ponedjeljak, 25.05.2009.

Bridges of Ross - dobro čuvana "irska tajna"

Da vam pokažem jedno od meni najdražih mjesta u Irskoj.

Photobucket
Lijepo mi je čak i kad je oblačno.
Photobucket
Nepoznato je i nema ga u vodičima. Uspjeli smo naći samo jednu rečenicu u nekom francuskom...možda je to samo još jedna potvrda da su Francuzi čudni? Šala mala sretan.
Ne znam zašto se Irci ne hvale time. Možda se boje da bi se i taj zadnji, preostali most s vremenom mogao urušiti, a možda, jednostavno ne misle da su te stijene nešto. Možda su za njih Bridges of Ross samo još jedne stijene koje su se k tome našle u blizini najpoznatijih, Mohera.
Photobucket
Jedna moja prijateljica Irkinja kaže: "Mi se zabijemo u prvi pub i niti ne dođemo do cliffsa...". Oni su odrasli uz cliffse i vjerojatno bi ih počeli cijeniti tek kad bi otišli negdje drugdje. C'est la vie. No, za mene, pridošlicu, je ovo predio u kojem me oduševljava koliko se vidi snaga prirode...
Photobucket
...i jako volim šetati ovuda.
Photobucket
Nekoliko km dalje od mosta je vrh poluotoka Loop Head, najzapadnija točka co. Clare uz ušće rijeke Shannon. Pretpostavljam da bi se moralo moći i preopješačiti od Rossa do tamo i vjerujem da je je šetnja predivna, ali sam svaki put došla u prolazu, na odlasku negdje drugdje tako da ovo ostaje za neki drugi put.
Na kraju Loop Heada je svjetionik od kojega se pruža...
Photobucket
...predivan pogled na, za promjenu, još cliffova sretan. Vidite onu stijenu malo izdvojenu, između druge i treće uvale?
Photobucket
Ta se zove Lover's Leap (u prijevodu bi bilo skok ljubavnika, a kažu da se i Loop Head zvao Leap Head). Legenda koja je vezana uz Lover's Leap, zna se čuti kao da se odnosi i na obližnji Hag's Head (jedan kraj Mohera), no kažu da je to prodaja priče turistima. Priča nije baš lijepa za žene, ali je moram ispričati sretan.
Cú Chulainn je jedan od najpoznatijih junaka irskih legendi i pri tome lijep i snažan cerek. Moram li napominjati da je imao oko sebe puno žena? Jedna, imenom Mal, jako se zaljubila u njega. Ne znam kakva je bila, ali nije bila Cú Chulainnov tip (unatoč tome što je varao svoju Emer na sve strane). Ono što je sigurno, Mal je bila uporna i pratila ga u stopu. Cú Chulainn je bježao od nje preko cijele Irske, ali ona nije odustajala. Kad je došao do Loop Heada, mislila je da ga je stjerala u kut, no, kao što rekoh, Cú Chulainn nije bio običan čovjek pa je uspio preskočiti s obale na ovu udaljenu stijenu. Mal je skočila za njim, ali njezin odraz nije bio dovoljno jak te je pala i poginula. Tako je stijena dobila ime, a vi ste čuli još jednu od irskih priča s nehappy endom Imaju ih dosta takvih).
Crtica kako je Mal na ovom mjestu pomislila da je Cú Chulainna stjerala u kut dobro opisuje područje. Tu, zaista, nema ničega osim ptica i svjetionika i baš me veseli pomisao da jednom dođem prošetati do ovuda od Rossa i zavalim se u travu za odmor.
Photobucket
Usput rečeno, takav scenarij preporučam samo onima koji su bili već više puta u Irskoj i vidjeli glavne točke. Kako jedan vodič kaže, na Loop Head idu oni kojima je to 10. put u co. Clare. Lijepo je, ali ako ste u Irskoj tjedan dana, po meni, nije vrijedno izgubiti pola dana ili dan na Loop Head. Ima drugih stvari koje itinerere mogu učiniti puno boljima. Bridges of Ross autom da, ali šetnja od tamo do Loop Heada, po meni, ne.

Kako doći do Bridges of Ross?
Dok ne stignete u blizinu, nećete vidjeti putokaze. Nalazi se na samom "vrhu" (ili bolje reći dnu) co. Clare, nekoliko km udaljen od vrha Loop Head poluotoka. Od Kilkee-a treba pratiti putokaz za Loop Head i pred kraj oprezno gledati mali putokaz za Ross (jedna uska cesta na desnoj strani s dosta putokaza). Na kraju ceste je parking (proširenje dalje od kojega se ne može voziti), a od parkinga, ako gledate prema moru, pratite obalu lijevo i naletit ćete na most.
Bridges of Ross na karti

- 22:29 -

Komentari (30) - Isprintaj - #

subota, 23.05.2009.

Upozorenje tako da ne gledate kako avion odlazi bez vas!

O kome bih ja ako ne o Ryanairu kad su u pitanju avioni sretan?!
Evo vam jedno malo upozorenje vezano uz letove s Ryanairom (ne znam ima li i drugih koji imaju jednako pravilo, ali ako još nisu uveli, sad će, ne brinite wink).
Do relativno nedavno, mi koji nismo državljani EU, nismo mogli napraviti online check in. Sad su to ukinuli i nema više diskriminacije tog tipa, ali ne zato da bi nama olakšali, nego zbog rezanja svojih troškova.
Novo pravilo je da svi putnici koji su kupili kartu od 21 svibnja kasnije, moraju sami ispisati svoj boarding pass, a povrh toga putnici čija putovnica nije iz EU, moraju ga potvrditi prije odlaska na ukrcavanje (nema nikakve veze s tim check in-ira li se prtljaga ili ne). Boarding pass se potvrđuje na istom mjestu gdje se inače radi check in.
Prije tjedan dana sam vidjela grupu cura u Dublinu koja je na vrijeme bila na boardingu, ali na let nisu stigle. Nisu potvrdile boarding pass, u 5 minuta nisu nikako sve mogle obaviti, a i ne vjerujem da bi ikoga našle budući da se deskovi zatvaraju 40 minuta prije leta. Kako su stigle u Zadar, ne znam, ali ne vjerujem da je ta grupa Hrvatica iznimno oduševljene Irskom, iako ovo nije do Irske, nego do Ryana....
Ovo je napisano u uvjetima Ryanaira:
"All Non EEA/EU passengers MUST present their online boarding pass and passport at the Visa/Document Check Desk (irrespective of their visa requirements) for validation BEFORE going through security or travel will be refused. The Visa/Document Check Desk closes strictly 40 minutes prior to the scheduled flight departure."

Nemojte da sada bude 'nisam znao'!
Sretan put i miran zrak vam želim mah.

Dodatak
Ovih dana su dodali kaznu ako se ne checkiniramo online - 40€/GBP:
All passengers must check-in online and bring their printed boarding passes to the airport
If you do not check-in online you will be required to pay the relevant fee to re-issue your boarding card at the airport.(Euro 40/ GBP 40)

- 19:33 -

Komentari (12) - Isprintaj - #

četvrtak, 14.05.2009.

Aran islands... Inishmore ponajviše

....i kad sam se probudila uplovljavali smo u Kilronan na Inishmoreu.
U vodiču sam pročitala: "Nitko ne ide na Aran otoke radi hrane.", a jedan prijatelj je dodao: "Nitko na Arane ni ne dolazi u shoping.". I pogriješio je! Tamo je već počelo ljetno sniženje...u dva od tri dućana.

Photobucket
Naravno, u jeku ljeta smo!
I bili smo baš zadovoljni kad smo našli za kupiti rukavice jer vožnja bicikle po vjetru bez njih nije bila nimalo ugodna. Šalu na stranu, Inishmore je zaista mjesto gdje se dolazi uživati isključivo u prirodi, divljini i pustoši...Na otoku ima samo nekoliko restorana, 2 dućana s pretežno vunenim proizvodima i 1 široke potrošnje pa me ugodno iznenadilo da su cijene kao u Dublinu jer sam pod dojmom cijena koje ljeti budu na Krku i drugim našim otocima, u ovakvoj pustoši irske bodulije očekivala pljačku.
Photobucket
Otok nema ne znam kakvu infrastrukturu, ali ima sve nužno da se provede lijepi vikend u divljini, daleko od dublinske gužve.
Kakvi su ti Aran islands?
Inis Mór (kod nas bi se zvao Veliki otok), Inis Meáin (Srednji otok) i Inis Oírr (Istocni otok) su tri otočića koja čine Aran islands i rekla bih da ih je netko nekada davno odrezao od Burrena (dijela zapadne obale Irske) te gurnuo malo zapadnije prema Americi. Pojam krški kraj ovdje poprima jednu od najviših dimenzija krša koje sam do sada vidjela. Kamen, kamen, trava i cvjetići, kamen, kamen.
Photobucket
I teško se ne složiti s opisom Burrena (a time i Arana) koji se nekada pripisuje Cromwellu, a nekada nekom od njegovih generala: "Tamo nema drveta da bi se objesilo čovjeka, ni vode u kojoj bi ga se utopilo, niti zemlje u kojoj bi ga se pokopalo.". Tkogod da je ovo rekao, sročio je to vrlo cromwellovski, gledano s irskog stanovišta. A, vezano uz Cromwella, pretpostavlja se da su Arani prvi put i naseljeni pred njegovom najezdom. Da je bilo boljih uvjeta za život i malo više zemlje, netko bi se, vjerojatno, sjetio i prije 17. stoljeća preseliti tamo.
Ta hrpa kamenja o kojoj pričam je pretvorena u nebrojeno zidova i sigurno ima više ograđenih parcela nego što je stanovnika.
Photobucket
Čudi me, poznavajući Irce i njihov način opisivanja irskih zanimljivosti, da u proučavanjima zapisa o Aranima, nisam nigdje pročitala kako Inishmore, barem u nekom kontekstu (bio to Co. Clare, Irska, Europa ili svijet), ima NAJviše zidova sretan. Naime, Irci će, ako je ikako moguće, naći načina da stave prefiks NAJ u svojim opisima.
Inishmore, kolikogod imao u nazivu Veliki, u biti je mali; dug je oko 14 i širok nešto preko 2 km. Mnogi turisti dolaze na izlete od nekoliko sati i u tom razdoblju se da vidjeti glavne točke pogotovo ako se uključi u ture s kombijima. S jedne strane, uvijek je zgodno čuti komentare nekog domaćeg (neka nitko ne računa da će ih razumjeti 100% jer je tamo ipak glavni jezik irski pa engleski koji se čuje može imati interesantan izgovor). No, s druge strane, meni je bila puno draža varijanta da prespavamo i provozimo otok na bicikli.
Photobucket
Posebno mi je bilo drago da smo se na to odlučili kad smo došli na predio kod Dún Dúchathair (Black Fort) koji su za mene sada najljepši cliffovi Irske. Do tamo ne vodi normalna cesta i nisam ga vidjela u planovima tura, ali sam tamo rekla: "Isplatilo se doći"
Photobucket
To nisu one najpoznatije stijene Inishmorea kraj Dún Aengus, slične Moherima koje se vide uvijek na slikama. Mislim da predio nije poznat jer nije pristupačno, a i nema nikakve turističke infrastrukture na kojoj bi se zarađivalo.
Ali, baš ta divljina je ono što ih čini najljepšima.Photobucket Moher su predivne (posebno s mora), ali Moher su najpoznatije i osim u večernjim satima, stalno krcate turistima. Ove nisu ni blizu dugačke kao Moher, a i niže su, ali ih pustoš u kombinaciji sa zvukom valova čine predivnima.
Photobucket
Cijela južna strana otoka su ovakve visoke stijene koje se strmoglavo ruše u more.
Photobucket
Sjeverna strana je čista suprotnost; niska obala s puno pješčanih plaža ...
Photobucket
...i onim bijelim pijeskom koji za sunčanih dana podsjeća na neke druge, tople krajeve pa bi more čak moglo prizvati i na kupanje,...
Photobucket
...ali vjerujem da će se svatko vrlo brzo osvijestiti pri prvom dodiru s nekakvih petnaestak stupnjeva ljeti.
No,....
Photobucket
...nijedan od tuljana iz kolonije koja je tamo nastanjena, neće se složiti s ovom mojom izjavom sretan.
Na Arane ću se vratiti.

- 01:47 -

Komentari (14) - Isprintaj - #

srijeda, 06.05.2009.

U koju luku ići na trajekt ili druga crtica o irskom turizmu

Nismo veslali na Inishmore sretan, ali uzbuđenja nije nedostajalo. Trajekt je promijenio lučicu polaska u zadnji čas.
I iako sam kod rezervacije ostavila broj telefona i datum polaska, nisu nam ništa javili. Na sreću sam, kad smo bili pred Doolinom (lučicom iz koje smo trebali krenuti), nazvala agenciju da ih pitam kako se zove brod s kojim idemo i imala sam što čuti od prijateljice mi : "Zbog jakog vjetra danas ne krećemo iz Doolina, nego iz BalivOhna."
Ja: "?! Odakle????"
Ona: "Ba-li-vOhn."
cry 'em ti zapadno irski izgovor.
Ja:
"Samo malo da vidim na karti gdje je to... Vidim Bally..v.. Ona: "Gdje ste sada?"
Ja: "Upravo smo prošli Cliffs of Moher i približavamo se Doolinu. Može li nas brod pričekati?"
Ona: "Do tamo vam treba jedno pola sata.....Brod može krenuti u 13:15 umjesto u 13:00. Nema problema. Nazvat ću ih i reći da vas pričekaju. Ako budete imali kakvih problema, javite se. Idite na Lisdoonvarnu i onda na BalivOhn"
Ja: "Hvala! Kako se zove brod?"
Ona: "Tranquility!"
Tranquility sretan . Yes, right, baš primjeren naziv za ovo smireno iskustvo.
To nije bilo sve.
Kad sam prestala razgovarati i ponovno pogledala na kartu, učinilo mi se da se onaj Bally..v.. kojeg sam vidjela, ne bi trebao čitati kako je ona izgovorila.... Što je nisam pitala spelling....headbang?!
Tko nema u glavi, ima u impulsima. Ne budi lijena i zovi ponovno.
Već sam joj išla na živce sretan. Te sam bookirala jeftine karte, te nas čekaju, te ne razumijem zapadno-irski izgovor...
Zaključak nakon novog razgovora je bio da smo krivo skrenuli u Lisdoonvarni cry. BalivOhn je Ballyvaghan, a ne onaj drugi Bally..v.. blizu Doolina.
Brod nas je čekao.
Što zbog jakog vjetra, što zbog udaljenosti Ballyvaghana, putovali smo do Inishmorea 2.5 sata umjesto jedan, no o putovanju vam ne mogu pričati. Naime, kad sam vidjela kako se ekipica polako upućuje van na jaki, hladni vjetar jer im postaje slabo od valjanja, odlučila sam uključiti svoje oružje i prespavala dok me nisu probudili kad smo stigli.

Photobucket

Tek ovdje shvaćam kako je lijepo imati more kao naše koje je jedan veliki zaljev. Je, zna i kod nas biti valova, ali ovo ovdje i kada nije standardna nevera je strašno jako.

Što sam naučila iz ovoga?
1. Provjeri postoji li razlika u cijeni na internetu, preko telefona ili nekim trećim načinom rezervacije.
2. Zovi više puta. Postoji šansa da ti sljedeća osoba da nižu cijenu....moguće i višu...hmmm....možda da ipak ne zovem više puta?
3. Kad ti na trajektu kažu da nazoveš dan ranije da ti potvrde vrijeme i mjesto polaska, nazovi dan ranije, taj dan odmah ujutro, i sat vremena prije polaska.
4. Trajekt može krenuti kasnije da bi pričekao putnike (blaženi bili tako opušteni sretan).
5. Kad čuješ naziv mjesta u kojem se moraš pojaviti, pitaj spelling pa makar ti rekli i Dublin sretan.

- 20:29 -

Komentari (14) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< svibanj, 2009 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Komentari On/Off

Linkovi

Ostavi svoj E-mail

pa će stići vijesti o novim postovima.


Moj je dolfinus.a MAJMUN gmail.com

Radio emisija Studenskog radia o mom blogu


View Ireland in a larger map

Recepti
Irish stew
Džem od rabarbare
Pašta s okusom Mediterana

EUROPA
Hrvatska
Riječki plac
Nostalgija
Tuna naša jadranska

Irska
Tips&Tricks 1
Tips&Tricks 2
Tips&Tricks 3
Dublin i okolica
Dublin
Južni i sjeverni Dublin
Nacionalna ergela (National Stud)
Irska pod snijegom (Dublin mountains)
Zapad
Zapadna Irska
Bridges of Ross
Adare, najljepše selo u Irskoj
Aran islands
Sjever
Sjeverna Irska
Jug
Skelligs
O svemu i svačemu
Vožnja po Irskoj
Radne dozvole u Irskoj
Noć vještica (Halloween)
Irsko more
Sport u Iraca i ja kao promatrač
Irski kalendar
Koliko platiti trajekt za Aran islands ili crtica o irskom turizmu
U koju luku ići na trajekt ili druga crtica o irskom turizmu
Kulturološke razlike 3 / Pretežno o Ircima
A kako je u katoličkoj Irskoj s umjetnom oplodnjom?
Irska u vrijeme recesije
Irska 2006 : Irska 2012.

Island
Island općenito

Italija
Rim - Antika
Rimske atmosfere

Madrid
Madrid
Siesta je zakon

Francuska
Mjesto gdje se prodaju Picasso & co.
Bijeli Pariz
Roquefort i žene

Prag
Početak kratke šetnje Pragom
Kraj kratke šetnje Pragom

Škotska
The Scottish Highlands
Škoti, krava s frizurom i Aberdeen
Edinburgh

Rusija
Ruski politicari gledani iz kuta Moskovljana
Moskovljani i Moskva iz mojeg kuta
Moskovska podzemna

USA
Manhattan
Manhattan ukratko
Chinatown
Guggenheim i MoMA
Veličina je važna
Security

AZIJA
Malezija
Penang uvodno
Penang Hill
Kek Lok Si
Cijene, shopping, restorani
Redang
Kina
Veličina gradova
Pričice o Kini
Orhideje
'em ti kinesko
Chinglish
Art Zone 798
Pričice o Kini2
Rijeka Li
Normalno kinesko selo
Hong Kong - still missing
Macau - still missing
Japan
Prvi dodir s Japanom
Crtica o hijerarhiji
Miraikan
Reakcija hrvatskog mozga
Tri razgovora

AUSTRALIJA
Aboridžini i pjevane staze
Australian Open
Melbourne Federation Square
Opasne životinje Australije
Veliki koraljni greben
Krokodili
Alan
Sydney
NG u Sydneyu

Skitam i promatram...
Perhaps, they are in the woods
Kulturološke razlike / Indijci
Luton, tak imam te rad

Prava putnika u avionima

Osobni miš-maš
Nevidljive veze
Amarcord...mi ricordo...sjećam se...
Jedanaestogodišnjaci profesionalci
Kulturološke razlike 1 / Od sutra sam slobodna u Irskoj
Adagio sjećanja
Je li nona imala pravo?
Jedna opuštajuća večer
2 dokaza da su muški i ženski mozak različiti; New Scientistov i moj analizom hrvatskog galeba
11 godina
Tko će me od sad onako pitati: "Ima li što novoga na 'onom planu'?"
Mrs Joan
Pa pa Mili-Zmili

Predstave, gigovi...
La Clique est magnifique
U2 i što me opet tjera iz Dublina
Druga starana koncerta U2
Winterplay

Zanimljivi blogeri:
Image Hosted by ImageShack.us
Bugenvilija - Netko tko radi prekrasne macro fotografije i uči nas puno o suživotu s drugim bićima na Zemlji....kukcima npr.
Donin svijet - Lijepi postovi o svemu i svačemu
Ispravi se Delfina - Lijepe pjesme
Hvalospjev gluposti - Duhoviti Samoborac koji je u prošlom životu bio Leprechaun
Lipa Mare - Dogodovštine jedne Bečanke
Makedo - Još jedna s previše pečata u putovnici
Micula - JAKO volim njegove fotografije
Nepoznati Zagreb - Grad kojeg sam oduvijek voljela i to se neće promijeniti
Pardon my French - Zabavni osvrti na pariški/francuski život
Po putu i azimutu- Planinarenje, pretežno po okolici Rijeke - podsjeća me na sve što sam trebala puno više raditi dok sam bila tamo :-S
Smiling cricket - Prvi haiku koji me zaintrigirao
Vali - Fini recepti
Zarazna - Zabavno opisane crtice iz života još jedne gastićke
Zvrk - Dogodovštine sa susjednog Otoka
Žubor vode - Lijepe misli iz Slavonije

Oni su zadnje napisali ovo:


Gdje potražiti dobru hranu u Dublinu:
Visit MenuPages.ie

Kako jeftino doletiti negdje:
Flylc
Flycheapo
Skyscanner
Volagratis
Whichbudget

Irish Weather Forecast

Veselije teme od vremena:
Nik Titanik me uvijek dobro nasmije

Muzika s ovih Otoka:
Kíla
Declan de Barra - pjesme
Amy Macdonald

Gdje potražiti dobre koncertiće u Dublinu:
Whelan's
Bleu Note
The Sugar Club

Obrazovanje:
Novi List
Večernjak
Monitor.hr
Dnevnik.hr
Irish Independent

Opis bloga

Nakon cijelog ljeta putovanja i druženja s putnicima kod mene, krenula sam odgovarati na zaostale mail-ove i došla do zaključka da su blogovi izvrsna ideja da vam kažem gdje sam/što sam/ kako sam.

Da, Modesti, priznajem belj.

Zašto The Journey?
Po naslovu knjige koju sam počela čitati kad sam napisala prvi post, "The Journey Home".
Kupili su mi ju moji Maja i Ivan dok smo lutali po Islandu to ljeto.
Napisali su intersantnu posvetu: "Uživaj u svojoj misiji, ali kao što i sama znaš, svaka ptica svojem jatu leti....i uvijek ga nađe. Čekamo te!". sretan

Točno. Rekla sam kad sam odlazila da ja na ovo gledam kao na malo dulje putovanje....pa evo priča, i pokoji recept iz Dublina i uže i šire okolice :).... dok ne dođem doma wink
Fotografije su moje.... i iako nisam niti profesionalac niti umjetnik, zaštićujem ih Copyrightom sretan.




users online