Čuvarkuća ....
Sastoji se od debelih mesnatih listova koji su bogati sokom. Sirovi mladi listovi su jestivi, a upravo je njihov sok razlog ljekovitosti.
Čuvarkuća se koristi u obliku soka, masti ili čaja.
Najčešće se upotrebljava kao pomoć kod:
rana,
ispucale kože,
čireva,
hemoroida,
crijevnih problema,
menstrualnih bolova,
povišenih lipida u krvi,
detoksikacije organizma,.
grlobolje ili
dijabetesa.
Pijenje čaja od čuvarkuće preporuča se kao pomoć kod ulkusa.
Čuvarkuća može pomoći kod rana, uboda od insekata, opeklina i bolnih područja nastalih kao posljedica gihta zbog svog rashlađujućeg učinka. Pomoći će vam tako da list prepolovite na pola i iscijedite sok na kožu, ali na jednaki način može pomoći i mast.
Rezultati su pokazali kako čuvarkuća ima visoki antibakterijski potencijal i ukazali na mogućnost njezine primjene u medicini kao pomoć pri suzbijanju bakterije Escherichie coli.
U narodnoj medicini najpoznatija je uporaba čuvarkuće u liječenju bolnih stanja u uhu. 2015. godine u časopisu Journal of ethnopharmacology objavljena je studija koja je ispitivala učinke čuvarkuće na upalne procese u uhu, a rezultati su pokazali njezinu visoku učinkovitost.
Čuvarkuća svoje mjesto pronalazi i kao pomoć kod povišenih lipida u krvi. Njezin potencijal kao pomoć kod hiperlipidemije i utjecaj na detoksikaciju jetre uočili su znanstvenici s Akademije znanosti u Budimpešti 2004. godine koji su proveli istraživanje na štakorima. Rezultati su pokazali učinkovitost konzumacije ekstrakta čuvarkuće na snižavanje razine lipida te je uočen detoksikacijski učinak kod eliminacije teških metala iz jetre.
Čuvarkuća pokazuje učinak na snižavanja razine kolesterola u krvi, a to svojstvo dokazano je još 1993. godine na Medicinskom fakultetu u Budimpešti.
Ručak iz vrta.
Mladi krumpir, tikvica, cikla, ,mrkva, korijen peršina, peršin, poriluk, blitva, češnjak, zelena salata i mladi luk.
|