Top lista specijalnih planinarsko-izletničkih trenutaka
Mjesta na koja bi se sutra rado vratila
0. Premužićka najdraža
1. Dinara
2. Medviđak
3. Bojin kuk
4. Samarske stijene
5. Bijele stijene
6. Zavižan
7. Lička kuća na Plitvicama
8. Risnjak
9. Kiza
10. Bjelolasica
11. Žumberačko gorje
Mjesta koja nema šanse da će me opet vidjeti
1. Vodenica (najdosadnija nemarkirana šuma na svijetu)
2. Veliki Lubenjak (zalutali, dosadna šuma)
3. Cigan Hegy u Mađi (jedva sam se vukla od dosade, prekoma)
4. Jadičevac - jedva ga našli, jedva se probili do njega i jedva se obranili od muha
Vrh koji nisam osvojila, najbolnija planinarska točka:
Anića kuk (ulazi, ustvari, u obje kategorije 'omiljen' i 'zamjeren', ali vraaati ću se ja! )
Omiljeni komplimenti
- Ti si jedan od razloga zakaj me interesira planinarenje, ja sada nordijski hodam po nasipu, a u skoro vrijeme bih se pentrala po brdima i brdašcima, ti to tak interesno prezentiraš... (Milicza)
- Joj, kak ja volim planinariti s tobom, i na kraju se 'najesti' na tvojim slikama. (Zvrk)
- pogledi na planinarstvo su različiti... ne umanjuj svoje pothvate, svoju ne-kodiciju (možda je sad već i imaš), kretanje u podnevne sate i to... nije to bit, tvoja ljubav prema prirodi i sam avanturistički duh koi te goni da svako malo ideš nekam, a to nekam je skoro pa uvik neko brdo,/planina, su zaznake pravih planinara... krivo se danas shvaća pojam planinarstva, a tome su po meni pridonijeli egotripovi koi su zauzeli svoje pozicije na vodećim mjestima... samo furaj svoju furku, zato što to voliš i zato što te to ispunjava... ja to isto radim ;) (keytoo)
Diavola
srijeda, 12.09.2007.
Kak' se, zapravo, kaže "Obrovac" ili "Obrenovac"?
Imam dvije loše asocijacije na Obrovac. Zbog velike sličnosti u nazivama, sjećam se da me još u djetinjstvu "Obrovac" podsjećao na "Obrenovac" i uvijek sam mislila da i Obrovac ima neke veze sa Srbima, Srbijom, srpstvom, etc. Koju godinu poslije, 90-ih, fakat sam se uvjerila da Obrovac ima veze sa srpstvom. Pobunilo ih nešto.
Inače, povijesničari tvrde da je imenom Obrovac očuvana uspomena na avarsku vlast (Obri ili Avari). Drugi tumače da Obrovac znači "jamom okruženo mjesto" a treći da je nastalo od glagola rovati, te da označuje mjesto koje voda rovi ili obriva. Stariji hrvatski leksikografi složeni su da ovom imenu pridaju značenje obrambene utvrde, taborskog nasipa ili opkopa, ukratko vojničkog logora. (Izvor)
Druga asocijacija na Obrovac mi je ona kretenarija da se tamo izgradi tvornica (ne znam više čega), da bi se tek po njenoj izgradnji skužilo da tih nekih sirovina, zbog čega je izgrađen ogromna grdosija, uopće nema u bližoj, a bome ni u daljnjoj okolici Obrovca. Nikom ništa. Koja glupost, nevjerojatno nešto!
Oko raspadnutog i napuštenog socijalističkog mastadonta, danas pasu ovce.
Imam i dvije lijepe stvari koje me asociraju na Obre... ovaj.. Obrovac... prekrasna Zrmanja koja vijuga duž grada i, naravno, legendarni restoran Anita prije ulaska u Obrovac. Stajanje kad bi išli na more, stajanje kad bi se vraćali. Oveća birtijetina. Ah. Janjetina, hrpe stolova, konobarice u borosanama, škripanje guma po šljunku... uspomene mi naviru!
I tu staju sve moje asocijacije na ovaj grad.
Bila sam prošlu subotu u Obrovcu. Dirnuo me. Zrmanja ljepša nego ikada. Zgrade napuštene, trule, propadaju... tu mislim na centar grada... tako mi je žao... jer se osjeti duša u tom gradiću... Dok su one nakaradne kuće duž Zrmanje ostale netaknute. Bar da su one propale pa da ne nagrđuju vidike.
A gle ovaj detalj! I gdje baš pred mene! Nu!
Piči tip s autom, sva četiri žmigavca blinkaju, iza tri-četiri čobana (čobanica included), full organizirano sve, a ovce... ovce gledaju u mene direkt u obdžektiv, trpaju se koja će u prvi red! Staaare pozerice! I sve to u najužem centru Obrovca... što reći!
Usput, ima i jedan luksuzni detalj koji mi je zapeo za oko i aparat u Obrovcu.
A gle ovo što čuvamo prirodu, bravo!
Par detalja koji su me dirnuli...
Ronaldinjo
Zarva
Susjed
Plavi trg
Držim ti fige, Obrovkoviću, da se probaš trgnuti i izvući. Jako si mi drag. Vraćam ti se sigurno
(Mora da sam pukla kad se obraćam gorjima i gradovima... hm! Gore nego da se obraćam sama sebi u trećem licu, priznajem. )
P.S. Sljedeći post nastavlja dalje Zrmanjom, sve do prekrasnog pravoslavnog (kad već spominjemo Srbe) manastira Krupa, izvora Krupe i kanjonu Krnjeza. Poslije toga vrh Kiza! :oduševljenje:
Naše su planine i brda puni posebnih oznaka koji vam omogućuju kretanje po tim krajevima. Zovemo ih "markacije" ili skraćeno marke. Ako ste početnici u planinarenju prvo se trebate raspitati o sustavu tih markacija i stanju na terenu. Neplaninari, inače, markacije zovu svakako. Do sad su mi najjači sinonimi "oni vaši okruglići" i "nismo našli signalizaciju".
Planinariti nemojte započinjati bez knjige Željko Poljak "Hrvatske planine - Cjelovit hrvatski planinarski atlas", izdanje Golden Marketing - Tehnička knjiga, Zagreb 2007. To je minimalna literatura za početak planinarenja, jer ćete tu naći temeljne stvari za planinarenje po Hrvatskoj. Drugi jedanko važan izvor su planinarski forumi i blogovi. Poljak nije dovoljan, ali nije ni dovoljno da se oslonite samo na forume ako ste početnik. Najbolja je kombinacija.
Obožavam skitati po zemlji i inozemstvu. Obožavam mape, atlase, karte... Na blogu sam odlučila postaviti putovanja od lipnja 2007. pa na ovamo. Na blogu iskreno pišem svoje dojmove. Većina je postova s planinarenja i nekih mojih putovanja, a tu i tamo ima i nekih drugih tema. Vrlo često ne stignem ni pročitati tekst koji napišem na blogu pa mi nemojte jako zamjeriti na zbrda-zdolanosti. Fotke, u pravilu, ne stignem obraditi, izuzev risajzati.