kolovoz, 2006 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

biti il ne biti

!!Najave koncerata!!
Six Pack
Antenat
St!llness

17.2 Baraka --> Kutina
------------------------------------

Opis bloga:

Reggae,SKA-SKA-punk, dredlocks, rastafari....and all the stuff i love!

About me:

Ime: Petra
Nick: red_queen
Škola: Turistichka,3. raz
Volim: dobru muziku, dobar party,dobru pijanicu,dobar punk cert,dobar pogo, dobru rukometnu tekmu, svoju party ekipu iz kž,bj i kc, FAN, tamno velebitsko,žuju strong,teqilu, b-52, sendvich iz puba...
Ne volim: dvolichnost, neiskrenost, nepravdu, izdaju, narodnjake, ribu i plodove mora....
Slušam: SKA,reggae,SKA-punk, neshto punk-a...a na playlistu ce ugurat i System, Limp Bizkit, Prodigy...
Bavim se: pratim rukomet i odlazim na rukometne tekme Podravke (Koprivnica), spavam, visim na netu, idem na certove, i tak....

ak vas bilo kaj zanima ili neshto treche,evo vam moj icq pa se javite....

icq:277909370




Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Manu Chao

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

dosta za sad....

red's reggae blog

Linkovi
Blog.hr
Odlican reggae blog
Brica
bashment
Blog o SKA, Skinsima and stuff
Medek
Dread Station
P.O.R.O..T.A.
Trip to Zion
reggae reviews-kul site
AresIV
REPORTI S KONCERATA







ACL Tickets









Glasaj za moj blog na www.croblogeri.com

30.08.2006., srijeda , 22:46
Radikal Dub Kolektiv

Napokon da pochen ispunjavat svoje obechanjeda cu pisat o bendovima reggae i ska glazbe pa za pocetak cu predstavit RDK,jedan od najboljih dub bendova na ovim prostorama...pa izvolte

Radikal dub kolektiv nastao je sredinom proljeca 2002. godine. Jezgru benda tada su cinila 3 momka, ciji su muzicki korijeni bili slicni, te koji su vec otprije svirali zajedno (Radikalna promjena, Abrakha-dub-r, Nula). Ta 3 (loša, ali vrlo iskrena) decka - TROLOSH poceli su experimentirati s glazbom i miješati svakojake utjecaje u jednu veliku melodicnu kašu, kojoj je nazivnik bio dub-reggae. Ubrzo su skužili da su usamljeni i da im je dosadno, a nisu ni tako loši, pa su se poceli širiti – najprije ukljucivši malo elektronike (synthich, sampler) a onda i dodavši malo topline (saxofoni) i eto ga! Rodio se Kolektiv(i to : Vax - synth x 2 , melodica, glas ,Korx – sax ,Bole - sax , Jadranko - gitara ,Vrx - bas ,Sheki – sampler,Jebiga - bubnjevi , Mirda-inžinjer zvuka, efekti)

Image and video hosting by TinyPic
Od samih pocetaka, bend je vrlo aktivan u smislu stvaranja kao i nastupa . Muzika je osnovni impuls koji je sve pokrenuo, njome se može govoriti na stopedeset naćina, a mi želimo isprobati barem dvanaestak, pa je nastao RDK sound system , kojem je baza elektronska podloga, na koju onda ide hrpa zvukova, melodijica, poneka verbalna poruka (spiceitupbejb;)…

Cijela priča oko ovoga je ustvari prilično široka, budući da (aktivniji) dio benda organizira koncerte (PUNK REGGAE FIESTA), slušaone (DUB CAFÉ, REGGAENERATOR ), partije (TRIBALIZER) i tako širi, osim ove punk-reggae-dub-trance, i opcu kulturu dobre glazbe, dobrih vibracija i cijelog hippie-shit-universal-love paket-aranžmana.

Dosada smo pretrpjeli jedan gubitak time što je Petra (prvi glas RDK) otišla u privremenu muzicku hibernaciju i rodila Maxa , maximalno su sretni a i mi s njima…

Free Image Hosting at www.ImageShack.us
dio s koncerta u križevcima 29.4.'06
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
tik prije certa- RDK i moja malenkost :)


say (6) | print | #

22.08.2006., utorak , 01:46
Jamajka recepti

s vremena na vrijeme ce uletit neki recept iz Jamajkanse kuhinje pa ako vam se da radit,napravite....i naravno javite kakvo je ;)

Stuffed Roast Beef


INGREDIENTS :
1 medium rib eye
1 small onion
2 gloves garlic
Thyme
Scallion
Crushed pimiento seeds
˝ hot scotch bonnet pepper
Pick-a-pepper sauce
Paprika
Corn starch
Soy Sauce
Ketchup
Oil
Salt & Black pepper

METHOD:
Dice all of the seasoning and mix with a little pick-a-pepper sauce and salt.
Make small holes in roast and stuff the mix seasoning in the holes, all around, leaving enough seasoning to make gravy.
Add Soy sauce, ketchup, salt, black pepper, paprika, pick-a-pepper and rub along meat.
Let stand for a while.
Heat oil in skillet, shake excess seasoning off. Add meat.
Cook over medium heat, turning constantly to prevent sticking. Let it brown on each side. Do not add a lot of water. Just a little each time it dries out.
Keep adding water until cooked.
When cooked, remove from skillet to make gravy.
Make corn starch in a paste and add to stock to make gravy. Serve over a bed of white rice or rice and peas




say (6) | print | #

Jamajca

evo menme opet! isprichavam se svima koji su nestrpljivo ochekivali novi posti (znam da vas je malo)...
uglavnom evo malo o Jamajci,majci reggae-a i ska muzike i josh puno toga...

Image and video hosting by TinyPic
Jamajka(Jamaica) -Drzava na istoimenom otoku, u skupini Velikih Antila u Karipskom moru. Juzni deo ostrva zauzimaju ravnice uz obalu, dok prema severu reljef postaje planinski. Klima je tropska, sa prosecnim temperaturama od 24'C do 28'C. Ostrvo je povremeno izlozeno jakim tropskim ciklonima. Stavnovnistvo se najvise bavi poljoprivredom i rudarstvom. Glavni grad je Kingston, a veci centri su Montego Bay, May Pen i Spanish Town. Sluzbeni jezik je engleski, a novcana jedinica jamajcanski dolar.

Jamajka je otkrivena za vreme drugog Kolumbovog putovanja u Ameriku(1503.).Posto su se ucvrstili na otoku(1509.), Spanci su surovom ekspolatacijom iskorenili starosedeoce iz naroda Arawak. Na njihovo mesto, za rad na plantazama dovedeni su crnacki robovi iz Afrike.

Engleska je 1655-1670. zaposela Jamajku i proterala Spance. U planine je tada pobegao odredjen broj robova, koji ce pruzati otpor engleskim kolonizatorima, sve do kraja 18. veka (Burnin' and Lootin' taktika). Ovi robovi, ili Maroons, bili su ohrabrivani od strane Spanije. Otpor Englezima pruzali su i gusari. 1782. Engleska uspeva da osujeti pokusaj Spanaca i Francuza da povrate Jamajku. Jamajka je, pod engleskom upravom, pretvorena u centar zapadno-indijske plantazne proizvodnje i trgovine robljem.

Velika Britanija je 1807. zabranila trgovinu robovima, a nakon velikog ustanka robova(1831.) morala je da ukine i samo ropstvo 1833. godine. Potpuno ukidanje ropstva dovelo je do kolapsa plantaznog sistema. Vecina crnackog stanovnistva se povuklo na unutrasnjost ostrva, pa su vlasnici plantaza bili primorani da dovode radnu snagu iz Indije, a kasnije i iz Kine. Oktobra 1865. godine izbija ustanak crnackog stanovnistva (Morant Bay Rebelition), koji su kolonijalne vlasti pod guvernerom Edward Eyer-om surovo ugusile, a vodju ustanika G. W. Gordona obesile. Podstaknute ustankom, britanske vlasti sprovode niz reformi, a 1866. Jamajka dobija status krunske kolonije.

1933. Velika Britanija je primorana da dopusti rad politickih stranaka. 1943. uvedeno je opste biracko pravo, 1944. Jamajka je na osnovu ustavne reforme dobila autonomnu Skupstinu, a 1953. i autonomnu vladu. Na parlamentarnim izborima 1955. pobedila je Nacionalna Narodna Stranka (PNP), pa je na celo vlade dosao njen lider M. N. Manley. 1958.-1961. Jamajka je clanica Zapadno-indijske federacije u okviru Komonvelta.

1962. na parlamentarnim izborima pobedjuje A. Bustamente sa Laburistickom Strankom Jamajke (JLP). 6. Avgusta 1962. Jamajka je postala nezavisna drzava, clanica Komonvelta.

Laburisti ostaju na vlasti sve do 1972., kada vladu ponovo formira Manley. Menley-a su u izbornoj kampanji podrzavali i poznati rege umetnici, kao sto su Bob Marley i Max Romeo. Menley je svojom politikom "demokratskog socijalizma" dosta ucinio za Jamajku. Uspeo je da znatno poveca broj pismenih ljudi,da ozivi ekonomiju i smanji zavisnost Jamajke od uvoza hrane i goriva. Proglasio je nezavisnost u hladnom ratu i podrzao Fidela Kastra na Kubi. Medju prvima je osudio vladavinu aparthejda u Juznoj Africi i podrzao inicijativu Kube za ocuvanje nezavisnosti Angole. Ovakva spoljna politika stvorila mu je mocnog neprijatelja u vidu SAD-a.

Vlada SAD i CIA su podrzavale lidera opozicione JLP, Edward Seaga, koji se koristio organizovanim kriminalom da bi odbio glasace od Manley-a. 1976. eskalacija nasilja dovodi do uvodjenja ratnog stanja. U to vreme je i pokusan atentat na Bob Marlija, za sta je osumnicena CIA. Posle 1977. Manley je primoran da prihvati pomoc Medjunarodnog Monetarnog Fonda (IMF), sto dovodi do propadanja privrede Jamajke. 1980. JLP dobija izbore i ozloglaseni Seaga preuzima vlast. Sada i PNP pocinje da koristi bande u politickoj borbi, kaja sve vise prerasta u borbu oko kontrole narko kartela. 1989. Manley ponovo biva izabran, sada kao slobodan kandidat, ali zbog osiromasenog budzeta i borbe u zemlji ne uspeva puno da promeni.

Jamajkom danas upravlja premijer Patterson iz PNP-a, ali multinacionalne kompanije kontrolisu ekonomiju. Politicari su izgubili kontrolu nad budzetom, a vojska i policija, iza maske demokratije postavljaju sopstvena pravila. Situacija na Jamajci danas se, nazalost, ne razlikuje od situacije u drugim zemljama "Treceg sveta".

i evo malo statistike:

Official Name: Jamaica
Capital City:Kingston
Size:4,411 square miles. Slightly smaller than the state of Connecticut in the U.S.
Length:146 miles
Width: 22-51 miles
Population: 2,605,800 (July 2000 estimate).
Population of a few selected cities:Kingston, 800,000; Montego Bay, 82,000; Mandeville, 13,681; Port Antonio, 10,426; Ocho Rios, 5,851; Negril, 1,166
Annual population growth rate:0.46%
Average Temperature: 28° C
Climate: Tropical. Hot, Humid, temperate interior.
Average Rainfall:78 inches annually
Population: 2.6 million (July 2000 estimate).

Language:English

Ethnic Groups:Black (90.9%), mixed (7.3%), East Indian (1.3%), white (0.2%), Chinese (0.2%)

Natural Resources: Bauxite, gypsum and limestone.

Principal exports: Bauxite and alumnia, apparel, sugar, bananas, coffee, citrus and citrus products, rum, cocoa.

Major Trading partners: Consumer Goods, construction materials, electrical equipment, food, fuel, machinery and transportation equipment.

Exchange Rate: Approximately $60 Jamaican dollars is equal to $1 US dollar. See the latest exchange rate.

GDP per capitia: US3,350 (purchasing power parity)

Head of State: The head of state is the governor-general, who is appointed by the monarch of England.

Head of Government: The head of government in Jamaica is the Prime Minister who is elected by the Jamaican people. The prime minister is the leader of the majority party in the House of Representatives.

Language: The official language is English but Patois (or patwa), a dialect, is widely spoken across the island


Flag: The Jamaican flag has 3 colors, green, black and gold. Black stands for hardships overcome and to be faced; Gold, for natural wealth and beauty of sunlight; and Green stands for hope and agricultural resources.

Money:The money in Jamaica is called Jamaican Dollars (JMD). Bank notes are issued for the following amounts $50, $100, $500, $1000. The heads of famous Jamaican people appear on the notes. One Jamaican dollar is equal to about 65 US dollars. The exchange rates change everyday.

There are 1 cent, 5 cents, 10 cents, 25 cents, 50 cents 1 dollar, 10 dollar and 20-dollar coins. The heads of famous Jamaican people also appear on the back of the coins.

Religion: The majority of Jamaicans are Christian. Children learn about God and the bible at public school. They also have public prayer in school. Rimokatolici:5%,rastafarijanci:5%,protestanti:56%

Pismenost -Muškarci:84% Žene:91%

Free Image Hosting at www.ImageShack.us
karta Jamaice


say (0) | print | #

13.08.2006., nedjelja , 19:39
My forum

evo prije par mjeseci sam ja otvorila forum iz ciste dosade... trenutno ne broji puno clanova ali se trudimo ga odrzat zivim. malen je ali zeli rasti i postat vechi ...valja napomenut da forum nije vezan uz nikakvu posebnu temu...bilo bi ljepo da se joinate i malo postate, otvorite koju temicu and stuff...
i slobodno ga dalje reklamirajte da se sto vishe ljudi skupi pa da nam bude kulje :P

http://www.forumsvibe.com/forum/?mforum=nashnajkuljifor

red

p.s. postovi o reggae-u and stuff ce uskoro! uzivaj te! ;)


say (7) | print | #

07.08.2006., ponedjeljak , 13:41
GENTLEMAN - Kraut Reggae

Image and video hosting by TinyPic
17.5. ove godine Gentleman je održao svoj koncert u Beogradu u sklopu njegove turneje MORE CONFIDENCE (EUROPE TOUR 2006)
Evo izvještaja s koncerta:

.There are many kind of people! There are people who eat with You and drink with You! And then they turn You back! You know what we do with those people! WE PUT FIRE ON THEM!!!...
Image and video hosting by TinyPic

Ovo je samo jedan od načina na koji je gospodin Otto Tielman, a.k.a. Gentleman, rođen u Nemačkoj, odrastao na Jamajci, uspostavljao kontakt sa gotovo svakim ko se našao na njegovom koncertu, najavljujući pesmu Rumors. Koncert koji je malo koga mogao da ostavi ravnodušnim održan je u okviru Gentlemanove evropske turneje pod nazivom More Confidience.
Skoro neviđena iskrenost (ili veoma dobra gluma) naterala je sve prisutne da se njišu uz emocijama veoma nabijene roots reggae ili dub deonice, da pokreću donje delove tela uz tvrđe raga momente, skakuću uz ska, ili da skaču do vedrog neba uz najsiroviju, najbuntovniju i najtvrđu pesmu u Gentlemanovom repertoaru Leave us alone. Gubitak glasa na pola koncerta govori u prilog trudu, ali da krenemo od početka.
Image and video hosting by TinyPic

Prvo je pred početak koncerta Markus, menadžer turneje, izašao da najavi ono šta nas očekuje. Nabrajao je pesme na koje su fanovi burno reagovali, dok su na binu stupale Queens Tamika i Mamadi, prateći vokali Far East Band a, grupe koja prati Gentlemana. Nakon izvođenja dve njihove pesme čuo se Gentlemanov glas, ali se njegova figura još nije ukazivala.
Medley uvod, uz miris zelenih ilegalnih supstanci, momentalno je raširio ekstazu. Isto se dešavalo i svaki put kada bi Gentleman uzviknuo Pull Up!, što je bio znak za prekid, pa ponovno izvođenje pesme. Upravo je ovaj reggae soundsystem značajno doprineo da se Gentleman i Far East Band dva puta odazovu na bis.
Kako god, izlazak Gentlemana na binu bio je propraćen burnim aplauzima, urlicima oduševljenja i mnogobrojnim rukama u vazduhu.
Image and video hosting by TinyPic

Tekstovi koji obrađuju standardne reggae teme (loše ljudske osobine, problem ratova, Jah, pobuna, Vavilon, ganjah...) kombinovani sa izuzetno profesionalnim (mada ne toliko angažovanim) sviranjem Far East Banda, te su specifičan vokal Gentlemana te večeri učinili čarobnim za ljubitelje kvalitetne muzike nezavisno od žanra.
Emocije koje su imale raspon od besa do onih vrsta tuge i sreće koje vas navode na plakanje uticale su na fanove verovatno jače nego išta do tada.
Momenat koji je sigurno izazvao najburnije reakcije posetilaca je kada je Gentleman zamenio reč Afrika sa Serbia u pesmi Superior.
Image and video hosting by TinyPic

Vatru koju je Gentleman kasnije održavao i neprekidno rasplamsavao zapalili su svojom veoma zavidnom kolekcijom reggae ploča Trenchtown Rockers Soundsystem (Nemanjah i King Shone). Istu vatru su u klubu Akademija, posle koncerta, polako gasili soundsystemi Natty Strike iz Beograda i Pančeva i Active Rasta Selectors iz Skoplja na oficijelnom afterpartyju.
Image and video hosting by TinyPic

izvještaj sa: http://www.popboks.com





say (3) | print | #

Nekoliko Gentlemanovih spotova

Evo vam par spotova.... moj savjet je da poslusha te (i pogledate) prvo Dem Gone, i nakon toga Dem Gone Live i vidjet cete zasto je skoro svakom ljubitelju reggae-a san otichi na njegov koncert!

Runaway


Rainy Days


Dem Gone


Dem Gone (Live)


Man A Rise (Live)


Jah Jah Never Fail (Live)



say (1) | print | #

Gentleman

Image and video hosting by TinyPic
Ime reggae muzike se etabliralo najkasnije nakon stvari "Do The Reggay", koji su izvodili Toots & The Maytals krajem sezdesetih godina. Nakon toga su reggae izvodjaci doslovno nicali kao gljive poslije kise. Ipak, dugo vremena je Jamajka bila zatvorena, strancima (narocito bijelcima) nedostupna zemlja, u smislu integriranja. Postici nesto tamo, ne gubeci na vjerodostojnosti, za bijelca nije bas tako lako. No Nijemac Tilmann Otto, bolje poznat pod pseudonimom Gentleman, je upravo to uspio.
Sa 17 godina prvi put odlazi na Jamajku. Jedno iskustvo koje njegov zivot mijenja iz temelja. Kada je sletio na Jamajku, nije imao nista drugo do imena nekoga lika blizu Kingstona koji bi ga primio, te ime ducana u cijoj je blizini zivio. Taksista ga je provozao cijelim ostrvom, slijezuci ramenima, jer nije imao pojma gdje bi se taj momak mogao pronaci. Ipak... Tilmann ga je na kraju nasao.
"Nesto sto nikad necu zaboraviti je jedno jutro, kad je pred mojom kolibom stajalo 20 ljudi, a svi su htjeli vidjeti 'the white man inside'", kaze Gentleman. S vremenom sve bolje upoznaje jamajcansku kulturu, te eksportira svoje nove spoznaje iz prva ruke u Njemackoj. O svom umjetnickom imenu kaze da je nastalo sasvim spontano i neocekivano:
"Te noci me je moj jamajcanski frend poveo do nekih svojih frendova, ja sam se jednom od njih predstavio kao Tilmann, a on je razumio - Gentleman (?). I tako je taj naziv ostao..."
Sredinom devedesetih ima turneje na kojima nastupa kao deejay (pjevac u reggae muzici) s razlicitim soundsistemima poput Seven Stara ili Silly Walksa po klubovima, a ujedno je imao snimljenih vec nekoliko pjesama za razne kompilacije i singlove. Medijsku paznju je privukao 1998. godine, kada je otpjevao refren u pjesmi "Tabula Rasa", koji su izvodili Mellowbag i cuveni, meni licno genijalni Freundekreis. Grupa Freundeskreis je otkrila veliki Gentlemanov potencijal, pa su ga integrisali kao sastavni dio svojih live nastupa u FK Allstars.
Nedavno je na "Overdrive-u" (Vivaplus) bio i koncert FK Allstarsa. Doduse star snimak (1999, Keln), ali vrijeme ni jednog trena nije uspjelo umanjiti velicanstvenost ovoga koncerta. Pomalo je bilo smijesno vidjeti Gentlemana onako napusenog na bini, lik se jedva drzo na nogama, otvoreno duva na bini. Ali mu maryjane nije umanjila glasovne sposobnosti, te je po obicaju odlicno otpjevao svoje dijelove. Ovu priliku, naravski, nisam propustila, te sam sebi snimila citav nastup i mogu reci da taj tape cesce slusam nego ove nove muzicke hibride. Kvalitet je kvalitet. Steta sto se Freundeskreis raspao, Njemacka je muzicka scena pretrpjela ovim raspadom neopisivo velik gubitak.
No, da se vratimo Gentlemanu...
Godina dana poslije je odlucio objaviti svoj prvi album. "Trodin On" se objavio preko "Four Music/Sonya", nakon sto je single "Heat Of The Night", uz pomoc Mighty Tolgaa i jamajcanskoga producenta Richie Stephens, zabiljezio velik klupski uspjeh. Na ovom albumu je Gentleman ostao privrzen svojim njemackim kolegama, kao sto su Fader Gladiator (Die Firma), Meli (Skills En Masse), Silly Walks ili FK Allstarsi: Max Herre (he the man!!), Sekou, Afrob, Tommy Radics ili Brooke Russel, ali je vremenom uspio suradjivati sa reggae legendama poput Sly & Robbie-a, Anthonya "Red Roze" Redrose i Jacka Radics. To mu je uspjelo 3 godine kasnije, s drugom plocom "Journey To Jah".
Njegov uspjeh je dokazao da je odluka o napustanju kombinacije s hip-hopom ili dancehallom bila sasvim dobra, te da i cisti roots reggae moze biti prihvacen od strane sirih masa. Gentlemanov stil je vise rezultat minucioznog suceljavanja s duhovno-politickom filozofijom Rastafarija, nego kombiniranja rock i disco muzike. Preko 150.000 primjeraka albuma "Journey To Jah" je, zahvaljujuci odlicnim sinlgovima poput "Leave Us Alone", "Dem Gone"i "Runaway", proslo kroz ruke prodavaca. Kao nagradu za sav ulozeni trud, je Gentleman na prestiznim muzickim nagradama "Echo" u Njemackoj dobio i jedno takvo priznanje. Ipak, Tilmann Otto nakon toga nije pomisljao na pauzu, te je radio i dalje punom parom.
2003. prvo objavljuje "Runaway"-EP, a zatim i album koji sadrzi isjecka sa nastupa u Kelnu - "The Cologne Sessions", koji su se danas mofu naci i na DVD-u. Sljedeci singl mu je bio "Rainy Days", na kojem je predstavio newcomera Martin Jondo (pjeva i na Mellow Markovom "Foundation", vidi post 'Mellow Mark') i svoju djevojku Tamiku. U maju 2003. je poceo u i sa radom na svome trecem studijskom albumu "Confidence", koji se uz pomoc Barrington Levy-a, Cocoa Tea-a ili Tony Rebela snimio kompletno na Jamajci. U jesen 2004. izdaje "Confidence", a prvi singl sa te ploce ("Superior") se odmah pozicionira na prvo mjesto najprodavanijih singlova. Najveca reggae zvijezda Njemacke i dalje neumorno gradi svoju karijeru - iz ljubavi prema glazbi kojoj je posvetio svoj zivot. Pored toga je 2003. gostovao na (njemackim verzijama) CDova "Homegrown" (UB 40) i "True Love" (Toots & The Maytals). Tako se i ovaj krug zatvara, jer - koja bi mogla biti veca cast od suradjivanja sa osnivacima reggae muzike?

Discography:

Trodin On('99)
01. Heat Of The Night (feat. Richie Stephens & Mighty Tolga)
02. Tek Time Fi Grow (feat. Mel)i
03. Jah Jah Never Fail (feat. Terry Linen)
04. Fade Away
05. Lion (feat. Mighty Tolga)
06. Outa Space
07. War & Crime (feat. Jack Radics)
08. Human Being
09. True Love (feat. Brooke Russell)
10. A Who Dem Want Blame
11. No Competition
12. Right Side Of Life
13. Allstar Jam (feat. Max, Afrob, Ju & Seko)

Journey To Jah ('02)
01. Dem Gone
02. Ina Different Time (feat. Jahmali & Daddy Rings)
03. Run Away
04. Man A Rise(feat. Bounty Killer)
05. Love Chant
06. See Dem Coming
07. Man Of My Own (feat. Morgan Heritage)
08. Leave Us Alone
09. Long Face
10. Younger Generation (feat. Luciano & Mikey General)
11. Dangerzone (feat. Junior Kelly)
12. Empress
13. Fire Ago Bun Dem (feat. Capleton)
14. Jah Ina Yuh Life
15. Children Of Tomorrow (feat. Jack Radics)

Gentleman and the Far East Band Live ('03)
Disc 1
1. Intro
2. Fire Ago Bun Dem (Short Version)
3. See Dem Coming
4. Jah Ina Yuh Life
5. Ina Different Time (feat. Daddy Rings)
6. Love Chant
7. Man A Rise
8. Jah Jah Never Fail
9. Dangerzone
10. Check Dis
11. What She Deserves
12. Children Of Tomorrow
13. Dem Gone

Disc 2
1. Good Days
2. Live It Up
3. Rainy Days
4. Daddy Rings Call Me On The Telephone
5. Runaway
6. Stranded
7. Politition Boy
8. Sunshine Allstars
9. Fire Ago Bun Dem (Long Version)
10. Leave Us Alone

Confidence ('04)
1. Send A Prayer
2. Superior
3. Caan Hold Us Down (feat. Barrington Levy & Daddy Rings)
4. Intoxication
5. New Day
6. Be Yourself (feat. Coco Tea)
7. All That You Had
8. Life Takes More Than That
9. Rumours
10. Weary No More (feat. Tamika)
11. After A Storm
12. Unconditional Love
13. Face Off (feat. Anthony B)
14. Strange Things
15. Blessings Of Jah (feat. Ras Shiloh)
16. Church And State
17. Lions Den
18. Mystic Wind (feat. Tony Rebel)
19. For The Children
20. No Time Like Now (feat. Jack Radics)

http://www.journeytojah.com/


say (0) | print | #

Evo vam par Marley-vih spotova:












say (0) | print | #

05.08.2006., subota , 15:33
KAKO NAPRAVITI DREDOVE

Image and video hosting by TinyPic
Primetila sam da je u posljednje vrijeme nosenje dredova veoma popularno u nasoj zemlji. Takodje sam primetila i to da vecina ljudi koji dolaze na hip hop dogadjanja imaju uzasno lose odradjene dredove, koji izgledaju kao da ce se svaki cas raspasti. Neki od njih prave 'vikendaske dredove' koji se drze do sljedeceg pranja kose, mazu ih ogromnim kolicinama voska ili ih cak vezuju nekim koncem ne bi li se drzali. Vec neko vrijeme se bavim dreadologijom (izmislih novu kul rijech)-tocnije prouchavam dredove, podjelit cu s vama "tajnu" kako napravit dobre dredove!

Odmah da vam kazem : nece biti lako. Zaboravite one price kako za tri-cetri sata mozete zavrsiti. Potrebno je mnogo vise ako zelite da izgledaju odlicno i da se ne raspadnu. Mozda ce nekom ova metoda izgledati cudna i vestacka, ali imajte u vidu da vecina ljudi kod nas nema kosu od koje bi se mogli napraviti odlicni dredovi bez pomoci. Znam i da neki ljudi naplacuju pravljenje, ali dredovi koje oni prave nisu dobri, suvise su masni i nedovoljno su umrseni. Ne postoje pare za koje bi vam neko uradio odlicne dredove. Pomoci vam moze samo najbolji frend ili frendica koji vas nece napustiti i kada ih uzasno budu bolela ledja i kada im prsti utrnu i kada se uzasno smore.
Najbolji dredovi su oni besplatni dredovi, dakle dredovi ko ti neko napravi sasvim volonterski. moje objasnjenje je da oni tada prosto osjete ljubav i dobru volju koja se siri na sve strane i ondak i oni to poprime... moja preporuka: nemoj pravit dredove drugim ljudima zbog zarade:mrgreen: mislim, naravno mozes trazit novac, al... barem prvo dredanje odradi besplatno - da ti se ocisti karma smijeh

Od pribora je potreban veoma cvrst cesalj (sto gusci) moja preporuka je onaj zeljezni za cetkat zivotinje( plastichni lako pucaju,tocnije zubc)i, par snalica ili malih gumica za kosu i malo voska za kosu. Naravno, posto je vrijeme rada veoma dugo obavezno se naoruzajte dobrom muzikom i nekom hranom. Najbolje bi bilo da vam kosa bude sto cistija kad pocnete sa radom i ako mozete izblajhajte je. Sto vise sagorite kosu blansom lakse cete napraviti dredove, a i plavi dredovi izgledaju dosta interesantno. Takodje, kosa bi trebalo da vam bude minumum 15cm duzine.

Prvi dio kose razdijelite u četverokute jer oni daju okrugle dreade. Optimalna veličina četverokuta neka bude izmedu 2,5 - 5 cm. Manji odjeljci daju tanje dreadove. Pramenovi se mogu učvrstiti gumicom za kosu. Uhvatite vrh pramena, cvrsto ga drzite i cesljem vucite prema gore. Ovaj proces se zove tapiranje kose (backcombing). Potrebno je da pramen drzite sto cvrsce da bi se kosa mrsila ravnopravno i da bi vam dred svuda bio iste debljine. Ako ne cupate onog kome radite budite sigurni da nesto lose radite.Tjekom tapiranja,slobodno dread s vremenom palm rolajte (trljati tj. vrtjeti dred izmedju dlanovai) Znaci, cupanje do suza i dredovi ce biti odlicni. Malo boli za lijepotu vrijedi zrtvovat ;)

Kada napravite tapiranje cjelog pramena, opipajte dred i vidite da li je dovoljno cvrst i da li je dobro umrsen. Dred sto je cvrsci (tvrdji) to je kvalitetniji. Ako nije onda ponovo sabijajte dred, malo po malo, dok ne postignete dovoljnu cvrstinu. Kada zavrsite sa tim ostace vam krajevi koje ne mozete umrsitiem. Uhvatite dred cjelom sakom da vam sa jedne strane viri vrh i onda taj vrh vrtite drugom sakom sve dok se i on ne umrsi. Ako vam izgleda da bas i niste najbolje napravili onda uzmite vosak i namazite vrh dreda. Nemojte da stavljate mnogo voska, jer ako samo vosak drzi dred da se na raspadne onda ste dzabe sve radili.

Kada zavrsite sa pravljenjem niste zavrsili sa dredovima. Da bi izgledali dobro oni se moraju stalno odrzavati i njegovati. Napravite kapu od stare kevine carape ili kupite dread tam (kapa za dredove) i obavezno je stavljajte na glavu kada idete na spavanje, barem u pocetku. Prvih mjesec dana bi bilo pozeljno da ne perete kosu, jer voda je najveci neprijatelj dredova, pored ushiju i buva. Kada budete prali kosu, trudite se da operete glavu, a ne kosu. Znaci trljajte kozu glave, a ne dredove. Kada jednom operete dredove a oni ostanu onakvi kakvi su bili onda ih mozete cesce prati. Recimo svake dve nedelje. Bilo bi dobro kada bi ste nabavili i neki mirisljavi vosak i stavljali ga u malim kolicinama, cisto da bi vam kosa mirisala. Dredovi smrde,ali samo ako se ne brinite adekvatno o njima i redovito ih ne njegujete.

Krajevi imaju ruznu naviku da se odmrsavaju po nekad tako da svaki put kad imate vremena ponovite proces umrsavanja krajeva. Kada vam kosa bude porasla, izrastak cete umrsiti tako sto u njemu napravite rupu i kroz tu rupu provucete ostatak dreda. Nece izgledati kao ostatak dreda, ali posle nekog vremena i vise takvih provlacenja izgledace odlicno. A mozete i pal rolat dred tkao da vam se kosa mrsi. Kada vam neke dlake ispadnu iz dreda, a to ce se desavati, vi ih provucite kroz izrastak i one ce nastaviti da se mrse.Ili nabavite heklericu i heklajte dlacice nazad u dread.

Da bi ste bili zadovoljni izgledom dredova morate da vodite racuna o njima. Ljudi uglavnom pricaju kako im se kosa sama mrsi, ali to nije tocno. Potrebna je paznje i odrzavanje da bi oni izgledali dobro, jer kao sto sam vec rekla vecina ljudi kod nas nema kosu od koje bi se napravili prirodni dredovi. Znam da ce mnogi ljudi reci kako je ova metoda bez veze i kako su oni napravili dredove na drugi nacin. Ali treba shvatiti da ljudi koji nose dredove to rade da bi se razlikovali od drugih i uglavnom su ljubomorni kad vide da neko ima bolje dredove od njih.

Nadam se da sam sve dobro objasnila i da cete biti zadovoljni svojom novom frizurom.

Image and video hosting by TinyPic
ovo je dread tam (kapa za dredove)....bash mi je bob tu cute :)


say (3) | print | #

Dreadlocks dileme

Image and video hosting by TinyPic
S ponosom vam predstavljam FAQ koji sam sama nekako skrojila, imajuci na umu svakodnevna pitanja i dileme s kojim se dreadheadovi mogu susresti, ali i oni koji to tek zele biti :) Ako neko ima nekih primjedbi, korekcija, boljih prijedloga i slicno, neka slobodno svoje sugestije ostavi kao komentar na ovaj post... hvala unaprijed!

1. Gdje napraviti dreadove?
- Najlosija metoda: kod frizera (ako zelite fancy nancy dreadove koji ce se raspast u roku od tjedan dana i onda cete imat samo jedno veeeliko gnijezdo kose na glavi) U inostranstvu za to traze oko 150 eura (ovdje kod nas - zavisi..od 800 kn do 2500....zavisi u kolko bezobrano losh frizeraj udjesh)
- Losa metoda: u afroshopu - ili nekom posebnom salonu koji se specijalizirao na pravljanje toga. To bi moglo ispasti malo jeftinije i vjerovatno ce vam bolje uradit (narocito u afroshopu - pogotov ako se koriste prirodna sredstva i voskovi). U inostranstvu to kosta oko 100 eura.
- Najbolja metoda: pribjeci homemade postupku i napraviti ih SAM(A) (ili naravno uz pomoc prijatelja, poznanika etc.) :))

Odista nije tako tesko, ako se prije toga malo informirajte i ako budete imali mnoogo strpljenja, ili bar strpljiva prijatelja. Ipak: imaj na umu da su napravljeni dreadovi tek pocetak jednog dugotrajnog procesa - najteze je tek pred tobom!

2. Zar dreadovi nakon pravljenja nisu gotovi??
Niet. Tada du dreadovi tek na pocetku svoga, nadajmo se dugog, zivota :)). Vremenom ce se pravo zamrsiti, ocvrsnuti (sto podrazumijeva da ce se opet malo skratiti) i postati pravim dreadovima! Stoga je sasvim normalno ako u prvim tjednima i mjesecima vise lice na hrpu natapiranih pletenica ili nekakvih biceva. No, bez brige, svaki dreadhead se u pocetnoj fazi morao suociti s tim neuglednim "necim" na svojoj glavi - as times goes by, your dreadlocks will grow!!

3. Sta su prirodni, tzv. "natural" dreadovi?
To su prosto dreadlocksi koji su se formirali vremenom na sasvim prirodan nacin. Da kosu ne cesljate nekih godinu dana (najmanje!!), vjerovatno biste se i vi uskoro mogli pohvalit prirodnim dreadovima.

4. Koliko dugo ce mi trebati, dok ne bude konacno vidljivo da na glavi imam dreadove?
Taj proces traje relativno dugo, i ovisi o nekoliko faktora (kao npr. od strukture kose i slicno). Pri intenzivnoj "njezi", tvoji locksi nakon pola godine mogu izgledati vec dosta "dreadavo", a nakon godinu dana su otprilike vec totalno zamrseni i oformirani. U principu vrijedi: dredovi su kao vino,sto stariji to bolji!

5. Koja je minimalna duzina kose da bi se od nje mogli pravit natty locksi?
Ako si spreman/spremna inverstirat dosta vremena i truda u svoje dreadove, s "pletenjem" (o naravno nije pletenje, ali cu ubuduce koristit i taj termin) mozes pocet vec od ca. 8cm, s tim da ces najvjerovatnije morat da se bakces malo vise oko svega toga, jer se duzom kosom jednostavno bolje radi. Ja osobno ne bih preporucila dreadanje (narocito ako se zele imat deblji locksi), sve dok kosa ne postigne duzinu od 10-15 cm.

6. Koja je struktura kose je povoljnija za dreadove, tanka il deblja?
To, u principu, nije toliko bitno. Neki kazu da se tanja kosa beze mrsi. No u svakom slucaju je valovita (kovrdzava) i suha kosa bolja za ovakvu frizuru od glatke strukture. K tome su mnogi dread proizvodi namijenjeni africkom tipu kose, jer sadrze nepogodne voskove ili sampon sa balzamom (balzam u ne koristiti ni u kom slucaju!!!).

7. Da li se dreadovi mogu farbati?
Moguce je! Kod normalne kose je to naravno lakse, ali i s dreadovima ste u mogucnosti to bez vecih problema sprovesti u djelo. Samo pri farbanju u neku svjetliju nijansu (ako je postotak hidrogena veci), valja pripazitit na doziranje, jer bi dreadovi time mogli postat presuhi i i poceti se lomiti! Farbana kosa se cak bolje mrsi od normalne - jednostavno je "unistenija", a to je zapravo cilj pri dreadanju - unistiti osnovnu strukturu i glatkocu kose. Ako se dakle budete farbali, jednostavno izostavite one preparate za njegu (maske i balzame), jer ce to samo usporit mrsenje.

8. Koliko cesto trebam prati dreadove?
Pogotovo na samom pocektu bi se pranje kose trebalo svesti na minimum - kod jos vrlo mladih, nezamrsenih dreadova postoji velika mogucnost da se tako "otvore", narocito pri vrhovima. Ako kosa ipak postane premasna, ne preostaje ti nish drugo nego oprati je, ne samo iz higijenskih razloga: masna kosa se jednostavno ne mrsi.
Kasnije dreadove mozes prat 1-2 puta tjedno ili svaku (drugu)nedelju, ali naravno da dreadove mozes prat onoliko cesto (ili rijetko) koliko god hoces - najbitnije je da sam/a pronadjes svoj ritam, koji ce tebi najbolje odgovarati.

9. Cime da perem dreadove?
Rezultat pranja kose bi trebali biti dreadovi bez masnoce (i ostalih taloga ;)). No ujedno se ne bi smjelo postici neka posebna "njega" kose, jer njegovana i glatka kosa se prosto lose mrsi.
Vesni sapun (onaj kojim neke mame jos uvijek vrijedno ribaju tepihe) koristi vecina dreadheadova - to je vrlo jeftin preparat a k tomke i vrlo dostupan (mozes pronac u svakom supermarketu). Mnogi, medjutim, ne podnose miris vesnoga sapuna (mada to ja ne razumijem), ili govore o sapunskom talogu koji lici na peruti, o neugodnom mirisu dreadova, o svrbezi... Imajte na umu da je vesni sapun jednim dijelom spravljen iz zivotinjskih ostataka!

Neki preoporucuju gel za tusiranje - dreadovi bi se time mogli dovoljno dobro oprati, a skup gel za tusiranje takodjer nije. No i ovdje treba pripaziti na to da gel ne sadrzi previse hemikalija u sebi.
Specijalni samponi za masnu kosu ili kosu protiv peruti je takodjer jedna dobra alternativa, sve dokm u njima nema nikakvoga balzama (conditioner). Nedostatak: ovakvi samponi su najcesce puni hemikalija.
Specijalni dread samponi imaju svoju cijenu. Ali zbog toga se nema problema sa svrabom, neugodnim mirisom ili kojekvkim nezeljnim talogom u dreadovima. OPREZ: Postoji ipak mnogo razlike u kvaliteti kod takvih sampona, posto neki sadrze balzam (eno ga opet!) koji za europski tip kose nije bas preporucljiv. K tome ja nemam pojma gdje bi se kod nas mogao kupit dread shampoo (preostaje vam jedino da tu vrijednu stvarcicu zicate od tetke u Francuskoj il gdje god vec, ili za one elitnije - narucite sebi preko neta).
Normalni sampon nije bas najpogodniji za pranje kose - zbog vec spomenutog efekta njegovanja. U svakom slucaju pripazi na to da koristis sampon koji ne sadrzi nikakav vid balzama - sve sto isuvise omeksa kosu je u principu LOSE i moze dovesti u pitanje egzistenciju tvojih buducih il' sadasnjih dreadova!
Deterdzent (da, da, dobro ste procitali) neki ljudi katkad spominju kao dobro sredtsvo za pranje dreadova, no to je definitivno vrlo los odabir. Deterdzent je, naime, pun svakojakih hemikalija, koji vam samo mogu ostetiti tjeme, a k tome vjerujem da uzasno u ocima pece! :( Neki ljudi josh peru dredove u caju....a preporucha se caj od ruza.U principu,sto se sampona tice mislim da to ide ovako-što jeftiniji to bolji jer ovi skuplji šamponi imaju dosta regeneratora i još nekih gluposti u sebi a to samo pridonosi rasplitanju.

10. Postoji li ikakvo sredstvo za ubrzavanje procesa mrsenja kose??
Pa, u principu bi trebao/la biti dovoljno strpljiv i razuman i prosto sacekati nekoliko mjeseci, jer dreadovi zasigurno nisu frizura koja nastaje preko noci - to uvijek imaj na umu. No, ipak se tu i tamo proces mrsenja mozes ubrzati. Rastvori nesto sapuna i soli u vodi i ulij to u neku malu bocicu - najbolje rasprsivac. Time prskaj kosu sto cesce moguce, ali ne stavljaj previse toga na tjeme, inace ce ti sljedeci pasus biti prijeko potreban. :)

P.S. Neki dodaju i limunovog soka u rastvor, ali i tu valja bit oprezan - to je ipak kiselina!

11. Tjeme me pocinje svrbit', kako stati ovome na kraj??
Posto se dreadovi u principu rjedje peru od normalne kose, sasvim je normalno da te tjeme svrbi, sve dok se ne adaptira na novi ritam pranja kose. Ako te tjeme nakon toga jos uvijek svrbi, jednostavno cesce peri kosu.

Takodjer mozes isprobat sljedece:
Isperi kosu temeljito vodom. Nakon pranja ne bi smio preostati nikakav talog (npr. od vesnoga sapuna ili normalnih sampona), koji bi mogli biti uzrocnici svraba.
K tome peri kosu u uvijek jednakom vremenskom razmaku, da bi se tjeme naviklo na to.
Ako si proibjegavao/la sljedecim metodama, kani se ubuduce toga: ne upotrebljavaj nikakav secer ili med pri njegovanju svojih dreadova - to moze djelovat smo kontraproduktivno! Cak bi trebao/la prestat koristiti solni rastvor. Za neke je vesni spun preagresivno sredstvo za pranje kose - u tom slucaju se prebaci na sampon.
Kamilica je takodjer dobro sredstvo za umirivanje tjemena.


say (2) | print | #

My dread

evo danas mi je moj jedini i najbolji bratich Shime napravio dread...i bash sam happy....lijep je,tvrd i natty....zadovoljna sam. malo mi je vrh imo tuznu pricu no ja sam jako happy! Fala burazeru moj :*
evo vam i sljikica

Image and video hosting by TinyPic


say (1) | print | #

Dreadlocks

jedni od najlijepshih dredova koje sam ikad vidjela....savrsheni su :) Dreadlocksi predstavljaju korijene rastafarijanaca,
povezanost sa zemljom, kontrast bijelcevoj plavoj kosi i kulturi. Takoder predstavljaju grivu lava, dakle simbol Afrike. Jedan biblijski fragment im takoder zabranjuje da režu ili briju glavu; '' Oni nece biti celavi, niti obrijati djelic brade, niti ikad zarezati u meso ( Leviticus 21:5). ''

Ime dreadlocks su usvojili da bi se narugali averziji koju su nevjernici ispoljavali u odnosu na njihov izgled. Naime dread = strah, strašno, užasno, a locks = uvojci, pramenovi, lokne, pa bi se na hrvatskom zvali "strašni uvojci".

Termin je internacionalizirao Bob Marley 1975. godine pjesmom "Natty dread" (u ovom slučaju natty = uredni i čisti, to je britanska riječ koju su jamajčani posvojili u svoj jezik patois (patwa).

Nošenje "dreadlokni" bilo je inspirirano, s jedne strane, slikama ratnika "Mau Mau" pokreta Joma Kenyatte, i s druge strane biblijskom pričom o Samsonu, preko koje su se Raste indentificirali s Afrikom i "drevnim životom".

Duga kosa je rastafarijancima jedan od simbola prirodnosti pa oni smatraju da je rezanje i borba protiv duge kose ujedno i borba protiv prirode, protiv samog čovjeka. Kao i kod indijskih Yogija, kosa prenosi kozmičku energiju, ona omogućuje harmoničan odnos s okolinom.
Kosa kakvu su nosili stari etiopski svećenici predstavlja rastafarijancima identifikaciju s kraljevskom lavljom grivom, a sa njom povezuju i pravednost, pravičan način života kao "nasljeđe drevnih dana".

Svaki Rasta, hodajući uspravno kao ponosni lav ulicama jamajkanskih gradova, djelovao je šokantno i provokativno onom mentalitetu koji je navikao na poniznost, pokoravanje i mirenje s postojećim.
U Owensovoj monografskoj studiji, koja obiluje opsežnim intervjuima s jamajkanskim Rastama, nalazimo na izjavu o nošenju "dreadlokni". "Ošišan čovjek je kao osušeno drvo, drvo na kome nema lišća".

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic


say (1) | print | #

03.08.2006., četvrtak , 01:57
Neki Marleyevi citati iz poznatijih pjesama

"don´t forget yor history nor your destiny."

"in the abundance of water, the fool is thirsty."

"the harder the battle the sweet of jah victory."

"open your eyes & look within, are you satisfied with the life you´reliving."

"in this great future you can`t forget your past."

"If you get down and quarell everyday, you're saying prayers to the devil, I say."

"Just can't live that negative way...make way for the positive day!"

"One good thing about music, when it hits you feel no pain"



say (8) | print | #

02.08.2006., srijeda , 16:52
Bob Marley--> who was he?

Bob Marley Svaki put dok se spomene reggae neizbjezno je cuti i ime Bob Marley! Uvijek ste se pitali sto je on,tko je on,pa izvolite! :)

Robert Nesta Marley rođen je 6. veljače 1945. u kući njegovog djeda na Jamajci. Uskoro nakon što je rođen, njegov je otac napustio njegovu majku, iako je financijski nastavio uzdržavati obitelj i povremeno se vraćao da posjeti svoga sina. Bilo je to sredinom '50-ih, kada je naći posao na Jamajci bilo vrlo teško, pa su Bob i njegova majka napustili svoj dom u St. Ann i uputili se u Trenchtown (Zapadni Kingston) kako bi pronašli sreću u velikom gradu.

U Trenctownu, provodio je mnogo vremena sa svojim dobrim prijateljem Nevill Livingstoneom, kojeg su obično zvali nadimkom Bunny. U velikom gradu također je bio više izložen glazbi koju je volio, a koja je uključivala Fats Domina i Ray Charlesa. Bob i Bunny zajedno su pohađali satove glazbe koje je držao poznati jamajkanski pjevač Joe Higgs. Na tim su satovima upoznali Peter Macintosha i uskoro postali dobri prijatelji. U meduvremenu se jamajkanska glazba razvijala i postajala vrlo popularna širom Kariba zahvaljujući invenciji Ska glazbe.

Kada je Bobu bilo 16 godina, počeo je slijediti svoj san da postane glazbenik. Glazba je većini mladih s Jamajke bila jedina mogućnost za bijeg iz surove realnosti. Jedan od tih mladih ljudi bio je i Jimmy Cliff koji je sa svojih 14 godina već imao snimljena dva hita. Nakon što je upoznao Boba, Jimmy ga je upoznao s Leslie Kong, lokalnom glazbenom producenticom. Bob je poslušao Jimmyjev savjet i otišao na audiciju kod Leslie Kong. Bobov glazbeni talent došao je do punog sjaja i počeo je snimati u studiju svoj prvi single "Judge Not". Nažalost, niti "Judge Not" niti njegov single iz 1962., "One More Cup Of Coffee", nisu bili baš uspješni.

Bob je uskoro prekinuo suradnju s Leslie, nakon što nije primio nikakvu plaću. Slijedeće su godine Bob, Bunny i još nekoliko prijatelja formirali The Wailing Wailers. Početak nije baš bio sjajan, jer su nakon nekoliko studijskih proba dva člana, Cherry i Junior Braithwait, napustili bend. Unatoč tome, bend je nastavio s radom i bio je predstavljen Clemet Doddu, producentu Coxsone izdavačke kompanije. U toj su kompaniji The Wailing Wialers snimili svoju prvu pjesmu "Simmer Down", koja je postigla priličan uspjeh na Jamajci.

The Wailing Wailers, koji su se sada sastojali od Bob Marleyja, Peter Tosha i Bunnyja, postali su prilično popularan lokalan bend. Njihova se publika rapidno povećavala i snimili su još nekoliko pjesama za Coxsone etiketu, koje su uključivale "It Hurts To Be Alone" i "Rule The Roadie". Bob je uskoro preuzeo ulogu vođe benda i tekstopisca.

Život Boba Marleyja postao je vedriji kada se 10. veljače 1966. oženio za Ritu Anderson. Slijedećeg dana, nakon vjenčanja, Bob je otišao u SAD posjetiti majku koja je živjela u Delaweru. Za vrijeme boravka u SAD-u, radio je kako bi mogao financirati svoju glazbu, ali se uskoro vratio kući. Nakon Marleyjeva povratka, glazba The Wailing Wailersa evolvirala je od Skaa u Rock Steady. Ova se evolucija sukobljavala sa zahtjevom Coxsone etikete za Ska bendom. Zbog toga su novi Wailing Wailersi napustili Coxsone i preimenovali se u The Wailers.

Umjesto da traže novu izdavačku etiketu, The Wailers su odlučili osnovati vlastitu koju su nazvali Wail 'N' Soul. Taj se događaj poklopio s rođenjem Marleyeva prvog sina kojeg su nazvali Cedalla. Nekoliko singlova, kao što su "Bend Down Low" i "Mellow Mood" izdali su za svoju etiketu prije nego se ugasila te iste godine. Propadanje njihove vlastite etikete imalo je snažan učinak na bend i uspjeli su se vratiti na svoj stari put tek kada su upoznali Lee Perryja. Uz pomoć Perrya, The Wailers su stvorili sjajne pjesme kao što su "Duppy Conquerer", "Soul Rebel", "400 Years" i "Small Axe".

1970. godine The Wailersi su se proširili za dva člana - Aston Barreta i njegovog brata Carletona. The Wailersi su u to vrijeme bili prilično popularni širom Kariba, ali još uvijek nepoznati u ostatku svijeta. Ova im je popularnost omogućila da osnuju drugu, uspješniju etiketu, koju su nazvali Tuff Gong, prema nadimku Marleyja. Upoznavši Johnny Nasha, Marley je otputovao s njim u Švedsku, a zatim u London, gdje je snimio "Reggae On Broadway", kojeg je izdala etiketa CBS. Nakon toga je ostatak The Wailersa doputovao u London kako bi pomogli promociju singla, ali su ubrzo shvatili da su ostali bez financijskih sredstava. Bez ikakvih drigih preostalih mogućnosti, Bob je otišao vlasniku etikete Island Records, Chris Blackwellu, nadajući se mogućem ugovoru. Blackwell je već bio čuo za The Wailerse i odmah je s njima potpisao ugovor. Kao predujam dao im je osam tisuća funti kako bi se mogli vratiti doma i snimiti svoj prvi album za Island etiketu. Ovo je bio vrlo važan ugovor, jer je prvi puta jedan reggae bend imao pristup najboljim uvjetima snimanja.
Album koji su izdali zvao se "Catch A Fire", kritičari su ga vrlo dobro prihvatili i bio je jedan od prvih reggae albuma. Prije The Wailersa, reggae se prodavao samo u obliku singlova ili na kompilacijskim albumima. U proljeće 1973. The Wailersi su se vratili u London kako bi odradili tromjesečnu turneju po Velikoj Britaniji. Po završetku turneje vratili su se na Jamajku, gdje je Bunny odlučio prestati ići na turneje. Zamijenio ga je Joe Higgs. The Wailersi su, zajedno s Higgsom, otputovali u SAD gdje su trebali svirati kao predgrupa na 17 koncerata, u to vrijeme, najpoznatije američke crnačke grupe Sly And The Family Stone, ali su otpušteni nakon četiri nastupa jer su postali popularniji od grupe prije koje su svirali, a publika je skandirala "Wail-ers" još dugo nakon što bi Sly And The Family Stone počeli sa svojim koncertom. Također su nekoliko puta svirali i prije Bruce Springsteena.

Nakon što su ih Sly And The Family Stone otpustili, našli su se The Wailersi još jednom bez novaca, ovaj puta u Las Vegasu. Nekako su se dočepali San Francisca gdje su održali live koncert za radio stanicu KSAN-FM, a cijelo je to iskustvo uzrokovalo rast njihove popularnosti u Južnoj Americi. Krajem 1973. izdali su dugo očekivan nastavak albuma "Catch A Fire", kojeg su nazvali "Burnin". Na ovom se albumu nalaze mnogi klasici The Wailersa, kao što su "I Shot The Sheriff" i "Get Up, Stand Up". Popularnost The Wailersa u Južnoj Americi još više je porasla kada je Eric Clapton snimio remake pjesme "I Shot The Sheriff", koji je postao broj jedan na američkoj ljestvici singlova.

1975. izašao je treći album The Wailersa, "Natty Dread", na kojem se nalaze iznimne pjesme kao "Talking Blues", "No Woman No Cry" i "Revolution". Loša je stvar bilo to što je dvije trećine orginalne postave The Wailersa, Peter Tosh i Bunny Wailer, napustilo bend kako bi se posvetili solo karijeri. To je uzrokovalo ponovnu promjenu imena sastava, ovoga puta u Bob Marley And The Wailers. Odlazak dva člana benda stvorio je rupu u vokalnoj sekciji, koju su popunile Rita Marley, Judy Mowatts i Marcia Grittiths. Tog je ljeta bend počeo novu turneju po Europi.

Dva koncerta održana su u Lyceum Ballroomu, oba su snimljena i izdana kao live album, na kojem se nalazi nezaboravna live verzija "No Woman No Cry", koja je postala svjetski hit. Grupa je doživjela dodatne promjene dolaskom u bend Al Andersona i Bernard Harveyja, koje su kasnije zamijenili Junior Marvin i Tyrone Downie. Poslijednji put kada su The Wailers svirali zajedno u orginalnoj postavi bilo je na koncertu Stevie Wondera za jamajkanski Institut za slijepe osobe.

Bob Marley And The Wailers nastavili su s izdavanjem nevjerojatnog albuma "Rasta Man Vibration" 1976. godine. To je potaklo svojevrsnu reggae-maniju u Sjedinjenim državama, a časopis Rolling Stone ih je imenovao grupom godine. Na albumu se nalazi snažna pjesma "War" čiji su stihovi preuzeti iz govora kojeg je održao car Haile Selassie. Bob Marley je odlučio održati besplatan koncert u Parku narodnih heroja, u Kingstonu, 5. prosinca 1976. Ideja koju je koncert podupirao bila je mirovna poruka protiv ratova koji su se vodili u getu Trenchtowna u to vrijeme. Tragedija se dogodila dva dana prije samog koncerta, kada je naoružana osoba upala u stan Marleyjevih i pucala na Boba, Ritu i dvoje drugih prijatelja. Nasreću nitko nije stradao. Unatoč ovome događaju, Bob Marley je nastavio s prvobitnim planom i održao nezaboravan koncert pod imenom "Smile Jamaica", dva dana kasnije.

Nakon koncerta bend je otputovao u Veliku Britaniju, gdje su 1977. snimili album "Exodus", vjerojatno njihov najbolji album općenito. Ubrzo je postao album broj jedan u mnogim zemljama, između ostalog u Njemačkoj i Engleskoj. Također je bio jedan od najboljih albuma te godine. Za vrijeme europske turneje, bend je održao nekoliko nastupa u londonškom Rainbow Theatre. U svibnju Bobu je dijagnosticiran rak. Bilo je vjerojatno da bi se širenje raka moglo spriječiti tako da se Bobu amputira nožni palac, ali je on to odbio. Takav bi postupak bio protiv njegove rastafarijanske vjere. Ovim vijestima ostatak je "Exodus" turneje otkazan.

Ipak, bolest nije spriječila Boba Marleyja da nastavi sa snimanjem glazbe, pa je 1978. izdan album "Kaya", koji je imao puno zreliji zvuk nego prijašnji albumi. Boba su optužili da se prodao, jer su mnoge pjesme bile posvećene ljubavi ili ganji (marihuani). Rastafarijanci su, naime, vjerovali da će ih pušenje svete biljke približiti Jahu (Bogu). U travnju 1978. Bob se vratio na Jamajku kako bi održao "One Love" mirovni koncert, kojeg je posjetio i jamajkanski predsjednik Michael Manley te vođa opozicije Edward Seaga. Bob ih je doveo na pozornicu i čak natjerao da se rukuju. 15. lipnja dodijeljena mu je medalja za mir u trećem svijetu, koju su mu dodijelili Ujedinjen Narodi. Posjetio je prvi puta Afriku otputovavši u Keniju i Etijopiju. Na tome je putu započeo rad na pjesmi "Zimbabwe". Za to je vrijeme bend je izdao drugi live album "Babylon By Bus", koji je snimljen u Parizu. Album koji ga je slijedio bio je "Survival" 1978. Na cijelom je albumu očita prisutnost motiva preživljavanja crnaca.

Sedamdesete su se sada već bližile kraju, a Bob Marley And The Wailers bili su jedan od najpopularnijih bendova. 1980. prvi su puta nastupali u Africi, u gradu Gabon. Vlada Zimbabwea pozvala je cijeli bend da gostuje na ceremoniji u čast neovisnosti njihove zemlje u travnju. Bob je kasnije izjavio da je taj poziv bila za njega najveća čast u životu.

Bob Marley je nastavio sa snimanjima i 1980. izdan je album "Uprising". Sve se činilo blistavim - bend je planirao američku turneju sa Stevie Wonderom te zime. Bobovo zdravlje se pogoršavalo, ali je ipak dobio dozvolu od doktora da ide na turneju. Turneja je počela u Bostonu, a slijedio je New York. Za vrijeme njujorškog nastupa Bob je izgledao vrlo loše i skoro se srušio. Slijedećeg jutra, 21. rujna, trčeći kroz Central Park, Bob se srušio i prevezen je u bolnicu. Tamo mu je otkriven tumor na mozgu i doktori su mu predviđali još mjesec dana života. Rita Marley je inzistirala da se turneja otkaže no Bob je želio nastaviti. Odsvirao je nezaboravan koncert u Pittsburghu, ali je bio prebolestan da nastavi, pa je turneja napokon otkazana. To je bio njegov poslijednji nastup. Liječenje mu je malo produžilo život no ono neizbježno ipak se spremalo.

Prevezen je u bolnicu u Miamiju gdje je kršten Berhane Selassie u etijopskoj ortodoksnoj crkvi, 4. studenoga. U posljednjem pokušaju da spasi svoj život, podvrgao se kontroverznom liječenju u Njemačkoj. Za vrijeme boravka u Njemačkoj proslavio je svoj 36. i posljednji rođendan. Liječenje, nažalost, nije uspjelo. Bob je želio umrijeti kod kuće, ali nije doživio da ga prevezu natrag na Jamajku. Umro je 11. svibnja 1981. u bolnici u Miamiju.

Tisuće ljudi prisustvovalo je njegovom sprovodu 21. svibnja, između ostalih predsjednik Jamajke te vođa opozicije. Bob Marley nalazi se danas u mauzoleju u svom rodnom mjestu. Nakon smrti dodjeljen mu je orden Jamajke za njegove zasluge. Bob Marley znao je svoju sudbinu - kao vizionar, predvidio je i ovo, a njegove će riječi ostati zauvijek besmrtne u pjesmama u kojima je napisao:

"One bright morning when my work is over I will fly away home."
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic


say (3) | print | #

SKA

Nitko točno nezna kada je nastala prva ska pjesma. Za naziv, "ska", se priča da je nastao na raznim susretima, po karakterističnom zvuku gitare.

Prva međunarodno priznata glazbena forma iz getoa zapadnog Kingstona (Trenchtown), tada punih doseljenika sa sela koji su pokusavali bolje živjeti u nekom velikom gradu. Veliki broj ranih zvijezda ima ovo zajednicko podrijetlo - Toots Hibbert, Bob Marley, Jimmy Cliff. U filmu "The Harder They Come" Jimmy Cliff u glavnoj ulozi daje uverljiv portret glazbene industrije toga vremena: "Nije mi bilo lako kada sam prvi put došao u Kingston. Stvarno nikog nisam znao. Morao sam se za sve sam izboriti, a to je često bilo veoma teško."


Jamajka 1962. godine dobila političku nezavisnost i nacionalno oduševljenje je dalo novi poticaj glazbenicima da stvore novi sviježi zvuk. Ska je u početku bio prihvaćen samo u getoima, međutim uskoro ga počinju svirati i "uptown" bendovi, među kojima je najpoznatiji Byron Lee and The Dragoniers. Lee to ovako objašnjava: "Jednog dana nazvao me je Edward Seaga i rekao mi da pokusam razviti ska kakav se svirao u zapadnom Kingstonu. I tako smo ga mi počeli svirati. Bilo je komentara da smo pretvorili ska u komercijalnu muziku, ali da nije bilo nas ska nikada ne bi postao popularan."

Jedan od najznačajnijih ska bendova svih vremena su The Skatalites. Osnovani su 1963. godine i kroz bend je prošao veliki broj kvalitetnih glazbenika, među kojima su najpoznatiji Tommy McCook, Roland Alphonso (saksofon) i Don Drummond (trombon). Bendovi koji se sastoje od izrazitih individualaca i izvanrednih glazbenika obično ne traju dugo. 1964. godine Drummond, koji imao ozbiljne psihicke tegobe ubio je svoju devojku, te je osuđen na robiju gdje je ubrzo i umro. Bend je nastavio svirati još neko vrijeme te su se raspali 1965. The Skataltes nisu bili zajedno duže od 18 mjeseci, ali za sobom su ostavili veliki broj izvanrednih hitova i ogroman utjecaj. Neke od njihovih najpoznatijih pjesama su "Man In The Street", "Guns Of Navarone", "Pheonix City", "Addis Ababa", "Silver Dollar".

Pjesma "My Boy Lollipop" Milli Small je bila prva ska pjesma koja je postigla i međunarodni uspjeh, dospjevši na britansku top listu. Poznate pjesme ovog razdoblja su "Simmer Down" (The Wailers), "It's You" (Toots and Maytals), "Miss Jamaica" (Jimmy Cliff), "Forward March" (Derrick Morgan).


say (0) | print | #

Sto je reggae i kako je nastao?

Reggae – popularna jamajcanska muzika, koja se razvila u kasnim šezdesetima prošloga vijeka uz ska i rock steady muziku. Dobro, to bi bio ono cisto uvod u nešto sto je postalo mnogo vece i znacajnije, nego što je ikad bilo predvideno. Sve je pocelo na Jamajci, sasvim tiho i neprimjetno, rezignirano i nenametljivo.

Da bi se ostatak price o ovom fenomenu zvan "reggae" mogao shvatiti, nužno je poznavati odredene cinjenice o Jamajci i njenim stanovnicima (no bit ce vise o jamajci s vremenom).

Jamajka je clanica Commonwealtha, u koji još spadaju Bahami, Saint Kitts and Nevis, Antigua, Dominika, Saint Luia, Saint Vincent, Barbados i Grenada. Površinski je najveca otocna zemlja ovoga "saveza", a i broj stanovnika je u zadnje vrijeme dosta porastao, tako da je danas na Jamajci naseljeno oko 2.295.000 stanovnika. Glavni grad je Kingston (635.000 stanovnika sa okolinom), koji je uvijek bio pod jakim utjecajem kako Južnog, tako i Sjevernoga americkoga kontinenta. Stanovništvo sacinjavaju angloafrikanci i mulati, a dominirajuca religija je kršcanstvo, koje se na ovom otoku javlja cesto sa primjesama africkih domorodackih rituala. Glavni izvori zarade su oduvijek bili zemljoradnja i stocarstvo. Vecinski dio stanovništva je tako jedva preživljavao i do dan-danas se primitivni nacin obradivanja zemlje zadržao na ovim prostorima. Ljudi su se, s obzirom na to da vecina stanovništva vodi porijeklo iz Afrike, gdje je od strane Engleza u 18. i 19. st. bivala zarobljena i odvedena na plantaže jednoga od silnih kolonijalnih posjeda (u ovom slucaju na Jamajku), ipak dobro adaptirali. No ta uspješna adaptacija i integracija nije uspjela iskorijeniti sjecanja na proživljene muke i torture, na silne godine koje su im ukradene i na nikad zaboravljenu domovinu, home of the willing and righteous - Afrika

Te "traume" su se doslovno projicirale na citavu jamajcansku kulturu, na nacin življenja u globalu. Iz tih muka i neprilika nikao je reggae, zajedno sa ska-om, steady-em (koji su nastali ipak nesto ranije) i još nekoliko tipicnih vrsta izvorne jamajcanske muzike.

Tokom 19. stoljeca se rasprostranila ovozemaljski orijentisana muzika (s naglaskom na udaraljkama) pod nazivom burru, koji je bio važan faktor u stvaranju savremenoga reggae-a. Paralelno s burruom se na susjednim karipskim otocima razvijao muzicki pravac, koji je spajao karnevalsku muziku s europskom narodnom glazbom, obavijajuci je plaštom africke muzike. Taj pravac je preuzeo razlicite oblike na razlicitim mjestima: calypso na Trinidadu, rumba na Kubi, merenque na Hispanjoli. Na Jamajci se ustalio mento: druga važna komponenta, koja je bila odlucujuca za stvaranje reggae, kakvog ga danas poznajemo. A pocetkom pedesetih godina se javila treca mjerodavna komponenta, kada je u pitanju stvaranje reggae muzike - R&B, rhythm and blues. Ovdje su americke radio stanice odigrale važnu ulogu, pri stvaranju muzickoga pravca, kojeg danas poznajemo pod nazivom reggae, pošto je vecinski dio jamajcanskoga stanovništva bio dosta siromašan, ne mogavši sebi priuštiti više od obicnoga - radia.

Zaceci reggae ere su, dakle, obilježeni jakim utjecajem americkih radio stanica, putem kojih je Jamajka, u pedestim godinama, bivala "preplavljena" mnoštvom rhythm and blues-a i boogie woogie-a. Kod tada veoma poularnoga r&b-a, naglasak je ležao na drugoj i cetvrtoj dobi takta.


Deset godina kasnije, R&B-manija je bila gotovo pa prošla - javila se potreba za necim novim, stilski poznatim, a muzicki inovativnijim. Tada je pocela samostalna muzicka produkcija na Jamajci. Ska i rock-steady su bili rodeni, a ubrzo nakon toga je svjetlo dana ugledao i – reggae.

Od tada više nije bilo nikakvih ozbiljnijih prepreka koje bi zaustavile razvoj ovoga muzickoga pravca. Reggae je danas više od muzike, reggae je društveni pokretac, reggae je antirasisticni i antikolonijalni pokret, reggae slavi Zion (Etiopiju) i the children of Jah. Ovdje je bitno napomenuti da reggae NIJE izvorna muzika rastafarijanaca, koliko god neki ubijedjeni u to bili. Rastafari muzika je word, sound and power. Muzika koja se slavi i svira (odnosno tambura, da budemo precizniji) tokom nyah binghija – spiritualnog okupljanja rastafarija, koje traje izmedu 3-21 dana.

Progres je otišao tako daleko da je reggae danas u nekim muzickim izvedbama potpuno redefinisan, te se neprimjetno "uvukao" u mnoge druge glazbene pravce. U današnje vrijeme sve mora biti digitalizirano, pa tako imamo i digitaliziranu varijantu regeja – dancehall/ragga, mada neki ragga smatraju izvedenicom dancehalla, gdje se uvode elementi rapa. U punku, hiphopu, popu, pa i u ponekim techno izvedbama se odavno vec daju primijetiti ociti reggae utjecaji, bilo to u ritamskoj shemi ili u odabiru instrumenata. Reggae je postao mainstream, više nije samo dio osiromašenog društvenog sloja Jamajke, vec i dio muzickoga kulta, unosnoga biznisa i novogeneracijske subkulture.


say (0) | print | #

Za pocetak...

Evo samo da se malo predstavim... ja sam red inache punim cyber imenom red_queen... Na ovom blogu probat cu vas informirati o dogadajima u svijetu glazbe (tocnije reggae,ska) i zenskom rukometu...no tu ce biti i razna predstavljanja bendova,klubova.... Znam da ova dva pojma nejdu bas zajedno ali mene gotovo jednako interesiraju pa tak malo da ubijem dosadu ljetnih praznika....ako imate pitanja,pitajte,komentara,komentirajte,kritika-kritiziraj te!
pozzdrav!

red


say (5) | print | #

Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.