Apartmani Istra https://blog.dnevnik.hr/apartmaniistra

petak, 22.10.2010.

Čak 140 slavonskih obitelji do kraja će godine zbog ovrha ostati bez kuće

Sljedeća dva mjeseca (do 16. prosinca) na općinskim sudovima u Hrvatskoj prodat će se 410 kuća ili stanova, nečijih domova, koje su njihovi vlasnici izgubili u ovrhama. Odluke o prodaji tih nekretnina donesene su u posljednjih mjesec dana što znači da su svakog radnog dana od 10. rujna sudovi u sklopu ovrhe donijeli odluku o tome da 15 obitelji, zbog neplaćanja obveza, ostane bez kuće ili stana. Pokazuje to Očevidnik nekretnina koji se vodi pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Ako dražbe uspiju svakog radnog dana sudovi će prodati u prosjeku deset kuća i stanova.

Trenutačno se u Očevidniku prodaje čak 308 kuća i 65 stanova, što je za stotinu domova više nego lani u isto vrijeme. Kojom brzinom se povećava broj kuća koje građani izgube u ovrsi, najbolje govori činjenica da ih je u utorak bilo 13 više nego dan ranije, dok se broj stanova povećao za pet. Tako su samo u jednom danu zakazane dražbe za novih 18 kuća ili stanova koje su vlasnici izgubili u ovrsi. No, to nije sve, u poglavlju ostalo prodaje se još 60 nekretnina, među kojima i još tridesetak kuća s okućnicom, dvorištem, voćnjakom ili oranicom, ali uz njih najčešće stoji napomena da nisu slobodne od osoba i stvari, što sugerira da bi kupac mogao imati problema s oslobađanjem.

Do kraja godine oglašena je prodaja stotinjak kuća i stanova više nego stoje bilo prošle godine. Na dražbi se do kraja 2009. prodaje ukup-no 819 nekretnina, 37 više nego dan ranije i 270 više nego u isto vrijeme 2009., a ukupna vrijednost tih nekretnina iznosi 934 milijuna kuna. Gotovo 163 milijuna kuna otpada na industrijska postrojenja koja su tvrtke izgubile kroz stečaj, a preostalih 770 milijuna kuna je imovina koju su građani izgubili u posljednja dva mjeseca zato što nisu mogli plaćati obveze. Pod ovrhom je i 161 oranica, 13 livada, 16 pašnjaka, poljoprivredne zgrade, ekonomska dvorišta, dvadesetak šuma, šezdesetak parcela različitog zemljišta, 24 poslovna prostora, jedan hotel, dva restorana i 50 zgrada, a riječ je uglavnom o objektima s tri ili četiri stana. Najvrijednija škrobara u Belom ManastiruNi Slavonija i Baranja nije pošteđena ovršnih postupaka.

S rokovima koji sežu čak do siječnja 2011., na općinskim sudovima oglašena je prodaja 140 kuća. Najviše u najvećoj, Osječko-baranjskoj županiji 60, a najmanje u najmanjoj Požeško-slavonskoj šest obiteljskih kuća. Ukupan broj oglašenih nekretnina je 273, a najvrijednija je nekretnina belomanastirske škrobare u stečaju, procijenjena na 40 milijuna kuna. Pod pokretninama na osječkom je Općinskom sudu oglašena i prodaja jednog plovila - broda (jaružala), procijenjene vrijednosti četiri milijuna kuna stanovi Split.

Od 2005. u očevidniku je najviše kuća, a njihov broj u odnosu na druge nekretnine raste. Dolaskom krize taj se broj povećao prvenstveno radi nemogućnosti vraćanja kredita, zatvaranja obrta i nepodmirenih potraživanja kada se garantira osobnom imovinom, kao i mogućnosti podmirenja potraživanja preko ovrha na kuće za odmor. Vidljivo je da je broj ovrha u županijama gdje prevladavaju kuće s okućnicama veći u odnosu na broj kuća i stanova, poručuju iz HGK. Tako je na dražbi moguće kupiti kuću s okućnicom u Osječko-baranjskoj županiji za tridesetak tisuća kuna, ali se isto tako u Zagrebu nude kuće i za devet milijuna kuna stan Zagreb

Izvor: limun.hr

22.10.2010. u 11:13 • 0 KomentaraPrint#^

četvrtak, 14.10.2010.

U subotu licitiranje za 48 nekretnina iz cijele Hrvatske

U zagrebačkom hotelu Antunović održat će se u subotu, 16. listopada, peta hrvatska aukcija nekretnina. Počet će u 11 sati, a u ponudi je 26 stanova, apartmana, kuća i luksuznih vila te 22 poslovna prostora, građevinska zemljišta i zemljišta s projektom.

Na proteklim su aukcijama izlicitirane prodaje tri nekretnine, ali mnogo ih je više prodano poslije aukcija kad su prodavatelji vidjeli za koju cijenu mogu pronaći kupce. Prodaja na licitacijama, ističe direktor tvrtke Aukcija nekretnina Goran Križanec, najbolji je put da se osjeti puls tržišta i cijene uravnoteže prema tržišnim okolnostima. Stoga su aukcije na razvijenim nekretninskim tržištima najbrži put za prodaju nekretnina.

U protekle četiri aukcije taj se napredak počinje zamjećivati i u Hrvatskoj.

Izvor/autor: Večernji list/PressCut

14.10.2010. u 10:46 • 0 KomentaraPrint#^

ponedjeljak, 11.10.2010.

Josip Tica: Mnoge građevinske kompanije morat će u stečaj

ZAGREB - Čak 26,1 posto manje stanova dovršeno je lani u Hrvatskoj u odnosu na 2008. godinu, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. I dok je 2008. bilo dovršeno 25.368 stanova, njihov broj smanjio se lani za 6628, na 18.740. U Hrvatskoj su tijekom 2009. završene 8434 zgrade, što je 15 posto (1489 zgrada) manje nego u prethodnoj godini.

U ovoj godini stanogradnja i cijeli građevinski sektor, koji se smatra motorom gospodarstva, nastavili su još dramatičnije padati.

– Od siječnja do lipnja 2010. građevinska poduzeća s 20 i više zaposlenih završila su 1900 stanova, što je 54,2 posto manje nego u istom razdoblju 2009. godine – kazao je Rudolf Rom, direktor Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Ti podaci najbolje pokazuju u kolikoj je krizi sektor stanogradnje i građevinarstva u Hrvatskoj. Broj novih stanova dramatično je pao ponajprije stoga što samo u Zagrebu, procjenjuje se, ima više od 10.000 neprodanih novih stanova. Postavlja se pitanje hoće li pad stanogradnje utjecati i na pad cijene stanova u ovoj i idućoj godini.

– Pad gradnje znači da će polako građevinska industrija padati u sve veće probleme zbog nelikvidnosti i smanjenja građenja, a u konačnici će veliki dio njih, nažalost, morati u stečaj jer neće biti dovoljno financijski jaki da dočekaju rasprodaju nagomilanih stanova. Pad će se nastaviti dok god ne bude ozbiljnijeg pada cijena stanova. Jedini način da se tržište uravnoteži je pad cijena, a posljedično i pad investicija u gradnju. Kada se rasprodaju zalihe neprodanih stanova, započet će novi ciklus investicija – smatra Josip Tica, profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i stručnjak za sektor nekretnina.

Cijene stanova u Hrvatskoj konstantno padaju, ali čini se nedovoljno da se pokrene prodaja. Prosječna tražena cijena nekretnina u Hrvatskoj u rujnu je u odnosu na kolovoz niža 1,2 posto, dok je na godišnjoj razini, u odnosu na rujan 2009., niža 5,3 posto, pokazuju podaci portala CentarNekretnina. Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu iznosila je u rujnu a 1818 eura po četvornom metru, što je 0,9 posto manje u odnosu na prethodni mjesec, odnosno 4,7 posto niže u odnosu na rujan 2009. Cijene nekretnina su u pojedinim zagrebačkim četvrtima trenutačno već niže 20 do 30 posto u odnosu na cijene koje su postizane u 2008. Tako su na Laništu, u Španskom, Dubravi, Sesvetama i dijelovima Trešnjevke cijene u protekle dvije godine korigirane s razina od 1600 do 2000 eura po četvornom metru na 1200 do 1600 eura. Pad stanogradnje pogubno je djelovao na zaposlenost u graditeljstvu i popratnim sektorima.

– Broj zaposlenih u graditeljstvu smanjen je u prvih šest mjeseci ove godine na 89.986. U posljednjih 18 mjeseci u graditeljstvu je izgubljeno 18.300 radnih mjesta, što je otprilike tisuću mjesečno. Valja znati da je zajedno s obrtnicima u graditeljstvu bilo zaposleno gotovo 150.000 djelatnika, a u pratećoj industriji građevnog materijala, zatim drvnoj industriji, prometu i trgovini još otprilike 50.000. Kako je situacija ista ili vrlo slična i u građevinskim poduzećima, obrtnicima i pratećim sektorima, pretpostavlja se da je izgubljeno gotovo 36.000 radnih mjesta, odnosno 18 posto od ukupnog broja – kazao je Rom.

Kako bi se prevladali katastrofalni trendovi u graditeljstvu nužno je, smatra Rom, pokrenuti investiranje javnog i privatnog sektora te pojačati izvoz građevinskih radova.

– Javni sektor mora osigurati sredstva za ulaganje u projekte, ali da pri tome prioritet imaju manji projekti koji brže vraćaju uložena sredstva, da potenciraju brži razvoj cijelog gospodarstva i zapošljavanje. Privatnom sektoru treba osigurati olakšane uvjete dobivanja kredita, manje kamate i veću sigurnost radnih mjesta, garantiranu visinu kamata na kredite i druge pogodnosti – zaključio je Rudolf Rom.

Autor/izvor: SEEbiz / Večernji list

11.10.2010. u 08:48 • 0 KomentaraPrint#^

ponedjeljak, 04.10.2010.

U Zagrebu kvadrat stana 1818, na Jadranu 1926 €

Prosječna tražena cijena nekretnina u Hrvatskoj niža je u rujnu ove godine za 1,2 posto u odnosu na kolovoz, dok je ona na godišnjoj razini niža za 5,3 posto. Pokazala je to analiza portala CentarNekretnina, rađena na više od 428.000 traženih cijena. U portalu CentarNekretnina predviđaju da će tražene cijene padati i sljedećih mjeseci.

U Zagrebu su rujanske cijene u odnosu na prethodni mjesec pale za 1,3 posto, a na godišnjoj razini za 6,1 posto. Pri tome je prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u rujnu iznosila 1818 eura po kvadratu, što je 0,9 posto manje u odnosu na prethodni mjesec, odnosno 4,7 posto u odnosu na rujan 2009. godine. Na Jadranu su cijene niže za 1,1 posto, a u odnosu na rujan prošle godine za 4,1 posto. Što se stanova tiče, njihova je cijena na Jadranu niža za 1,9 posto u odnosu na prošli mjesec i iznosi 1926 eura po kvadratu.

Kad analiziramo kretanje traženih cijena nekretnina u Zagrebu kao najznačajnijem tržištu, u smislu volumena trgovanja i ostvarenog prometa na tržištu nekretnina, vidljive su značajne razlike u kretanju cijena s obzirom na lokaciju nekretnine, navodi u svom komentaru dobivenih rezultata Domenico Devescovi, voditelj CentarNekretnina. Prema riječima Devescovija, cijene nekretnina su u pojedinim četvrtima već u ovom trenutku niže za 20 do 30 posto u odnosu na cijene koje su ostvarivane u 2008. godini. Tako su na Laništu, u Španskom, Dubravi, Sesvetama i dijelovima Trešnjevke cijene u protekle dvije godine korigirane s razina od 1600 do 2000 eura po kvadratu na razine od 1200 do 1600 eura po kvadratu.

Na ovim lokacijama očekujemo daljnji pad cijena s obzirom na to da je ponuda i dalje značajno veća od potražnje, a kupci koji su zainteresirani za kupnju nekretnine na ovim područjima odgađaju odluku u očekivanju da će cijene i dalje padati, posebno za novosagrađene stanove. S druge strane, analiza prosječnih traženih cijena nekretnina na lokacijama koje su znatno bliže gradskom centru i lokacijama u tramvajskoj zoni s dobrom infrastrukturom (primjerice četvrti pogodne za obiteljski život) pokazuje da su cijene nekretnina u protekle dvije godine znatno manje korigirane, i to od 5 do 15 posto, a volumen transakcija na takvim lokacijama je relativno veći.

Stanovi na Medveščaku najskuplji su, s prosječnom cijenom od 2542 eura po kvadratu, što je čak 40 posto više od prosječne cijene stana u Zagrebu. U centru Zagreba riječ je o 2371 euru po metru četvornom. Cijene stanova više su od prosjeka i na području Maksimira, u podsljemenskoj zoni, Trnju, na Črnomercu i Trešnjevci.

Izvor/autor: Slobodna Dalmacija/PressCut

04.10.2010. u 10:21 • 0 KomentaraPrint#^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< listopad, 2010 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Veljača 2020 (7)
Siječanj 2020 (9)
Prosinac 2019 (2)
Listopad 2019 (5)
Rujan 2019 (22)
Kolovoz 2019 (8)
Srpanj 2019 (22)
Lipanj 2019 (19)
Svibanj 2019 (23)
Travanj 2019 (19)
Ožujak 2019 (24)
Veljača 2019 (20)
Siječanj 2019 (12)
Prosinac 2018 (17)
Studeni 2018 (20)
Listopad 2018 (26)
Rujan 2018 (13)
Kolovoz 2018 (10)
Srpanj 2018 (9)
Lipanj 2018 (15)
Svibanj 2018 (12)
Travanj 2018 (7)
Ožujak 2018 (10)
Veljača 2018 (8)
Siječanj 2018 (10)
Prosinac 2017 (8)
Studeni 2017 (6)
Listopad 2017 (9)
Rujan 2017 (9)
Kolovoz 2017 (10)
Srpanj 2017 (8)
Lipanj 2017 (9)
Svibanj 2017 (9)
Travanj 2017 (8)
Ožujak 2017 (9)
Veljača 2017 (8)
Siječanj 2017 (10)
Prosinac 2016 (9)
Studeni 2016 (9)
Listopad 2016 (9)
Rujan 2016 (10)
Kolovoz 2016 (9)
Srpanj 2016 (9)
Lipanj 2016 (10)
Svibanj 2016 (9)
Travanj 2016 (9)
Ožujak 2016 (10)
Veljača 2016 (9)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Prodaja i kupovina apartmana u Istri

Ponuda dana

Linkovi

Iznajmljivanje stanova blog
Nekretnine istra

Oglasi
Nekretnine Oglas
Nekretnine 123
Apartmani Hrvatska

Kuće
Stanovi
Novogradnja
Iznajmljivanje stanova
Stanovi Zagreb
Nekretnine Zagreb
Nekretnine Rijeka
Nekretnine Zadar
Nekretnine Split
Nekretnine Osijek
Kamene kuće
Stanovi
Nekretnine

Vijesti
Nekretnine vijesti 123

Lista Agencija
Lista Agencija

Blog servis
Blog.hr


Real estate blogs
Real estate blogs

Karta Istre