subota, 22.04.2006.

Veliki Slem

Na parskom turniru pred neki dan došao je sljedeći bord. Pitanje je treba li licitirati veliki slem ili ne? Mi smo igrali šest herc. Veliki slem bi trebao biti na 67% ili otprilike dva puta od tri treba biti unutra. Do ovih brojki dođemo ako računamo zaradu u slučaju prolaza ili pada. Recimo da smo svi crveni i da svaki put licitiram šest herc (u Cassandri ima parova koji religiozno ne licitiraju sedmicu, čak sam čuo jednom da slemove uopće ne treba licitirati) i uzmem svaki put 1430 ili 1460. Sad ako igram sedam i napravim zaradim 750 u odnosu na šest, a ako padnem gubim 1530. Da bi zaradio na duge staze moram napraviti barem dvaput od tri pokušaja. Tako govore.
Ali kad igram parski turnir onda uspoređujem rezultate sa drugim u sali i dobitak na slemu ne brojim u poenima nego brojem parova koji ne licitiraju sedam. Koliko ima takvih? Druga stvar su protivnici. Oni ne moraju pronaći dobru ataku. Pokojni Dolušić je napravio more slemova licitirajući lažno kontrolu u boji u kojoj je imamo tri flite a preskačući farbu sa asem. Protivnci su mu vjerovali. Koliko puta ste čuli o sedmici bez asa koja je napravljena jer ovaj na ataci ne igra asa? Ili kad partner ima asa ali propusti usmjerušu?

6
6
A 10 6 3
J 10 9
Q
A 9 8 5 3
 
Q J 7 4 2
6
K J 7
Q 10 4 2
  9 5
8 5 4
10 8 6 4 2
K J 6
  K 8
A K Q 7 3 2
A 9 5 3
7
 


Herc ataka je spriječila direktni cross ruff. Uzmete na stolu, igrate asa tref i porežete tref. Zatim izrežete međusobno minore i nakon toga adutrate. Trinaesti štih je izvisočeni tref na stolu.

Volim licitirati slemove, oni mi uvijek podižu puls. Za račun dobrog slema spreman sam dodatno riskirati, ali to se isplati samo kad igrate sa partnerom kojeg dobro poznajete. Sjedite prvi put igrati sa nekim i u pet minuta dogovorite sistem. Sigurno ne znate:

- da li partner slabo otvara?
- da li partner licitira prve i druge kontrole ili samo prve pa kad su dogovorene onda druge?
- da li partner kod baraža poštuje broj štihova ili ne ovisno o zonama?
- kako partner pita dame na Blackwood?

Slemove treba vježbati sa partnerom. Inače do daljnjeg se isplati biti konzerva - šestica nikad neće biti ispod 33% na paru...


22.04.2006. u 19:30 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 10.04.2006.

Pravilnik rada žirija

Nakon dosta čekanja došla je i prva verzija prevedenog pravilnika za rad žirija. Dokument je još uvijek u radu i molim vas da ga pročitate i ukažete na pravopisne/gramatičke pogreške kao i nepravilno prevedeni tekst. Imam i nekoliko nedoumica kao na primjeru 11 gdje treba prevesti rečenicu 'I'm Up' u kontekstu zahtjeva (ili klejma).

Pravilnik rada žirija

Htio bih se zahvaliti svima koji su odvojili vremena i napravili uistinu sjajan posao prevođenja i ispravljanja dokumenta: Jasminki, Milivoju, Nenadu, Vanji, Tihani, Jurici, Č-u i Mladenki za prijevod, Č-u za tehničke savjete i podršku za spremanje na crobridge web i Pokyju za spellchecking i sugestije.

10.04.2006. u 23:32 • 4 KomentaraPrint#

petak, 07.04.2006.

Atakirati iz najduže boje? Ne hvala!

Australija ima veoma dobre bridž turnire pa kad prolazite navratite. New York Times prenio je odličan bord odigran ove godine u Canberri na Nacionalnom Otvorenom prvenstvu u siječnju. U finalu je igralo 12 igrača od kojih samo četiri domaćina. U izvještaju ne piše da li su domaći igrači tražili da se gosti registriraju u bridž savezu, ali ako saznam obavijestit ću vas.

Erwin Otvosi, domaćin Poljskih korijena zazvao je pet svojih zemljaka: Marek Borewicz, Jacek Pszczola, Jerzy Russyan, Jerem Stepinski i Marek Szymanowski. Ovaj bord na polovici meča je odlučio pobjednike. U obje sale su izlicitirali 3NT, ali protivnički tim je izvodio u rekontri. Pszczola je napravio devet štihova na herc ataku. Odmah je igrao prema pubu tref na stolu kojeg je uzeo West kraljem. West igra herc asa i kad kralj nije pao igra pik. Partner uzima kralja a naš Pepsi ostatak.

WestNorthEastSouth
--Pass1
11Pass2
Pass2Pass2NT
Pass3Pass3NT
PassPassXPass
PassXXPassPass
Pass


3NT XX
3
A Q 9 7 4 2
5
K 9 8 6
J 7
 
3
A Q 9 7 3 2
Q 5 3
K 4 3
  K 10 8 6 5
8 4
J 4 2
9 6 2
  J
K J 10 6
A 10 7
A Q 10 8 5
 


Svaki bord je manša rekoše North i South te izlicitiraju 3NT. Russyan na Eastu je kontrirao vidjevši da majori stoje nepovoljno za izvođača. North je rekontrirao. Upozoren partnerovom kontrom West atakira pik do partnerovog kralja. Povrat osmice herc izvođač je pokrio pubom a West uzeo damom. Što sada? Izvođač ima dva pika, herc, dva karona i četiri trefa. Stepinski je odigrao karo damu!

Izvođač mora pogoditi kako stoji karo. Treba uzeti na stolu, odigrati dva pika i gurnuti karo prema desetki kako leže karte, ali on je uzeo u ruci sa asem i propustio desetku karo - do Eastovog puba. Povrat herca do desetke i asa te još jedan herc koji izbija izvođačeva herc kralja. Sad uzima četiri pik i karo štiha ali West ima dva štiha za dvaput ne kad impas puba tref ne drži.

Plus 430 i plus 600 ukupno 14 IMPa za tim Otvosi. Napravljeni kontrakt vrijedi plus 800, odnosno 9 IMPa za tim Brogeland. Tim Otvosi je pobijedio u finalu sa 128 - 103.

07.04.2006. u 17:04 • 0 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari da/ne?

Welcome

This blog presents interesting points from the world of Croatian bridge. Enjoy a cocktail of news, funny tales and interesting boards. Please bring some good board with you to share with us!

English Texts:

How to impress world class player by Srdjan Katusic
TD Corner - Croatia
Interview: Justin Lall
Rui Marques TD presentation part 1
Rui Marques TD presentation part 2
How Nick Nickell won the 2007 Spingold by John Schuler

Bridge Players:

Astronaut Gregory H. Johnson
Nogometaš Paolo Wanchope

Image Hosted by ImageShack.us


Klupske majice - 150 kn



TD Kutak

WBF kodeks
EBU White Book
WBF 2005 General Condition of Contest
Hesitation and UI
UI and screens
Screens
Igra sa pregradama
Pravilnik rada žirija
Ispiti i materijali sa EBU tečajeva

Posjete od 1. travnja 2005 :


Druge igre
Erepublik

Play online chess