24.11.2007., subota

O prozorskoj klup(č)ici

Ovih dana sam postavio prozorske klupice (ili klupčice, kako već tko kaže) pa ću ovaj post posvetit tom zahvatu.
Zbog položaja prozora, koji nije točno na sredini zida, kao predradnju prvo je trebalo montirati gredicu koja će držati unutarnju klupčicu. Ova slika će pojasniti o kakvom se problemu radilo:


Gredicu čine komadi siporexa koje sam ručno izrezao iz većih blokova. Za zid je pričvršćena pomoću vijaka s tiplama, čavala i ljepila. Nakon što zid bude kompletno završen, odnosno pogletan i prebojan, gredica će izgledati kompaktno (neće se vidjeti spojevi) i neće estetski kvariti dojam zida. Detalj:


Pogled na gredicu i montirane klupčice:


Klupčice su izrađene od granita bianco sardo. Dimezije su: dužina 3 m, debljina ploče 2 cm, širina 20 cm vanjska odnosno 8 cm unutarnja. S obzirom na poveću dužinu, svaka klupčica se sastoji od dva manja komada dužime 1.5 m. Klupčice su nabavljene ovdje u Mramor Comercu. Cijena: 635 kn (u cijenu je uključena obrada rubova, rezanje i urezivanje okapnice).

Klupčice su pričvršćene za zid pomoću ljepila za siporex, s tim da vanjska ima obavezan pad zbog slijevanja vode. Pogled na unutarnju i vanjsku klupčicu:


Detalj spoja između dvije polovice, vidi se i silikonska fuga između prozora i klupčice:


Pozdravmah
- 14:03 - Komentari (1) - Isprintaj - #

19.11.2007., ponedjeljak

Rušenje starog vanjskog zida

Prisjetimo se kako je nekada izgledao zid između DB i balkona:


U međuvremenu je balkon zatvoren s novim zidom i prozorskom stijenom (vidi stare postove belj), pa se moglo krenuti na rušenje starog zida. Situacija je bila sljedeća: gledano izvana, lijevo od vrata se nalazio zid od poda do stropa, dok je s desne strane zid bio samo ispod prozora.
Prvo je trebalo demontirati staru stolariju. Balkonska vrata i jednokrilni prozor su izrađeni od PVCa i vjerojatno su u vrijeme proizvodnje bili zadnji krik tehnologije. Kutije za rolete su od drveta, dok su rolete također PVC. S obzirom na korištenje i starost, mogu reći da su prozor i vrata u vrlo dobrom stanju.
Demontaža vrata i prozora:



Zid ispod prozora je bilo potrebno odvojiti od bočnog zida i već je bio "slobodan", jer se nije fiksno držao za pod:


Zid sam kasnije jednostavno zarotirao u stranu, kako bi ga bilo lakše raskomadati. Inače ti zidovi su bili građeni od siporex blokova koji su sami po sebi lagani, no debeli sloj žbuke sa unutarnje i vanjske strane učinio je blokove vrlo teškim. Za razdvajanje blokova bilo je potrebno zaštemati kanal kroz žbuku na mjestu spoja između dva bloka. Nakon što su tako načeti, blokovi su dalje jednostavno odvaljivani pomoću poluge.

Zid uz vrata:




Rušenjem zida dobivena su gotovo 4 kvadratna metra buduće stambene površine, a cijela prostorija je sada puno svijetlija/sunčanija:


Ovaj put kratko i jasno... pozdrav mah
- 19:39 - Komentari (0) - Isprintaj - #

26.10.2007., petak

Vodoinstalacije i kanalizacija

Pozdrav, evo ulovio sam malo vremena pa ću jedan post posvetiti radovima iz naslova.

Evo kako je to nekad izgledalo:


Dakle, u smjeru kazaljke na satu: veš-mašina (odavno van funkcije), obzidana kada iznad koje je bojler (ovaj crveni krug - bio je smješten na najgluplje moguće mjesto), zatim minijaturni umivaonik s ogledalom i školjka s kotlićem. Uz desni bočni zid su stajala i dva plitka ormara. Uglavnom, ovakav raspored nam se nije sviđao ni estetski ni funkcionalno. Stoga smo se odlučili za ovakav raspored u novoj kupaonici:


Evo i 3D pogled na buduću kupaonicu "kroz zid":


Perilica rublja je zadržala svoje mjesto a bojler (nije na slici) je premješten i nalazit će se iznad nje zbog bolje iskorištenosti prostora. Zatim je dodan bidet kojeg prije nije bilo (ženski uvjet zubo) a u kut se postavlja duboka tuš-kada. Slijedi tzv. kupaonski blok koji objedinjuje ogledalo, zidni ormarić (nije na slici), umivaonik i ormarić oko i ispod umivaonika. Vodokotlić i wc-školjka su premješteni na desni bočni zid. U kutu iza vrata će vjerojatno stajati neki visoki ormarić (nije na slici), no to u ovoj fazi ionako nije bitno...

To je to što se tiče planova, slijedi kratak opis radova... prvo je nastupilo štemanje pločica - hilticu u ruke i udri pa 'ko prvi popusti headbang belj Dobro 'ajde nije Hiltica nego neka jeftinija Einhell udarna bušilica ali stroj je odličan i služi svrsi cool Btw. najveći dio štemanja u kupaonici je obavljan još za ljetnih vrućina pa možete zamisliti koliko je ugodno biti u oblaku prašine na +30°C u tuti (komadići pločica lete na sve strane pa su dugi rukavi i zaštitne naočale obavezni). bang Evo jedna fotka na kojoj se vide ostaci nekadašnje kupaonice i sanitarija:

Zidne pločice su išle dole relativno lako, dok podne nisam skidao nego će se nove postavljati preko njih. [Ako kome treba ovih žutih podnih pločica, neka se slobodno javi, imam stotinjak komada, taman za 5-6 kvadrata. Iste takve pločice su bile postavljene i u ostatku stana, a dosta sam ih uspio skinuti neoštećene. Kažu da je retro opet in, pa ako ste željni bolničko-žutih pločica, evo vam ih džaba... Gratis dobijete i vreće sa šutom, koliko god možete ponest rofl]
Uglavnom, nakon što je kupaonica potpuno ispražnjena, na scenu su stupili vodoinstalateri. Njihov posao je trajao 4 dana, otprilike 3 h posla svaki dan. Prvo su proštemali kanale u zidovima za nove instalacije a zatim je uslijedilo postavljanje svih cijevi, ventila, priključaka... nakon toga štemanje poda za kanalizaciju i postavljanje odvoda. Za vodu su korištene tzv. PPR cijevi (vargoterm) a za kanalizaciju one standardne sive (vargokal)... Više na http://www.vargon.hr
Majstor mi je predložio odličnu stvar - s obzirom na veličinu stana, preporučio je da i kuhinjsku toplu i hladnu vodu dovedemo iz kupaonice. Tako će u kupaonici biti 80 litarski bojler koji će toplom vodom opskrbljivati špine na umivaoniku, kadi, bideu i na sudoperu (a postoji mogućnost spajanja i suđerice, ovisno o modelu). Ovakvom izvedbom smo dobili nekoliko prednosti - nema potrebe za kuhinjskim bojlerićem (ušteda prostora i struje), sva vodovodna instalacija ide preko jedne vertikale (lako se zatvara voda u cijelom stanu preko glavnog ventila) i sve ide preko našeg internog vodomjera koji je također ugrađen (bolja kontrola i manji račun za vodu, plaćamo koliko trošimo neovisno o ostalim stanarima u zgradi).
Slike instalacija... s desne strane se vidi priključak za vodokotlić. Na zidu do, vide se priključci za umivaonik. Iza duplog zida vide se vertikale od vode i kanalizacije. Rupetina pri dnu je mjesto gdje je prije bila spojena školjka - tu se sada spaja novopostavljena kanalizacija.


Ovdje se vidi vodomjer, priključak za špinu od tuš kade i skroz lijevo priključci za bidet.


Vodomjer izbliza:


Od priključaka za bidet, dalje se nastavljaju cijevi, ventili i spojevi za perilicu rublja, bojler i dalje prema kuhiniji...


Odvojak iz kupaone prema kuhinji:


Ubrzo nakon što su vodoinstalateri obavili svoj posao, nastupio je zidar i zakrpao sve kanale i rupe koje su izbušili. S obzirom da je i "struja" gotova (o tome detaljnije u narednim postovima), kupaonica je spremna za postavljanje keramike.

Troškovi:

Majstor (ruke + materijal + vodomjer) = 4,500.00 kn
Sve ostale troškove (sanitarije, opremu, pločice...) popisat ću u budućim postovima...
Pa-pa mah
- 00:31 - Komentari (0) - Isprintaj - #

12.10.2007., petak

Zatvaranje balkona - 4. dio - montaža PVC stolarije

Stolarija je uspješno montirana! yes

Prozor je ovaj put isporučen bez ikakvih oštećenja a montaža je trajala nekih sat vremena. Najbitnije je pravilno postaviti prozorski okvir u "livel" pomoću drvenih kajli (klinova), zatim se fiksira vijcima bočno u zid. Potom se stavljaju krila i podešava se njihov položaj (podešavanje mehanizama za otvaranje). Na kraju se svi raspori ispune pur-pjenom i posao je gotov. Pur-pjena se suši minimalno 24 h, s tim da se u prvih dva sata ne preporuča isprobavati prozor kako bi pjena što bolje zapunila praznine. To je manje-više sve, slijedi nekoliko sličica:

Pogled izvana, spuštene rolete:


Pogled iznutra. U sredini, na spoju dva okvira, vidi se profil koji je dodan kao proširivač (opisano prije pod 2. dio - PVC prozorska stijena):


Otvoreno krilo br. 3 (ovo nije krajnji položaj, može se još preklopiti prema krilu br. 2):


"Škare" za izbačaj rolete (na profilu se vidi i dodatna, treća brtva):


"Štolp-getriba" za otvaranje krila. Pomoću ovog mehanizma se jednim potezom otvara cijelo krilo. Kod klasične izvedbe, bez ovog mehanizma, krilo se otvara u dvije točke pa je potrebno malo se protegnuti kako bi se dohvatila gornja kvakica - nepraktično... cool Ovaj mehanizam je ugrađen u drugo i treće krilo:


Standardna kvaka, ugrađena u prvo i četvrto krilo:


Time je završena priča oko ugradnje stolarije, ujedno i najskuplje stavke u cijeloj adaptaciji (ne računam izradu kuhinje po mjeri, to spada u opremanje... zubo).
Potrebno je još zidarski obraditi raspore s vanjske i unutarnje strane, ugraditi klupčice i sl. O tome u budućim postovima, pozdrav... mah
- 19:27 - Komentari (0) - Isprintaj - #

09.10.2007., utorak

Zatvaranje balkona - 3. dio

Ako niste znali, kada poslujete s raznim majstorima, ili nabavljate robu ili materijal koji je potrebno naručiti pa čekati, prethodno se obavezno morate cijepiti strpljenjem!cry zubo

Nemoguće je da svi ispoštuju rokove isporuke ili ugovorenog posla, koliko god se ja trudio sve izorganizirati i unaprijed definirati... Unatoč tome, svejedno sam zadovoljan kako radovi napreduju, iako se pojavilo neočekivano otezanje vezano za PVC prozor koje ću u nastavku opisati.
Jedan od presudnih argumenata za izbor tvrtke 100AL za izradu naše PVC stijene su bili kratki rokovi isporuke. Međutim, ti rokovi uopće nisu ispoštovani. Iako je rečeno da je isporuka i montaža u roku 20-ak dana, evo kako su stvari zapravo tekle:
Prozor je naručen 24.08.2007. godine i pri sklapanju ugovora je uplaćeno 50% iznosa. Nakon 20 dana ni traga na glasa... zovem i pravdaju se godišnjima, gužvom, nedostatkom materijala bla bla bla... napokon, 24.09. me zovu da će prozor biti montiran 25.09.2007. i da dođem uplatiti sljedećih 40% iznosa (preostalih 10% se uplaćuje nakon montaže). I konačno, 25.09. oko podne stižu dva mlađa majstora s prozorom... na prvi pogled dečki djeluju malo neozbiljno ali kroz razgovor ipak otkrivam da znaju što i kako rade... prozorski okvir je postavljen na mjesto i učvršćen pur-pjenom za nekih pola sata...
I onda - šok! mad no zubo
Dok smo čekali da se pjena stvrdne, odlučio sam malo bolje razgledati prozor... provjerih da su krila i stakla ok, ali onda razočaranje kad sam krenuo pregledavati okvir - nađem da je na vanjskom dijelu otkinut komadić plastike na koju je pričvršćena brtva!!!
Mene lovi bijes a majstore lagano hvata panika! burninmad
Napukli komadić plastike stvarno nije velik, otprilike 2 x 0,5 cm ali ipak... Tonito, to-ni-to! belj Naime nismo iskeširali masu love da bi nam nakraju isporučili robu s greškom... zamislite da vam npr. isporuče novi auto, ali s ogrebotinom duž cijelog boka...
Majstori zovu svog šefa (inače taj lik je radio izmjeru, korektan dečko) koji dolazi u roku 20 min. Nakon što je poslikao oštećenje i poslao MMS direktoru, odlučeno je da se cijeli prozor skida i da se radi novi dio okvira (polovica okvira se mora mijenjati). U međuvremenu sam ponudio i kompromisno rješenje - da pukotinu zalijepe originalnim ljepilom za PVC a da nam prebiju preostalih neuplaćenih 10% iznosa. Naime to puknuće je stvarno sitno i uz kvalitetno lijepljenje ne bi utjecalo na funkcioniranje prozora, no na to nisu pristali... možda i bolje tako, kao što rekoh, to-ni-to i ne treba uzimati robu s greškom!
Naravno došlo je i do male napetosti između majstora i šefa, oni se kunu da nisu oštetili prostor kod ukrcaja/iskrcaja (ja mogu posvjedočit da oštećenje nije nastalo pri montaži), okrivljuju majstora koji je čistio PVC nakon varenja... zovu ga na mob i on se naravno kune da nije on... uglavnom, to je njihova stvar i u krajnjoj linije mene se ne tiče tko je kriv... bitno da se nedostaci otklone...
Ponovna montaža je zakazana za 10.10.2007.

U nadi da se ubrzo javljam sa slikama ugrađenog prozora, pozdrav svima...mah

- 16:56 - Komentari (1) - Isprintaj - #

28.09.2007., petak

Zatvaranje balkona - 2. dio - PVC prozorska stijena

U ovom postu ću se raspisati o jednoj od najskupljih stavki u cjelokupnoj adaptaciji - kupnji PVC stolarije. U našem slučaju, radi se o jednom "komadu" stolarije, ali zbog puno specifičnosti nikako nije riječ o 'jednom običnom prozoru'. zubo

Okno za prozorski okvir je približnih dimenzija 3 x 1.5 m, s tim da je u ovu visinu od 1.5 m uračunat i prostor kutije za roletu.

Prvo je trebalo odlučiti kakvo rješenje izabrati te je to bila prilično teška odluka. Evo zašto...

Prvenstveno nam je bilo bitno dobiti što veću staklenu površinu radi osvjetljenja u samoj prostoriji. Drugi uvjet je bio da prozorska krila zauzimaju što manje prostora pri otvaranju, odnosno da otvorena krila ne strše u prostoriju. Treći uvjet je da se osigura što veća mogućnost otvaranja kako bi bio dostupan prostor s vanjske strane gdje će se u budućnosti nalaziti sušilo za robu (u dužini cijelog ex-balkona namjeravam povući 2-3 konopa za robu, kako to već ide na našim balkonima... belj).

Ponuđeno nam je više maštovitih rješenja, no i tu se pokazala ona mudrost da je "najjednostavnije rješenje, ono koje čovjeku prvo padne na pamet, ujedno i najbolje rješenje".

Prvo smo razmatrali klizne stijene. Htjeli smo 4 krila, s tim da smo planirali dvostruku šinu. Tako bi na svakoj šini bila dva krila pa bi imali puno kombinacija pomicanja krila što bi bilo vrlo praktično. Problemi: takva izvedba se radi samo od aluminija, što u startu poskupljuje cijeli proizvod. No još značajniji su problemi lošeg dihtanja na vertikalnim dosjedima između krila (s povećanjem visine krila povećava se mogućnost propuha između njih). A možda i najznačajniji je problem trošenja četkica koje se nalaze na gornjoj i donjoj strani krila koja kliže po šini. Te četkice se relativno brzo troše a slabo dihtaju. Osjetljive su na prljavštinu i vlagu koja se može naći u vodilicama (šinama) te se zato brzo habaju, a njihova zamjena (nakon par godina) je komplicirana i neučinkovita. Kod kliznih izvedbi, jedna od manjkavosti je i slaba protuprovalna zaštita. Stoga se takve izvedbe prvenstveno koriste za npr. zatvaranje loggia odnosno kao druga barijera između interijera i eksterijera, na mjestima koja ne zahtjevaju kvalitetnu izolaciju. A kako se u našem slučaju prozor nalazi tik do uzglavlja buduće sjedeće garniture, nikako ne bi bio dobro rješenje, osim ako ne želim da mi bura direktno puše u facu kroz spojeve... a ne želim zubo

Drugo ponuđeno rješenje je bio otklopno-klizni sistem. Vrlo je sličan kliznim vratima na autima i kombi-vozilima, dakle kod otvaranja pomični dio prvo iskoči van (prema osobi koja otvara prozor) a onda se kliže u stranu po vodilicama. Prednost ovakve izvedbe je puno bolje dihtanje u odnosu na klasični klizni gore opisani sistem. Nedostaci: skupi mehanizam i nezgrapnost (kad je prozor otvoren, dosta je odmaknut od fiksne stijenke preko koje kliže). U našem slučaju veliki problem je predstavljala nužnost postojanja fiksne stijenke preko koje kliže pomični dio. Dakle, morali bi imati dvije staklene površine od cca. 1.5 m - jednu fiksnu a drugu pomičnu. Vrlo nepraktično i nelogično. U Alu-benu su nam ponudili jedno rješenje na temelju otklopno-kliznog sustava koje je bilo nevjerojatno skupo. Prozor bi bio od od dva otklopno-klizna krila i dva fiksna, FIX-KLIZNO-KLIZNO-FIX. Lijevo klizno bi se pomicalo na lijevi fixni, desno na desni, pa bi kod otvorenog prozora imali rupu na sredini. To bi možda i bilo ok da se ne javlja problem rolete koja onda mora ići u tri dijela (1/4 - 1/2 - 1/4). Ove manje rolete preko fiksnih stijenki bi imale svaka svoju traku za podizanje, a središnja bi morala imati podizanje preko elektromotora na daljinsko upravljanje jer se nema kamo smjestiti traka za njeno podizanje. (Tko je ovo uspio skužit na osnovu opisa - svaka mu čast rofl. Ako nekoga zanima detaljnije slikovno objašnjenje, može me mejlati).

Kako ne bi dalje nepotrebno teoretizirao, prelazim na konkretni naručeni model prozora. Skica:


Odlučili smo se za kombinaciju dva klasična prozora s određenim preinakama i s roletom u dva dijela. Na središnjem spoju dva prozora (na slici nije prikazan) ubačen je profil od 8 cm koji služi kao proširivač. Na to smo išli kako bi se dobio što veći kut preklapanja unutarnjih stijenki. Da pojasnim; ako je npr. krilo br. 3 zatvoreno, krilo br. 2 se može otvoriti i preklopiti na njega, dakle kut otvaranja je gotovo 180°. Time se izbjegava stršanje otvorenog krila u prostor stana. Proširivač je dodan kako bi se što više razmaknule susjedne šarke jer se krilo koje preklapamo naslanja na šarke susjednog - što je šarka dalje, imamo veći kut preklapanja. Jasno? namcor Jasno! yes
Od "dodatne opreme" uzeli smo sljedeće: vanjska krila (1 i 4) imaju i otvaranje na ventus ("kipanje, naginjanje", kako već tko kaže), zatim "štolp-getribe" (mehanizmi za otvaranje 2. i 3. krila, poslikat ću ih i pojasnit kad stignu prozori), SCHÜCO profil sa 3 brtve (standardni ima dvije), zatim duže škare za izbačaj rolete (53 cm) i aluminijske letvice za rolete. Napominjem da su me rolete oduševile; letvice su lagane a čvrste, tihe kod podizanja/spuštanja, mogu se dizati/spuštati i kad su izbačene. Na duže škare za izbačaj roleta smo išli iz ovog razloga: dok se roba bude sušila ispod prozora, rolete ju štite od sunca, kiše ili eventualnog smeća koje susjedi sa viših katova mogu baciti. Duže škare u kombinaciji sa ovako dugačkim roletama (2 x 1.5 m) predstavljaju pravu malu tendu koja će dobro doć' u svim godišnjim dobima. sretan

Stolariju smo naručili u tvrtki 100AL (nemaju web stranicu), nakon obilaska većih firmi za stolariju u riječkom prstenu (Alu-Ben, Modern-Line i još par manjih s nepamtljivim imenima). Prilikom prvog raspitivanja u 100AL-u, naletili smo baš na vlasnika, g. Gržetića, koji nas je detaljno informirao o svemu, pokazao nam i pogon i odgovorio na sva pitanja i sve tehničke zahtjeve koje smo imali...
Druga dva posjeta nisu me se baš previše dojmila, ostali zaposlenici nisu ni upola profesionalci kao gazda, no to je i za očekivati... više o tome u sljedećem postu, mislim da je zasad dosta... mah
- 13:12 - Komentari (0) - Isprintaj - #

23.09.2007., nedjelja

Zatvaranje balkona

Ovako je balkon izgledao prije zatvaranja:



Plan je bio skinuti ogradu i na njenom mjestu napraviti zid na koji će ići staklena stijena (više o tome u narednim postovima o stolariji). Stari prozor i vrata, skupa sa siporex zidom (kraj vrata i ispod prozora na slici) se u potpunosti uklanjaju.

Spomenut ću kako zgrada ima 4 ulaza - dakle 8 prizemnih stanova - a naš je bio jedan od dva preostala koji su bili u prvotnom stanju. Dakle sada je jedan jedini od osam stanova ostao u originalnom obliku, svi susjedi su se odlučili za zatvaranje balkona ali u različitim izvedbama... tako su neki npr. uredili tzv. francuske balkone, neki su za pola smanjili dubinu balkona, neki su napravili vanjski ulaz sa montažnim stepenicama... jedan lik je čak napravio ogradu na šiber u kombinaciji sa franc. balkonom pa sve skupa izgleda kao dvorišni portun rofl (teško je riječima objasnit, budem poslikao tu izvedbu - iako nije estetski prihvatljivo, moram priznati da je vrlo praktično rješenje). I još da napomenem, ne zatvaraju se samo prizemni stanovi - i susjedi na višim katovima zatvaraju loggie i balkone na najrazličitije načine...

Za početak sam odlučio, ukratko rečeno, porazbijati cijeli balkon kako bi se moglo pristupiti gradnji zida - i(z)štemao sam podne pločice (skupa s podlogom) i skinuo stiropor fasadu s jednog zida.



Na suprotnom bočnom zidu nema stiropora, nego je ova smeđa fasada (tzv. "hrastova kora") nanesena izravno na zid - mogao bi napisat dvije stranice o tlaci koju sam proživio dok sam to skinuo! burninmad Pokušao sam svim i svačim, ali nažalost jedino učinkovito rješenje je struganje špatulom. Naime, štemalica je pregruba za taj posao (ne skida dobro žbuku a uništava beton), namakanje uopće ne pomaže, eventualno štemanje s većom kacavidom (odvijačem, jel belj) ali to je presporo. Inače taj zid još nisam u potpunosti očistio od žbuke, to ću riješiti u narednim danima.

Pogled na balkon nakon skidanja ograde:



Za zid (približne dimenzije 3 x 1 m) sam kupio 20 ovakvih "siporex" bloketa širine 20 cm i vreću Murexin Porofix ljepila za Ytong. (btw. neka vas ne buni naziv ljepilo kao mene u početku - naime u građevinarstvu se ljepilom nazivaju i različite smjese na bazi cementa, žbuke i čega već sve ne... dakle ljepilo nije samo ono što se kupuje u tubi i snifa rofl)
Majstor Dinko (kojem se i ovom prilikom zahvaljujem sretan) je obavio zidanje za nekih cca. 2 sata (odnosno 2 pive zubo). Oko zidanja također postoji milijun detalja, ali u to neću ulaziti, koliki bi tek onda ovaj post bio... belj
O Ytong blokovima više na ovom linku.

Gotov zid:



Vanjsko žbukanje će biti obavljeno na samom kraju, kad bude postavljena prozor-stijena i vanjska klupčica... desno od balkona (ispod sobnog prozora) se vide betonske ploče koje su stavljene pri dnu fasade - odlučili smo da ćemo i novi zid i te ploče prežbukati s žbukom u boji postojeće fasade. Nakon različitih prijedloga, zaključeno je kako je takvo rješenje estetski i funkcionalno najprihvatljivije.



Od ostataka Ytong bloketa (zadnji red je trebalo rezati pa su ostale 4 polovice blokova) napraviti ću gredicu koja će stajati ispod unutarnje klupčice prozora. O tom detalju, uzrokovanom specifičnim pozicioniranjem prozora-stijene, više u nekom od budućih postova...

Troškovnik:

Ytong blok 200 mm, 20 kom - - - - - - 571,16 kn
Murexin Porofix 22 kg - - - - - - - - - - - - 46,36 kn

(kupljeno 21.08.2007. u Concord-u na Srdočima, tel.: 051/665-040).

- 16:18 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Građevinski radovi

Opisat ću nabrzinu glavnu građevinsku intervenciju u tlocrtu stana.
Dakle, kao i većina vlasnika prizemnih stanova u naselju Srdoči, i mi smo se odlučili na zatvaranje balkona. Prvenstveno to radimo radi povećanja stambenog prostora, više vrijede i korisniji su "kvadrati" stana nego balkončić, a osim toga, balkon je bio vrlo nepraktičan - prenizak je (otprilike pola metra iznad razine tla) tako da na njemu nema privatnosti i vrlo je dostupan kako pogledima, tako i eventualnim lopovima (svaka čast onome tko skuži ovu kilometarsku rečenicu zubo). Evo kako će tlocrt stana izgledati nakon adaptacije:



O zidanju vanjskog zida, stolariji i ostalom - više u sljedećim postovima...
- 16:06 - Komentari (0) - Isprintaj - #

17.09.2007., ponedjeljak

O stanu... sretan

Evo malo o povijesti stana... belj

Dakle, zgrada je smještena u riječkom naselju Srdoči, u relativno pitomom i ugodnom okolišu na mirnoj lokaciji. Zgrada je stara nekih 25 godina (hm, dok ovo pišem, shvaćam da ustvari nemam pojma kad je točno izgrađena, moram provjerit taj podatak). Stan je od izgradnje u vlasništvu moje obitelji, kupljen je u vrijeme ex-juge dok je inflacija divljala a krediti su išli u bescjenje... uglavnom, moj stari je vrlo ponosan na taj stan i vrlo emotivno vezan uz njega, iako u biti nije nikad tamo živio zubo
Ali su zato živjeli nebrojeni podstanari, iza kojih je ostalo svega i svačega (čast izuzecima). Dakle, stan je bio rentan sve do unazad godinu dana, otkad je pala odluka da se moja buduća supruga (cerek) i ja selimo u naše soon-to-be ljubavno gnijezdo! (joj al ga *erem rofl)
Stan je smješten u prizemlju, površine cca. 40 m2. Za danas prilažem još tlocrt, nastavak slijedi ovih dana... wave


- 18:59 - Komentari (0) - Isprintaj - #

The beggining...

Ton - ide!
Kamera - ide!
Klapa molim... još jednom molim... Srdačno vaši.

Tako je otprilike glasila najava jedne stare emisije na TV-u... evo ne znam kako da započnem, pa pišem gluposti, nemojte zamjeriti... osim toga, prvi postovi se u vodu bacaju... smijeh

Pozdrav svima koji zalutaju! mah
- 17:27 - Komentari (3) - Isprintaj - #

< studeni, 2007  
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Studeni 2007 (2)
Listopad 2007 (3)
Rujan 2007 (5)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Savjeti i informacije koje bi mogle biti zanimljive svima koji se spremaju na adaptaciju i renoviranje stambenog prostora...