Mađarsko/Hrvatska turistička ponuda na rijeci Dravi i Podravini
Općina Pitomača jedan od kreatora CROST-a
Agencija za regionalni razvoj Južnog Zadunavlja pokretač je projekta CROST ,hrvatsko-mađarske inicijative za poboljšanje sposobnosti apsorpcije sredstava u pograničnoj regiji. Područja razvoja koja CROST prikazuje su turizam,zaštita prirode,poticanje gospodarskih aktivnosti i poboljšanje prometne dostupnosti. U jesen 2005.održane su radionice za upoznavanje s projektom i predlaganje ideja u Mađarskoj i Hrvatskoj. Općina Pitomača,kao jedini pokretač projekta u Virovitičko-podravskoj županiji bila je 22. studeni 2005. domačin jedne od radionica. OVDJE(3,2mbPDF)se može skinuti komplet dokument CROST. Središnje vlade obiju država bile su, kao i danas, načisto s tim da je zajedničko pogranično područje periferijalno, djelomično zaostalo, no pitanja vezana uz razvoj i korištenje na različite su načine došla do izražaja: s Mađarske strane Drava se pojavljuje kao ekološka vrijednost, s Hrvatske strane pak kao potencijalna mogućnost za proizvodnju energije. Mađarska je poboljšavala formiranje zajedničkog Nacionalnog parka Dunav-Drava, Hrvatska pak energetsko projektiranje i usuglašavanje. Konačno, s mađarske je strane nastao Nacionalni park, a Hrvatska je predviđala izgradnju hidrocentrale.
Tako je ostalo i danas! Mađarska ima Nacionalni park Drava-Dunav,a mi još uvijek želimo izgraditi hidroelektrane na Dravi i pored Križnice imati Poluotvoreni zatvor za maloljetnike.
Pomoću projekta CROST dogovorena je i označena Biciklistička ruta od Legrada do Križnice a općina Pitomača je pokrenula inicijativu za daljnje produženje rute do Terezinog Polja. Zadnjih godina sve projekte preuzima Virovitica te se čak i predložena "vinska cesta" pretvara u "vinsku os" i izgleda da se zaboravlja biciklistička ruta do Terezinog Polja.
Mađari su u međuvremenu pokrenuli turističku ponudu povezanu sa rijekom Dravom te napravili nekoliko zanimljivih i edukativnih internet stranica koje prikazuju ljepote podravskog kraja. Naš predstavnik u turističkoj promiđbi Drave je Drava-dokumentacijski centar (DDC) iz Koprivnice koji nudi plovidbu dravskim čonovima i Lov na Dravsku neman.Osim spomenute hrvatske stranice ovdje je kratki opis mađarskih primjera turističke ponude;Dravski bazen,Nacionalni park Dunav-Drava,Biciklistička tura Tri rijeke,Vodena tura i Program Stare (Pra) Drave.
Ono što nedostaje od nas je ponuda pitomačkog i virovitičkog kraja uz Dravu (npr.Križnica i drugi zaštičeni dijelovi prirode prema Slatini) jer DDC pokriva hrvatski dio Drave od Legrada do Podravskih Sesveta a biciklistička staza završava na križničkom mostu u Pitomači. Po primjeru mađarske turističke ponude možemo zaključiti da mi u Podravini imamo čak i ljepše,starije,zanimljivije i atraktivnije mogućnosti za ponudu turistima ali ih do sada još uvijek nismo dovoljno iskoristili.
-----------------------------------------------------------------------------------
Na ovoj stranici opisane su turističke ture,priroda,znamenitosti,narodna umjetnost,manifestacije te mogućnost smještaja turista.Također ima fotogalerija,filmova i kontakt obrazac za upite.Stranica je prevedena na hrvatski,njemački i engleski. Projekt-Drava
Dvije županije, pet mikroregija, 29 mjesnih samouprava, Nacionalni park Dunav Drava,Podravska ekološka i turistička udruga, 41 investicija, 1,1 milijarde forinti.To je Projekt Drava u brojkama. Staze biciklističkih tura:
Staza "Biciklistička tura tri rijeke", koja kreće iz Austrije i prolazi pokraj Mure, stiže u Mađarsku kod Ortilosa. Odavde prateći Dravu vodi pitomim obroncima Južno-baranjskih brda čak do Dunava. Gdje god je to moguće, staza se kreće nasipom Drave, a na drugim mjestima ide paralelno s rijekom na maloprometnim javnim putevima. Vodene ture:
Rijeka Drava, kao dio Nacionalnog parka Dunav-Drava na cijeloj svojoj dužini u Mađarskoj (236 rkm - 70,5 rkm) stoji pod zaštitom.
Očuvanje biljnih i životinjskih zajednica koja žive na ovom području zajednički je zadatak svih. To daje posebnost ovdašnjem vodenom turizmu, ali postavlja i neke uvjete. Nacionalni park podržava prvenstveno kvalitetni vodeni ekoturizam (veslanje u kenuima) koji ima za cilj upoznavanje područja. Radi sprječavanja prevelikog opterećenja rijeke potrebna su neka vremenska, prostorna i brojčana ograničenja. Odobrenja za ture organizatorima odnosno turistima izdaje NPDD. Sudionici tura koje prelaze državnu granicu moraju pribaviti dozvole i od pograničnih organa.
Period u kome su dopuštene ture: 1. lipnja - 15 rujna
Podravske školske staze 1. Školska staza željeznički nasip Zákány - Őrtilos
Put dug 10 km spaja željezničku stanicu u Gyékényesu i u Őrtilosu, odnosno dodiruje postaje u Zákányu i Belezni. Sudionici se mogu upoznati sa životinjskim i biljnim svijetom ilirskih grabovih, hrastovih i bukovih šuma, a uz to mogu uživati u krajoliku koji se pruža s planina Látó i Szentmihály. 2. Plavno područje Drave kod Őrtilosa
školska staza dužine 2 km kreće od željezničke stanice u Őrtilosu, koja je ujedno i taborište dravskih tura na vodi, i pomoću 20 informativnih ploča prikazuje posjetiocima prirodne vrijednosti rijeke Drave i njenog plavnog područja. Na početku ture turisti se mogu diviti jedinstvenom prizoru ušća Mure. 3. Školska staza na plavnom području
Polazeći od centra naselja Vízvár, poslije otprilike polučasovnog pješačenja se stiže do školske staze, koja vodi do dravskog taborišta. Na velikim pločama je prikazan živi svijet rijeke Drave i plavne šume. 4. Školska staza otok Erzsébet
Na otok Erzsébet stiže se označenom stazom koja kreće od željezničke stanice u Bobovcu (Babócsa) i prolazi pokraj šume Mérus. Na otoku informativne ploče prikazuju biljni i životinjski svijet plavne šume. 5. Školska staza šuma Mérus
školska staza, koja se nalazi otprilike na pola puta između željezničke stanice u Bobovcu i otoka Erzsébet, upoznaje posjetitelje sa načinom šumskog gospodarenja bliskom prirodi u šumi Mérus koja je proglašena "vječnom šumom". 6. Školska staza Drávaszentes
Duž zemljanog puta, dugog 2 km koji se proteže od centra naselja posjetitelji se mogu upoznati s poviješću i živim svijetom livada. Krećući od centra prolazimo pokraj mjesta gdje su predstavljene autohtone životinje, a na kraju stižemo do ornitološkog osmatračkog tornja na plavnom području potoka Rinya. Na livadi pase siva marva Nacionalnog parka. 7. Školska staza Borókás
školska staza duga 2 km se nalazi se na putu br. 6 između Daránya i Barče kod parkinga odmorišta. Jedan dio informativnih ploča je nažalost izgorio u požaru u kolovozu 2000. g. školska staza prikazuje karakteristična biljna pridruživanja i životinjski svijet pješčanih pustara u Belső-Somogyu (Unutrašnji šomođ). Na tom području su na ispaši ovce "racka" u vlasništvu Nacionalnog parka. 8. Školska staza otok Csomoros (149 rkm na Dravi)
Ovu izuzetnu školsku stazu nalazimo na dravskom otoku udaljenom tri kilometra od Barče. Na otok se stiže brodom, kajakom ili kenuom, pristup je slobodan. Ako se nakon pristajanja odlučimo za šetnju, naići ćemo na više od 20 informativnih ploča, koje prikazuju živi svijet rijeke Drave i njenih otoka. 9. Školska staza šuma Kormoranos
U području Istočna Drava nakon što prođemo Ptičji memorijalni park u Mattyu nailazimo na školsku stazu u ataru naselja Keselyősfapuszta koja prikazuje živi svijet plavnog područja Drave. Na obalu Drave stižemo prolazeći kroz nekadašnja korita rijeke. Tu možemo posmatrati brojčanu koloniju kormorana, koji se gnijezde na drugoj obali rijeke.
-----------------------------------------------------
Sastoji se od općih informacija o turizmu,cijenama,kalendarom događanja,prirodi,bogata je novim vijestima te također ima fotogaleriju.Jedan mali dio je preveden na engleski pa za ovu stranicu dobro dođe Google prevodioc.
Stranica se odnosi na promidžbu trase biciklističke ture Tri rijeke, na prikaz uslužitelja, kulturoloških i prirodnih vrijednosti, sa konkretnim planovima i kartama tura.
Prevedena je na hrvatski,engleski i njemački.Projekt trase biciklističke ture Tri rijeke Južno-zadunavske agencije za razvoj dobila je potporu u okviru INTERREG IIIA u godini 2005.
Izravan cilj projekta je uključivanje hrvatsko-mađarskog pograničnog područja u međunarodnu mrežu biciklističkih staza, a time povečanje turističkog prometa posjetitelja. Ostvarenjem područje postaje dijelom međunarodne mreže biciklističkih staza: kod Mohača se priključuje staza EuroVelo®, od Murakerestura kao nastavak zapadnog pograničnog dijela, odnosno kao dio biciklističke staze Tri rijeke, koja polazi iz Austrije. Na našoj hrvatskoj strani to je biciklistička staza DravaRoute od Legrada do Pitomače.
-------------------------------------------------------------------------------
Hrvatska stranica Drava dokumentacijski centar (DDC)
Na stranici se nalazi Biciklistički vodič Podravinom,novosti i događanja,fotogalerije,video,program vožnje kanuima (dravskim čonovima) te program Lova na Dravsku neman.
Drava dokumentacijski centar (DDC) je neprofitna, nepolitička, ekološki orijentirana udruga koja se bavi dokumentiranjem i promicanjem prirodnih ljepota rijeke Drave od izvora do ušća.
Ujedno se bavi i dokumentiranjem i promicanjem načina života ljudi uz rijeku Dravu u njihovim povijesnim, kulturnim, sportskim, etnološkim i ostalim oblicima, te praćenjem svih aktivnosti koje se događaju uz rijeku Dravu - kulturna i sportska događanja, umjetničko-kulturne manifestacije i ...
* snimamo rijeku Dravu (foto, video)
* rekreiramo se i bavimo sportom (spuštanje Dravom, plivanje, kajak, kanu, odbojka na prudu...)
* stvaramo bazu snimaka na osobnom računalu
* javno objavljujemo snimljeni materijal sa željom očuvanja prirode rijeke Drave
* želimo mladeži razviti ljubav prema prirodnim ljepotama Drave
* surađujemo sa svim eko udrugama i organizacijama, državnim i međudržavnim tijelima sa sličnim ciljevima
* organiziramo studijska putovanja rijekom Dravom
* razvijamo fotografske i snimateljske tehnike svojih članova
* surađujemo sa foto i video klubovima porječja Drave
* ostale aktivnosti koje imaju za cilj bolje dokumentiranje prirodnih ljepota Drave, kao i još bolju suradnju ljudi uz njezine obale
--------------------------------------------------------------------------------
Stranica nudi mnoštvo zanimljivih podataka o biljnom i životinjskom svijetu uz rijeku Dravu te ponudu vožnje kanuima i čamcima.
Prevedena je na hrvatski i engleski a moguća je online rezervacija putovanja brodom ili čamcima. Rutu duž Drave dijele na tri glavne dionice:
Zapadno Dravsku (Ortilos-Hereszny,po hrvatski od Legrada do Ferdinandovca) Srednje Dravsku (Hereszny-Dravatamasi,od Ferdinandovca do Novog Gradca) Istočno Dravsku (Dravatamasi-Villany, do Novi Gradac do Donji Miholjac)
Za svaku dionicu opširno je opisana turistička ruta sa svim zanimljivostima regije.
--------------------------------------------------------------------------------
Ova zanimljiva stranica koja je također prevedena na hrvatski u širem smislu gleda na iskorištavanje i prednosti življenja na rijeci Dravi,te osim turističkih ciljeva donosi i druge mogućnosti za razvoj podravskih regija.
Program Stare (Pra) Drave je jedan kompleksni, a ujedno i pokusni program za prostorni razvoj, koji može imati i modelske vrijednosti u međunarodnim razmjerima u slučaju njegove uspješne realizacije.
Ovim programom će se omugućiti oživljavanje tradicionalnih poljodeljstvenih aktivnosti , kao i aktivnosti šumskoga gospodarstva zajedno s novim djelatnostima turizma i poljoprivrede koje će omogućiti i iskorišćavanje obnovljivih energetskih izvora prostora. A sve te aktivnosti skupa mogu ostvariti temelje gospodarskog unapređenja.
Paralelno s prijašnjima, možda još većim naporima, potrebno je ostvariti jedan kompleksni razvojni program ljudskih potencijala. Sve ovo se može zamisliti samo u skladu sa raspletom gospodarskog aktiviteta, ali u žarištu svakako treba postavljati obrazbu ili preobrazbu mladih generacija. Na temelju međunarodnih iskustava treba postići zainteresiranost odraslih stanovnika za « zajedničko učešće» , koje je neophodno za realizaciju ovoga programa.
S obzirom na to, da na drugoj strani državne granice, na području Virovitičke-podravske županije zastupljeni slični nepovoljni procesi, tendencije, nastaje svrsishodnost da zajedničkim razmišljanjem bude izrađen i ostvaren na obim obalama Drave sličan program, program zrcalnog karaktera. Ova prekogranična dimenzija je razlog tomu, da projektne radove za realizaciju ovoga programa na mađarskoj strani ozbiljnim sredstvima financira Europska Unija putem Interreg programa.
---------------------------------------------------------------------------
Spomenimo još na kraju da je 5.veljače 2009.održana prezentacija Master plana turizma Virovitičko-podravske županije.Cilj Master plana razvoja turizma je iznijeti viziju i strateške ciljeve koji će pokretati razvoj turizma u Virovitičko - podravskoj županiji u dugoročnom razdoblju a strateška vizija turističkog razvoja u svakoj destinaciji, trebala bi odražavati barem sljedeća četiri elementa: Svrhu: Zašto želimo razvijati turizam? ‘Razlog postojanja’; Vrijednosti: Koje vrijednosti izražava naša Županija? U što vjerujemo? Koja su naša moralna načela?; Zamišljena budućnost: Koja bi trebala biti naša pozicija na globalnom tržištu i vis-ŕ-vis konkurencije? Koje su naše konkurentne prednosti? Što ćemo biti u budućnosti ako postignemo svoje ciljeve?; Standardi i ponašanje: Kako poslujemo? Koje su naše kompetencije? Kako djelujemo? Kako uslužujemo svoje klijente? Master plan turizma Virovitičko - podravske županije sastoji se od niza mjera koji doprinose postizanju strateških ciljeva i ostvarenju vizije turističkog razvoja.Master plan turizma će provoditi VIDRA – agencija za regionalni razvoj Virovitičko – podravske županije a provedba se proširuje na suradnju s Turističkom zajednicom Virovitičko – podravske županije te Turističkim zajednicama gradova Orahovica, Slatina, Virovitica te općine Pitomače. Točan sadržaj ovog najznačajnijeg dokumenta za razvoj turizma našeg kraja znaju samo nekoliko osoba koje su ga radile jer NIGDJE NIJE dostupan za pregled širem sloju zainteresiranih ljudi.
Podravske šoderice - trailer
Režiju i scenarij potpisuje Goran Šafarek, kameru Goran Šafarek te koprivnički foto/video dvojac Andrej Bunić i Hrvoje Petrić
Film će biti premijerno emitiran u srijedu, 29. svibnja, 18.30. HTV 2
"Srednje Podunavlje - srce europske divljine".
Režija, scenarij, tekst i najveći dio snimaka: Goran Šafarek
Ne živi čovjek samo od kruha
U spomen Kino klub Slavica i Mirku Laušu (1926.-2005.)
Film snimljen 2004.godine. Ideja i realizacija Zdravko Jakupec.