Nije samo EU nemoćna pred brutalnom silom, vidimo to itekako i u Aziji, i bojim se da ćemo još i više vidjeti, s porastom ekspanzivne vojne moći Velikog Crvenog Brata.
Tajvan je vjerojatno prvi na udaru, gdje će Kina pokazati tko je tu gazda.
U Kineskom svijetu nije popularno zauzimati teritorij vojnom silom kao što to rade naša "braća" Rusi sa Sjevera. 5000 godina civilizacije i kulture ipak radi: Kinezi radije idu vatikanskom metodom, gdje "tiha voda brege gloda". Doktrina je: mi smo tu tisuće godina i bit ćemo još par tisuća, a vi jadnici, kaj se vi tu buntate...i tak bumo vas pojeli za doručak jednog dana. Dakle, Kina ide gospodarski, kupujući sve što se da ili praktički, ako ne i faktički, preuzimajući tvrtke (time da ih čini ovisnim o kineskom tržištu kapitala). Ironično je da je to upravo demokratska, kapitalistička metoda: tko jači=ima više love, taj kvači. Ovdje su to i te kako Kinezi iz Narodne (čitaj: komunističke) im Republike, nikako ovi iz "nacionalističke" (čitaj: kuomintangovske). Stvarno, što se taj narod buni?
Guverner pokrajine Tajvan, koji se za potrebe unutarnje politike krasi naslovom Predsjednika Republike Kine (ali po Ustavu svoje zemlje predsjeda teritorijem koji obuhvaća vascelu Kinu, sa Nanjingom kao glavnim gradom i uključujući i Mongoliju) želi i faktički postati prvi u liniji Guvernera Tajvana, jer je dobar sinčić i tako je obećao svom ocu na samrtnoj postelji. A Kinezi, znamo, vrlo poštuju svoje roditelje i njihove ideje, makar te bile odavno na ropotarnici povijesti. Zato Kina i traje toliko godina. Dakle, dobri sinčić se odučio sklopiti trgovinski pakt s Crvenim Bratom, prema kojem će Crvena im braća moći ulagati na Tajvanu koliko žele. Mislim, zašto ne, to je pošteno, jelda, pa Tajvanci ulažu u Kini. Je, samo tajvanaca je 23 miliona, a ne 1.3 milijarde.
Nekim studentima na Tajvanu se nije svidjela perspektiva da jednog dana postanu Predsjednici bre Partije, pa su se odlučili pobuniti protiv takvog ugovora. Probali su uvjeriti vladu da bi možda trebalo bar provesti javnu raspravu o takvom ugovoru. Naravno, Vlada je provela iscrpne unutarnje konzultacije sa točnim proračunom koliko će svaki od njih strpati u džepove, i spremna je potpisati, a raja, ko sluša raju, pa to su interesi zemlje!
Onda su studenti postali nervozni, jer su osjetili da se omča oko vrata steže, i organizirali prosvjede. Tokom kojih su zauzeli parlament. Napominjem da fotke nisu moje, skinuo sam ih s neta. Rado bih se pridružio studentima, ali kao strancu, nije mi tamo mjesto, imaju dosta peripetija i bez mene. Zato ih, evo, podupirem barem ovako.
Vlada se malko iznervirala i odlučila počistiti ulice od tog smeća koje im, ili bar njihovoj djeci, priječi postati Partijskim šefovima:
Ako se ne slažeš, već bumo te mi obradili:
Demokracija na djelu, stvarno!
Zanimljivo je da gradonačelnici gradova na jugu Tajvana, koji su u rukama opozicije koja je za Tajvan kao neovisnu državu, nisu htjeli poslati policijska pojačanja iz tih gradova, čak su povukli one koji su već bili u Taipeiju. Kao i obično, razlika Sjever-Jug radi.
Meni se čini da po nekim pitanjima vlasti, iako su u većini u parlamentu, moraju tražiti načina za konsenzus. Ali ovdje te volje nema, i ostaje vidljiva samo gola sila. Ali, kao što je jedan od komentatora prosvjeda napisao, ohrabrujuće je vidjeti da se studenti znaju organizirati i protestirati, to daje nadu da neće sve ići baš tako kako si Kuomintangovska klika zamišlja.
|