ponedjeljak, 25.05.2009.
Bridges of Ross - dobro čuvana "irska tajna"
Da vam pokažem jedno od meni najdražih mjesta u Irskoj.
Ne znam zašto se Irci ne hvale time. Možda se boje da bi se i taj zadnji, preostali most s vremenom mogao urušiti, a možda, jednostavno ne misle da su te stijene nešto. Možda su za njih Bridges of Ross samo još jedne stijene koje su se k tome našle u blizini najpoznatijih, Mohera.
Na kraju Loop Heada je svjetionik od kojega se pruža...
Cú Chulainn je jedan od najpoznatijih junaka irskih legendi i pri tome lijep i snažan . Moram li napominjati da je imao oko sebe puno žena? Jedna, imenom Mal, jako se zaljubila u njega. Ne znam kakva je bila, ali nije bila Cú Chulainnov tip (unatoč tome što je varao svoju Emer na sve strane). Ono što je sigurno, Mal je bila uporna i pratila ga u stopu. Cú Chulainn je bježao od nje preko cijele Irske, ali ona nije odustajala. Kad je došao do Loop Heada, mislila je da ga je stjerala u kut, no, kao što rekoh, Cú Chulainn nije bio običan čovjek pa je uspio preskočiti s obale na ovu udaljenu stijenu. Mal je skočila za njim, ali njezin odraz nije bio dovoljno jak te je pala i poginula. Tako je stijena dobila ime, a vi ste čuli još jednu od irskih priča s nehappy endom Imaju ih dosta takvih).
Crtica kako je Mal na ovom mjestu pomislila da je Cú Chulainna stjerala u kut dobro opisuje područje. Tu, zaista, nema ničega osim ptica i svjetionika i baš me veseli pomisao da jednom dođem prošetati do ovuda od Rossa i zavalim se u travu za odmor.
Kako doći do Bridges of Ross?
Dok ne stignete u blizinu, nećete vidjeti putokaze. Nalazi se na samom "vrhu" (ili bolje reći dnu) co. Clare, nekoliko km udaljen od vrha Loop Head poluotoka. Od Kilkee-a treba pratiti putokaz za Loop Head i pred kraj oprezno gledati mali putokaz za Ross (jedna uska cesta na desnoj strani s dosta putokaza). Na kraju ceste je parking (proširenje dalje od kojega se ne može voziti), a od parkinga, ako gledate prema moru, pratite obalu lijevo i naletit ćete na most.
Bridges of Ross na karti
- 22:29 -
Komentari (30) - Isprintaj - #
subota, 23.05.2009.
Upozorenje tako da ne gledate kako avion odlazi bez vas!
O kome bih ja ako ne o Ryanairu kad su u pitanju avioni ?!
Evo vam jedno malo upozorenje vezano uz letove s Ryanairom (ne znam ima li i drugih koji imaju jednako pravilo, ali ako još nisu uveli, sad će, ne brinite ).
Do relativno nedavno, mi koji nismo državljani EU, nismo mogli napraviti online check in. Sad su to ukinuli i nema više diskriminacije tog tipa, ali ne zato da bi nama olakšali, nego zbog rezanja svojih troškova.
Novo pravilo je da svi putnici koji su kupili kartu od 21 svibnja kasnije, moraju sami ispisati svoj boarding pass, a povrh toga putnici čija putovnica nije iz EU, moraju ga potvrditi prije odlaska na ukrcavanje (nema nikakve veze s tim check in-ira li se prtljaga ili ne). Boarding pass se potvrđuje na istom mjestu gdje se inače radi check in.
Prije tjedan dana sam vidjela grupu cura u Dublinu koja je na vrijeme bila na boardingu, ali na let nisu stigle. Nisu potvrdile boarding pass, u 5 minuta nisu nikako sve mogle obaviti, a i ne vjerujem da bi ikoga našle budući da se deskovi zatvaraju 40 minuta prije leta. Kako su stigle u Zadar, ne znam, ali ne vjerujem da je ta grupa Hrvatica iznimno oduševljene Irskom, iako ovo nije do Irske, nego do Ryana....
Ovo je napisano u uvjetima Ryanaira:
"All Non EEA/EU passengers MUST present their online boarding pass and passport at the Visa/Document Check Desk (irrespective of their visa requirements) for validation BEFORE going through security or travel will be refused. The Visa/Document Check Desk closes strictly 40 minutes prior to the scheduled flight departure."
Nemojte da sada bude 'nisam znao'!
Sretan put i miran zrak vam želim .
Ovih dana su dodali kaznu ako se ne checkiniramo online - 40€/GBP:
All passengers must check-in online and bring their printed boarding passes to the airport
If you do not check-in online you will be required to pay the relevant fee to re-issue your boarding card at the airport.(Euro 40/ GBP 40)
- 19:33 -
Komentari (12) - Isprintaj - #
četvrtak, 14.05.2009.
Aran islands... Inishmore ponajviše
....i kad sam se probudila uplovljavali smo u Kilronan na Inishmoreu.
U vodiču sam pročitala: "Nitko ne ide na Aran otoke radi hrane.", a jedan prijatelj je dodao: "Nitko na Arane ni ne dolazi u shoping.". I pogriješio je! Tamo je već počelo ljetno sniženje...u dva od tri dućana.
I bili smo baš zadovoljni kad smo našli za kupiti rukavice jer vožnja bicikle po vjetru bez njih nije bila nimalo ugodna. Šalu na stranu, Inishmore je zaista mjesto gdje se dolazi uživati isključivo u prirodi, divljini i pustoši...Na otoku ima samo nekoliko restorana, 2 dućana s pretežno vunenim proizvodima i 1 široke potrošnje pa me ugodno iznenadilo da su cijene kao u Dublinu jer sam pod dojmom cijena koje ljeti budu na Krku i drugim našim otocima, u ovakvoj pustoši irske bodulije očekivala pljačku.
Kakvi su ti Aran islands?
Inis Mór (kod nas bi se zvao Veliki otok), Inis Meáin (Srednji otok) i Inis Oírr (Istocni otok) su tri otočića koja čine Aran islands i rekla bih da ih je netko nekada davno odrezao od Burrena (dijela zapadne obale Irske) te gurnuo malo zapadnije prema Americi. Pojam krški kraj ovdje poprima jednu od najviših dimenzija krša koje sam do sada vidjela. Kamen, kamen, trava i cvjetići, kamen, kamen.
Ta hrpa kamenja o kojoj pričam je pretvorena u nebrojeno zidova i sigurno ima više ograđenih parcela nego što je stanovnika.
Inishmore, kolikogod imao u nazivu Veliki, u biti je mali; dug je oko 14 i širok nešto preko 2 km. Mnogi turisti dolaze na izlete od nekoliko sati i u tom razdoblju se da vidjeti glavne točke pogotovo ako se uključi u ture s kombijima. S jedne strane, uvijek je zgodno čuti komentare nekog domaćeg (neka nitko ne računa da će ih razumjeti 100% jer je tamo ipak glavni jezik irski pa engleski koji se čuje može imati interesantan izgovor). No, s druge strane, meni je bila puno draža varijanta da prespavamo i provozimo otok na bicikli.
Ali, baš ta divljina je ono što ih čini najljepšima. Moher su predivne (posebno s mora), ali Moher su najpoznatije i osim u večernjim satima, stalno krcate turistima. Ove nisu ni blizu dugačke kao Moher, a i niže su, ali ih pustoš u kombinaciji sa zvukom valova čine predivnima.
No,....
Na Arane ću se vratiti.
- 01:47 -
Komentari (14) - Isprintaj - #
srijeda, 06.05.2009.
U koju luku ići na trajekt ili druga crtica o irskom turizmu
Nismo veslali na Inishmore , ali uzbuđenja nije nedostajalo. Trajekt je promijenio lučicu polaska u zadnji čas.
I iako sam kod rezervacije ostavila broj telefona i datum polaska, nisu nam ništa javili. Na sreću sam, kad smo bili pred Doolinom (lučicom iz koje smo trebali krenuti), nazvala agenciju da ih pitam kako se zove brod s kojim idemo i imala sam što čuti od prijateljice mi : "Zbog jakog vjetra danas ne krećemo iz Doolina, nego iz BalivOhna."
Ja: "?! Odakle????"
Ona: "Ba-li-vOhn."
'em ti zapadno irski izgovor.
Ja: "Samo malo da vidim na karti gdje je to... Vidim Bally..v.. Ona: "Gdje ste sada?"
Ja: "Upravo smo prošli Cliffs of Moher i približavamo se Doolinu. Može li nas brod pričekati?"
Ona: "Do tamo vam treba jedno pola sata.....Brod može krenuti u 13:15 umjesto u 13:00. Nema problema. Nazvat ću ih i reći da vas pričekaju. Ako budete imali kakvih problema, javite se. Idite na Lisdoonvarnu i onda na BalivOhn"
Ja: "Hvala! Kako se zove brod?"
Ona: "Tranquility!"
Tranquility . Yes, right, baš primjeren naziv za ovo smireno iskustvo.
To nije bilo sve.
Kad sam prestala razgovarati i ponovno pogledala na kartu, učinilo mi se da se onaj Bally..v.. kojeg sam vidjela, ne bi trebao čitati kako je ona izgovorila.... Što je nisam pitala spelling....?!
Tko nema u glavi, ima u impulsima. Ne budi lijena i zovi ponovno.
Već sam joj išla na živce . Te sam bookirala jeftine karte, te nas čekaju, te ne razumijem zapadno-irski izgovor...
Zaključak nakon novog razgovora je bio da smo krivo skrenuli u Lisdoonvarni . BalivOhn je Ballyvaghan, a ne onaj drugi Bally..v.. blizu Doolina.
Brod nas je čekao.
Što zbog jakog vjetra, što zbog udaljenosti Ballyvaghana, putovali smo do Inishmorea 2.5 sata umjesto jedan, no o putovanju vam ne mogu pričati. Naime, kad sam vidjela kako se ekipica polako upućuje van na jaki, hladni vjetar jer im postaje slabo od valjanja, odlučila sam uključiti svoje oružje i prespavala dok me nisu probudili kad smo stigli.
Tek ovdje shvaćam kako je lijepo imati more kao naše koje je jedan veliki zaljev. Je, zna i kod nas biti valova, ali ovo ovdje i kada nije standardna nevera je strašno jako.
Što sam naučila iz ovoga?
1. Provjeri postoji li razlika u cijeni na internetu, preko telefona ili nekim trećim načinom rezervacije.
2. Zovi više puta. Postoji šansa da ti sljedeća osoba da nižu cijenu....moguće i višu...hmmm....možda da ipak ne zovem više puta?
3. Kad ti na trajektu kažu da nazoveš dan ranije da ti potvrde vrijeme i mjesto polaska, nazovi dan ranije, taj dan odmah ujutro, i sat vremena prije polaska.
4. Trajekt može krenuti kasnije da bi pričekao putnike (blaženi bili tako opušteni ).
5. Kad čuješ naziv mjesta u kojem se moraš pojaviti, pitaj spelling pa makar ti rekli i Dublin .
- 20:29 -
Komentari (14) - Isprintaj - #