Na sjednici Vlade RH (108. sjednica ,10. veljača 2011.) proglašena je trajna zaštita regionalnog parka Mura Drava, čime je zaštićen jedan od posljednjih doprirodnih riječnih sustava u Srednjoj Europi. Po svojim vrijednostima s obzirom na biološku raznolikost, krajobraze te kulturno-tradicijsku baštinu prostor uz rijeke Muru i Dravu predstavlja izuzetnu vrijednost na regionalnom, nacionalnom i europskom nivou.
Poseban značaj ovom prostoru daju vlažna staništa koja su rijetkost na europskoj razini, a koja se još uvijek u velikoj mjeri mogu vidjeti uz ove dvije rijeke: poplavne šume, vlažni travnjaci, mrtvi rukavci, napuštena korita, meandri, sprudovi te strme, odronjene obale. Šire područje rijeka ujedno je i područje rasprostranjenosti velikog broja ugroženih i zaštićenih vrsta ptica kao što su npr. mali vranac (Phalacrocorax pygmaeus), brezov zviždak (Phyloscopus trochilus), štekavac (Haliaeetus albicilla), mala cigra (Sterna albifrons), čaplja danguba (Ardea purpurea), bijela čaplja (Egretta alba), crna roda (Ciconia nigra). Drava je ujedno i ribljim vrstama najbogatija rijeka u Hrvatskoj od kojih je 5 regionalnih endema dunavskog slijeva. Vlažna staništa ovih rijeka pogodna su staništa za brojne vrste gmazova i vodozemaca, a vrlo je značajna i izuzetno bogata fauna vretenaca te leptira.
Među rijetkim i ugroženim biljkama na europskoj razini ističu se sibirska perunika (Iris sibirica), strelica (Sagitaria sagittifolia), vodoljub (Buttomus umbelatus) te kritično ugrožena vrsta u Hrvatskoj koja raste na sprudovima, kebrač (Myricaria germanica).
Osobito snažna povezanost ljudi i rijeke dovela je na ovom području do uspostave posebnog načina življenja uz rijeku s brojnim rekreativnim i tradicionalnim aktivnostima. Mura i Drava predstavljaju prirodni oslonac i kulturni identitet prostora koji se proteže kroz pet županija Republike Hrvatske, te u dvije susjedne države.
Čitav tok rijeke Mure i Drave je trajno zaštićen u kategoriji regionalnog parka, a bitno je naglasiti da je ovo ujedno i prvi regionalni park u Hrvatskoj. Regionalni park je prostrano prirodno ili dijelom kultivirano područje kopna i/ili mora s ekološkim obilježjima međunarodne, nacionalne ili područne važnosti i krajobraznim vrijednostima karakterističnim za područje na kojem se nalazi.
Ovo zaštićeno područje proteže se kroz pet županija (Međimurska, Varaždinska, Koprivničko-križevačka, Virovitičko-podravska i Osječko-baranjska županija) te pokriva 87 680,52 ha površine, a upravljanje Parkom će se obavljati putem koordinacije postojećih županijskih javnih ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima.
Svrha zaštite je očuvanje prirodnih tipova staništa ugroženih na državnoj i europskoj razini, svih svojti koje na njima obitavaju, očuvanje izuzetnih krajobraznih vrijednosti, geološke baštine te kulturno-tradicijske baštine. S obzirom na utjecaj kontinuirane ljudske aktivnosti na očuvanje prostora, ova kategorija zaštite je adekvatna jer dopušta gospodarske aktivnosti, a istovremeno otvara nove perspektive održivog razvoja, vezane uz ekološku poljoprivredu i ekoturizam.
Zaštita prostora u kategoriji regionalnog parka neće ugroziti provođenje gospodarskih aktivnosti na ovom prostoru. Putem uvjeta zaštite prirode osigurava se njihovo provođenje na način koji neće ugrožavati prirodne vrijednosti zbog kojih je prostor i zaštićen.
Državni zavod za zaštitu prirode
VIŠE:
Udruga Baobab: Osnovan je Regionalni park "Mura-Drava"!
Stručnu podlogu za proglašenje područja Mura-Drava u Republici Hrvatskoj regionalnim parkom s kartografskim prikazima Regionalnog parka moguće je preuzeti ovdje - (24MB-Tekst stručne podloge.pdf)
Pregledni prikaz županija, gradova i općina na kojima se prostire park
Predloženi rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav (pdf)
Osniva se Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav
Veliki dio općine Pitomača postaje Rezervat biosfere
|