Učimo zajedno upravljati znanjem! https://blog.dnevnik.hr/tim19uz

četvrtak, 08.05.2014.

Uloge i radna mjesta

Upravljanje znanjem pretpostavlja uvođenje određenih promjena u svakodnevnom radu. Svaka promjena u procesu rada, pa makar i mala u početku stvara negativan odnos zaposlenika. Kako bi se izbjegli otpori zaposlenika prema promjenama, potrebno je upoznati ih sa prednostima upravljanja znanjem i ugraditi svijest o potrebi upravljanja znanjem u organizacijsku kulturu poduzeća. Ovo nas dovodi do pitanja koja su to radna mjesta zaposlenika koji se bave upravljanjem znanjem?! U poslovnoj praksi takva su radna mjesta vrlo rijetka i pojavljuju se samo u jako velikim kompanijama i u kompanijama gdje su informacije i znanje najvažniji resursi (primjer su konzultantske kompanije).
Chief Knowledge Officer (CKO)/ Chief Learning Officer (CLO) predstavlja najvišu poziciju u procesu upravljanja znanjem. Često se u praksi poistovjećuje s ulogom menadžera za upravljanje ljudskim resursima iako su opseg i vrsta njihovih aktivnosti različiti.

Najvažniji ciljevi i zadaci menadžera za upravljanje znanjem jesu:
• definirati strategiju upravljanja znanjem,
• upravljati aktivnostima vezanim uz upravljanje znanjem,
• utjecati na kulturološke promjene u organizaciji,
• upravljati zaposlenicima koji se bave upravljanjem znanjem,
• razvijati, implementirati i upravljati sustavom za upravljanje znanjem, odnosno onim segmentom informacijskog sustava koji daje potporu upravljanju znanjem.

Uloga menadžera za upravljanje znanjem je prvenstveno korporativna, a ne funkcijska. U fokusu su mu zaposlenici, kultura, poslovni procesi i informacijska tehnologija. Za njegovo uspješno djelovanje bitan je konzultantski pristup, motivacija, entuzijazam, tolerancija, društvenost, svijest o okruženju unutar kojeg djeluje (zakonski okviri, etika, sigurnost, privatnost) i snažan fokus na poslovne vrijednosti.
Na temelju iskustava iz poslovne prakse identificirana su i sistematizirana poželjna obilježja osobe na poziciji menadžera za upravljanje znanjem:
• visoka stručna sprema, završen poslijediplomski studij (poslovna ekonomija, IT, psihologija,
HR),
• 10 i više godina iskustva u određenoj djelatnosti (konzultantski poslovi, korporativno planiranje, upravljanje promjenama, marketing, CRM, HRM, IT),
• vještine i znanja iz područja IT-a i menadžmenta,
• komunikacijske sposobnosti,
• sklonost timskom radu,
• vodstvo, inicijativa .

Također, moramo spomenuti i ostala radna mjesta vezana za poziciju upravljanja znanjem:
§ Knowledge manager – predstavlja opći pojam za zaposlenika koji radi s CKO na provedbi i korištenju procesa upravljanja znanjem u organizaciji. Npr., provedba strategije, upravljanje promjenama, analiza društvenih mreža…
§ KM Champions / Knowledge Leaders (vođe, šampioni) – olakšavaju promicanje upravljanja znanjem u organizaciji. Npr., re-dizajniranje intraneta pomoću kojeg olakšavaju komunikaciju unutar zaposlenih u organizaciji, izgradnja taksonomije itd.
§ Knowledge Navigators / Knowledge Brokers (navigatori) – predstavljaju osobe koje znaju gdje se znanje nalazi te ga povezuje s ljudima kojima je to potrebno
§ IT uloge – stručnjaci za razvoj web aplikacija, za upravljanje intranetom, za upravljanje sadržajem
§ Human Resources Manager – osobe odgovorne za niz djelatnosti, uključujući zapošljavanje djelatnika, obuku i razvoj, ocjenjivanje i nagrađivanje zaposlenika
§ Mentori
§ Zaposlenici „ help deska“ (Knowledge Support Office).

08.05.2014. u 09:22 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  svibanj, 2014  
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Svibanj 2014 (9)

Opis bloga

Ovo je blog kreiran s namjerom da vas nauči ponešto o upravljanju znanjem te kako to znanje podijeliti s drugima.
Postovi su kreirani prema programu kolegija Upravljanje znanjem koji se izvodi na Ekonomskom fakultetu Zagreb.
Ukoliko ste upisali ovaj kolegij na Ekonomskom fakultetu, nadamo se da će Vam pomoći u polaganju ispita ili možda ako tražite neke informacije za pisanje seminarskog rada, te naravno biti će nam najviše drago ukoliko Vas jednostavno zanima tema Upravljanja znanjem i želite naučiti nešto o tome. Nadamo se kako ćete uspjeti uz nas naučiti nešto o upravljanju znanjem.

Želimo da nam Vi vašim komentarima, sugestijama i kritikama olakšate i poboljšate blog. Pišite nam što biste željeli znati o upravljanju znanjem i o čemu biste željeli naučiti više. Vjerujemo kako će Vam naš blog pomoći u polaganju ispita iz Upravljanja znanjem ne samo na Ekonomskom fakultetu Zagreb, nego i na drugim fakultetima na kojima se održava ovaj ili sličan kolegij.
U vrijeme velike vrijednosti znanja moramo naučiti njime se služiti i njime upravljati!

Linkovi

https://sites.google.com/site/vesnabosiljvuksic/home/upravljanje-znanjem
http://www.efzg.unizg.hr/vbosilj
http://www.efzg.unizg.hr/
http://limun.hr/


Literatura korištena u blogu:




Predavanja za kolegij Upravljanje znanjem prof. dr. sc. Vesne Bosilj-Vukšić
Dalkir K., Knowledge management in theory and practice, 2005., Elsevier
Bosilj Vukšić, V., Pejić Bach, M. (ur.): “Poslovna informatika”, Element, Zagreb, 2012., 2. izmijenjeno izdanje
target=_blank>http://en.wikipedia.org/wiki/Knowledge_management
http://www.idea.gov.uk/idk/aio/8595069
http://www.kmworld.com/


Loading