skolioza

utorak, 25.09.2007.

pitanja za stručnjake/stručnjakinje

ja se ne usuđujem odgovoriti, ali znam da blog čitaju fizijatri i ortopedi, zato - here it comes:

1. Pozdrav,

tražeći po Internetu podatke i informacije o skolioza, naišla sam na tvoj blog.
Imam nekoliko pitanja.

Zovem se Marijana i imam 30 godina i skoliozu, gore 112 stupnjeva i dole 60( zadnji pregled u 8mj.2007 u Lovranu).
Naručena sam kod dr.Kovača 9.1.2008 na konzultacije.

Prvi put mi je skolioza dijagnosticirama sa 4god., daleke 1981g.Liječila sam se na Kantridi do svoje 15g.
Zanima me dali bi kod mene operacija kičme imala kakvog efekta.

Inače nemam neke veće bolove, samo se brže umaram i ne mogu dugo sjediti i stajati.

Zanima me dali ti imaš utvrđenu invalidnost ili tjelesno oštećenje i preko koje institucije? Hrv.zavoda za mirovinsko osig.ili preko Centra za socijalnu skrb( oni vještače oboljenja nastala do 18g).
Ja to pokušavam ostvariti i nisam uspila preko mirovinskog, oni se bave profesionalnim oboljenjima. Sad sam u proceduri kod centra za socijalnu skrb.
Kada bi uspila utvrdit taj status, mogla bi na tržištu rada konkurirat kao invalidna osoba( što u bit i jesam, svi doktori se zgroze kad vide leđa) i možda se lakše zaposliti.

Zanimaju me iskustva i drugih sa ovakvim problemima.

Draga Marijana, hvala na pitanjima. Nemam nikakvu invaldinost, ali kad objasnim ljudima o čemu se radi, obično mi pomognu nositi neške stvari i općenito mi iziđu u susret.

Nadam se da će se javiti stručnjaci koji tebi, a i nama ostalima mogu pomoći.



2. Hej

Ja imam 45 godina i skoliozu da padnes na kriva ledja .
Znas li ima li nade za mene?

Moze li se operisati ovako jedna stara kao ja?
Ako moze; gdje? Ja zivim u Danskoj.

to bi Vam ovisilo o Vašem općem zdravstvenom stanju i stupnju skolioze. Vjerujem da Vam već Vaš liječnik/liječnica opće medicine može pomoći pronaći stručnjake.

- 08:52 - Komentari (23) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 24.09.2007.

pitanja na koja mogu odgovoriti

hej, ja sam sanja, našla sam tvoju mail adresu na tvom blogu kojeg sam onako na mahove pročitala...
ja isto moram na operaciju... imam 90 stupnjeva torakalni dio i lumbalni 70 stupnjeva, i već sam sve nalaze obavila i sakupila, ali mi ne štima bris grla, imam streptokok i moram piti neke antibiotike 10 dana, ali ja sam njima danas javila da sam sakupila nalaze...

imala bih za tebe konkretna pitanja... znam da si o svemu tome pisala na blogu i to, ali ja sam sva splašena što se toga svega tiče... pa ako ti nije teško odgovorit mi...

1.) imam 21 godinu, dal misliš da će sve proči ok , jer mi je kovač rekao da u principu na operaciju idu do oko 19-te godine ili samo hitni slučajevi, ili sam ja njega krivo skužila ....
sve će proći ok, kovač ima taktiku da uvijek plaši ljude kako bi mu poslije operacije bili beskrajno zahvalni. Ne boj se ništa, ja sam na op išla s 26 godina, neki idu još kasnije. Sve će biti A-OK.

2.) ja sam im danas javila da sam sakupila nalaze, i još mi nisu istekli mjesec dana ali za koji dan će neki od njih (kao što je ekg, ergometrija i uzv pluča) biti prestari... dal ću opet to morat ponavljat?
ako su ti neki nalazi istekli ili nevaljali, ponovit će se u bolnici direktno pred operaciju. Ne brini o tome. Na sve pretrage ćeš doći preko reda, a sve potrebno za testiranje je u bolnici

3.) bris grla nije sterilan, dal to znaći da me neće primit u bolnicu dok se to ne sredi do kraja, a to znači da će nalati definitivno prestariti...
vidi odgovor gore. Ti se samo pobrini za to da budeš NAJzdravija kad budeš išla na operaciju. Nije na odmet piti vitamine prije operacije.

4.) koliko nakon što si im se javila su se oni tebi javili? dal je to bilo kad su imali slobodno mjesto, ili su ti se javili prvo pa su rekli da još nema mjesta pa da čekaš dok se ne isprazni soba ili kako to funkcionira s tim njihovim pozivom? i dal odmah ideš k njima u bolnicu? ne znam kad mogu očekivat njihov poziv...? danas je 11.09.
kod mene se desilo to da je netko odustao, pa su me zvali da odmah dođem sljedeći dan (nakon 2,5 godina čekanja). Ja sam onda odgodila op za tjedan dana.

5.) koliko si ti bila u bolnici kad su te primili prije nego su te operirali?
službeno - tjedan dana. Neslužbeno - jedan dan.

6.) koliko si bila u bolnici nakon što su te operirali...?
tjedan dana ako se dobro sjećam. Ja nisam imala dren.

7.) koliko traje oporavak? i dal te jako boli nakon što te operiraju... cijeli taj proces , od operacije i sve ostalo ...
ja ne znam što se kod mene desilo, uglavnom sam samo slijedila upute kovačeve. Rekao je da mi ne trebaju toplice niti posebna njega. 2 mjeseca nakon operacije počela sam raditi. I bila sam u dvije prometne. Desilo se to da su šipke koje mi je kovač stavio predugačke, jer se skolly malo vratila i sad mi šipke malo strše van kod vrata. Ništa strašno, niti bolno, samo čudno izgleda. Jednom sam bila u hitnoj i to je to. Takve stvari se događaju, upoznala sam još cura s istim problemom. Možda pola godine nakon op sam se pazila, ma automatski se paziš i znaš što možeš a što ne. Što manje se pazim, to više imam osjećaj da se krivo držim. Počinjem imati iste tegobe kao i prije op- samo u manjem omjeru.

8.) što ću ja moći kasnije raditi kad me operiraju? kažu mi "pa moći ćeš sve ko i do sad..." ali ja se bavim sportom, treniram nanbudo(ako si čula, borilački sport) i stvarno ga obožavam, tako da se bojim da neću moći trenirat jer ima dosta bacanja i premeta i tako to i bojim se da bi mi se moglo nešto pomaknut ili puknut ili nešto, ili da se neću moć sagnut iako su mi rekli da mi je šipka samo na mjestu gdje mi se kralježnica ionako ne giba toliko pa da kasnije neću imati oko tog problema velikih...
mislim da ti to prvenstveno ovisi o tome koliko kičme će ti biti nesavitljivo. Ja sam recimo imala tu nesreću da mi šipke idu duž cijele kralješnice gotovo i zato se sad malo slabije savijam, ali zapravo mogu raditi sve. Iz kreveta se dižem na primjer kao trudnica - ne mogu saviti kičmu, pa se uvijek moram rukama pudupirati. Trbušnjaci mi sad idu lakše, ali sam u tom dijelu i manje fleksibilna. Sve u svemu, opet mislim da mi je bilo gore prije op nego sada.

jesam li što zaboravila ili propustila reći? Nadopunite. Hvala!!!

- 22:45 - Komentari (10) - Isprintaj - #

subota, 15.09.2007.

vježbe za skoliozu

preuzeto od ergovita.hr

Kineziterapija kao jedina terapija primjenju se kod tzv.skoliotičnih držanja i kod lakih skolioza koje pokazuju diskretan progredirajući tijek. Jednako je važno koristiti vježbe kao prevenciju lošeg držnja, daljnje progresije u skoliozu ali i podloge za zdrav razvoj mišićno-koštanog sustava kao i osnovu za stvaranje dobrih posturalnih navika pri sjedenju, stajanju i hodanju.

Kod strukturalnih skoliza cilj kineziterapije je održavanje postojećeg stanja povećanjem mobilnosti kralješnice, povećanjem snage mišića a time i zadržavanje postojeće deformacije ili usporavanja daljnje progresije. Koristi se u kombinaciji sa nošenjem ortoza.

Izbor između simetričnih ili asimetričnih vježbi temelji se na postojećem stupnju skolioze, rigidnosti deformacija, stanju preostale muskulature, dobi pacijenta.



Simetrične vježbe indicirane su kod skoliotičnih držanja.

ü Cilj im je ojačati leđnu i abdominalnu muskulaturu i time povećati stabilnost kralješnice. Izvode se istovremenim jačanjem konkavne i konveksne strane. Jednako važno je i istezanje skraćene muskulature – mišića fleksora zadnje lože natkoljenice (hamstringsa), mišića quadratus lumboruma, mišića adduktora natkoljenice. Provode se i vježbe na pomagalima (švedske ljestve), kao i s pomagalima (lopta, štap) te vježbe u vodi. Poželjno ih je provoditi u grupi zbog motivacije koja je potrebna za što dugotrajnije provođenje terapije. Osim vježbi preporuča se i bavljenje sportom (osobito plivanjem).



Kod graničnih slučajeva između skoliotičnog držanja i lake skolioze (do 30 stupnjeva skoliotične krivine) prema kliničkoj slici određuju se asimetrične ili simetrične vježbe.

ü Najčešće se kombiniraju simetrične sa nekim asimetričnim vježbama. Uz individualizirani pristup svakom pacijentu i dalje se mogu uklopiti u grupne vježbe. Provode se i vježbe na pomagalima (švedske ljestve), kao i s pomagalima (lopta, štap) te vježbe u vodi. Jednako se preporuča bavljenje sportom (osobito plivanjem) a indicirana je i elekrostimulacija- jačanje slabijih mišića uz intermitentno ispravljenje krivine električnim impulsima.





Kod srednjih i teških strukturalnih skolioza od neprocjenjive je važnosti izrada individualnog plana vježbi za svakog pojedinog pacijenta. Tu se moraju naći asimetrične vježbe s pravilnim smjerovima istezanja koja će djelovati terapeutski na krivine. Lošim izborom vježbi, osim što neće biti učinka na primarnoj krivini, može doći do pojačavanja stupnja iskrivljenja kompenzatornih krivina.





ü od 30 do 50 stupnjeva provode se asimetrične vježbe. Zadatak im je ojačati mišiće konveksne strane, a istegnuti mišiće konkavne strane npr. kod desne torakalne skolioze istežemo lijevu, a jačamo desnu stranu. Kod provođenja ovih vježbi osim individualnog plana potrebna je i stalna pomoć terapeuta za fiksacije prilikom istezanja. Rad s ovim pacijentima teško je uklopiti u grupni rad. Vježbe u vodi se mogu provoditi zbog svog povoljnog učinka na kondiciju i respiraciju pacijenta, ali je i tu potrebna izrada strogog plana asimetričnih vježbi.

ü Osim elektrostimulacije indicirana je i primjena korekcijskih steznika (Milwaukee steznik, Bostonski steznik, TLSO). Osnovni kinezioterapijski principi izvođenja vježbi u stezniku su: aktivna ekstenzija ("bježanje" od pelota) uz korekciju rotacije djelovanjem torakalne ili lumbalne pelote.

ü Vježbe disanja imaju za cilj povećanje mobilnosti i kapaciteta prsnog koša. Specifične vježbe povećanja mobilnosti kralješnice su tzv. vježbe po Zillgrey-u.

ü iznad 50 stupnjeva skoliotične krivine indicirano je operativno liječenje.

- 09:37 - Komentari (0) - Isprintaj - #