"If we open a quarrel between the past and the present, we shall find that we have lost the future."
Winston Churchill (1874 - 1965)
PRIJESTOLJE MUDROSTI –Sedes sapientiae
naškrabano -22.08.2012. srijeda - 18:56
Kako to inace biva u životu neke stvari se vrlo brzo naprave a za neke triba malo više vrimena.Tako je i nama na Gripama ( kvart grada Splita- ili kako bi se to reklo Gradski kotar Gripe) tribalo punih 14 godina za realizaciju jednog projekta.Ali pošto smo mi dovoljno tvrdoglavi i uporni ipak smo projekt priveli kraju na zadovoljstvo svih (aj dobro ne baš svih ) građana našeg kvarta a posebno na zadovoljstvo nas umišanih u taj projekt.
Prije 14 godina onako uz kavu pala je prica o tome kako teren ovog dila grada Splita nema nikakvog sakralnog obilježja. I onda normalno javi se jedan stariji gospodin koji je bija malo bolje upucen u prošlost Grada isprica nam pricu o kipu i kapelici koji su se nekoc nalazili u splitskom polju na putu iz Grada prema Omišu .I kako je ta kapelica uklonjena 1933.godine kako bi se na mistu di je ona bila mogli izgradit stambeni objekti . Kapelica i kip su je preneseni u dvorište crkve Gospe od Pišana . kapelica u kojoj je bija ovaj kip do 1957. godine -kada je prenesen u crkvu Gospe od pojišana
Kako izvori tvrde radi se o kipu kojeg je napravio kipar Nikola Dente zvani Cervo ,Mlecic koji je bio naseljen u Trogiru.a kip je u 13. stoljecu bija u splitskoj stolnoj crkvi te je nakon preuređenja crkve prenesen u 17 . stoljecu u kapelicu koja je bila u splitskom polju.
Budući da Gospa drži pred sinom knjigu, smatralo se da je to sv.Ana sa kćerkom Marijom , pa je klesar 1933.godine oštećenu Kristovu glavu, držeći je Marijinom, obnovio kao glavu djevojčice te je puk štovao ovaj kip kao kip sv.Ane.
Novija istraživanja ustvrdila su da je kip inačica bizantske Hodegitrije koja se identificira kao Maiestas ,zapravo Sedes sapientiae , PRIJESTOLJE MUDROSTI .
Motiv knjige u naručju Gospe sa sinom rijedak je u kiparstvu. Postoji dvjestotinjak europskih skulptura tog sadržaja ali u pravilu izrezbarenih u drvu.Ovaj kip i jedna dubrovačka Maiestas starija stotinjak godina su iznimke jer su napravljene u kamenu.
Iz crkvenog dvorišta Gospe od Pojišana Konzervatorski zavod za Dalmaciju prenio je kip 1957. godine u crkvu Gospe od Pojišana, gdje se i danas nalazi.
Na osnovi svih ovih spoznaja ,Inicijativni odbor grupe građana u suradnji sa Vijećm kotara Gripe 1998.godine pokrenuo inicijativu za postavljanje kipa Sv.Ane na javnu površinu (tada se još mislilo da se radi o kipu sv. Ane) kip koji nije zadovoljava religiozne kriterije
Nakon neuspjele prve izvedbe kipa koji je napravljen 2000. godine a koji nije zadovoljavao religiozne kriterije ,Vijeće kotara donjelo je 2004.godine odluku o izradi drugog kipa Bogorodice sa sinom na prijestolju koji bi zdovoljavao zadane umjetničke i religiozne kriterije .Određeno je da kip bude trodimenzionalna replika starog kipa koji je nekad bio na ovom području . U suradnji sa umjetnikom Kažimirom Hrastom pokrenuta je inicijativa da se studentima kiparstva pri Umjetničkoj Akademiji u Splitu ovaj kip dade kao zadana tema te da se najbolji kip nagradi i po istom napravi odljev u bronci.Izabran je rad akademskog kipara Roberta Jozića.
2008.godine napravljen je u “Ljevaonici umjetnina Ujević “ iz Zagreba odljev kipa u bronci .
Gradskog kotara Gripe nastavlja 2010 - 2011 aktivnosti oko postavljanja ovog kipa na javnu gradsku površinu te započima sa radovima na sanaciji/ rekonstrukciji zelene površine na križanju ulica Matice hrvatske i Osječke ulice .Sasvim uništene zelene površine divljim parkiranjem vozila u potpunosti su obnovljene te je na istima posijan travnjak i zasađeni grmovi lavande,ruzmarina i brnistre.E sad se pitate a zašto baš brnistre koja nije baš reprezentativni grm.E pa zato šta je u prošlosti dobar dil Gripa bija pokriven baš ovim grmom.Evo par slika kako su te površine izgledale prije a kako sad nakon našeg upornog i tvrdoglavog rada.
2012.godine napravljeno je postolje kipa . Betonska osnova obložena je vrlo kvalitetnim kamenom Travertin koji je tradicionalni arhitektonski kamen od svjetskog značenja. Travertin predstavlja vrstu jurskog mramora.Neki od mnogih poznatih primjera upotrebe ovog kamena su Colosseum ili Flavijev amfiteatar u Rimu i Bazilika svetog srca Isusova u Parizu .
Kip je 14.lipnja ove godine smješten u nadgrađe postolja koje je osmišljeno kao staklena niša koja podsjeća na kapelicu.
I TAKO JE NAPOKON NAKON 14 GODINA tvrdoglavog i nesebicnog volonterskog rada kip Bogorodice opet na Gripama
Blagoslov kipa bit će za blagdan Male Gospe (08.09.2012) a blagoslov će obaviti Gvardijan svetišta Gospe od Pojišana fra Mirko Varga LJubić.
I kako to uvih bude ovod kod mene ide ono FALITE ME JUSTA MOJA …..osin šta san ja jedan od 3 inicijatora postavljanja ovog kipa i onaj koji je sve ovo gura punih 14 godina uz to šta san autor postolja /kapelice ,evo san napravija i katalog koji ce mo podjeliti sugrađanima prilikon svecanog blagoslova kipa,kako bi se naši sugrađani šta bolje upoznali sa istin.
katalog izvanka -A4 format koji se presavija po sredini
katalog iznutra
Evo uobicajeni tekstovi na koje naletimo tu i tamo u opisu gradskoge ure
Splitska Gradska ura, poznati renesansni spomenik kulture u staroj gradskoj jezgri Sat je star oko 500 godina,a iznad njega nalazi se gotička piramidalna kamena konstrukcija sa zvonom,takozvana zvonara,koja je tijekom 15.stoljeća ugrađena u vrh romaničke zgrade na zapadnim takozvanim Željeznim vratima Dioklecianove palače koja izlaze na Pjacu ,srednjovjekovni gradski trg...................
Nad prolazom iz carskog decumanusa ,iznad Željeznih vrata,stoji renesansna ura,razdjeljena rimskim brojkama na 24 sata, a podignura na ostacima rimske kule
E sad pošto ja iman neloše oko za detalje nekako mi ova prica ne drži vodu . Ova grafika poviše prikazuje to misto di je " Ura " (kako bi mi domaci rekli -Ispo ure) ono ca je vidija i kako je to misto vidija šjor R.Adam daleke 1764. godine ( oli ti ga cili 200 godin prije vengo san ja ariva na ovi svit ) .........e sad tod jesu ostaci vrata palace a i ona kula di je sad Ura smištena ma na kuli nima ništa ? Ili je ovi ca je cinija grafiku bija corav ili Ure tod nije bilo u to vrime -a kaže se da je sat star 500 godin ?????
I sad pošto san ja infiša jema jedno godinu dan u slike starega Splita u oko mi je upalo par detalja baš oko ure koji mi se nikako ne uklapaju u štoriju sa pocetka ovega posta ...........ala ajmo po redu petava slike i zapažanja oko istih .
Slika koja slidi je iz ,kako tvrdi izvor , 1880 a to se i more ustvrdit jerbo se na iston vidi kampanel ( za gospodu koja ne razumu - zvonik ) Svetoga Duje prije rekonstrukcije a znamo da je rekonstrukcija kampanela bila od 1890 do 1908 godine . E sad na slici se lipo vidi sat koji je onda bija tu ali je isti podiljen na 12 uri i ni blizu nije onega koji je sat tamo i za kojega se tvrdi da je onde 500 godin.Poviše sata je nika buža koja je valjda bila ponistra da oni ca navija sat jema i bokun arije unutra ...ali naglasak je na ono" poviše sata".
ma vidi jema bit da je ovi merlo ca je slikava ovu sliku ceka da bude jušto podne pa je onda ucinija litret . jema je covik volje stat i cekat ,a to me podsjeca na jednoga našega blogera koji je zna po 3-4 ure cekat da mu se pojavi pravi val na Ovcice kako bi ucinija pravu fotku istega . ( a jel znate o kome govorin- btw a di je on ? ca se snjimen desilo ? vidin da mu je zadnji post capa paucinu ka ca je bilo i kod mene )
Evo još jedna slika iz toga vrimena a more bit da je ova koju godinu prije ucinjena od predhodne.Ali i na ovoj je sat podiljen na 12 uri oli ti ga ca bi se reklo normalni sat ali opet sa drugacijin detaljon ponistre-buže za ariju onemu koji ne navija sat . Ponistra je doli desno ispod 5 uri i to samo mali uski procip -kada je njiko cinija puškarnicu za staru utvrdu a ne ponistru....ali sve u svemu kako je da je ne uklapa se ni ova slika u tekst sa pocetka posta.
Evo nas i na vrime oko 1900-stote godine i prikaz "Gosposkog trga " na fotografiji koja je ucinjena u autochrom tehnici .I na ovoj slici lipo se vidi sat podiljen na 12 uri ,samo ca sad nima nikakve buže-ponistre oko sata ( adti mora bit da je bilo zagušljivo unutra i da se cutila tumina ) ....... i nije ovo crtarija ako ste mislili ka ca ce bit isti prikaz na slici koja slijedi pa da bi ste rekli da je to umjetnikovo viđenje ......ovo je stvarno fotografija koja je rađena u toj malo cudnoj tehnici ....
aj dobro evo 2-3 beside o toj teknici : Autochrom fotografiju u boji izmislili su braća Lumiere na samom početku 20 stoljeća. Iako su braća na ovo područje poslali svoje fotografe 1912. i 1913. godine, masovnije snimanje je rađeno poslije Prvog svjetskog rata, od 1928. do 1930. godine.
Ovom tehnikom snimanje je rađeno na staklenu ploču, koja je razvijanjem postajala pozitiv, a ne negativ. Ta staklena ploča je bila jedini primjerak pozitiva, nije se u to vrime mogla umnožavati, a slika se mogla videti kad se iza ploče stavlja izvor svitla, ili ako bi ploču okrenili prema suncu. Mnogi su ploče montirali u prozore, tako da je Sunce stalno obasjavalo ploču, te se slika mogla stalno gledati.
evo to je prikaz iz 1920 godine na kojem se poklapaju detalji kako je opisano za fotografiju prije i koji se normalno opet ne uklapaju u opis Ure sa pocetka price .
A sad ajmo vidit kako Ura danas izgleda ...... a izgleda tacno onako kako je opisana na pocetku price i kako je opisuju turisticki vodici koji one jadne ljude ca odaju po svitu nebili ca zanimljivo vidili kljukaju informacijama o Uri iz 15 . stoljeca .
Etoga na - sat je podiljen na 24 ure koje su prikazane rimskin brojevima ,a ispod samoga sata nalazi se takojedna lipa ponistra ( prozor ) da covin nebi rici reka ..... je ponistra stara i uklapa se u pricu o starosti Ure,samo sad mene zanima ( a nadan se i vas) di je ova ponistra bila sve ove puste godine ca san ih nabrojija prije ???? A di je bija i ovi sat koji je sad tu na tom mistu ? Ocito je da nije bija tu stalno .
A sad zadnja slika sa malo detaljnijin prikazon Ure.
Ekola to je to ....GRADSKA URA GRADA SPLITA ..... e sad samo corav covik nebi vidija da je ispod sata zazidana okrugla rupa di su bili smišteni svi oni satovi ca su se godinama minjali na prikazima i slikama Ure .
I sad koja je prava prica o splitskom gradskom satu -oli ti ga Uri ? Kad je vracen ovi stari sat ovde ,jer je ocito da nije tu bija cilo vrime kako se tvrdi u pricama , a i di je bija cilo to vrime ? Ili još gore -a nije valjda da prodajemo lažnu pricu o znamenitosti grada.
Post san evo napisa i slike prilipeta a istraživanje se nastavlja- tražicu na više mista kod relevantnih institucija pa može bit da i doznamo pravu pricu. A ako je neko od vas zna bija bi puno zahvalan da je podili ovod s nama ----a virujte mi i mene bi onda manje kopala i žderala ova moja kurijožastost ( znatiželja).
Evo još malo staroga Splita ....tek toliko da se zna da san još ovde negdi :)
istok palače oko 1850. godine
rekonstrukcija SREBRNIH VRATA
Srebrena vrata Dioklecianove palače ili istočni ulaz u današnji Get nisu uvih izgledala kako ih danas vidimo. Do bombardiranja Splita od strane "saveznika" ta vrata su bila zazidana masovnin Mletaćkin zidon ,a u grad se onda ulazilo kroz mala vrata koja su malo sjevernije od Srebrenih vrata.
Na ove dvi slike obratite pažnju na Mletaćkog lava poviše malih vrata
"mala" Srebrna vrata
Sjeverno od ovih malih vrata /uzduž istočnog zida palače bija je Arheološki muzej koji je sagrađen 1820.godine .Mzej je srušen kad se napravija novi .Danas se nažalost na tom mistu nalaze štandovi za prodaju robe . Pogled na ovi muzej na slici iz 1905.godine.
Unutrašnjost istočnog zida kod Srebrenih vrata 1900. godine . Vrata su tada bila zazidana.Livo je crkva Dušice koja je srušena 1943.
Bombardiranje je oštetilo zid isprid vrata pa je isti kasnije uklonjen a vrata su obnovljena .
Kad smo već kod starog izgleda starog grada na istočnoj strani od zidina bilo bi nemoguce a nespomenit CRKVU SVETOG PETRA ,koja je nastradala u bombardiranju Splita.Istina Zadar je previše strada u "savezničkim " bombardiranjima ali možemo ustvrdit da je i Split toga vrimena pritrpija prevelika razaranja iako se o tome šutilo 50 godina - valjdazato šta je to bilo djelo " saveznika " .
da se malo bolje orjentirate evo di je bila crkva
evo jedna od rithih slika pročelja Sv.Patra
Pogled na crkvu sa morske strane - nažalost crkva a i kuće livo na slici više nema
RUŠEVINE CRKVE NAKON BOMBARDIRANJA
I na kraju ovog poglavlje evo mali preglednik Pazara kroz stare slike .
1896
1896
1896
1913
1925
pazar je također strada u bombardiranju - pogled nakon bombardiranja
Među žrtvama bombardiranja bile ja i ova nesritna DEVA