Ljubljana, grad zmajeva i šarenih boja

02.03.2014.

Iako poprilično blizu o Ljubljani stvarno nisam imao nikakvu predstavu do trenutka kada smo planirali naše putovanje tamo. Čitajući o glavnom gradu Slovenije najviše me zainteresirala njegova legenda o zmaju. Tijekom našeg boravka u Zagrebu odlučili smo se za prijevoz vlakom do Ljubljane koji nas je košta prihvatljivih 200 kuna za povratnu kartu.
Vlak se od Zagreba do Ljubljane vuče neka dva sata uz stajanje na graničnom prijelazu između Hrvatske i Slovenije. Ljubljanska željeznička stanica se nalazi gotovo u centru grada, te razdvaja noviji sjeverni dio grada od južnog starog i turistički zanimljivijeg dijela Ljubljane.



Od željeznice do centralnog Prešernova trga smo hodali svega 10 minuta i kao što sve turističke preporuke predlažu započeli upoznavanje glavnog grada Slovenije. Ljubljana inače nije veliki grad i nema tramvajski prijevoz, ali ju je veoma lako upoznati hodajući. Na Prešernovom trgu nas je dočekala životopisna crkva Marijina Uznesenja koja je više privlačna zbog svoje boje nego li zbog neke fenomenalne arhitekture, zanimljiva je, ali nije Notre Dame sretan.

PREŠERNOV TRG

Na trgu je spomenik slovenskom pjesniku Francu Prešerenu po kome trg nosi i ime, a pored trga teče rijeka Ljubljanica preko koje se prelazi najpoznatijim i najzanimljivijim gradskim mostom Tromostovje, koji zapravo predstavlja sustav od tri mosta.

TROMOSTOVJE

SPOMENIK FRANCU PREŠERNU

Prije prelaska na drugu stranu rijeke i ulasku u staru jezgru Ljubljane prošetali smo se uz obalu rijeke do Mesarskog mosta na kojem zaljubljeni parovi ostavljaju svoje katance ljubavi koji postaju trend u većini Europskih gradova. Ako katanac niste ponijeli sa sobom, preko puta mosta se nalazi suvenirnica u kojoj će Vam ga rado prodati za 5 eura. Mesarski most je poprilično običan, sa pomalo zastrašujućim skulpturama otvorenog ljudskog tijela i likova koji se drže za glavu kao da su doživjeli neku veliku nesreću u životu.

LJUBAVNI KATANCI NA MESARSKOM MOSTU

Niže Mesarskog mosta smo došli do mosta koji je usko vezan za legendu o nastanku grada. Zmajski most je izgrađen za vrijeme Austro – Ugarske vladavine Ljubljanom, a izvorno se zvao po caru Franzu Joseph I. 1919 godine je preimenovan u Zmajski most. Na mostu se nalaze četiri velike skulpture zmaja sa raširenim krilima, dok su sa bočne strane mosta urezane godine 1848 i 1888.

ZMAJSKI MOST

Legenda o mjestu Argonaute koje se usko veže za područje današnje Ljubljane govori o borbi grčkih mitskih junaka i čudovišta iz jezera. Naime grčki junak Jazon se borio protiv čudovišta koje je danas poznato kao Ljubljanski zmaj, te ga porazio. Ukratko zmaj je danas zaštitni znak grada Ljubljane, nalazi se na grbu i zastavi grada, a i čest je simbol na mnogim zgradama i može se kupiti u obliku suvenira svugdje u Ljubljani.

LJUBLJANSKI ZMAJ

Prelaskom preko Zmajskog mosta prošli smo pored Lundrovog nabrežje pored kojeg je smještena mala tržnica, a sami kompleks se sastoji od mnogo potpornih stupova ispod kojih su smještene trgovine, suvenirnice, kafići i mali restorančići. Polako smo se odmicali od Ljubljanice te ušli u staru jezgru grada iznad koje na brežuljku Grajski grič bdije stari Ljubljanski grad.

MESTNI TRG IZNAD KOJEG SE NADZIRE LJUBLJANSKI GRAD

Ispred nas se našao Mestni trg
koji je i raskršće na kojem se lijevo nalazi trg Ćirila i Metoda sa lijepom katedralom Sv. Nikole, a desno odmah pored fontane i zgrada gradske vijećnice sa slikovitim tornjem. Magistrat kako Slovenci nazivaju gradsku vijećnicu je izgrađena u baroknom stilu negdje između 1717.-1719 godine. Toranj sa satom od zlatnih kazaljki je posebno upečatljiv na zgradi vijećnice, te je ukrašen prozorima sa crvenim roletama.

ZGRADA GRADSKE VIJEĆNICE

Od Mestnog trga smo na putu prema usponu do brežuljka na kojem se nalazi Ljubljanski grad naišli i do Šuštarskog mosta koji potječe još od srednjeg vijeka, kada je na mjestu današnjeg stajao drveni most. Šuštarski most je poseban po 12 kamenih stupova koji se nalaze sa obje strane mosta. Most inače okružuju prekrasne stare zgrade raznih boja koje se stapaju sa zelenom bojom rijeke Ljubljanice i pružaju slikovite prizore koje nikakve fotografije ne mogu dočarati.

ŠUŠTARSKI MOST

Prema usponu smo još prošli pored crkve sv. Jakoba i nešto manje crkve sv. Florijana koja se nalazi odmah iza nje. U Karlovškoj ulici u kojoj se su smještene obje crkve nalazi se i veoma zanimljiva građevina koja izgleda kao zgrada u obliku mosta ili nadvožnjaka ispod kojeg prolaze automobili.

ZVONIK I STUP SA KIPOM ISPRED CRKVE SV. JAKOBA

Put do Ljubljanskog grada traje oko 15 minuta pješice kroz šumsku stazu, a na vrhu nas je dočekala i drvena konstrukcija koja vodi do ulaza u dvorac. Srednjovjekovni dvorac je uz zmaja najvažniji simbol slovenske prijedstolnice. Opasan ogromnim zidinama dvorcem dominira i visoki toranj sa satom, te smeđi krovovi.



U vrijeme naše posjete dvorac je bio nekako pust i vidljivo u fazi neke rekonsturkcije. Ulaz u dvorac je besplatan, a slovenci jednio naplaćuju penjanje na toranj sa satom. Mi se nismo peli na toranj, ali smo pogled na panoramu Ljubljane bacili sa zidova dvorca duž kojih se slobodno možete šetati.

LJUBLJANSKI GRAD

UNITRAŠNJOST DVORCA

PANORAMA LJUBLJANE

Inače Ljubljanski grad je bio naseljen i prije rimskog carstva, a u 14. stoljeću je bio centar Kranjske države i dom mnogim slovenskim kneževima. Toranj sa satom je izgrađen naknadno 1848. godine, a u podrumima i unutrašnjosti dvorca su ostaci zatvorskih kompleksa, dok prizemlje krije predivnu Kapelu sv. Jurja (inače zaštitinka Ljubljane) sa zanimljivim crtežima na plafonu.

KAPELA SV. JURJA

Uz svoju ljepotu Ljubljana je veoma uredan i čist grad sa mnogo zelenila. Najveći gradski park je Tivoli do kojeg smo se laganom šetnjom uputili preko Kongresnog trga na kojem se nalaze zanimljive zgrade ljubljanskog Univerziteta i Uršulinska crkva svete Trojice koja nikako ne podsjeća na crkvu.

URŠULINSKA CRKVA SV. TROJICE

Tivoli je pravo mjesto za uživanje u prirodi i zelenilu. Park je ogroman i veoma uređen, a dom je i dvorcu Tivoli, koji je zapravo vila izgrađena na mjestu renesansnog objekta. Inače dvorac Tivoli je 1852 godine kupio austrijski car Franz Joseph I, te ga poklonio austrijskom generalu Joseph Radetzky von Radetz. U blizini Tivolija se nalazi Srpska pravoslavna crkva i lijepa zgrada slovenske Opere.

DVORAC TIVOLI

Ljubljana je mjesto zanimljive arhitekture, šarenih boja koje lijepo pristaju starim zgradama. Ljubljana je i grad mostova, parkova i uskih uličica u kojima se nije teško snaći. Idealno je mjesto za šetnju kojom ćete najbolje moći upoznati grad. Negdje sam pročitao da Ljubljana nudi i obilaske brodom koje osobno ne preferiram jer vas većinom provedu ondje kuda možete proći pješice, ali to je naravno svakome na izbor. Čekajući večernji vlak za povratak u Zagreb smo prošetali i sjevernim novijim dijelom Ljubljane u kojem se većinom nalaze stambene jedinice bez nekih posebnih zanimljivosti.




19.02.2014 with Marina M.

Nasvidenje thumbup


<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Bez prerada.