva s članstvom u NATO-u, njezini građani kažu da jednostavno uživaju u potpori Saveza. Zašto Hrvati uvijek moraju biti protiv, zašto se jednom oko nacionalnog interesa ne možemo složiti bez prigovora? Imam dojam da ove razno-razne male udruge i nebitne male stranke koji niču poput glijiva poslije kiše, truju narod lažnim izjavama o NATO-u (npr. da će se na Jadranu graditi vojne baze ili da će Hrvati ginuti u Afganistanu). Kažu da Hrvatska treba biti neutralna. Očito zaboravljaju da neutralnost ne odgovara tradiciji, a ni mentalnom sklopu građana zemlje pa se ulazak u NATO nameće sam po sebi.

19:07 - Komentiraj { 3 } Print - #

nedjelja, 10.02.2008.

Afera linija04@gmail.com


Prije nego krenem s kritikom šarlatanskog hrvatskog novinarstva, pohvalio bih 23-godišnjeg Zagrepčanina koji je dao ekskluzivan intervju glavnom uredniku Jutarnjeg lista Davoru Butkoviću u ime premijera Sanadera. Intervju sa lažnim premijerom odvijao se putem e-mail adrese linija04@gmail.com.

Za one koji nisu upoznati s tijekom događanja kratak pogled unatrag:
Mladi Zagrepčanin (neka bude N.N.) čestitao je protekle blagdane uredniku Butkoviću koji je pomislio da mu Novu Godinu zapravo čestita premijer. Odakle mladom N.N. broj Butkovićeva mobitela, za sada ne znamo. Zatim je Butković prije 4 dana na isti broj mobitela poslao poruku „premijeru“ u kojoj ga moli za jedan intervju za Jutarnji list. N.N. pristaje dati intervju misleći da se netko šali s Butkovićeva mobitela. Budući da nije imao više novaca na mobitelu N.N. daje Butkoviću službenu premijerovu e-mail adresu: linija04@gmail.com na koju želi da mu se dostave pitanja za intervju. Tako je i bilo.

Butković je poslao pitanja, a N.N. odgovorio na ista. N.N. se poslužio materijalima iz prošlih premijerovih intervju kao i Sanaderovim izjavama za medije. I mislim da mu sada svaki novinar mora skinuti kapu kada je jedan 23-godišnjak nepoznate struke uspio napisati tako izvrsne govore da „iskusni“ Butković nije posumnjao. Znate li koliko morate biti vješti da imate identičan sklop rečenica poput doktora književnosti Iva Sanadera. Ili je bolje pitati znate li koliko glup novinar morate biti da mislite da je Sanader otvorio službenu adresu na google-u. N.N. je odradio odličan posao, a nije ni znao da zapravo piše odgovore koji će izaći na četvrtoj stranici najčitanijih dnevnih novina. Retorika kojom se koristio N.N., izrazi, hiperboličnost, politički maniri jednostavno su prevarili Butkovića kao malo dijete. A možda je Butković bio toliko sretan što je toliko dobar s premijerom pa se nije ni obazirao na e-mail adresu otvorenu na gmail-u.

Iz ureda premijera po objavi intervju negirali su da je Sanader imao ikakve kontakte s Jutarnjim posljednjih dana, a Jutarnji se u današnjem izdanju ispričao čitateljima zbog propusta. Nagađa se da će talentirani N.N. biti prijavljen zbog lažnog predstavljanja i povrede institucije premijera. Preporučio bih premijeru da pohvali mladog N.N. na izvrsnom intervjuu, a neka se Butković izgubi iz medija na par godina i na obostrano zadovoljstvo oslobodi hrvatsku medijsku scenu od svojih ekskluzivnih intervjua. Lažni intervju možete pročitati na online izdanju JL-a.

Pročitao sam na nekim blogovima (koje očito pišu novinari bliski Butkoviću i njegovim načinima odrađivanja intervjua) brojna opravdanja za Butkovićev neprofesionalizam. Bit ću toliko pristojan da ovo nazovem tek neprofesionalizmom. Ali tome jednostavno nema opravdanja. Sada se ipak ne radi o trač časopisu Extra koji izmišlja ekskluzivne intervjue s obitelji pokojnog Toše Proeskog pet minuta prije pogreba glazbenika. Sada se radi o najvažnijem političkom licu Hrvatske.

21:33 - Komentiraj { 1 } Print - #

subota, 09.02.2008.

Slučaj LOVRIĆ – SANADER: Ima li „lojalnosti“ kraja ili kad će ulizivanje postati kazneno djelo


Vjerojatno je većina vas koji čitaju mog blog zaposlena ili će to tek biti. Zato vam donosim primjer kako ne biste smjeli napredovati. Ovo je vjerojatno najgori primjer ulizivanja kako bi se napredovalo u poslu u povijesti Hrvatske ili kako bi se ostalo što duže na trenutnoj funkciji. Donosim vam neke citate iz pisma člana Uprave HEP-a za financijske poslove Velimira Lovrića poslanog premijeru Sanaderu u proljeće prošle godine nakon što je navedeni bio prijavljen zbog napastovanja kolegice. Ovim „svjetskim“ ulizivanjem Lovrić je pokušao zadobiti Sanaderovu naklonost kako ne bi bio smjenjen zbog optužbe. Pismo je autentično.

Evo kako je započeto pismo: „Bio sam tužan što Vam moram uzeti dio dragocjenog vremena, što ste se zbog mene zasigurno zasekirali. Supruga i ja izrodili smo četiri sina - Mate, Zlatko, Hrvoje i Tvrtko, kojemu je kršteni kum svećenik. Ovaj najmlađi - Tvrtko, Vaš je veliki fan kao i cijela naša obitelj, sada Vam je član nacionalnog odbora mladeži HDZ-a, jedan mlad i agilan HDZ-ovac - budućnost naše stranke.“

Nadalje Lovrić objašnjava da prijava za napastovanje dolazi od jednog od četvorice sindikalaca u HEP-u te opisuje jednog od njega: „Znam (za njega) toliko da je bio prije rata veliki Jugoslaven i komunista, sin policajca, oženjen srpkinjom (napisano malim slovom), punac i punica mu žive u Beogradu, te često putuje u Srbiju, da je jako bogat, u HEP-u ima službeni auto kao i članovi Uprave, karticu, mobitel, da je zajedno sa gosp. Dorićem blatio kolegu Despota u HDZ-u, da puno putuje sa gospodinom Dorićem i Matijevićem, da je jako prisan s kolegom Mravkom.“ Zatim se vraća na originalan problem, i daje Sanaderu naslutiti da ako Lovrić potone - ne mora potonuti sam. Najprije koristi famoznu formulu - udar na njega je udar na HDZ, odnosno udar na bliskog čovjeka koji ga je preporučio i naravno udar na Njega, Sanadera, kojeg naziva „personifikacijom HDZ-ovog programa i uspjeha“.

Pismo se završava ultra gadnim ulizivanjem dosad neviđene količine:

I na kraju gospodine Premijeru, nešto o obitelji i sebi. Ja i moja supruga Ružica smo praktični vjernici koji su se 1981. godine javno vjenčali (kao nekomunisti), i to se može provjeriti u župnom uredu Slavonski Šamac - Kruševica kod velečasnog Mate Lašića. Uvijek sam znao mjeru i znao što jesam a što ne, što mogu a što ne, i tako mislim i nastaviti živjeti.“

Vrhunac ulizivanja na samom kraju, Lovrić se vjerojatno vodio onom „Šlag na kraju...“

Poštovani Premijeru, želim Vam na kraju reći ono što sam Vam rekao prošli put u Vašem uredu, a i ako danas - sutra iz ovih ili onih razloga ne budem više dio Vašeg tima, moje poštovanje i zahvalnost prema Vama neće prestati! Na nas Lovriće, i kao premijer i kao Ivo Sanader, uvijek možete računati,

podastirem se sa štovanjem,


Velimir Lovrić.“ / kraj pisma/

Mislim da je svaki komentar ovakvog ponašanja člana Uprave HEP-a za kojeg čisto sumnjam da zna koliko stoji kilovat struje, kolika je prosječna plaća zaposlenika u HEP-u, suvišan. Samo ću napomenuti da je Lovrić po dolasku u HEP, 2006. pokupio u džep oko sedamdeset tisuća kuna za „uspješan rad u 2005. godini“, na što je reagirao sindikat i zatražio njegovu ostavku. Vratio je „pogreškom“ isplaćenu lovu i ostao.
Evo jednog od komentara na post koji mi se posebno sviđa: „Koverta - 3 kune. Poštanska marka- 5 kuna. A4 papir - 1 kunu..... Još jedan nepismeni direktor (dupelizac) na visokoj poziciji sa "Mostarskim" fakultetom... NEPROCJENJIVO.... A za sve ostale krađe tu je Sanader.“

18:53 - Komentiraj { 2 } Print - #

petak, 08.02.2008.

ULAZAK HRVATSKE U EU 2009.?


Budući da se u posljednje vrijeme sve više govori o ulasku Hrvatske u Europsku Uniju donosim vam ukratko podatke o tome kako je nastala EU, tko su bile prve članice, kada će se Hrvatska priključiti Europskoj Uniji, kakva će biti budućnost Hrvatske u Uniji.

Povijesni razvoj od 1957. do 1986. godine

Proces ujedinjenja europskih država započeo je udruživanjem država Belgije, Francuske, Njemačke, Italije, Luxembourga i Nizozemske koje su osnovale Europsku ekonomsku zajednicu. U samom početu Zajednica je bila ograničena na stvaranje zajedničkog tržišta za ugljen i čelik za šest država osnivača. U poslijeratnom razdoblju, svrha zajednice bila je očuvanje mira u doba hladnog rata.
Odluka o osnivanju ekonomske zajednice koja će počivati na slobodnoj razmjeni roba i usluga, te slobodnom kretanju ljudi donešena je 1957. godine. Carine na međusobnu trgovinu ukinute su 1. srpnja 1968. godine, a ostvaruju se i odrednice zajedničke politike u poljoprivredi i trgovini.
Uskoro i Danska, Irska i Velika Britanija da podnese molbe za pristup Zajednici, ali prvo proširenje Zajednice ostvareno je tek 1972. godine. Ovim proširenjem Zajednice od 6 na 9 članova, proširuje se i njezino djelovanje na područja socijalne i regionalne politike i na zaštitu okoliša.
Zajednici se priključuje Grčka 1981. godine, a 1986. Španjolska i Portugal. Ovo je proširenje nametalo neodložnu provedbu strukturnih programa s ciljem smanjenja razvojnih razlika unutar Zajednice.

Razvoj u moderno doba od 1994. do danas

Sa sporazumom koji su 15. travnja 1994. godine u Marrakeshu potpisale sve članice GATT-a, svjetska je trgovina ušla u novu razvojnu fazu. Zajednica postaje svjetska trgovačka sila koja razvija i jača vlastitu trgovinsku, vanjsku i sigurnosnu politiku.
Države članice i nove države koje žele pristupiti Uniji moraju iznaći i rješenja kako proširiti Europsku uniju koja počiva na institucijama koje su zamišljene za ograničeni broj članova, a da se ujedno ne oslabi njezin mehanizam donošenja odluka i njezina politička osobnost i kako očuvati volju za zajedništvom koja će narodima različitog porijekla i različitih kultura dati želju da dio svog suvereniteta prenesu na Uniju.
Pravna podloga zajedničkih postignuća Europske unije uvjetuje svakoj novoj državi koja želi postati članicom Unije da prihvati postojeće pravne propise Unije te da, po isteku ugovorenog prijelaznog razdoblja, sudjeluje u zajedničkim politikama Unije. Ambiciozna perspektiva stvaranja ekonomske i monetarne Unije najkasnije do 1999. godine, koja je zacrtana ugovorom iz Maastrichta, kao i stvaranje političke unije sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, jesu dostignuća koja moraju prihvatiti i buduće nove članice Unije.


Ciljevi Europske Unije

- poštivanje zajedničkih pravila i načina ponašanja što je od samih početaka razlikuje od drugih tradicionalnih međunarodnih organizacija
- jedinstvena politička, trgovinska, monetarna i strateška Europa
- obuhvatiti sve demokratske države kontinenta, ali taj proces se mora odvijati postupno jer postoje različite razine političkog i gospodarskog razvoja svake pojedine zemlje

Napori Hrvatske da što prije uđe u EU

Hrvatska je 2001. godine potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (poznati SSP) Tim sporazumom Republika Hrvatska je postala pridružena članica Europske unije, što je najvažniji korak prema punopravnom članstvu u Europskoj uniji.
Republika Hrvatska se nalazi pred provedbom sveobuhvatnih reformi gospodarskog i političkog sustava RH do sada. Ta reforma i temeljita prilagodba pravnim, gospodarskim i političkim standardima EU traži pojedinačni i grupni angažman svih pojedinaca i svih institucija u Hrvatskoj. Proces izvršavanja obaveza prilagodbe uvjetima za pridruženo članstvo od početka će biti povezan s procesom prilagodbe ukupnog sustava kriterijima za punopravno članstvo.
Zato je bilo nužno izraditi cjelovitu strategiju približavanja Europskoj uniji koja će buduće članstvo u EU tretirati ne samo kao cilj, već i kao sredstvo čija je zadaća ubrzati i učiniti kvalitetnijim sve prilagodbe koje su u interesu hrvatskih građana. Takav pristup prihvaćen je u Nacionalnom programu RH za pridruživanje Europskoj uniji.

Datum ulaska RH u Uniju

Prema posljednjim raspoloživim informacijama (uzeo sam u obzir i rezultate održanih predsjedničkih izbora u Srbiji i trenutno predsjedanje Slovenije Euroskom Unijom) Hrvatsku ulazak u EU očekuje tijekom 2009. ukoliko sljedeće izvješće Europske komisije bude pozitivno ocjenjeno, u suprotnom tijekom 2011. godine nakon uspješno provedenih svih reformi. Za sada najveći prigovori EK Hrvatskoj su korupcija i pravosuđe (spora reforma, velik broj neriješenih predmeta itd.). Što se tiče antikorupcijskog plana EK je pohvalila Hrvatsku zbog akcija Maestro, Pet zvjezdica, Gruntovec, ali smatra da program treba biti još progresivniji. Stvoreni su svi pravni okviri u ustavu EU koji omogućuju pridruživanje Hrvatske, sada je sve u rukama Vlade i premijera.


17:29 - Komentiraj { 0 } Print - #

srijeda, 06.02.2008.

Potpredsjednik HNS-a Pero Vićan ukrao 200 milijuna kuna?


Svi značajniji elektronski mediji prenijeli su vijest o kaznenoj prijavi protiv Pera Vićana, bivšeg dogradonačelnika Dubrovnika i današnjeg potpredsjednika HNS-a.

Općinsko državno odvjetništvo u Dubrovniku je kao punomoćnik Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) podnijelo Općinskom sudu u Dubrovniku tužbu protiv Dubrovačkog primorja d.d. Dubrovnik (vlasnik Pero Vićan), Dubrovačkih vrtova sunca d.o.o. Orašac (bivši direktor i većinski vlasnik Pero Vićan), Vrtova sunca Orašac d.o.o. Zagreb (sadašnji vlasnik Velikogorički poduzetnik Kordić), Raiffeisenbank Austrija i Erste&Steirmärkische bank d.d. Rijeka (banke koje su stavile hipoteku na sporno zemljište), radi utvrđenja prava vlasništva i nevaljanosti upisa hipoteke na nekretninama u k.o. Orašac.

U priopćenju Općinskog državnog odvjetništva u Dubrovniku navodi se kako atraktivno građevinsko zemljište kraj mora od oko 150.000 kvadratnih metara nije procijenjeno u vrijednosti društvenog kapitala u postupku pretvorbe bivšeg društvenog poduzeća Dubrovačko primorje.
Odvjetništvo navodi da se na zemljište 1998. godine nezakonito uknjižilo Dubrovačko primorje d.d. Dubrovnik. Direktor tvrtke i većinski vlasnik bio je Pero Vićan. Potom je Dubrovačko primorje prenijelo zemeljište na Dubrovačke vrtove sunca i Vrtove sunca Orašac d.o.o. Zagreb koji su kasnije zemlju opteretili s hipotekama radi osiguranja kredita u iznosu od više stotina milijuna kuna.
A kako navodi današnja "Slobodna Dalmacija" da bi se cijeli ovaj "prijenos" vlasništva 1998. odigrao "bila je presudna činjenica da je Pero Vićan nekako u isto doba predsjedavao Nadzornim odborom Dubrovačke banke, koja je razne lokalne moćnike korumpirala izuzetno povlaštenim kreditima. Prema nešto kasnijim otkrićima Vjesnika, jedan od njih bio je današnji predsjednik općinskog suda u Dubrovniku Ivo Besjedica."

Užurbano se završavaju kaznene prijave protiv direktora, članova nadzornih odbora i dioničara koji su identificirani kao akteri pljačkaške privatizacije.Nakon što je u ponedjeljak iniciran kazneni progon za krađu 150.000 četvornih metara državnog zemljišta u Dubrovniku, užurbano se završavaju kaznene prijave protiv direktora, članova nadzornih odbora i dioničara koji su identificirani kao akteri pljačkaške privatizacije.
Lista okrivljenika s imenom i prezimenom nesumnjivo počinje s Perom Vićanom, danas vlasnikom hotelskog poduzeća Dubrovačko primorje, čija je privatizacija 1998. procvjetala u grabež koji Hrvatsku stoji barem 200 milijuna kuna.
Već 2002. Državna revizija utvrdila je da je Pero Vićan nekoliko godina ranije faktički darovao dobar komad Gruža (atraktivan predio grada Dubrovnika) privatnom poduzeću Rut: više od 3000 četvornih metara u vlasništvu Dubrovačkog primorja Rut je platio manje od 30.000 DEM. Isto poduzeće istodobno je otkupljivalo dionice Dubrovačkog primorja za anonimne kupce. Na kraju će se među njima pojaviti neizbježni Stipe Gabrić Jambo s izvjesnim Jamesom Nikolom Banom iz SAD-a koji se tek odnedavno predstavlja kao Jakov.
Današnjom tvrtkom Rut upravlja Luce Butijer, u to doba financijska direktorica Dubrovačkog primorja. Sjedište Ruta i tada i sada nalazilo se na adresi dubrovačke centrale „Atlasa“, zajedno s tvrtkom HTP inženjering, koja je obavila procjenu kapitala Dubrovačkog primorja.
Budući da je već devedesetih registriran za građevinarstvo, te trgovinu stokom i duhanom, uz goleme pogreške u njegovim procjenama, Državna revizija utvrdila je da HTP inženjering uopće nije ovlašten za taj posao.

/podaci preuzeti sa www.dubrovniknet.hr, www.net.hr, www.business.hr, te iz novinskih članaka Jutarnjeg lista i Slobodne Dalmacije/



18:24 - Komentiraj { 0 } Print - #

nedjelja, 03.02.2008.

Pobijedio Boris Tadić


Nakon što su se u 20 sati zatvorila birališta u Srbiji, prestala je trajati izborna šutnja, u 21 sat je Demokratska stranka objavila kako je na predsjedničkim izboima pobijedio Boris Tadić, te su navode potvrdili i prvi rezultati Republičke izborne komisije objavljeni iza 22 sata, a nedugo potom je poraz priznao i Tomislav Nikolić. Tadić će dužnost predsjednika obnašati do 2013. godine. Ono što se sada može predvidjeti jest da je odziv birača najveći od izbora 2000. godine na kojima je srušen Slobodan Milošević, te da će se kretati oko 65 %, odnosno 4 % više nego u prvom krugu koji je održan 20. siječnja.

Prema podacima s oko 53 % birališta koje pokriva oko 47 % biračkog tijela, Republička izborna komisija je objavila da Boris Tadić ima 51,18 %, a Tomislav Nikolić 47,18 % glasova. Odziv je iznosio oko 67,2 % glasova.

U sjedištu Srpske radikalne stranke, Tomislav Nikolić je izjavio da je Boris Tadić na osnovu dosadašnjih podataka najvjerojatniji pobjednik izbora te mu je čestitao. Ispred sjedišta Demokratske stranke u Beogradu je otpočelo slavlje pristaša Borisa Tadića koji su uvjereni u pobjedu svog kandidata. Mislim da osim ovih 52% Srba koji su glasali za Tadića sada slave i čelnici Europske Unije, a i Hrvati bi trebali biti veoma zadovoljni ovakvim okončanjem situacije jer je sada sigurno da u narednih 5 godina u najmanju ruku nećemo slušati izjave Nikolića kako Hrvatska nije demokratska zemlja i kako nismo zaslužili ispriku za žrtve Domovinskog rata već da nas treba kazniti za obrambenu akciju Oluja.

22:43 - Komentiraj { 1 } Print - #

nedjelja, 03.02.2008.

Najneizvjesniji izbori u Srbiji – Srbija na raskrižju: istok ili zapad


Danas se održava drugi krug predsjedničkih izbora u Srbiji. Da, točna tvrdnja, ali ne i potpuna. Nažalost, jer izbori u Srbiji predstavljaju biti ili ne biti na samo za Srbe, nego i za Hrvatsku. Da stvar bude kompliciranija posljedice izbornih rezultata mogu se odraziti na cijeli zapadni svijet zbog situacije oko Kosova. A kako će se završiti slučaj Kosovo ovisi isključivo o rezultatima izbora.

Jutros u 7 sati otvoreno je 8481 biračko mjesto na kojima svoju građansku dužnost može izvršiti 6.723.762 birača. Biraju između kandidata Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića i kandidata Demokratske stranke Borisa Tadića. Do 10 sati izašlo je 9,56% birača, a do 17 sati 50,5% birača. Do zatvaranja birališta u 20 sati očekuje se odaziv od oko 64% birača. Najveći odaziv bio je 1990. godine kada je otvorena mogućnost višestranačja, čak 71,5%. U 22 sata Republička izborna komisija (naš DIP) objavit će prve izborne rezultate. Prema procjenama blagu prednost ima Boris Tadić. Prema anketama Tadić bi trebao dobiti između 2,1 i 2,35 milijuna glasova, a Nikolić između 2 i 2,25 milijuna glasova. Ukoliko razlika u glasovima bude oko 20 do 30 000 konačni rezultati bit će poznati tek sutra, kada se prebroje svi glasovi.

Za Hrvatsku bi bilo najbolje da pobjedi Boris Tadić koji će voditi proeuropsku politiku, poboljšati odnose RH i Srbije te omogućiti slobodnu trgovinu između dvaju zemalja. Tada se ne bismo morali brinuti za sigurnost zemlje, za razliku od scenarija u kojem bi Nikolić bio pobjednik. Naime, Nikolić je nedavno izjavio da je Dubrovnik srpska Atina. Shvativši težinu izjave za HRT-ov dnevnik izjavio je da će odustati od ideje Velike Srbije. No, bez obzira, za Hrvatsku je najbolje da što prije pristupi NATO-u. Kosovo najavljuje da će već ovaj tjedan proglasiti neovisnost ukoliko pobjedi Nikolić. Sve u svemu, očekuje nas neizvjesna budućnost regije. Hrvatskoj sada najmanje trebaju nemiri u regiji. Nadamo se da će Srbi dvaput razmisliti prije nego zaokruže na svom listiću, jer i sami znaju da je Nikolić najbliži Miloševiću, a Srbija je u njegovom mandatu tako loše prošla kao da je vodio najveći neprijatelj na čelu. Sjetimo se samo sankcija.

Preporuka za investitore:
Za kraj, jedna preporuka vezano za ulaganja na burzi u Beogradu: ukoliko pobjedi Tadić doći će do privatizacije Agrobanke i Sojaproteina, što je zagarantirana, brza i laka zarada, očekujem sličan scenarij kao i sa našim HT-om, ali uz još veću zaradu. Izračunom indeksa Business Excelance navedene tvrtke posluju odlično i čeka ih blistava budućnost što za nas potencijalne dioničare znači izvrsnu zaradu.

18:50 - Komentiraj { 0 } Print - #

subota, 02.02.2008.

Poslijediplomski studiji


Donosim vam pregled top 5 poslijediplomskih studija iz ekonomije u Hrvatskoj i obližnjim zemljama u regiji. Krenut ćemo upravo od tih “susjednih” PDS-ova.
1. IEDC - POSLOVNA ŠKOLA BLED
Najpoznatiji PDS u regiji je slovenska poslovna škola na Bledu IEDC osnovana 1986. koja nudi predavanja na engleskom jeziku od strane britanskih i američkih top menadžera, financijskih stručnjaka i profesora. MBA studij (studij poslovne administracije – Master of Business Administration) pokrenut je 1989. godine. Predavanja se slušaju 17 tjedana, ukupno 101 dan, u dva oblika: jednogodišnji ili dvogodišnji Executive studij. Ponuđena su ukupno 3 MBA studija. Kako se upisati? Polažete GMAT test logike i intervju. Cijena se mijenja iz godine u godinu. Tko se iz Hrvatske školovao na IEDC-u? Djelatnici Dukata i nekoliko “individualaca” o svom trošku.
CIJENA: cca. 21.000 eura
2. IGBS – MEĐUNARODNA (AMERIČKA) POSLOVNA ŠKOLA
Ova poslovna škola osnovana je u Zagrebu 2003. godine. U potpunosti je u vlasništvu Ekonomskog instituta Zagreb. Djeluje u okviru Kelley School of Business, Indiana University. Njihov MBA studij je poznat i priznat u Europi i SAD-u. Uvjeti za upis su odlično znanje engleskog jezika (program se sluša na engleskom), radno iskustvo, preporuke, posjedovanje prijenosnog računala, intervju. Studij traje 18 mjeseci uz česte pauze. Osim diplome stječete dodatni certifikat od strane Indiana University.
CIJENA: 16.500 eura
3. CBA – COTRUGLI BUSINESS ACADEMY
Osnovana je 2003. godine u Zagrebu. Na akademiji predavaju eminentni stručnjaci, predavači sa Harvarda, Stanforda i MIT-a. Karakterizira je nekonvencionalan pristup radu i izvrstan međunarodni networking. Executive MBA program traje dvije godine. Osim tog programa nude se i novi In house programi. Cijena isključivo na osobni upit.
4. MBA - EKONOMSKI FAKULTET ZAGREB
Studij osnovan 1991. godine. Nastava se pohađa jedan tjedan u mjesecu. Studij traje 3 semestra. Voditelj studija: prof.dr.sc. Darko Tipurić. Ostali poslijediplomski studiji, čak 30 programa godišnje iz svih dijelova ekonomije, slušaju se dva semestra. Za upis potreban je prosjek ocjena od 3,5 te aktivno znanje jednog od svjetskih jezika. Moguće je polagati razliku ispita (makro i mikroekonomija te dva predmeta sa smjera) ukoliko ne dolazite s ekonomskih fakulteta. Cijena 200 eura po ispitu.
CIJENA: MBA 9500 eura, OSTALI PDS-ovi: 6000 eura (plativo u dvije rate)
5. MBA – ZŠEM
Od 2005. godine Ministarstvo znanosti odobrilo je 4 specijalistička poslijediplomska studija ovom privatnom fakultetu. To su: financije i bankarstvo, marketing, menadžment, računovodstvo i revizija. Vrijeme trajanja: godinu dana. Ukoliko ne dolazite s ekonomskih fakulteta polažete razliku predmeta za dodatnih 1000 eura i studij traje godinu duže.
CIJENA: 7000 eura

13:29 - Komentiraj { 1 } Print - #

Komentari On/Off

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Image Hosted by ImageShack.us

since 18th January 2008

* sve mikro i makroekonomske teme
* najaktualnije vijesti iz svijeta businessa i politike
* brojne kritike na svakodnevne teme

Image Hosted by ImageShack.us


Sva pitanja šaljite na ovaj mail


Image Hosted by ImageShack.us

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr


Tko je Funky Business?
- magistar ekonomije
- međunarodni volonter
- ljubitelj likovne umjetnosti




Do sada vas je bilo na blogu:free hit counter

hit counter



Vaši komentari na temu posta su uvijek dobrodošli kao i vaše kritike i pohvale. Svi komentari koji imaju svrhu reklame drugog bloga ili u sebi sadrže uvredljiv sadržaj biti će trajno izbrisani te će autorima istih biti zabranjeno daljnje komentiranje.

Image Hosted by ImageShack.us
since 18th January 2008