The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967)
Ovaj album The Beatlesa je najutjecajnija ploča u povijesti Rocka. Glazba na albumu je spoj Psihodelije i rocka , općenito se smatra da je to prvi psihodelični album u povijesti rocka. Osim ovih psihodeličnih elemenata u pjesmi Lucy in The Sky With Diamonds, album sadrži i pjesmu She's Leaving Home u kojoj je grupa koristila elemente klasične glazbe. Naime, u ovoj pjesmi grupa je koristila gudače.
Značajno je reći da je ovaj album revolucionaran i po tome što je to prva LP ploča koja je sadržavala omot sa riječima pjesama, što je u ono vrijeme bilo još neviđeno.
Moje sjećanje na ovu ploču: Moja seka Goga ju je kupila ranih osamdesetih i voljela je slušati. Ja sam samo to preuzeo od nje i sredinom 80 - tih stalno vrtio tu ploču na našem starom gramofonu marke "Iskra", a poslije sam ga slušao na gramofonu moje Hi - Fi linije "Camacrown". Mogu reći da mi se album odmah svidio. Njegovi neobični zvukovi jako su me se dojmili.
Popis Pjesama:
Side one
1. "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" – 2:02
2. "With a Little Help from My Friends" – 2:44
3. "Lucy in the Sky with Diamonds" – 3:28
4. "Getting Better" – 2:47
5. "Fixing a Hole" – 2:36
6. "She's Leaving Home" – 3:35
7. "Being for the Benefit of Mr. Kite!" – 2:37
Side two
1. "Within You Without You" (George Harrison) – 5:05
2. "When I'm Sixty-Four" – 2:37
3. "Lovely Rita" – 2:42
4. "Good Morning Good Morning" – 2:41
5. "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)" – 1:18
6. "A Day in the Life" – 5:33
Obljetnica 30 godina umjetničkog rada Zorana Predina, Koncertna Dvorana "Vatroslav Lisinski", Zagreb, 23. ožujka 2009. godine
Sinoćnjim koncertom u punoj zagrebačkoj koncertnoj dvorani "Vatroslav Lisinski " poznati slovenski kantautor Zoran Predin je obilježio 30 godina umjetničkog rada. Važno je reći da je Zoran Predin na pozornici Lisinskoga nastupio uz pratnju svoje grupe Gipsy Swing Orchestra. Osim trideset godina umjetničkog rada Predin je ovim koncertom promovirao svoj drugi album na hrvatskom jeziku pod naslovom "Inventura".
Karakteristika ovog promotivnog koncerta je ta što je Predin 90 % svog repertoara otpjevao na hrvatskom, i tako su njegove pjesme izgubile na poetičnosti i izvornosti koju imaju u originalu. Dok je to možda i shvatljivo za pjesme s novog albuma "Inventura" koji je cijeli na hrvatskom, to je svakako upitno u pjevanju vlastitih pjesama sa solo albuma ili starih hitova "Lačnog Franza", čiji je vođa i tekstopisac bio.
Atmosfera na samom koncertu bila je komorna, a publiku nisu uspjele podići ni duhovite Predinove najave pjesama. Dolazilo je do apsurdnih situacija da Zoran Predin pjeva svoje pjesme u hrvatskom prepjevu, a zagrebačka publika otpjeva iste te pjesme u slovenskom orginalu!!! Nije pomoglo ni to što je Predin izveo pjesme: Pražen Krompir, Zarjavele Trobente, Praslovan, i Mentol Bombon na slovenskom, budući je publiku poseno iritiralo Predinovo dodvoravanje publici pri izvedbi legendarne pjesme Lačnog Franza Čakaj me, koja je u prepjevu Arsena Dedića, velikog prijatelja Zorana Predina postala Čekaj me. Publika je njega i njegovu prateću grupu zvala na bis u nadi da će konačno otpjevati nešto na slovenskom, ali Predin je lošim prepjevom svoje pjesme Ko ti pride koja je postala Kad ti dođe uspio uništiti tu prekrasnu baladu.
Važno je reći da su Zoran Predin i njegova grupa imali goste na koncertu. To je bila legendarna sarajevska grupa Teška Industrija, koja je nastupila bez svoga pjevača Seida Memića - Vajte. Vajtu, koji je napustio grupu prije nekoliko mieseci je zamjenila Marta Kuliš, djevojka izrazito snažnog vokala. U duetu s njom je Predin otpjevao pjesmu "Đes' ba, Vučko" koja je posvećena 25 - toj godišnjici ZOI u Sarajevu. Duet Zorana Predina i Teške Industrije će se nalaziti na novom albumu Teške Industrije.
Jedina pozitivna stvar na ovom koncertu bila je prateća grupa Zorana Predina Gipsy Swing Orchestra koja je perfektno svirački odradila koncert odlično svirajući Predinove pjesme u Jazz - Swing aranžmanu. No, ni ona nije uspjela razbuditi uspavalu zagrebačku publiku. Izgleda da je doba Predinovog Dihanja za ovratnik definitivno prošlo, on se u svojoj karijeri okrenuo prevođenju svojih pjesama prvenstveno za hrvatsko tržište. No, pitanje je koliko je to dobro, i je li to pravi glazbeni put?
Zoran Predin na pozornici koncertne dvorane "Vatroslav Lisinski"
Početkom srpnja 1982 godine pojavila se živa ploča Riblje Čorbe U ime naroda. LP je odrađen sirovo, bez studijskog peglanja, ali ipak je postigao nakladu od 120.000 primjeraka i postao najprodavaniji koncertni LP u dotadašnjoj jugoslavenskoj rock povijesti. Grupa je na ploču uvrstila samo provjerene koncertne favorite, te naklada nije predstavljala iznenađenje.
Moje sjećanje vezano uz ploču: Ploču sam kupio u rujnu 1982. godine. Taj LP mi je djelovao jako dobro. Na njemu Riblja Čorba zvuči snažno. LP karakteriziraju odlični tekstovi Bore Đorđevića, njegovo besprijekorno pjevanje, a i grupa je odlično odsvirala cijeli album. U stvari album sadrži snimke s koncertne turneje u Beogradu i Valjevu godinu dana ranije . Na albumu se vidi da je grupa nastupala i po više dana u beogradskoj hali "Pionir".
Sa albuma bi posebno izdvojio live verzije pjesama: Lutka sa naslovne strane, Dva dinara druže, Evo ti za taxi, Ostani Đubre do kraja i Neću da ispadnem životinja, koje je Bora odlično otpjevao, a grupa perfektno odsvirala.
Ovaj živi album Riblje Čorbe je za mene uz koncertne albume grupa Film (Film Live u Kulušiću, 1981) i Parni valjak (Parni Valjak Koncert ,1982), jedan od najboljih live albuma 80 - tih, a uz spomenute koncertne albume sigurno spada u kategoriju najboljih rock live albuma u bivšoj državi.
Popis Pjesama:
Riblja Čorba - U Ime Naroda - Čorba Uživo (1982):
1. Vidiš da sam gadan, kad sam tebe gladan
2.Egoista
3, Prevara
4. Ostaću slobodan
5. Dva dinara, druže
6. Evo ti za taksi
7. Ostani đubre do kraja
8. Vetar duva, duva, duva
9. Lutka sa naslovne strane
10. Neću da ispadnem životinja
11. Volim, volim, volim, volim žene
Kompilaciju Uriah Heepa kupila je početkom 80 - tih moja seka Goga. Album je protkan teškometalnim zvukom. On sadrži hitove kao što su Gipsy, Easy Livin', July Morning i Suicidal Man. Ove pjesme Uriah Heepa i danas volim poslušati. Kompilacija se i danas nalazi u kolekciji mojih LP - ja.
Popis pjesama:
Side A
1. GYPSY (Box/Byron) 2.45
2. BIRD OF PREY (Box/Byron/Hensley/Newton) 4.05
3. JULY MORNING (Hensley/Byron) 10.36
4. LOOK AT YOURSELF (Hensley) 5.07
Side B
1. EASY LIVIN' (Hensley) 2.36
2. THE WIZARD (Hensley/Clarke) 2.59
3. SWEET LORRAINE (Box/Byron/Thain) 4.13
4. STEALIN' [single edit] (Hensley) 3.17
5. SUICIDAL MAN (Box/Byron/Hensley/Kerslake/Thain) 3.38
6. RETURN TO FANTASY (Hensley/Byron) 5.52
Ovaj legendarni singl zagrebačke novo - valne grupe Haustor spoj je ska i regge ritmova. Sjećam se da ga je 1981. moja sestra Goga kupila u tadašnjem "Jugotonu" (Danas "Croatia Records"). Stvarno ta pjesma je bila veliki hit te godine. Osim "Moje prve ljubavi" na b strani singla nalazi se pjesma "Pogled u Bolju Budućnost", koja je rađena u art - rock aranžmanu.
Ovaj album Patti Smith Grup je spoj američkog Punka i hippy tradicije. Odlikuje ga snažno pjevanje Patti Smith i odlično sviranje ostatka grupe. Može se reći da na ovom je na ovom albumu Patti Smith dostiže svoj vrhunac kao kauntautorica. Ona je za mene ženski Jim Morrison jer u djelove svojih pjesama recitira svoje stihove kao što Morrison radio desetljeće prije.
Od pjesama sa albuma važno je istaći veliki hit grupe "Because The Night" Brucea Spreeengsteena, zatim žestoku punkersku himnu "Till Victory" i naslovnu hippy baladu "Easter".
Moje sjećanje uz ovaj album: Davne 1984 godine moja seka Goga radila je kao manekenka u Milanu, i kupila 3 kazete Patti Smith Group. Bile su to: "Radio Ethiopia", "Easter" i "Wawe". Od svih tih kazeta najviše sam volio slušati upravo "Easter", jer na njemu Patti Smith pjeva o buntovništvu borbi protiv svjetskih elita, kojeg danas nema ni kod ženskih, a ni muških izvođača. Patti je u isto vrijeme na tom albumu i punkerska buntovnica, ali i zaljubljena žena.
Popis Pjesama:
Patti Smith Group - Easter (1978)
01. "Till Victory" (Patti Smith, Lenny Kaye) – 2:50
02. "Space Monkey" (Smith, Ivan Kral, Tom Verlaine) – 4:06
03. "Because the Night" (Smith, Bruce Springsteen) – 3:25
04. "Ghost Dance" (Smith, Kaye) – 4:44
05. "Babelogue" (Smith) – 1:30
06. "Rock N Roll Nigger" (Smith, Kaye) – 3:25
07. "Privilege (Set Me Free)" (Mark London, Paul Jones, Mike Leander) – 3:29
08. "We Three" (Smith) – 4:18
09. "25th Floor" (Smith, Kral) – 4:03
10. "High on Rebellion" (Smith) – 2:37
11. "Easter" (Smith, Jay Dee Daugherty) – 6:15
Rođendanski koncert Psihomodo Popa u zagrebačkom klubu Boogaloo 28. veljače 2009. godine
Preksinočnjim koncertom u prepunom zagrebačkom klubu Boogaloo poznata zagrebačka rock grupa Psihomodo Pop obilježila je 26. godina postojanja. U sakladu s tim koncert je nazvan "26. Jeeebilarnih". Ovim koncertom Psihomodo Pop je promovirao svoj novi CD pod nazivom "Jeee!!! Jeee!!! Jeee!!!" Značajno je naglasiti da je koncert sniman i da će Psihomodo Pop objaviti DVD s njegovim koncertnim zapisom, a režija je povjerena dugogodišnjem suradniku grupe Radosavu Jovanovu - Gonzi. Psihomodo Popu će to biti prvi Live DVD, tako da će i ostali njihovi obožavatelji koji nisu mogli kupiti ulaznice i prisustvovati koncertu moći barem malo osjetiti odličnu atmosferu koja je vladala za vrijeme koncerta.
Iako je koncert kasnio sat i petnaest minuta Psihomodo Pop je dvoipolsatnom žestokom svirkom dokazao je zašto je i nakon 26 godina još uvijek velika koncertna rock atrakcija. Koncert je grupa započela pjesmom "Srebrne Svinje" koju inače grupa nikad ne izvodi, pa je njezino izvođenje izazvalo pravu erupciju oduševljenja publike. Zatim su slijedile dobro poznate Telegram Sam, Zauvijek , Ramona i druge dobro poznate stare pjesme. Osim starih pjesama grupa je izvela i pjesme s novog albuma: "Domovine Sin", "Požar", "Totalno sam lud" zatim naslovnu pjesmu albuna njihovu obradu The Vibratorsa "Jeeee!!! Jeee!!! Jeee!!!" i meni najdražu pjesmu s novog albuma "Stabilno" gdje se grupa poigrala s reagge aranžmanom.
Svakako valja izdvojiti i pjesmu "Duga Devetka" koju je grupa izvela u novom rock aranžmanu, odustajući od latino forme, koju ta pjesma ima u originalu. Za mene je to bio i najbolji dio koncerta.
Treba reći da su dečki iz Psihomodo Popa na koncertu imali i gosta iznenađenja bio je to gitarist Deni Kožić, njihov dugogodišnji prijatelj, koji je svirao u više zagrebačkih rock grupa.
Na kraju treba reći da je publika cijelo vrijeme otpjevala sve pjesme s grupom, a Davor Gobac je još jednom dokazao da je jedini istinski frontman i prava hrvatska rock zvijezda, pjevajući pjesme snažno baš pravo rockerski. Psihomodo Pop su na traženje publike izveli bis od 4 pjesme. Od kojih je Gobac odsvirao na električnoj gitari zadnju Lou Reedovu "I' m Waithing For My Man".
Zaključno treba reći da je koncert bio prava rock poslastica, jedina zamjerka je u tome što klub Boogaloo nije prilagođen za takve velike rock koncerte, jer je prostorno premali. i ljudi su doslovno stajali jedan do drugoga kao sardine. Uviđajući to Davor Gobac je na kraju koncerta obećao publici da će grupa ponoviti nastup u nekoj većoj dvovani. Gobac, držimo te za riječ!!!!