Nedavno sam pročitala ovu pričui i shvatiti ćete zašto me se duboko dojmila.
Gillian Lynne, rođena 1926. godine, najpoznatija je plesačica i koreografkinja svih vremena.
Njena najpoznatija "djela" su Mačke (Cats) i Fantom u operi (Phantom of the Opera)...
30-tih godina prošlog stoljeća, Gillian je bila 8-godišnjakinja sa velikim problemima u školi.
Nije izvršavala zadatke, nije se mogla koncentriratu, stalno je gledala kroz prozor i ometala je nastavu.
Nakon nekog vremena, uprava škole je pisala njenim roditeljima i ukazala na problem te im je sugerirala da ju upišu u školu za djecu sa specijalnim potrebama.
Mama ju je odvela kod psihologa koji je Gillian posjeo na stolicu i promatrao njene reakcije dok je razgovarao s mamom i uzimao anamnezu. Nakon nekog vremena, zamolio ju je da bude još malo strpljiva, da ostane sama u sobi dok on ode van porazgovarati s mamom. Prije nego je izašao iz sobe, uključio je radio....
Mama i psiholog su vani gledali kroz prozor u Gillian koja je na zvukove muzike počela prekrasno plesati.
Nakon nekog vremena, psiholog je rekao majci: "Vaša kćer ne mora iću u specijalnu školu. Vaša kći treba ići u baletnu školu".
Kada je Gillian došla u baletnu školu, oduševila se što su se tamo nalazila djeca slična njoj, kojoj je kretanje i ples bio potreban kako bi mislili. Nakon toga upisala se u Royal Ballet School in London i nastupala je kao balerina po cijelom svijetu, a kada joj je karijera plesačice završila, postala je koreografkinja te je kao koreograf postavila najpoznatije mjuzikle na svijetu koje sam na početku spomenula.
Sve ovo desilo se zbog psihlologa i majke koji su vidjeli stvarnu Gillian, ne problematičnu djevojčicu koju je trebalo liječiti ljekovima i upisati ju u specijalnu školu, nego zbog ljudi koji su dozvolili djevojčici da bude ono što ona zaista jest.
Izvor: http://saltcentre.wordpress.com/; wikipedia
Ovakve priče ispunjavaju moju dušu i daju mi poticaj da budem bolja, da razmišljam svojom glavom i da odluke donosim sa razumom, a još više srcem.
Ova priča je za mene blagoslov!
|