STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA - SHZ

15.01.2012., nedjelja


POLITIČKO «RAZVIJANJE» VJETROELEKTRANA
STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA

PRIOPĆENJE ZA JAVNOST



POLITIČKO «RAZVIJANJE» VJETROELEKTRANA


Lokalno stanovništvo Bruške na području Benkovca počelo je sve više prosvjedovati protiv izgrađenih vjetroelektrana na njihovom području.

I u općini Stankovci započeo je projekt izgradnje solarne elektrane. Država im je poklonila 64 hektara za samo 8500 eura (tisuću kuna po hektaru), a isti teren općina Stankovci prodaje po pet eura za četvorni metar. Teren koji su platili oko 8500 eura na koncu će prodati za 3,2 milijuna eura, što znači 376 puta veću zaradu.
Za gradnju navedene solarne elektrane zainteresirane su dvije tvrtke- Solarna avenija koja ima sjedište u Crljeniku kod Stankovaca i poduzeće Senega koje ima također sjedište u Stankovcima, a čiji je vlasnik zadarski tajkun Zdenko Zrilić.

Uz političare koji premalo znaju i žele se dodvoriti stanovnicima (da za njih glasaju) i njihovo "razvijanje" energetskog sektora, želimo izvjestiti hrvatsku javnost da se može očekivati još gore stanje u Hrvatskoj.

Vjetroelektrane iste snage kao termoelektrane godišnje proizvedu oko 5 puta manje električne energije nego termoelektrane. Zagovornici vjetroelektrana stoga vole govoriti samo o njihovoj snazi (stoga uopće ne žele govoriti kolika je proizvodnja el. energije) , jer onda ispada da je njihov udio značajniji.

Naprimjer, samo termoelektrana Plomin 2 snage oko 200 MW godišnje proizvede toliko električne energije koliko bi proizvelo ukupno vjetroelektrana snage 1000 MW.
Proizvodnja električne energije u vjetrenjačama u svijetu je 1,3% , a u solarnim 0,1% proizvodnje električne energije. Da je cijena kWh iz vjetroelektrana u svijetu niža nego iz klasičnih elektrana, njihov udio u proizvodnji el. energije u svijetu bio bi mnogo veći od 1,3%.

Ako netko želi proizvoditi električnu energiju iz vjetra, solarnu, geotermalnu, neka je proizvodi i prodaje, ali zbog toga ne treba od stanovništva ubirati novac za subvenciju (u cijeni kWh) takve proizvodnje. Takvo subvencioniranje mogu si priuštiti stanovnici bogatih zemalja, a ne sirotinja u Hrvatskoj koja jedva može plaćati sadašnje prekomjerne cijene energenata. Uz to treba imati druge klasične elektrane za slučaj kada nema vjetra. U svakom slučaju bilo bi pametnije prije gradnje vjetrenjača (i drugih elektrana) smanjiti gubitke u dovođenju električne energije od elektrana do potrošača. Ti gubitci pojedinih godina (npr. 2003.) veći su od potrošnje električne energije u cijeloj industriji Hrvatske (koja je dobrim dijelom razorena).

Projekata s vjetroelektranama je mnogo, zacijelo zbog toga što će na uvozu vjetroelektrana netko dobro zaraditi, pa stoga obmanjuje javnost njihovom velikom snagom (ali ne i proizvedenom el. energijom) i "dostatnošću" za opskrbu stanovnika. Kad bi to bila domaća proizvodnja vjetrenjača, možda bi im se čak moglo dijelom i oprostiti obmanjivanje. Uz to, pričama o obnovljivim izvorima političari dobivaju političke poene (nije to samo kod nas) jer je velika društvena prihvatljivost, ali ne i gospodarstvenost, dodatnih obnovljivih izvora (vjetar, sunce) za proizvodnju električne energije.

Političare ne zanimaju nuklearne i termoelektrane, jer se njih stanovništvo boji zbog utjecaja na okoliš. No niti vjetroelektrane (kada se razmatra cijeli tzv. gorivi ciklus) nisu bitno različite. Uz to, kamo s golemim materijalom (po jedinici proizvedene el. energije) prilikom njihove razgradnje? Stoga uz političare koji premalo znaju i žele se dodvoriti stanovnicima (da za njih glasaju) i njihovo "razvijanje" energetskog sektora, može se očekivati još gore stanje u Hrvatskoj.

Zacijelo će uz trend razvitka u kojem je uništena industrija i većina drugih djelatnosti, stanovnici Hrvatske moći koristiti jedino obnovljive (dodatne) izvore, toplinu sunca (naročito zimi), a vjetroelektrane kada ne puše vjetar, jer neće imati novca za druge energente.

Monopolisti mogu sve naplatiti, zašto da se brinu, pa mogu podići cijene i pljačkati stanovništvo koliko im volja (vjerojatno ovih problema nema mnogo s računima za struju i plin, jer HEP i distributer plina jednostavno isključi one koji ne mogu platiti, a tih je sve više - u 21. stoljeću žive bez električne energije).

Poslano

1. Predsjedniku Hrvatske
2. Vladi Republike Hrvatske
3. USKOK-u


Zagreb- Zadar, 15. siječnja 2012. godine



STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA

- 16:31 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.