LOGOpitomača

Općina Pitomača -Festival Podravine i Podravlja-Etno zbirka-FVK Mirko Lauš-UdrugaPING-Pitomi radio-112-Youtube Pitomača 2

Fotogalerija 1.-NOVO Fotogalerija 2.-Vrijeme 7 dana-Vrijeme 3 dana-Vodostaj Drava -radar Bilogora -Komunalno Pitomača -Pošalji mail!

Slučaj Jelkuš:Organizirano osiromašivanje Hrvatske od strane šljunčane mafije uz pomoć Hrvatskih voda - Pitomača - Blog.hr
najava zlatni klas -VIRTUALNE ŠETNJE- rijeka Drava


ZelenoSrceLogo

najava
prirodaPitomačeUSKORO

povratakPitomače






povratakPitomače
najava

NE mrzim


Pitomača

04.06.2011., subota

Slučaj Jelkuš:Organizirano osiromašivanje Hrvatske od strane šljunčane mafije uz pomoć Hrvatskih voda

Što stoji iza „potrebnih i neodgodivih“ razloga za regulaciju Drave na Jelkušu kod Pitomače?
Zaštićeni krajobraz Jelkuš jedna je od najljepših lokacija na rijeci Dravi. Najvažniji dio Jelkuša je sprud, jedan od posljednjih dravskih sprudova u općini Pitomača. Taj sprud je izuzetno vrijedno stanište za nekoliko vrsta ptica, riba, vretenaca, gljiva i vidre. Posebno su značajne populacije male čigre (Sterna albifrons), male prutke (Actitis hypoleucos) i kulika sljepčića (Charadrius dubius). Jelkuš je zbog svojeg značaja dio Nacionalne ekološke mreže- prirodno najznačajnijih područja u Hrvatskoj. Sama Drava je posljednja očuvana nizinska rijeka u Europi, ona je ogromno hrvatsko blago. Ovo su jedinstvena područja u Europi, izuzetan turistički potencijal, potencijal poljoprivredne i ostalih djelatnosti održivog razvoja.

Hrvatske vode planiraju kod Jelkuša regulirati Dravu i to nekoliko stotina metara. Povod za regulaciju je popravak postojeće obaloutvrde. Opravdano je učvršćivanje obaloutvrde, ali čemu uklanjanje spruda i to na suprotnoj obali Drave??? Zašto takva brutalna regulacija?
Jer su regulacije izuzetno profitabilan posao, kako za HV, tako i za privatne firme koje za njih izvode radove! HV naplaćuju ponekad stotinjak metara regulacije i milijun kuna!!!
ŠTO SE VIŠE REGULIRA, TO JE POSAO UNOSNIJI!!! (a da li je regulacija potrebna, to Hrvatskim vodama nije važno). Koja je cijena radova? 3 milijuna kuna!!!
Pismeni odgovor na postavljeno vjećničko pitanje o Studiji revitalizacije Stare Drave kod Križnice koje su postavili vijećnici na općinskom vijeću Općine Pitomača a na koji naš načelnik nije znao odgovor o tome da li je navedena Studija propala ili u kojem je stadiju, odgovor je poslao župan Virovitičko-podravske županije Tomislav Tolušić.
Poštovani načelniče,
u svezi vijećničkog pitanja postavljenog na 8. sjednici Općinskog vijeća 2.veljače 2010.godine za projekt revitalizacije područja Križnice,mogu Vas informirati o sljedećem:

-Projekt "Studija revitalizacije područja Križnice"financiran sredstvima EU iz programa Phare CBC je završen tijekom 2008.godine, o čemu je i bila završna konferencija projekta na Križnici 20. svibnja 2008.godine.

-Studija je pokazala da je potrebno za revitalizaciju promatranog područja,izvršiti sljedeće radove:
Izmuljenje,transport i odlaganje..............50.000.000,00 kn
Postavljanje cijevi Drava-Stara Drava............325.000,00 kn
Postavljanje cijevi stara Drava-Drava............230.000,00 kn
Pjeskolov........................................200.000,00 kn
Biljni uređaj..................................2.160.000,00 kn
Uređenje kanala..................................420.000,00 kn
Pregrada na Crnom jarku........................3.000.000,00 kn
U uvjetima normalnog poslovanja cjelukupnog gospodarstva,gore navedene radove uz još ostatak troškova za npr. studiju utjecaja na okoliš i sl,moguće je provesti u razdoblju od 5-8 godina. Ekotoksiološko ispitivanje je pokazalo da na navedenom području ne postoji količina zagađivanja koja akutno utječe na ekološki sustav i on time nije ugrožen.
Kako ovo područje pripada vodenim površinama o kojima skrbe Hrvatske vode, a u međuvremenu je proglašen i regionalni park Mura-Drava, što dodatno otežava daljnju provedbu projekta, jer je potrebno napraviti snimku stanja cjelokupnog područja Mure-Drave i svrsishodno i učinkovito provoditi zaštitu čitavog navedenog područja, ali uz jasne uvjete financiranja programa, što do sada nije definirano. Nadalje,istovremeno je u izradi Krovni turistički plan za cjelokupno područje Mure-Drave, tako da se nikakve pojedinačne turističke inicijative do donošenja ovog plana ne mogu poticati u navedenom području. Očekujemo sastanak s nadležnim u Hrvatskim vodama i Ministarstvu kulture, kako bi se ovaj projekt stavio u prioritet očuvanja rijeke Drave. Također ćemo, koliko nam to ovlasti budu dozvoljavale (područje nije u vlasništvu županije), nastojati prijaviti nastavak projekta na IPA natječaje za zaštitu okoliša.
župan Tomislav Tolušić,dipl.iur.
PONOVIMO:Stara Drava oko Križnice NEPOVRATNO PROPADA zbog tkz.utvrđivanja obaloutvrda i prekomjernog iskapanja šljunka u neposrednoj blizini! Odgovorni za tu devastaciju su poznati! Da bi spriječili propadanje mora se izvesti REVITALIZACIJA koja jako puno košta. Naša županija i Općina Pitomača NEMAJU te novce!!!
Obrana obaloutvrde tek je izgovor za nešto mnogo veće. Uz popravak tog objekta planira se iskapanje skoro kompletnog spruda na Jelkušu. Iskopalo bi se službeno skoro 100 000 kubika šljunka sa spruda! Osim što će građani platiti nepotrebne i preskupe radove, kada se malo bolje pogleda…vidjet će se da je najvažniji razlog iskapanje šljunka s tog spruda!
Službeno obrazloženje radova je „tehničko održavanje protoka korita“. U praksi je to vrlo često izgovor za „nelegalno kopanje šljunka“. Na Belim kipima kod Varaždina je „tehnički održavan protok korita“. Nije bilo javne rasprave, studije utjecaja na okoliš, dozvola te kontrole radova. Okoliš kod Belih kipa je DEVASTIRAN!!! Privatna firma Vodogradnja Varaždin kao izvođač radova je međutim iskapala šljunak (neovisne procjene su 3-5 milijuna kubika šljunka) i komercijalno prodavala. Nisu platili porez državi!
Hrvatske vode kažu da će iskopani šljunak s Jelkuša vratiti rijeci. Međutim, u surovoj praksi, taj šljunak više nitko neće moći kontrolirati. Šljunak je tražen građevinski materijal koji donosi ogromne zarade.

Šljunak – profitabilan posao
Međutim, ne može svatko dobiti koncesiju za iskapanje šljunka. U tradicionalnim šljunčarama vlasnici moraju ishoditi cijeli niz dozvola i na kraju državi platiti porez. Zakonom o vodama zabranjeno je komercijalno iskapanje šljunka iz korita rijeka. Zašto je zabranjeno kopanje iz korita?

Jer stvara ogromne štete. Dolazi do :
- ukopavanja rijeke
- pada razine podzemnih voda
- sušenja šuma i polja
- isušivanja močvara-mjesta rekreacije, ribolova te vrlo efektivnog pročišćavanja vode koja cijedi u podzemlje i koju pijemo!
- pojačane erozije
- gubitka turističkog resursa
NASTAJU OGROMNE EKONOMSKE ŠTETE! Te i sve ostale štete platit ćemo MI GRAĐANI! Usto, većina šljunka prodaje se „na crno“ i van je kontrole rudarske inspekcije. Praksa iskapanja šljunka iz rijeka nastavlja i pod movim zakonom koji to zabranjuje. Kako? Proglasili su radove „tehničkim održavanjem protoka korita“.
Zato se na Jelkušu izmišlja „tehničko održavanje protoka korita“ i tobožnja regulacija radi popravka obaloutvrde da se zaobiđe Zakon i omogući kopanje iz korita rijeke! Gradi se koridor 5c i potrebno je što prije dobiti novu koncesiju za iskapanje, bilo gdje, pošto-poto, iz bilo kojeg razloga.

Radovi na Jelkušu: legalizacija nelegalnog kopanja šljunka???
Svega nekoliko kilometara nizvodno tvrtka DRAVSKI PUT već godinama iz rijeke po mnogim neovisnim izvorima nelegalno iskapa šljunak. Nemaju nikakvu koncesiju!!!
U Pitomači je javna tajna da se u Dravskom putu kupuje za 40-50 kn po kubiku. Još više, Dravski put opskrbljuje šljunkom naširoko po Hrvatskoj, na crno ili preko posrednika. Državi nisu plaćeni milijuni kuna poreza prodajom šljunka na crno. Vodoinspektori Ministarstva vodnog gospodarstva međutim već godinama „ne vide“ nelegalno kopanje šljunka kod Pitomače.
Kad netko i prijavi nelegalno iskapanje šljunka, Hrvatske vode i inspektori ministarstva vodnog gospodarstva unaprijed najave posjet i Dravski je put tih dana na godišnjem. U zadnje vrijeme „Dravski put“ radi intenzivno i noću! U Dravskom putu tvrde da su to zalihe iz 1996.godine, iako svatko u okolici zna da se šljunak neprestano vadi i prodaje. Tragovi od šljunka na cesti to dobro svjedoče. Na snimkama (foto1) ARKOD-a koje nisu starije od godinu-dvije vidi se brod prepun svježeg šljunka usred pretovara na kopno, dok Izvješće Odjela državne vodopravne inspekcije od 24.studenog 2010.godine govori da se u trenutku nadzora (12.45h) nije vadio šljunak iz korita vodotoka,odnosno da je plovna mehanizacija za vađenje šljunčanog materijala bila u stanju mirovanja. Sprega, Hrvatske vode-ministarstvo-privatnici, savršeno je organizirana!

Organizirane grupe ljudi zarađujući na radovima, UNIŠTAVAJU jedinstvenu europsku i hrvatsku prirodnu baštinu, ali i prirodnu obranu od poplava, zdrave podzemne vode, samopročišćavanje i ostale korisne uloge rijeke Drave, nauštrb cijele zajednice!

Ozakonjavanje nelegalnog kopanja šljunka???
Ipak, pritisak javnosti je sve veći , a prijave USKOK-u i DORH-u dolaze ne samo od strane građana već i inspekcija ostalih ministarstava. Također, dovršenje nove ceste C5 je izvanredna prilika za nelegalnu zaradu. Potrebno je što prije legalizirati poslove opet izmišljajući radove „tehničkog održavanja protoka korita“, a najbliži sprud je onaj kod Jelkuša. Da li je nova regulacija kod Jelkuša i nepotrebna kopanja spruda samo legaliziranje Dravskog puta? Čak i da nije u pitanju šljunak, već bi sama regulacija bila za Hrvatske vode izvrstan posao, a za građane veliki gubitak. Ovako je regulacija dvostruki dobitak za Hrvatske vode i sestrinske privatne firme.



Zašto ne iskapati šljunak jer to je traženi građevinski materijal? NITKO se ne protivi iskapanju šljunka, ali iz prostranih okolnih nalazišta šljunka (šljunčare), a ne iz korita! Da bi opravdali daljnje kopanje, ilegalni šljunčari na rijekama nastoje uvjeriti javnost u potrebu kopanja zbog toga da oni rade u korist RH, da ljudi ne moraju ići po šljunak čak u Srbiju.

Ponavljamo: Podravina je prepuna LEGALNIH ŠLJUNČARA protiv kojih nitko nema ništa protiv! Nitko se ne protivi iskapanju šljunka, ali iz prostranih okolnih nalazišta šljunka(šljunčare), a ne iz korita što stvara ogromne štete! Čak i „zeleni“ tvrde da tradicionalne šljunčare imaju pozitivan učinak po okoliš.

Da bi opravdali daljnje kopanje, ilegalni šljunčari na rijekama nastoje uvjeriti javnost u potrebu kopanja:
- da se rijeka ukopala samo za nekoliko centimetara
U stvarnosti je došlo do pada razina podzemnih voda i za 4 metra u okolnom kraju, što je ogroman problem za poljoprivredu! Suše se i polja i bunari! Ukopavanjem rijeke dolazi do isušivanja mrtvica Križnice (Stara Drava Križnica) – ponosa Pitomače, ali i značajnog turističkog resursa. Još gore, 58 milijuna kuna ćemo platiti za obnovu Križnice!!!
- da je šljunak u rijekama bezgraničan
Šljunak je neobnovljivi resurs jer su uzvodne brane spriječile donos novog šljunka rijekom!
- da je čak zaposleno nekoliko ljudi
Ali, kao što smo vidjeli, to su promili koristi u odnosu na štete koje se stvaraju!
- čak tvrde da su poplave uzrokovane zbog zabrane iskapanja šljunka i ostale žalosne neistine
U stvarnosti, rade ogromne štete!
Vlasnik Dravskog puta g.Vukšić prijetio je obitelji znanstvenika Darka Grlice koji je ukazivao na problem iskapanja šljunka. I to pred kamerama BBC-a koji je snimao film o Dravi. Unatoč prijavi policiji,Vukšić i dalje prijeti. Ovakvo prikrivanje kriminala je pljuska nama koji plaćamo porez, trebamo ishoditi građevinsku i lokacijsku dozvolu. To je pljuska i premijerki Kosor u borbi protiv korupcije.

ARKOD


Još neke posljedice regulacije i iskapanja šljunka iz korita rijeke!
Regulacija i iskapanje šljunka stvara velike štete, ne samo po izuzetnu prirodnu baštinu već i za gospodarstvo, posebno poljoprivredu i šumarstvo. Osim što se skupo plaćaju nepotrebni radovi, poremećuje se prirodna dinamika rijeke s posljedicama u pojačanom ukopavanju rijeka što dovodi do snižavanja razine podzemnih voda. Pojačava se i erozija.
Regulacijom i iskapanjem šljunka onemogućavaju se male, korisne poplave, odsijecanjem meandara i rukavaca, isušivanjem i fizičkim odvajanjem od prirodnih poplavnih područja povećava se vjerojatnost katastrofalnih poplava i šteta koje one stvaraju. Poplavne šume, rukavci i mrtvice mogu akumulirati ogromne količine visoke vode. Oni su prirodna, jeftina i učinkovita obrana od poplava.
Regulacija rijeke i iskapanje šljunka uništava turistički potencijal, brojne plaže za rekreaciju lokalnog stanovništva, mrjestilišta riba i slično.
U Europskoj Uniji davno su poznate koristi od očuvanih rijeka. EU štiti svoje rijeke Zakonima: Okvirna direktiva o vodama (Water Framework Directive). EU potiče vračanje u prvobitno stanje svojih uništenih reguliranih rijeka.
Budimo ponosni na Jelkuš i Dravu i nedopustimo njihovo uništenje!!!
IZVOR: Ušće Mure


Otkrili smo: Ilegalan posao vrijedan milijune
Autor: Danka Derifaj

Iskapanje šljunka je posao težak milijune kuna, ali ilegalan posao! Na Dravi privatna građevinska tvrtka nesmetano već godinama iskapa šljunak -- tvrde ekolozi!
Ekipa Provjerenog snimila je kadrove iskapanja sedimenta iz rijeke Drave, na lokalitetu Đuretina, gdje se nalaze strojevi tvrtke Dravski put. Usprkos snimljenim dokazima direktor tvrtke, Damir Vukšić, tvrdio je da strojevi ne iskapaju.

'Mi imamo saznanja da on po noći odvozi hrpe kamiona i to se može vidjeti na satelitskim slikama da on praktički svakodnevno kroz neki određeni period odvozi hrpe šljunka', objasnila nam je Irma Dujmović Popović, biologinja međunarodne udruge za zaštitu prirode World Wild Fond. Do sada su protiv spomenutog Vukšića prijave podigle čak 4 nevladine udruge. Što zbog ilegalne eksploatacije rudnog blaga, što zbog fizičkih i verbalnih napada. Nadležne institucije su dobile nekoliko prijava na njegov račun, no nitko nije reagirao.

Inspekcije utvrdile ilegalno iskapanje
Tek proteklih godinu dana, otkad je na snazi novi Zakon o vodama, inspekcije koje su izlazile na teren utvrdile su ilegalno iskapanje. Do danas Vukšić nije snosio nikakve sankcije. 'Gospodin Vukšić ima ugovore koje je potpisao s Hrvatskim vodama, kao podizvođač da bi mogao odražavati dio tog plovnog puta. Međutim kod Đuretine nema plovnog puta, kad gledate tamo nijedan brod ne prolazi', rekao je ekipi Provjerenog biolog Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, Tibor Mikuška, koji Vukšićeve operacije prati već godinama.

Osim ilegalnog iskapanja, Vukšić je našoj ekipi porekao i prijetnje, koje je proteklih godina upućivao ekolozima. 'Kolega kojem znam da je prijetio, je bio zajedno s dva strana novinara kad se to dogodilo, nije mu se samo prijetio, njega je i fizički napao i to s leđa. O tome postoji zapisnik i to su bili i strani novinari. To policija u Virovitici ima i mora imati taj zapisnik!', tvrdi Mikuška.
Saznajte VIŠE o sprudu na Jelkušu na stranici - SOS-Save Our Sprud - Spasite jedini pitomačko/podravskosesvetski dravski sprud! "Nijedan cilj nije toliko uzvišen da bi opravdao nečasna sredstva" Albert Ajnštajn

Država unutar države
Na novinarsko inzistiranje, naposljetku su iz virovitičke policije potvrdili da u evidenciji PP Virovitica postoji prijava protiv Vukšića zbog fizičikih i verbalnih prijetnji biologu koji provodi monitoring ptica na Dravi. Ekolozi tvrde, prate ilegalne lokalitete već godinama, i dosad su zaustavili sve radove i na hrvatskoj i na mađarskoj strani Drave. Osim Vukšića. Vukšićevo poslovanje se temelji na dogovoru s Vodoprivredom iz Varaždina, pojašnjavaju.
'Kad je Hrvatska postajala neovisna država postojao je jedan sustav vodnog gospodarstva koji je bio država unutar države. Oni su sami sebi određivali što će svake godine raditi i najbolji projekti bili su ono što se zove uređivanje rijeka i na održavanju plovnosti rijeka i obrane od poplava, nešto što ovako dobro zvuči za javnost', tvrdi Mikuška, dodajući da su takvi pothvatii uglavnom služili prelijevanju novca poreznih obveznika u takve projekte.

Razlika od 13 kuna
Kako je to glatko teklo pod krinkom legalnog ugovora o regulaciji, otkrio nam je sam Vukšić. 'Da, Hrvatske vode ne plaćaju za te radove, oni su davali izvođačima tih radova u kompenzaciju taj materijal. Još plus nadoplatu, mi smo za svaki kubik plaćali 13 kuna. Razumijete, to nije koncesija, to su regulacijski radovi. S nadoknadom za naš posao da ne daju nam novce, još mi nadoplatimo 13 kuna po kubiku, razumijete?!', objasnio je Vukšić.
U tom trenutku utvrđena tržišna cijena šljunka je 43 kune po kubičnom metru, Vukšić je svoj rad cijenio oko 30, razliku od 13 kuna plaćao je Hrvatskim vodama. Iako nije imao zakonsku podlogu, odnosno koncesiju, Vukšić je, uz blagoslov 'gospode' iz varaždinske Vodoprivrede, uredno prodavao sediment iskopan pri regulaciji. Sada o njima priča drugačije.

Slučaj preusmjeren DORH-u
'Mi smo bili izvođači radova, a oni su iz proračuna sisali novac van. Mi smo radili za male novce te regulacijske radove, a oni su preko varaždinske Vodogradnje naplaćivali više', ispričao je. Ekolog i biolog, Mikuška smatra Vukšićeve operacije pokazateljem kako funkcionira, odnosno ne funkcionira pravna država, koja pojedincu omogućava da godinama ilegalno eksploatira prirodne resurse.

U tijeku je istraga nadležnog općinskog odvjetništva o spornom slučaju. Iz državne vodopravne inspekcije danas odgovaraju da su nakon utvrđenih inspekcijskih nadzora nalaze preusmjerili državnom odvjetništvu. Televizijske snimke Provjerenog, koje dokazuju iskapanje šljunka na Dravi, snimljene su prekjučer.
IZVOR:https://dnevnik.hr 02.06.2011.

- 19:39 - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima.

7 riječnih čuda Upoznajte 7 riječnih čuda Hrvatske!
jubitoIZBOR Podravske šoderice - trailer Režiju i scenarij potpisuje Goran Šafarek, kameru Goran Šafarek te koprivnički foto/video dvojac Andrej Bunić i Hrvoje Petrić Film će biti premijerno emitiran u srijedu, 29. svibnja, 18.30. HTV 2
jubitoIZBOR "Srednje Podunavlje - srce europske divljine". Režija, scenarij, tekst i najveći dio snimaka: Goran Šafarek
jubitoIZBOR Ne živi čovjek samo od kruha U spomen Kino klub Slavica i Mirku Laušu (1926.-2005.) Film snimljen 2004.godine. Ideja i realizacija Zdravko Jakupec.
Izmjena UPU Pitomača




Counter2:18.12.2008.