sretni putnik

ponedjeljak, 21.03.2022.

Dobar Herc

PRAVILA KARTAŠKE IGRE „DOBAR HERC“ (nadmudrivanje)
Za igru su potrebne karte u četiri boje. Svaka boja treba imati 13 karata u nizu od 1 do 13. Od tih četiriju boja jedna treba imati 'herc' ili jednu od tih četiriju boja treba izabrati da predstavlja 'herc'.
Igra se u dvoje, troje ili s više igrača, svatko za sebe ili u parovima.
Svaki igrač na početku igre dijeljenjem dobiva 12 karata ako se igra u dvoje ili četvero, s time da ako se igra u dvoje, karte se dijele dvaput. Četiri karte djelitelj stavlja na stol slikom okrenutom prema gore.
Nakon 12 bacanja, ako se igra u dvoje i osam bacanja ako se igra u troje, djelitelj dijeli svakom igraču novih 12 ili osam karata iz špila ako se igra u troje. Na stol se iz špila ne stavljaju nove karte jer ih više nema.
Jedan po jedan igrač naizmjenično baca jednu po jednu kartu na stol. Ako zbroj njegove karte i jedne ili više karata na stolu daje broj 19, tada igrač stavlja te karte zajedno sa svojom na svoj kup, licem okrenutim prema stolu.
Svaka karta ima svoj broj i to: jedinica ('as') nosi broj jedan, dvojka dva, trojka tri..., desetka 10, 'dečko' 11, 'dama' 12 i 'kralj' broj 13.
Cilj igre je u neodređenu broju igara osvojiti 50 ili onoliko bodova koliko se igrači međusobno dogovore. Igra završava kad nakon zadnje igre jedan od igrača ili osvoji prethodno dogovoren broj bodova ili ako tijekom zadnje igre jedan od igrača kaže: „S ovim štihom osvajam zadnji bod koji je prethodno bio dogovoren.“
Ima šest načina osvajanja bodova i jedan način gubljenja bodova. Bodovi se osvajaju tijekom igre i bilježe na kraju svake odigrane igre.
• Kad jedan igrač sa svojom kartom pokupi sve karte sa stola, on dobije jedan bod – i to se zove dobra igra. Što bude više takvih slučajeva tijekom igre raste broj bodova.
• Jedan bod osvaja onaj igrač koji sa stola uzme damu kraljem ili kraljem damu iz iste boje ili u dva bacanja. Sedmicom, na primjer, pokupi damu, a u nekom sljedećem bacanju šesticom pokupi kralja – i to se zove dobra dama. Međutim, ako igrač tijekom igre pokupi samo kralja i/ili damu različitih boja to donosi negativne bodove.

• Dvostruki bod dobiva onaj igrač koji sa stola uzme herc kralja herc damom ili obrnuto – herc damu herc kraljem ili u dva bacanja, na primjer: u prvom bacanju herc kralja (šesticom), a u nekom sljedećem herc damu (sedmicom) – to se zove dobar herc. Također negativan bod dobiva onaj igrač koji je tijekom igre pokupio samo kralja ili damu herca.
• Dodatni bod osvajate ako na svojem kupu na kraju igre imate dečka. Dva boda ako ih imate dva, četiri ako ih imate tri i pet ako imate sva četiri. To se zove laki bod.
• Također dodatni bod osvaja onaj igrač koji na kraju igre u svom posjedu ima više herc karata.
• Kao zadnje pravilo na kraju igre igrači zbrajaju karte i onaj igrač koji u svom posjedu ima najviše karata osvaja dodatni jedan bod.

NAPOMENA: Jedan igrač, ako se igra u dvoje, može maksimalno osvojiti 12 bodova u jednoj igri, ako ne računamo dobre igre, a protivnik može imati minus četiri boda (-4). U tom slučaju dobitnik igre može (bez dobrih igara) imati osam bodova.
Onaj igrač koji osvoji više bodova tijekom jedne igre dobio je igru, ali ne i završnu igru.
U zadnjem dijeljenju na kraju igre obično ostaje jedna ili više karata na stolu. One pripadaju onom igraču koji je zadnji kupio kartu ili karte sa stola.
Može se dogoditi da na početku igre, dok djelitelj karata stavlja karte na stol, zbroj karata bude 19; tada te karte uzima igrač na svoj kup ili onaj koji je to uočio (ako to ne primijeti djelitelj) i dobije bod kao da je odigrao dobru igru.
Dobre igre treba označiti na taj način da budu vidljive protivniku ili protivnicima tako da jedna od karata iz dobre igre viri iz kupa okrenuta licem prema gore, i za 90 stupnjeva u odnosu na ostale karte iz kupa. Ona izgleda kao slovo T ili se pojedina karta iz dobrih igara odvoji od ostalih osvojenih karata da suparnički igrač ili igrači vide dobre igre koje se na kraju lakše pribroje ostalim bodovima.
Marijan Sviličić

- 16:29 - Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.