četvrtak, 29.11.2007.

Povijest Rastafarijanizma

Prvotni Rastafarijanci vukli su inspiraciju iz filozofije Marcusa Garveya koji je promovirao rad UNIA-e ( Univerzalna organizacija za poboljšanje položaja crnaca ) tokom 1920-ih. Glavni cilj organizacije je bio ujediniti crnce sa svojom prvotnom domovinom, Afrikom.

Garvey je smatrao da bi se svi crnci trebali vratiti u Afriku, jer od tamo zapravo potječu, tamo su njihovi korijeni. Propovijedao je kako su Europski kolonizatori razdijelili Afriku, te nepošteno raspršili Afričko stanovništvo po svijetu.

Kao rezultat toga crncima nije dana mogućnost da se politički organiziraju, te socijalno izraze. Ropstvo je u crncima razvilo '' robovski mentalitet '', te su se pomirili sa definicijama bijelih rasista koje su govorile o njima kao inferiornima.

Najvažniji događaj i razdoblje osnivanja rastafari vjere bila je 1930. godina. Naime, Marcus Garvey je jednom prilikom prorekao: '' Pogledajte u Afriku. Tamo crni kralj će se okruniti, jer dan oslobođenja je nadomak ruke. ''

Mnogi su smatrali da se proročanstvo ispunilo kada je 2.11.1930. princ Ras Tafari Makonnen okrunjen za vladara Etiopije. On potom uzima naziv Haile Selassie I. od Etiopije. On također uzima titulu '' Kralja svih Kraljeva, Gospodara svih Gospodara, Izabranik Boga, pobjedonosni Lav plemena Judinoga. ''On si uzima za pravo uzeti ovu titulu uzetu iz Biblije tvrdeći da je 225. potomak kralja Solomona, sina Davidovog i kraljice Shebe. Naime u Biblijskim psalmima stoji: '' Princ će doći iz Egipta, i Etiopija će istegnuti svoje ruke do Boga '', te da će on nositi naslov '' Kralj svih Kraljeva, Gospodar svih Gospodara, Izabranik Boga, pobjedonosni Lav plemena Judinoga. ''

Nakon Selassievog okrunjenja rastafari pokret je skupio svoje sljedbenike i službeno započeo. Sam Selassie nije bio rastafarijanac, niti je poznato što je on zapravo mislio o pokretu i svojim sljedbenicima.

Prvi rastafarijanci su iznikli iz najgoreg šljama, najniže klase koja je često trpjela maltretiranja, zlostavljanja, te zatvaranje u zatvore.

Pokret je prošao kroz relativno mirno razdoblje tokom 1930-ih i 1940-ih. No od 1950-ih prema 1970-ima pokret je počeo buktati, te trpjeti sve više progona i zatvaranja od srednje klase jamajčanskog društva i vlasti.

Ovo je bilo usko vezano sa sve izraženijim crnačkim pokretom u Americi, ali i diljem svijeta. Rastafari pokret je počeo primati sve više sljedbenika u SAD-u i Engleskoj. 1970-ih pokret se drastično promovira zahvaljujući usponu reggae glazbe i najpoznatijeg predstavnika reggaea Bob Marleya.

Danas mnogi ljudi prihvaćaju rastafarijance, te čak i oni koji to nisu su prihvatili neke njihove običaje i možemo grubo reći, iskomercijalizirali ih, i to su mahom prije svega bijelci. Najpoznatije preuzimanje od rastafarijanaca su dreadlocksi, specifičan stil frizure, reggae glazba, te naravno želja za legalizacijom marihuane koja je rastafarima sveta.

- 16:02 - Komentari (0) - Isprintaj - #