Sastanku su nazočili državni tajnik Dražen Bošnjaković, savjetnica Barica Novosel, gradonačelnik Slatine Ivan Roštaš, gradonačelnik Orahovice Josip Nemec, načelnik Općine Pitomača Željko Grgačić, a ispred Grada Virovitice nazočili su predsjednica Gradskog vijeća Željka Grahovac, tajnik Grada Mirjana Terlecky i pročelnica Ureda gradonačelnika Đurđa Aragović.
Državni tajnik naglasio je da će se racionalizacijom mreže sudova ostvariti ekonomičnija i brža zaštita prava i interesa građana pred sudovima tako što će se u okviru većih sudova moći otvoriti specijalizacije za kazneno, radno, obiteljsko, građansko pravo i tako specijalizirani suci će brže i kvalitetnije voditi te postupke, brže donositi presude, a same presude će biti stručnije. Za Virovitičko-podravsku županiju predviđeno je spajanje Općinskog suda u Pitomači sa Općinskim sudom u Virovitici, a Općinskog suda u Orahovici sa Općinskim sudom u Slatini, tako da bi na području naše županije ostala dva općinska suda i to u Virovitici i Slatini.
začet:29. rujna 1997. rođen:10. ožujka 1998. 2001 g.-rad općinskog suda u Pitomači njegov predsjednik Darko Barišić ocjenjuje izuzetno uspješnim 2003 g.-Općina Pitomača je svijetli primjer kako se obostranom suradnjom može dosta toga napraviti - kazala je ministrica pravosuđa, zahvaljujući pritom općini što je osigurala prostor za rad sudova u Pitomači 2005 g.-Šimić uputio protestno pismo ministrici Škare Ožbolt 2006 g.-pitomački sud među najefikasnijim u državi REFORMA PRAVOSUĐA
Odabrane skladbe za 6. dječji glazbeni festival "Kukuriček 2008"
Na današnjoj konferenciji za novinare, predstavljen je 6. dječji glazbeni festival "Kukuriček 2008". Po riječima organizatora, odnosno gospodina Petra Štefanića, izbor pjesama je bio izrazito težak jer je prijavljeno mnogo kvalitetnih skladbi.
Od stotinjak skladbi koje su iz čitave Hrvatske stigle na natječaj za Dječji glazbeni festival ‘Kukuriček 2008.’, članovi žirija odabrali su 23 najbolje, koje će se moći čuti u subotu, 29. ožujka, u đurđevačkoj sportskoj dvorani. Žiri je bio u sastavu: Hrvoje Hegedušić (kantautor - predstavnik Hrvatskog društva skladatelja), Vladimir Felker (glavni urednik Hrvatske televizije), Tihomir Preradović (glazbenik i glazbeni producent) i Ivica Mihajlović (glazbeni pedagog). U nastavku pročitajte koje su skladbe odabrane....
1. I MATURALAC IMA SVOJ KRAJ
Glazba: Dražen Žanko
Stihovi: Rajko Stilinović
2. MOJA ZEMLJA
Glazba: Marko Tomasović
Stihovi: Rajko Stilinović
Udruga mladih ''PESKI'' organizira: LAN-PARTY 2 - "COUNTER STRIKE SOURCE", u subotu 01.03.2008. sa početkom 21:00 h.
Mjesto održavanja: Društveni Dom ''Peski'' Đurđevac.
Upitati na broj telefona:091/598 09-40, 098/976 78-58,
E-Mail: peski@email.t-com.hr
Kotizacija po osobi iznosi: bez računala 10 kn po satu, 20 kn sa vlastitim računlom + lan kabel ili wireless stick. Za eventualne kvarove na računalima organizator party-a ne odgovara osim u slučaju namjernog oštečenja računala!! Najkasnije javiti do petka 29.02.2008. Luda zabava će biti zagarantirana!!!!!!!! Đurđevac.com
Službene stranice Općine Pitomača trenutno doživljavaju redizajn, smještaj na novi server te ažuriranje sadržaja, a ostaju na dosadašnjoj domeni (www.pitomaca.hr).
Istovremeno, u izradi su i nove stranice Glazbenog festivala Pjesme Podravine i podravlja koje će imati domenu www.pitomacafestival.hr, a profunkcionirat će za 10-ak dana.
I još jedna web novost. U pripremi je online katalog poduzetnika s područja općine Pitomača koji će pružiti mogućnost svim poduzetnicima (poduzećima, obrtnicima i poljoprivrednicima) predstavljanja svojih proizvoda i usluga na jednom mjestu. Zbog opsežnosti posla oko ovog kataloga on će se raditi tijekom cijele godine. Katalog će se otvarati s općinskih stranica i pitomačkog portala www.pitomaca.net.
Prekrasan sunčani dan danas su iskoristili Teo i Tin da bi ovjekovječili ove prekrasne fotografije buđenja proljeća.
Proljetni drijemovac (Leucojum vernum),vjesnik proljeća,zaštićena biljna vrsta....
Rijeka Drava,pitomačko izletište u svim godišnjim dobima...
Treniranje dresurnog jahanja u KK "Zlatni klas Otrovanec"
Konjički klub "Zlatni klas Otrovanec" organizirao je dvodnevnu školu dresurnog jahanja 22. i 23. veljače 2008.godine u Otrovancu.Voditelj škole bio je g.Željko Marović,predsjednik Odbora za dresuru i voltažiranje Hrvatskog konjičkog saveza iz Zagreba. Dresura se smatra umjetnošću konjičkog sporta i služi kao osnova treninga svim drugim disciplinama. Osnovna svrha je razvoj, kroz sustavni i progresivan trening, konjima svojstvene atletske sposobnosti i želje za radom tj razviti do maksimuma njegove potencijale kao jahaćeg konja.
Interes za dresurni sport nastavlja svoj rast u cijelom svijetu kao sport i kao rekreacija. Sama disciplina ima korijene još u klasičnom konjaništvu Grčke, većinom utjecajem Xenophona, a tijekom Renesanse u Zapadnoj Europi po prvi put prepoznata kao neophodna. Veliki jahači tog vremena razvili su sustav treniranja koji se malo promjenio do danas i klasična dresura se još uvijek smatra temeljem treninga suvremene dresure.
Dresura je Olimpijska disciplina, zajedno sa preponskim jahanjem i svestranom upotrebom konja.
Na natjecanjima, od jahača i konja se očekuje da izvedu niz određenih figura (krugovi, serpentine, figura osmice) u areni veličine 60 x 20 m ili 40 x 20. Uz ogradu je simetrično postavljeno 12 slova koja označavaju mjesta gdje kretnju treba započeti, gdje napraviti promjenu i gdje kretnja završava. Na svim natjecanjima konj mora pokazati: hod, kas, galop i prijelaze iz jedne vrste kretanja u drugi. Na vrhu svog razvoja dresurni konj će glatko i brzo odgovarati na najmanji znak iskusnog i educiranog jahača izvodeći zatražene kretnje opušteno i bez napora.
Suci ocjenjuju svaki pokret na osnovi objektivnog standarda prilagođenom nivou natjecanja (sa ocjenama od 1-10). izvor:Hrvatski konjički savez
Konjički klub "Zlatni klas Otrovanec" pridaje veliku važnost stalnoj edukaciji svojih članova.Tako su u protekla dva dana Branko Tkalčec,Carmen Keber,Lidija Keber i Svjetlana Šelimber trenirali dresurno jahanje pod vodstvom Željka Marovića.Na dresurnom jahalištu 20 x 40 metara izvodili su osnovne figure i radnje dresure.
foto:Hrvatski konjički savez
OSNOVNE KRETNJE KONJA 1. HOD
Regularnost ritma ( četiri takta) u kombinaciji sa potpunim opuštanjem mora biti prisutna u svim figurama i tempu u hodu.Pogreške u hodu su kratki, sputani koraci, nejednaki slijed stražnjih nogu te pas.Hod postaje lateralna kretnja kada se prednja i zadnja noga iste strane kreću u gotovo istom trenutku i to se naziva pas. Takva neregularnost ozbiljno smanjuje kvalitetu hoda.Postoje četiri vrste hoda: srednji, prikupljeni, produženi i slobodan među kojima uvijek moraju postojati razlike u dužini koraka i prekoračenju otisaka kopita prednjih nogu. 2. KAS
Koraci u kasu moraju biti slobodni, aktivni i regularni. Kvaliteta kasa ovisi o općem dojmu, regularnosti elastičnosti koraka te zamahu. Kvaliteta kasa proizlazi iz opuštenih leđa i angažiranih stražnjih nogu te sposobnosti da se zadrži isti ritam i prirodna ravnoteža u svim varijacijama kasa.
Postoje četiri vrste kasa: radni, srednji, prikupljeni i produženi te produženje
koraka kasa. 3. GALOP
Koraci u galopu moraju biti lagani te pravilni, a zadnje noge moraju koračati što je više moguće ispod tijela konja prema njegovu težištu.Pogreške u galopu su unakrsni galop (kada konj prednjim nogama galopira npr.desni galop, a stražnjima lijevi i obrnuto), te četverotaktni galop ( kod kojeg se dijagonalni par nogu ne podiže istovremeno sa tla već se vanjska prednja noga podiže ranije od unutarnje stražnje noge).Kvaliteta galopa ovisi o općem dojmu ( npr. pravilnosti i lakoći koraka,spuštenosti stražnjeg dijela trupa u odnosu na prednji dio- konj galopira kao da se kreće uzbrdo) koji proizlazi iz prihvaćanja žvale, podatnog tjemena, aktivnosti stražnjih nogu i sposobnosti da se zadrži jednaki ritam i prirodna ravnoteža, čak i nakon prijelaza iz jednog galopa u drugi. Konj uvijek mora biti ravan na ravnim linijama i pravilno savijen na zavojitim linijama, ali u svakom trenutku postavljen prema strani vodeće noge.
Postoje četiri vrste galopa: radni, srednji, prikupljeni i produženi te produženje koraka galopa. izvor:Hrvatski konjički savez
Udruga Konjički klub"Zlatni klas Otrovanec" osnovana je 28.lipnja 2006.godine u "Zlatnom klasu" iz Otrovanca.Osnivači konjičkog kluba su Branko Tkalčec,Nikola Nemčević,Martina Tišljar,Bernard Tkalčec,Carmen Keber,Damir Keber,Branko Keserica,Svjetlana Šelimber i Goran Smiljanić.
Širenjem popularnosti konjičkih sportskih aktivnosti i osiguravanjem uvjeta radi zadovoljavanja turističkih zahtjeva kao što su provođenje i organiziranje škole jahanja,provođenje hipoterapije,vožnje kočijama i sudjelovanje u lokalnim folklornim manifestacijama pokazala se potreba za osnivanjem konjičkog kluba na našoj općini.Uz suradnju s ostalim konjičkim klubovima te udruživanje u Savez konjičkih klubova Republike Hrvatske cilj udruge je razvijanje konjičkog sporta i poticanje konjogojstva kao i gajenje ljubavi prema prirodi i konjima.
Zanimanje za jahanje i trening konja pokazali su i mladi članovi kluba koji čine podmladak konjičkog kluba "Zlatni klas Otrovanec":Lidija,Klara,Petra,Jasmina,Anja i brojni drugi mladi članovi
Članovi naše udruge sudjelovali su u brojnim natjecanjima konjičkih sportova te organizirali prvu utrku u daljinskom jahanju 2007. godine.I ove godine sudjelujemo u organizaciji prve ovogodišnje utrke u daljinskom jahanju koja će biti 19.04. u Otrovancu,dužine 40 kilometara.
Godišnja članarina u klubu iznosi 150 kuna dok je sat jahanja samo 25 kuna.Za upis u klub i sve ostale informacije pišite predsjedniku kluba Branku Tkalčecu na adresu: zlatni.klas.otrovanec@vt.t-com.hr telefon:033/ 714-114 adresa:Zlatni klas,Otrovanec 228,33405 Pitomača Zlatni klas Otrovanec
Članovi Udruge PING sudjeluju na Radničko sportskim igrama u Kuglanju
Kao i prošle godine tako smo se i ove prijavili kako bi se malo bavili sportom i prezentirali našu Udrugu.
Nadamo se da ćemo ponoviti prošlogodišnji rezultat (zlatna sredina i najbolji pojedinac turnira) pa i bolje jer se trenutno dobro držimo i imamo šanse za ulazak u finale među 4 najbolje ekipe (od 14).
Svi koji imaju volje mogu doći na kuglanu i navijati za nas svakog ponedjeljka i srijede od 20 sati.
Nedelišče: Srušila se ultra laka letjelica, dvoje ozlijeđenih
foto:Jutarnji list...Prema prvim informacijama oko 17 sati pilot i instruktor letenja iz Pitomače su van životne opasnosti.
Oko 14.30 sati u gusto naseljenom dijelu Nedelišća srušio se ultralaki zrakoplov dvojsed, pri čemu su, kako navode očevici, teško ozlijeđeni pilot i instruktor.
Neslužbeno se doznaje da je zrakoplov marke cessna "Apolo" neposredno nakon polijetanja s letjelišta, udaljenog oko 200 metara, udario u kuću, zapeo za električne kablove i na kraju pao na parkirani kombi.
Očevidci su potvrdili da je avion u vlasništvu jednog međimurskog poduzetnika i da su u trenutku nesreće u njemu bili pilot i instruktor letenja iz Pitomače.
Vozilom hitne medicinske pomoći teško ozljeđeni su prevezeni u županijsku bolnicu Čakovec.
Očevid na mjestu nesreće obavljaju djelatnici PU međimurske, a na intervenciju izašli su i vatrogasci te djelatnici čakovečke Elektre.
OGRANIČENJA U CESTOVNOM PROMETU
Dana 22.02.2008. godine privremeno se zatvara za promet županijska cesta Pitomača-Velika Črešnjevica na dionici Otrovanec-V.Črešnjevica za sav promet radi izvođenja radova na rekonstrukciji propusta.
Cesta će biti zatvorena od 22.02.2008. od 7,00 do 17,00 sati. Za ovo vrijeme odvijat će se promet obilaznim pravcem preko Sedlarice lokalnom cestom.
POPRAVAK ELEKTROENERGETSKOG SUSTAVA
Dana 22.02.2008. godine zbog radova na elektroenergetskom postrojenju bez električne energije biti će potrošači u:
- Maloj Črešnjevici od 08,30 sati do 11,00 sati dio od kbr. 39 do kbr.97 ,
- Kladarama od 09,00 do 09,30 sati od kbr. 121 prema Dinjevcu.
- Turnašici od 11,00 do 13,00 sati, dio vinogorja Aršanj.
- Dinjevac, Mala i Velika Črešnjevica po potrebi od 08,30 do 16,00 sati radi sječe raslinja.
POŽARI
V.Črešnjevica, u 21.02.2008. u 12 sati požar trave na području vlasništva Šumarije Pitomača. Požar ugasio DVD V.Črešnjevica u 12,30 sati, manja šteta.
Od stotinjak skladbi koje su iz čitave Hrvatske stigle na natječaj za Dječji glazbeni festival ‘Kukuriček 2008.’, članovi žirija odabrali su 20-ak najboljih, koje će se moći čuti u đurđevačkoj sportskoj dvorani 29. ožujka, prve subote nakon Uskrsa.
Inače, u žiriju su Hrvoje Hegedušić, Branimir Felker, Tihomir Preradović, Ivica Mihajlović i Rajko Stilinović.
Izvršni direktor 'Kukuričeka' Petra Štefanić nije mogao sakriti zadovoljstvo što su u festivalskoj konkurenciji bila najpoznatija hrvatska skladateljska i aranžerska imena, te što će ponovno malih izvođača biti iz svih krajeva Hrvatske.
Članovi žirija su naglasili da se Koprivničko-križevačka županija može pohvaliti da u đurđevačkom 'Kukuričeku' ima najbolji i najkvalitetniji dječji glazbeni festival u državi. Radio Koprivnica
Danas(18.02.2008.) je u prostoru našeg kluba za dio polaznika "Male škole dječjeg amaterskog filma i fotografije" održana radionica "Zvuk u filmu".
Mali filmaši naučili su kako otkloniti neke nepoželjne zvukove iz materijala koji su snimili, te kako poboljšati kvalitetu zvuka u svojim filmovima. Primjeri na kojima su učili bili su isječci iz njihovih ranijih uradaka, gdje je taj problem nepoželjnih zvukova i šumova i prije uočen.
Najviše muke zadavao im je šum vjetra za vrijeme snimanja ali i buka prometa u pozadini. Radionicu vodi iskusni tonski snimatelj Ivan Živko koji se sa zvukovima bori u toku ciljelog svog radnog vremena u studiju Pitomog radija.
-------------------------------------------------- ZVUK U FILMU - DRUGI DIO
Kako je bilo i najavljeno, danas(20.02.2008. )je održan drugi dio radionice "Zvuk u filmu".. Voditelj radionice Ivan Živko prenio je svoja znanja i iskustva s obradom zvuka u filmu na male filmaše.
Za vjerovati je da će sad na filmovima koje djeca snimaju kvaliteta zvuka biti bolja, barem u onom djelu u kojem tu mogu pomoći obrade zvuka na računalu. Naravno i dalje treba paziti da se zvuk što kvalitetnije snimi i sa što manje neželjenih šumova kako bi takvih obrada bilo što manje.
UDRUGA MLADIH ''PESKI'' organizira: LAN-PARTY (u Call of Duty 2), u subotu 23.02.2008. s početkom u 21:00h.
Mjesto održavanja: Društveni Dom ''Peski'' Đurđevac
Sve informacije na broj telefona: 091/598 0940, 098/976 7858
ili na e-mail: peski@email.t-com.hr
Ova email adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili Javascript
Kotizacija po osobi iznosi: 40 kn bez računala, 20 kn sa vlastitim računlom + lan kabel ili wireless stick.
Za eventualne kvarove na računalima organizator party-a ne odgovara osim u slučaju namjernog oštečenja računala!! Svoje prisustvovanje potvrditi najkasnije javiti do petka 22.02.2008. Luda zabava će biti zagarantirana !!!!!!!! Đurđevac.com
Četrdeset dana prije primjene pravilnika o gradnji
Do primjene pravilnika kojim je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva propisalo uvjete pod kojima se netko u Hrvatskoj može baviti graditeljstvom ostalo je još samo 40 dana, a u Virovitičko-podravskoj županiji potrebnu licenciju ima samo pitomačka građevinska tvrtka Croming, koja je dobila suglasnost za izgradnju cjelokupne zgrade.
Što će biti s preostalih tridesetak građevinskih tvrtki i pedesetak graditeljskih obrta u kojima je zaposleno više od 700 građevinara? Hoće li one stići dobiti potrebne suglasnosti ministarstva, ili će, zbog neimanja licencije, morati zatvoriti radove na započetim gradilištima?
- Ta zakonska obveza postoji već 16 mjeseci, a stupa na snagu 1. travnja. Gotovo dvije godine upozoravamo lokalne graditelje na tu činjenicu koju su mnogi shvatili olako. Za građevinare je ta licencija kao vozačka dozvola za vozače, a oni koji je neće imati - neće imati što tražiti na gradilištima.
Umjesto što su kupovali osobne automobile i jahte, pojedinim bi građevinarima bilo bolje da su ulagali u kadrove bez kojih se više neće moći graditi. Prošlo je vrijeme da građevinska tvrtka ima direktora, sekretaricu i mobitel, da ugovara poslove, a potom iste dijeli naokolo kooperantima koji pak izvode radove.
Sama licencija kao dokument s taksama stoji tek oko 3000 kuna - kaže Rajko Stilinović, predsjednik Strukovne grupe graditeljstva, ističući kako će na gradilištima početkom travnja utvrđivati da li graditelji imaju licenciju o čemu su dužni izvijestiti nadležno ministarstvo.
Ne propustite u četvrtak 21. veljače promatrati potpunu pomrčinu Mjeseca. Bude li vedro, svakako podignite pogled prema Mjesecu, događat će se zanimljivi prizor.
Dana 21. veljače, dogodit će se potpuna pomrčina Mjeseca. Mjesec će proći kroz Zemljinu sjenu. Središnji trenutak pomrčine je u 03 sata 26 minuta (UT). Najveća faza pomrčine je 1,237 Mjesečevoga prolaza kroz Zemljinu sjenu.
Što je pomrčina Mjeseca?
Svake godine, dogodi se nekoliko pomrčina, kako Sunca tako i Mjeseca. Samo neke od njih vidljive su iz naših krajeva. A, jeste li se ikada zapitali, što je to u stvari pomrčina Mjeseca? Poznato je da Mjesec kruži oko Zemlje po eliptičnoj stazi, a Zemlja isto tako, oko naše zvijezde - Sunca. Na svome putu, u cijeloj toj "vrtešci", Mjesec ponekada uplovi u Zemljinu sjenu, kao mi kada stanemo pod krošnju drveta. Naravno, ovo je pojednostavljeni prikaz te zanimljive pojave. Znamo da Zemlja ima svoju atmosferu, a poznato nam je i da se zrake svjetlosti lome u toj istoj atmosferi. One iz plavog dijela spektra manje, a one iz crvenoga više.
E, upravo te posljednje su nam zanimljive. Naime, kada svjetlost sa Sunca dospije u Zemljinu atmosferu, dolazi do loma zraka svjetlosti i one "skrenu" sa svoje staze i pomaknu se u drugom pravcu. I kakve sada to ima veze sa Mjesecom, pitate se? Kada Mjesec uđe u Zemljinu sjenu, očekivali bismo da ga više ne vidimo jer ga izravno, Sunčeva svjetlost više ne obasjava. No, to nije tako. Mjesec se ipak vidi, ali prizor sada poprima dramatičniji oblik. Kako smo već rekli, crveni dio spektra se više prelomi, skrene sa svog puta i upravo ta i tako obojena svjetlost, obasjava Mjesec u Zemljinoj sjeni, za vrijeme pomrčine, pa ga možemo vidjeti.
No, ono što nam se tada prikaže nije baš onako kako smo navikli vidjeti Mjesec.
Lagano, iz minute u minutu, sve veći dio Mjeseca počinje gubiti svoj sjaj i boju, od zlatno žute jarke boje, počinje blijedjeti i poprimati tamniju zagasitu boju. I na kraju ga vidimo kao disk na nebu, bakreno crvene boje koja može varirati od narančaste do krvavo crvene ili tamno smeđe i sive. Kakve će boje Mjesec biti, ovisi o tome koliko je duboko zašao u Zemljinu sjenu, ali i o tome u kakvim se uvjetima Zemljina atmosfera nalazi. Sve to može trajati i po nekoliko sati. Postoje još neke faze pomrčine Mjeseca koje baš i nisu jasno vidljive, kao što su ulazak i izlazak Mjeseca u Zemljinu polusjenu, koja isto tako nastaje zbog loma svjetlosti u Zemljinoj atmosferi. No, te pojave su toliko slabo vidljive da ih se gotovo niti ne primjećuje.
Posjedujete li kakav manji dalekozor ili dvogled, moći ćete bolje uživati u samom događaju jer ćete jasnije vidjeti trenutke pomrčine, pa čak i pratiti tijek kada Mjesečeva mora i sjajniji krateri počnu ulaziti u sjenu i mijenjati boju. Ako ste sretnik koji posjeduje astronomski instrument, svima poznat kao teleskop, otvaraju vam se vrata pravoga užitka za oči. Tada ćete moći promatrati i bilježiti točno vrijeme pomračenja velikih i malih Mjesečevih kratera, promatrati kako sjena putuje po Mjesečevoj površini, gledati kako klizi preko ravnih prostranstava Mjesečevih mora i prekriva vrhove Mjesečevih planina.
Prizor je to koji čovjeka ne ostavlja ravnodušnim. Sve se to opet ponavlja, samo u obrnutom slijedu, kako Mjesec bude izlazio iz Zemljine sjene, sve dok se ne vrati u prvobitno stanje, onako kako ga inače pamtimo. Eto, tako to izgleda s našim najbližim nebeskim susjedom. Promatrajte pomrčine Mjeseca i pri tome uživajte i zapamtite kako izgledaju, iako su sve naizgled iste, svaka je posebna na svoj način.
Pitomački su nogometaši nakon odrađene prve faze priprema za nastavak proljetnog dijela prvenstva u IV. Hrvatskoj nogometnoj ligi sjever, podskupina B, odigrali drugu pripremnu utakmicu u kojoj su, u srijedu, kao domaćini sa visokih 5:0 savladali nogometaše županijskog prvoligaša NK «Omladinac» iz Korije. U nedjeljnoj su provjeri pitomačani savladali nogometaše NK «Kloštar Ivanić» sa visokih 4:0, dok će u slijedeću subotu u prvom proljetnom kolu gostovati u Slatini.
RUKOMET
U petak su rukometašice ŽRK «Pitomača» u sklopu priprema za proljetni dio prvenstvenog natjecanja II. Hrvatske rukometne lige sjever i Međužupanijske rukometne lige Bjelovar u kome se natječu seniorski sastavi pitomačanki, odigrale u Orahovici treću pripremnu utakmicu protiv trećeligaške ekipe ŽRK «Orahovica», te su zabilježile novu pobjedu savladavši domaćine sa 35:26. Za pitomačanke su nastupile Kovačić, Šimić (7), M.Habijanić (3), H.E.Habijanić (1), B.Lovrin, Filipović (3), Begović, Kapitan (1), Janeš (8), Veličan, I.Lovrin (5) i Mioč (7), dok su zbog bolesti i obveza izostale Hegediš, Petković, Siladić i Sabolić. U subotu su pitomačke rukometašice sportski teren zamijenile plesnim podijem na tradicionalnoj Valentinovskoj zabavi sa aukcijom slika čiji je prihod namijenjen financiranju rada kluba, a iduće nedjelje započinju sa službenim nastupima. Prve su na redu mlađe kadetkinje, igračice rođene 1992. godine i mlađe, koje su u Pitomači domaćini vršnjakinjama ŽRK «Čakovec», ŽRK «Prelog» i ŽRK «Tvin-Trgocentar» iz Virovitice, u sklopu odigravanja 4. kola 1. Hrvatske mlađe kadetske rukometne lige – sjever. Pitomača.hr
POPRAVAK ELEKTROENERGETSKOG SUSTAVA
Dana 20.02.2008. godine zbog radova na elektroenergetskom postrojenju bez električne energije biti će potrošači u Pitomači od 08,00 do 14,00 sati dio ulice P.Miškine od broja 92 i 235 do 112C i 281. Radi sječe raslinja povremeno po potrebi od 08,30 do 16,00 sati neće imati el.energije mjesta Aršanj i Sedlarica.
Dana 21.02.2008. godine zbog radova na elektroenergetskom postrojenju bez električne energije biti će potrošači u Pitomači dio ulice P. Miškine od broja 92 i 235 do 112C i 281 od 08,30 do 14,00 sati, te dio Vinogradske ulice od broja 67 i 102 do 125 i 160 od 12,00 do 12,30 sati.
- radi sječe raslinja povremeno po potrebi od 08,30 do 16,00 sati neće imati električne energije mjesta: Aršanj i Sedlarica.
Pregled što sve u poljoprivredi potiče i subvencionira na svome području Virovitičko-podravska županija
Virovitičko-podravska županija prostire se na ukupnoj površini od 2.021 km2 sa ukupnim brojem od 93.389 stanovnika (popis od 2001.). U svom sastavu ima 190 naselja, od kojih su tri grada i 13 općina. Po prihodovnoj strukturi na prvom je mjestu prerađivačka industrija, na drugom mjestu je trgovačka djelatnost, a na trećem mjestu nalazi se poljoprivredna djelatnost. Od ukupnih površina obradive površine zauzimaju čak 57 % , a od toga oraničnih je 99.420 ha, što je u odnosu na cijelu RH udio od 6,8 % obradivih površina. U Upisniku OPG-a upisano je nešto više od 8.700 OPG-a, a sve to govori, da je ova županija i „poljoprivredna“, stoga je svakodnevna briga kako pomoći raznim subvencijama i poticajima u razvoju cjelokupne poljoprivredne proizvodnje ovoga kraja.
Županija na svojem području iz proračuna već više godina (od 2005.) potiče proizvodnju šećerne repe sa 500 kn/ha, što je na godišnjoj razini sjetve na oko 3.000 ha ili oko 1, 5 milijuna kuna za krajnje korisnike.
Potiče se ekološka biljna poljoprivredna proizvodnja već od 0,1 ha površine, što iznosi za fizičku ili pravnu osobu najviše do 20.000 kn za tu namjenu.
Ovi poticaji odnose na slijedeću ekološku biljnu proizvodnju: ratarske kulture (1.000 kn/ha), ljekovito bilje ( 2.000 kn/ha), povrće ( 3.000 kn/ha) i voćnjaci i vinogradi ( 4.000 kn/ha). U 2007. za ovu namjenu isplaćeno je krajnjim korisnicima ukupno 90.000 kn.
S obzirom da se provodi diljem lijepe naše Operativni program podizanja trajnih nasada, u ovom slučaju subvencionira se u 100 % iznosu analiza tla za podizanje novih nasada
U 2008. godini predviđeno je 130.000 kn za analize tla.
Tijekom 2007. za nabavu voćnih i loznih sadnica bila je naknada od 2 kn/komadu , a u 2008. godini predviđeno je za lozne sadnice sa 2 kn/komadu, za voćne sadnice 5 kn/komadu, dok je za sadnju oraha naknada za sadnicu 10 kn po komadu.
Za fizičku ili pravnu osobu maksimalni iznos je 30.000 za ovu namjenu.
Iz ovog programa u 2007. za krajnje korisnike isplaćeno je ukupno 321.028 kn.
Na području županije u prošloj godini najviše je zasađeno lijeske (37,54 ha), jabuke (19,14 ha), višnje (18,55 ha), oraha (17,57 ha) te šljive (16,92 ha) ili ukupno 109,72 novih voćnjaka, dok je vinove loze posađeno ukupno 9,97 ha.
Iz programa poticaja proizvodnje povrća i cvijeća potiče se plastenička proizvodnja povrća i cvijeća, minimalna površina od 200 m2 sa 2 kn/m2. Najveći iznos po korisniku je 5.000 kn.
Iz ovog programa potiče se sadnja jagoda sa 0,50 kn/sadnici, minimalno 5.000 komada sadnica ili sa 5.000 kn maksimalno po korisniku.
Također se ovim programom potiče proizvodnja krastavaca i to za: I klasu sa 0,20 kn/kg i II klasu sa 0,15 kn/kg, sa maksimalnim iznosom od 5.000 kn po korisniku.
Osiguranje usjeva i trajnih nasada obuhvaćeno je subvencioniranjem u troškovima osiguranja do 25 % iznosa police osiguranja. Najmanji iznos po korisniku je 100 kn a najveći 10.000 kn.
Za ovu namjenu u 2007. godini iz županijskog proračuna utrošeno je 300.000 kn.
Iz programa poticanja stočarske proizvodnje potiče se govedarska i svinjogojska proizvodnja, radi povećanja matičnog stada i krajnjeg cilja povećanja proizvodnje mlijeka i mesa.
U govedarstvu se odnosi na poticanje osjemenjivanja krava sjemenom testiranih bikova sa po 300 kn/grlu. Radi se o simentalskim i holštajn pasminama, a korisnici moraju imati najmanje 4 krave ili 3, ako se radi o područjima od posebne državne skrbi. U 2007. godini isplaćeno je za tu namjenu 60.600 kn poticaja , a u 2008. predviđen je iznos od 100.000 kn.
Po programu poticaja stočarske proizvodnje subvencionira se i osiguranje stoke sa iznosom od maksimalno 10.000 kn po korisniku.
U svinjogojskoj proizvodnji subvencionirano je osjemenjivanje rasplodnih krmača sjemenom umatičenih nerasta sa 150 kn/grlu, u 2008. predviđeno 200 kn/ grlu. Korisnici moraju imati najmanje 5 rasplodnih krmača ili 3 na područjima od posebne državne skrbi. U 2007. utrošeno 6.000 kn, a u 2008. predviđeno je 10.000 kn za ovu namjenu.
Intezivnose radi na dva Projekta za navodnjavanje „Vaška-Kapinci“ sa 1.280 ha, i „Novi Gradac-Detkovac“ sa 800 ha površine. Oba projekta ukupno će biti „teški“ cca 70 milijuna kuna po završetku, a finacirati će se iz sredstava RH i proračuna Virovitičko-podravske županije.
Početak 2008. donio je mogućnost korištenja sredstava iz županijskog proračuna za poticanje razvoja zadrugarstva. Pravo na novčanu potporu mogu ostvariti poljoprivredne zadruge registrirane sa sjedištem na području županije, kao i mjestom ulaganja na području županije.
Za ovu namjenu predviđen je iznos od 120.000 kn.
Ovo je uglavnom veći dio direktnih izdataka iz županijskog proračuna usmjeren u razvoj poljoprivrede na području cijele županije, ali nemožemo ne spomenuti, da se također kroz različita pokroviteljstva i sponzorstva vezano uz događaje i manifestacije, koje protežiraju poljoprivredu na području županije i šire, očituje znatno učešće županije Virovitičko-podravske.
Humanitarni koncert za djelatnika PU virovitičko-podravske Mladena Perišu
Humanost je jedna od najljepših ljudskih osobina i gesta. Kada teška bolest zaprijeti zdravlju čovjeka, koja nakon dužeg vremena iscrpi njega i njegovu obitelj, humanost se tada najviše cijeni jer je prijeko potrebna u borbi za dostojanstveni život čovjeka.
U današnje vrijeme humanosti nikada previše, tako će jedna humanitarna akcija u organizaciji Udruge umirovljenika unutarnjih poslova Virovitica, biti provedena i u gradu Virovitica dana 28. veljače 2008. godine, gdje će s početkom u 19,00 sati u športskoj dvorani „Tehničke škole“, biti održan koncert na kojemu će nastupiti „Najbolji hrvatski tamburaši“, „Licitari“ i „Podravski Muzikaši“.
Sav ostvareni prihod od prodanih ulaznica, čija cijena iznosi samo 20,00 kuna, namijenjen je za potrebe liječenja teško oboljelog djelatnika PU virovitičko – podravske, Mladena Periša.
Napominjemo da će se prodaja ulaznica vršiti putem radio postaja na području cijele Županije virovitičko – podravske („Pitomi“ radio, radio „Virovitica“, radio „Alfa“, radio „Slatina“ i radio „Orahovica“), a isto tako i na dan održavanja koncerta.
Pozivamo sve građane, kojima je humanost u srcu da svojom nazočnošću na koncertu pridonesu uspješnosti ove humanitarne akcije, koja će gosp. Mladenu Periša uvelike pomoći u daljnjem liječenju i normalizaciji života.
Najbolji hrvatski tamburaši - Pjesma prijatelju i Licitari - Čuvar uspomena
Danas(17.02.2008.) su odrasli članovi našeg kluba udahnuli malo svježeg zraka na vinogradarskom ili po domaće rečeno "goričnom" djelu našeg kraja. Usput su naravno u praksi isprobali uočavanje motiva i korištenje dostupnih mogučnosti digitalnih fotoaparata kojima klub raspolaže. Radi se o članovima koji su se dosad okušali u glumi i pokazali da to znaju ali su im ovo prvi koraci u fotografiji. Prvi dio (teoretski ) odslušali su prije desetak dana u prostoru kluba a sad su naučeno isprobali i u praksi.
Vratili smo se sa "pticom zebicom" ali i s dosta snimljenih fotografija od kojih će najuspješnije biti pokazane na izložbi koja slijedi početkom ožujka. FVK"Mirko Lauš"
U Zlatnom klasu završio seminar - Obrazovanje za turizam na seljačkim gospodarstvima
Govoreći o gastronomiji, enogastronomiji, higijeni, pripremanju hrane, gostoljubivosti i pažnji, te potom uz obilazak ruralne destinacije u Otrovancu (Zlatni klas) i uz podjelu priznanja sudionicima, završio je trodnevni seminar „Obrazovanje za turizam na seljačkim gospodarstvima i ruralni turizam“ koji se održavao u organizaciji Hrvatskog farmera d.d., Virovitičko – podravske županije i Kluba članova „Selo“.
Na završnoj svečanosti povodom navedenog seminara, nazočio je i zamjenik župana Virovitičko – podravske županije, Zvonimir Šimić. Dijana Katica, zahvalila se svima koji su bili sudionici seminara i izrazila iznimno zadovoljstvo.
Podsjetimo, u posljednje dvije godine održano je osam trodnevnih seminara u šest županija, a nakon Virovitičko – podravske županije, seminar, kojim se nastoji bitno dići razina kontinentalnog turizma, biti će u Ličko – senjskoj županiji.
AD Pitomača:Promatranje Međunarodne svemirske postaje sa Space Shuttleom
AD Pitomača
Nakon nekoliko mjeseci oblačnih noći Astronomska grupa imala je priliku promatrati brzi prolazak Međunarodne svemirske postaje zajedno sa Space Shuttleom iznad Pitomače.
Iako je bilo hladno znatiželja je bila jača kao i doživljaj gledanja kako nevjerojatnom brzinom desetak ljudi putuje u svemirskoj postaji iznad Pitomače oko Zemlje.
Ovo je bila prilika da se krene sa novom godinom rada, novim teleskopom i opremom.
Prizore sa promatranja možete vidjeti na ovim slikama. 1-2-3-4
Svemirska postaja približila se Pitomači na visini od 420 km.
Prolazak je trajao od 18:10h do 18:17h.
Danas u Otrovancu (Zlatni klas) završava trodnevni seminar „Obrazovanje za turizam na seljačkim gospodarstvima i ruralni turizam“ koji se održava u organizaciji Hrvatskog farmera d.d., Virovitičko – podravske županije i Kluba članova „Selo“.
Današnji dio seminara počinje u 9 sati, a biti će iznimno zanimljiv jer će se ticati bogate gastronomske ponude ovog područja.
Naime, od 9 do 12 sati govoriti će se o gastronomiji, enogastronomiji, higijeni i pripremanju hrane, posluživanju hrane, gostoljubivosti i pažnji.
Potom će nazočni obići Zlatni klas kao primjer ruralne destinacije, dok se na kraju programa očekuje Dodjela zahvalnica (priznanja) za sudjelovanje.
U posljednje dvije godine održano je osam trodnevnih seminara u šest županija, a nakon Virovitičko – podravske županije, održati će se seminar za Ličko – senjsku županiju.
SNIMLJEN MATERIJAL ZA FILM "MISTIČNA"
Jučer(14.02.2008.) u predvečernim satima snimljen je još jedan dječji film, točnije dio materijala koji bi trebao po završetku potaknuti na razmišljanje i o nekim drugim područjima filmskog stvaralaštva, a ovaj put riječ je o mističnim pričama koje djecu ponekad zaokupljaju.
Radni naslov je "Mistična" i nadamo se skorašnjem završetku snimanja.
Valja napomenuti da se materijali koji su ranije snimljeni montiraju pa filmovi dobivaju izgled predviđen u scenariju.
JOŠ JEDAN FILM
Danas(12.02.2008.) su članovi "Filmske grupe" snimili još jedan dječji film (radnog naslova "Plavuša") za koji je scenarij bio već davno spreman. Iako je hladnoća ometala normalan rad mali filmaši nisu odustali već uporno radili što je urodilo plodom. Materijal je snimljen u cijelosti pa sad slijedi montaža.
Kako je u scenariju bilo predviđeno i da se u slastičarnici pojedu kolači spojili smo ugodno s korisnim.
"Podravsko sunce":rezultati govore...i to je moguće
Prošle su svega 2,5 godine od osnutka humanitarne udruge "Podravsko sunce" u Pitomači. Sve se desilo spontano, gotovo slučajno. Dvanaestak entuzijasta, a pobrojit ću neke: dr. Šegregur, dr. Galešev, Željko Grgačić, Melita Takač, dipl. pravnik Branko Giba i ostali entuzijasti, konstruktivnim razmišljanjem željeli su oplemeniti, svoje zamisli, nečim što će potaći na razmišljanje većinu sumještana s ciljem ostvarenja zajedničkog dobra. Počeli su s malim nogometnim turnirom u Otrovancu. Uspjeli su tako prikupiti 10.000,00 kuna, koje je trebalo znalački upotrijebiti. Na hrpu su skupili glave, osnovali i registrirali Humanitarnu udrugu i dali joj ime "Podravsko sunce". Uvjet za dobar rad Udruge bio je izabrati sposobnu osobu, koja će je voditi. Izbor je pao. Otišli su na razgovor u Pitomačku ambulantu.
Po obrazloženom ozbiljnom razgovoru, uz napomenu "sa mnom vam neće biti lako", ulogu predsjednice Udruge preuzela je šefica laboratorija, Štefica Kaša. U samo godinu dana aktivnog rada izvršen je plan i ostvarena je velika želja. Realizirana je kupnja ultra zvučnog aparata kolor doplera. Cijena aparata je dosizala 300.000,00 kuna. Novo oformljeni tim Izvršnog odbora Udruge uz predsjednicu Šteficu Kaša nije napuštao urođeni optimizam.
Već u 3. mj.organizirali su i održan je prvi humanitarni koncert, a u akciju uključena su sva kulturno umjetnička društva, sportska društva, lovci, cvjećarnice, ljekarne. U sponzorstvo uključili su se privrednici s ovog područja. Uspjele su akcije prodaje cvijeća, pisanica, prikupljane su članarine, organizirani dani pečenjakov. Maksimalno uključila se i Turističke zajednica, Udruga vinara i podrumara, organizirana je Martinska zabava. Svi prihodi dolazili su na račun HU "Podravsko sunce". Uz ovakvu pomoć i učešće realizacija 300,000.00 kuna nije bila upitna, posebno kad uz vas još stoji Dom zdravlja Virovitičko-podravske županije ravnatelj gospodin Boban, zamjenica dr. Filka Galešev, Načelnik općine Pitomača Željko Grgačić i Upravno vijeće Doma zdravlja Virovitica sa drugom polovicom potrebnih financijskih sredstava. Kolor dopler dopremljen je i montiran u pitomačkoj ambulanti 13. 6. 2007. za Dane općine. Zahvaljujući specijalističkom timu na čelu s dr. Šegregurom i stručnom i kvalitetnom izboru kolor dopler aparata, danas su zadovoljni i njegovi kolege specijalisti i pacijenti, ravnateljica bolnice dr. Ana Bajer Fejketić i Tomislav Boban ravnatelj.
U svim situacijama računamo i na usluge Pitomog radija. Za taj veliki projekat HU "Podravsko sunce" primila je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća povelju s likom Petra Preradovića. Općina Pitomača realizira odluku o kontinuiranoj pomoći za dolaske specijalista iz Opće bolnice Virovitica, koji dolaze na specijalističke radove u Pitomaču.To nam svima znači puno. Dr. Ana Bajer-Feketić je nesebično dozvolila dolazak specijalista u njihovo slobodno vrijeme. Zato u Ambulanti Pitomača rade ginekolozi 8 puta mjesečno.Ultrazvuk kukova najmlađih beba jedanput je mjesečno. Abdomen dječji jedanput mjesečno, ultrazvuk dojki jedanput, ali poraditi ćemo da bude barem dva puta mjesečno.
Željeli bi i ultrazvuk štitnjače i ultrazvuk abdomena za odrasle. HU "Podravsko sunce" je uspjela sve ispoštovati, a to nije malo u vremenu u kojem živimo, a Štefica vjeruje da ćemo svi zajedno uspjeti unaprijediti edukaciju stanovništva naše općine u okviru Virovitičko-podravske županije. U udruzi "Podravsko sunce" vrijedno rade svi. Kad se posao tako organizira, svakog se učesnika maksimalno poštuje i vjeruje mu se, a tada svi radimo na način kako to najbolje znamo. Pritom uspjeh ne može izostati. Iz financijskog izvještaja Božice Zeko vidljiv je u 2007. godini ukupan prihod pribavljen humanitarnim radom u iznosu od 149.748,29 kuna, ukupni rashodi od 147.790,60 kuna i saldo od 1. 957,69 kuna. Uz nastavak suradnje s Domom zdravlja i Općom bolnicom Virovitica u 2008. godini Štefica sa svojim timom planira prikupiti novac za nabavu ultrazvučnog aparata za ispitivanje kakvoće kostiju u vrijednosti 100.000.00 kuna, što smatra da je moguće realizirati za godinu dana, uz pomoć Doma Zdravlja i ravnatelja gospodina Tomislava Bobana. U ovoj godini već su realizirali prvi humanitarni koncert i prikupljena sredstva čuvaju za novu investiciju. Na općinu Pitomača uvijek mogu računati. Uslijedit će već poznate akcije prikupljanja humanitarne pomoći. Lijepo je znati da su uz nas Dom zdravlja Virovitičko–podravske županije. Opća bolnica Virovitica, mnogi specijalisti na čiji rad i medicinska predavanja uvijek računamo. Radost je čuti " sa užitkom ćemo vam pomoći i pratiti vaše uspjehe", što nam je motiv za dalje. Želim naglasiti dar Slavice Vlajinić medicinske sestre sada u mirovini koja je humanitarnoj udruzi poklonila svoje slike u procijenjenoj vrijednosti od 7.000,00 kuna. Uručila je Zahvalnicu Domu zdravlja Virovitica, za koju Štefica kaže da je mala je sitnica za veliku pomoć. Pripremljena je i Zahvalnica Općoj bolnici Virovitica, dr. Šegreguru …, jer pomoć očekuju i dalje.
Sve što smo postigli u protekle 2,5 godine zasluga je uz ostale Izvršnog odbora, dopredsjednice Branke Perović, tajnika Gorana Perovića, članica Melite Takač, Karoline Hrvojić, Katarine Šimić, Ines Giba, Božice Zeko i kompletne ekipe o kojoj sam govorila i onih koje nisam uspjela spomenuti, na kraju razgovora rekla je radno zainteresirana i maksimalno angažirana predsjednica HU "Podravsko Sunce" Štefica Kaša.
Kao i svake srijede u pitomačkoj knjižnici i čitaonici održavaju se kreativne radionice pod vodstvom knjižničarke Slavice Vitković.Danas su mali polaznici radionice uz igru i ples proslavili Valentinovo.
Kreativna radionica održava se svake srijede od 17-19 sati.
Knjižnica i čitaonica Pitomača
Trg kralja Tomislava 2, Pitomača
Tel/fax 033 782 284
e-mail: knjiznica.pitomaca@vt.htnet.hr
Voditeljica knjižnice: Slavica Vitković RADNO VRIJEME:
ponedjeljak 07 - 15
utorak 07 - 15
srijeda 12 - 20
četvrtak 07 - 15
petak 07 - 15
subota (svaka prva u mjesecu) 07 - 12
Na fašničku nedjelju 3.2.2008. učenici prvih razreda područnog odjela Pitomača, osnovne glazbene škole Jan Vlašimsky, veselo, nestašno, razigrano, koncertom pod maskama razgalili su srca prisutnih. Bile su tu mame i tate, bake, djedovi, tete, susjedi i brojni Pitomačani, koji su ih došli hrabriti pljeskom, gledati i slušati. Djeca maskirana u najraznovrsnije likove iz bajki, crtića i mašte, uz pomoć svojih prigodno maskiranih učitelja, svirali su kratke melodije na glasoviru, gitarama, harmonikama, trubama, flautama. Bio je tu i duet tamburaša, trio bisernica, trio harmonika i nastup malog tamburaškog sastava. Vesela maskirana djeca izvela su čak 24 točke pripremljenog programa. Imaju i zajedničku sliku pod maskama. Sve je to za pamćenje i još bolje buduće koncerte, rekla je voditeljica pitomačkog odjela Muzičke škole, Željka Bačić.
Baš su lijepu feštu u prošlu nedjelju organizirali pitomački općinari. Što su pritom ostali bez vlasti, pravodobno o tom nisu mislili. Preuzele su je maškare. Nahrupile su na Trg kralja Tomislava, pred zgradu Muzičke škole, pješice, biciklima, traktorima s čergama i na sve moguće načine, iz svih dijelova Općine. Maskirani došli su iz KUD-a "Petar Preradović" iz Grabrovnice, KUD-a "Otrovanec", UŽ Kladare, KUD-a "Gračanke" iz Starog Graca, KUD-a "Podravka" iz Starogradačkog Marofa, UŽ "Sedlarica", KUD-a "Pitomačanka" iz Pitomače, Odreda izviđača "Bilogorci" iz Sedlarice, maskirana djeca Glazbene škole i brojni maskirani pitomačani. Preko dvije stotine maškara plesalo je i ludovalo u omeđenom prostoru trga. Nekoliko puta više bilo je znatiželjne publike. Bend "Stranica dnevnika" svirkom davao je štimung fešti. Da bi ih vidjelo što više ljudi u dugačkoj koloni prošetali su glavnom cestom do raskršća s Preradovićevom ulicom i vratili se natrag na trg. Tu je maskirani barmen dijelio kuhano vino. Jele su se krafne iz košara KUD-ova i Udruga. Stručnjaci fešte proglasili su najbolje krafne koje su ispekle članice KUD-a "Podravka" iz Starogradačkog Marofa. Za najbolju masku skoro je proglašen "Obelix". Ali žiri se kolebao i najboljom maskom proglasio lik starog djeda. Bila je to kreacija Franje Franjića iz KUD-a "Otrovanec". Sve se pojelo i popilo. Zabava na otvorenom, pod sitnim kišnim kapima, uz "Stranice dnevnika" potrajala je do 20 sati. Maškare su potom vratile vlast općinarima uz - "Dolazimo 2009." tekst:Barica Mihoković
U srijedu otvaranje dva pružna prijelaza sa zaštitnim brkljama u Podgorju i Dinjevcu
Prije dvije godine Virovitičko – podravska županija je s Hrvatskim željeznicama potpisala ugovor o sufinanciranju četiri željezničko cestovna prijelaza na području županije odnosno postavljanje zaštitnih brklji na njima (Dinjevac, Vukosavljevica, Podgorje, Bistrica), čija je ukupna vrijednost 4.800.000.00 kuna.
U ukupnoj vrijednosti radova sudjelovala je i Virovitičko – podravska županija, odnosno Županijska uprava za ceste s udjelom od oko 2.000.000,00 kuna.
Tim povodom, sutra (srijeda 13. veljače) otvoriti će se pružni prijelazi sa zaštitnim brkljama u Podgorju (planirano je za 10,30 sati) i nakon toga u Dinjevcu.
U petak, 15. veljače 2008. godine s početkom u 19 sati u Gradskoj knjižnici Đurđevac održat će se promocija CD-a etno sastava "Jendrin škrilak" i izložba keramike Gorane Grgac Palaček "Leptirova krila prah".
Album prvijenac etno sastava Jendrin škrilak donosi trinaest pjesama nastalih u đurđevačkom, podravskom kraju. Alfa i omega sastava je Davor Jendrašić, skladatelj, aranžer, tonski snimatelj i glazbeni producent, a Jendrin Škrilak čine: Davor Jendrašić (dude, harmonika), Danijel Kivač (kontrabas), Marinko Barčan (berde, bugarija, brač), Ana Filipović (vokal), Kristina Benko (vokal), Damir Hajduk (cimbal), Danijel Krmić (brač), Krunoslav Benko (prim, violina, konge).
Rade u Đurđevcu od 2000. a debitirali su u Pitomači na festivalu "Pjesme Podravine i Podravlja" s pjesmom "U glazbi vjetra", koja se također nalazi na albumu. Na stvaranju albuma sudjelovalo je tridesetak glazbenika, a članovi sastava posebno su ponosni na suradnju s Arsenom Dedićem u pjesmi "Dravske sirene" za koju trenutno snimaju spot.
Osnivač sastava Davor Jendrašić odmalena je pokazivao interes za tradicionalne instrumente, a već sa osam godina svirao je harmoniku, te kasnije trubu i klavir. Radi kao profesor glazbene kulture u osnovnoj školi, a uz dude i harmoniku, u sastavu svira jedinke - drvene frulice i diplicu.
Na ovom linku možete preslušati njihove pjesme.
Ekipa Dravska1 pobjednik malonogometnog turnira "Ulica protiv ulice"
NK Pitomača bila je organizator ,a Darko Tkalčec idejni začetnik malonogometnog turnira koji se po prvi puta odigrao u Pitomači "Ulica protiv ulice" pod pokroviteljstvom Općine Pitomača i medijskim pokroviteljstvom Pitomog radija.
Turnir je bio pun pogodak jer je privukao i vratio gledatelje na tribine u dvorani Osnovne škole "Petar Preradović" u Pitomači.Gledatelji su vidjeli zanimljiv,borben i vrlo atraktivan mali nogomet te bili nagrađeni i tombolama.
Prvo mjesto osvojila je ekipa Dravska 1
Drugo mjesto osvojila je ekipa Preradovićeva 1
Treće mjesto osvojila je ekipa Dinjevac
Rezultati za 3.mjesto
Dinjevac-St.Gradac 3:0 (bez borbe)
PITOMAČA - Pitomačka tvrtka Jan spider d.o.o., koja se ubraja među vodeće hrvatske proizvođače i prerađivače ljekovitog i aromatičnog bilja, a koja zapošljava oko 70 radnika, uspješno je završila proces restrukturiranja osnivanjem nove tvrtke kćeri Herbarium d.o.o. za proizvodnju finalnih proizvoda ljekovitog i aromatičnog bilja s 15 zaposlenih radnika. Novoosnovana tvrtka u svom proizvodnom programu ima 16 medicinskih čajeva, 16 čajeva monokomponenti kao dodaci prehrani, 15 prehrambenih mješavina čajeva, oko 100 monodroga i 3 tinkture. Medicinski čajevi distribuiraju se u ljekarnama i biljnim drogerijama, a prehrambeni čajevi u velikim domaćim i stranim trgovačkim lancima.
- Logičan završetak procesa restrukturiranja naše tvrtke bio je osnivanje tvrtke kćeri Herbarium d.o.o., jer smo potkraj prošle godine i promovirali naš novi brend čajeva pod tim imenom. To su klasični medicinski i prehrambeni voćni čajevi. Cilj restrukturiranja bio je strateški odvojiti proizvodnju sirovine, jer Jan spider je jedan od najvećih regionalnih proizvođača ljekovitog bilja i njegov prerađivač za domaće i inozemne tvornice čajeva na europskom i svjetskom tržištu. Nova tvrtka Herbarium ima vlastiti proizvodni program finalnih proizvoda s brendom Herbarium, ali on istodobno proizvodi i pakira čajeve za druge tvornice čajeva iz zemlje i inozemstva. Očekujemo da će se u narednom razdoblju taj posao još više razvijati i za trgovačke lance. Ove godine planiramo proizvesti oko 4 milijuna pakovina čajeva, oko 150 tona finalnih proizvoda i oko 50 tona čajeva u vlastitim malim pakiranjima za ljekarne i domaće trgovačke lance. Uz to, nastupom na inozemnim sajmovima nastojimo naš brened čajeva Herbarium plasirati i na inozemna tržišta - objašnjava mr. Diana Nemčević, direktorica novoosnovane tvrtke Herbarium.
Obje tvrtke u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem iz Koprivnice upravo provode program specijalističkog obrazovanja 39 svojih radnika za zvanje proizvođač i prerađivač ljekovitog bilja i začina, koje će im nakon uspješno završenog obrazovanja biti upisano u njihove radne knjižice. To je ujedno i prvo specijalističko obrazovanje radnika u toj djelatnosti u Hrvatskoj, a novoosnovana tvrtka Herbarium očekuje da će nakon toga ishoditi i dobivanje certifikata IFS za prodaju svojih proizvoda u trgovačkim lancima SAD-a te certifikata Košer za tržište Izraela. Prošle godine Jan spider je na europsko tržište izvezao čajeva u vrijednosti oko milijun eura, a ove godine planira za oko 10 posto rast izvoza proširenjem plasmana svojih proizvoda na tržišta SAD-a i Izraela.
ŽUPANJA - U Županji je u sklopu priredbi 41. Šokačkog sijela u organizaciji tamošnje Obrtničko-industrijske škole održan i VII. VIGOR barmen kup.
Na natjecanju su sudjelovale srednje škole iz Županje, Vukovara, Vinkovaca, Požege, Osijeka, Orašja (BiH), Pitomače, Zagreba i Virovitice. Strukovna škola Virovitica nastupila je u dvije discipline.
U disciplini pripremanje bezalkoholne mješavine učenica 1. razreda konobara Mateja Jelečki osvojila je 1. mjesto, a učenik 3. razreda konobara Dalibor Bošnjak u disciplini pripremanje duge barske mješavine zauzeo je 4. mjesto.
Natjecatelji Strukovne škole Virovitica nastupili su pod vodstvom mentora, nastavnika ugostiteljskog posluživanja Josipa Botića, koji je ujedno mentor i učenicima natjecateljima iz SŠ Pitomača, koji su također osvojili dobar plasman. Mišo Filjak, učenik 2. razreda konobara, u disciplini pripremanje kratke barske mješavine osvojio je treće mjesto, a Marino Radelić, učenik 2. razreda konobara, u disciplini pripremanje bezalkoholne mješavine osvojio je četvrto mjesto. K. K. Virovitički list
Županijski centar 112, Područnog ureda za zaštitu i spašavanje u Virovitici, zaprimio je tijekom 2007. godine 38.760 poziva od čega je namjenskih bilo 14.766. Odrađeno je 2.665 događaja od toga 218 požara, 885 prometnih nesreća i 922 ostala upozorenja i obavijesti. U istom razdoblju pokrenuto je i uspješno provedeno 8 traganja i spašavanja na području Virovitičko-podravske županije od čega 7 na kopnu i jedno na rijeci te izvšeno 1378 poziva prema žurnim i drugim nadležnim službama.
Protekla godina će u virovitičkom Područnom uredu za zaštitu i spašavanje po mnogo čemu biti upamćena kao povijesna: u veljači je instaliran CTI sustav, odnosno primanje i digitalno evidentiranje poziva u računalu; u listopadu je iz skučenih i neuvjetnih prostorija Doma oružanih snaga preseljeno u suvremene prostore nove zgrade u Masarykovoj ulici, a u listopadu je broj 94, hitne medicinske pomoći, preusmjeren na broj 112.
„U više od dvije i pol godine koliko djeluje sustav u Virovitičko-podravskoj županiji kadrovski smo ekipirani, nabavljena su vozila, a oprema za vezu nam omugaćava prijem pet poziva istovremeno.Građani i turisti se mogu osloniti na efikasniji, ekonomičniji i brži sustav zaštite i spašavanja. Velika večina građana već zna da pomoć u nevolji može zatražiti na broju 112 pa je broj poziva u cijeloj Hrvatskoj porastao za 14,6 posto“, kaže pročelnik Područnog ureda Dražen Rengel objašnjavajući da je za svaku moguću ugrozu sigurnosti građana, imovine i okolioša propisan protokol o postupanju.
Najviše žurnih poziva bila je proslijeđeno prema policiji (603) i hitnoj pomoći (418). Vatrogascima je preusmjereno 86 poziva, a ostalih 269 žurnih poziva prema raznim ustanovama i službama. Od ukupnog broja poziva bilo je 21.724 nenamjenska i čak 2.270 zlonamjernih tako da je iskoristivost broja 112 proteke godine bio 38,1 posto. „U nenamjenske pozive ubrajamo razne obavijesti koje od nas traže građani. Bilo je pitanja, na primjer, gdje se u Virovitici nalazi bolnica.
Zlonamjerne pozive najčešće upućuju djeca. Znaju nazvati iz škole pa drže otvorenu liniju za vrijeme nastave. No, na sreću, broj zlonamjernih poziva je u znatnom padu“, kaže Josip Job, načelnik Županijskog centra 112 dodavši da za zlonamjerne pozive postoje i zakonske sankcije.
Uspješno funkcioniranje sustava najbolje se može prikazati primjerom pijavice koja je proteklog ljeta zahvatila slatinsko područje nanijevši milijunske štete. Nekoliko sati prije nepogode Centar 112 je obavijestio sve županijske, gradske i općinske čelnike da sve resurse spašavanja stave u stanje pripravnosti.
Uspostavljena je odlična suradnja s policijom, hitnom medicinskom službom, vatrogascima, gorskom službom spašavanja te s medijima pa se svi bitni podaci, od prometnih nezgoda do obavijesti gdje i kada neće biti struje, osim na internet stranici koja se svakodnevno ažurira, mogu čuti na radijskim postajama i pročitati u lokalnom tisku.
EUROPSKI DAN 112 ( European 112 Day )
Dan jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112
Državna uprava za zaštitu i spašavanje 11.02.2008. obilježit će Europski dan 112 u svim svojim Županijskim centrima.
Dražen Rengel,pročelnik Područnog ureda
Europski parlament prihvatio je pisanu deklaraciju kojom se zahtjeva da se obilježi dan europskog broja 112 za žurne situacije.
Deklaracija je prihvaćena najvećom ikad postignutom većinom za bilo koju deklaraciju (530 članova Parlamenta od ukupno 785). Deklaracija poziva zemlje članice da medijski promiču ovaj jedinstveni broj i sve aktivnosti kojima će obilježiti ovaj dan.
Na temelju te deklaracije Europska komisija je donijela odluku o uvođenju Europskog dana 112 koji će po prvi put biti obilježen 11. veljače ove godine na cjelokupnom teritoriju Europske unije.
Broj je prvi put uveden 1991. kako bi putnici u Europi mogli birati samo jedan broj umjesto da moraju pamtiti različite brojeve žurnih službi za svaku zemlju.
''Tragične prirodne katastrofe koje su pogodile Europu ovog ljeta moraju nas podsjetiti koliko je važno za sve građane da znaju taj broj za žurne situacije, koji već djeluje u svih 27 zemalja članica.'' (tekst iz Deklaracije)
Republika Hrvatska je 11. veljače 2005. godine u operativnu funkciju stavila broj 112 čime je i prije odluke Europske komisije taj datum postao značajan za razvoj sustava 112 u Hrvatskoj.
1.ČEMU SLUŽI BROJ 112? Broj 112 je europski broj za žurne situacije koji vrijedi na području 25 zemalja članica Europske unije: Austrije, Belgije, Cipra, Danske, Estonije, Finske, Francuske, Mađarske, Malte, Njemačke, Grčke, Irske, Italije, Latvije, Litve, Luksemburga, Nizozemske, Poljske, Portugala, Republike Češke, Slovačke, Slovenije, Španjolske, Švedske, Velike Britanije.
2.ZAŠTO JE EUROPSKA UNIJA UVELA BROJ 112 , POSTOJI LI I FUNKCIONIRA LI BROJ U CIJELOJ UNIJI? Vijeće Europske unije donijelo je odluku o uvođenju europskog broja 112 za žurne situacije kako putnici ne bi morali pamtiti različite brojeve za svaku zemlju.
3.KOJI JE JEZIK POTREBNO GOVORITI DA BI SE POZVAO BROJ 112 U BILO KOJOJ ZEMLJI EUROPSKE UNIJE?
Može se koristiti jezik zemlje u kojoj se osoba nalazi, no svi operateri u pravilu
znaju govoriti engleski jezik. U Hrvatskoj preko konferencijskog povezivanja
može se osigurati pomoć na engleskom, talijanskom, njemačkom,
francuskom, češkom i mađarskom jeziku.
4.JE LI POZIV NA BROJ 112 BESPLATAN I MOŽE LI SE POZVATI BROJ KAD NA EKRANU MOBITELA PIŠE ''NEMA MREŽE – SAMO HITNI POZIVI''?
Poziv je besplatan i pristup broju je moguć i kad nema pokrivenosti mreže.
Županija pokrenula aktivnosti za zbrinjavanje 250.000 tona otpada
Održan Kolegij načelnika i gradonačelnika Virovitičko – podravske županije
Pitomački načelnik na sastanku
Uz nazočnost župana Virovitičko – podravske županije, dr. Stjepana Feketića, tajnika Skupštine Virovitičko – podravske županije, Ivana Horvata, pročelnika Službe za europske integracije i regionalni razvoj VPŽ Antuna Mihokovića, Zlate Karlović, koordinatorice Stručnog tima za provedbu županijskog odlagališta otpada, te uz nazočnost gradonačelnika i načelnika s područja županije, održan je Kolegij načelnika i gradonačelnika. Na dnevnom redu bile su sljedeće točke: Gospodarenje otpadom u Republici Hrvatskoj s posebnin osvrtom na Plan gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2007. – 2015. godine; Plan gospodarenja otpadom za Virovitičko - podravsku županiju; Informacija o pripremi tehničke dokumentacije za županijsko odlagalište otpada i mogućnosti korištenja sredstava predpristupnih fondova Europske unije (IPA program – komponenta III ).
Govoreći o navedenoj tematici, istaknuto je kako će biti moguće korištenje Europskih fondova (za unutarnju infrastrukturu, odlagalište, prateće objekte), ali da ta sredstva nije moguće koristiti za kupnju zemljišta, za vanjsku komunalnu infrastrukturu, za pretovarne stanice, za mehaničko - biološka obradu (MBO) – JPP, za projektnu dokumentaciju. Uvjeti natjecanja za EU fondove (IPA) su: Ishođena projektna dokumentacija (Dokumentacija za lokacijsku dozvolu (idejno rješenje, istražni radovi, studija utjecaja na okoliš, elaborat za lokacijsku dozvolu); Dokumentacija za pripremu prijave za FZOEU i EU fondove (predinvesticijska studija i plan investicije – Prefasibility study); Dokumentacija za prijavu za FZOEU i EU fondove (Studija izvodljivosti, Cost-benefit analiza, tehnička dokumentacija za aplikaciju – sažetak glavnog projekta, sažetak SUO-a); Ddokumentacija za dobivanje građevinske dozvole; Natječajna dokumentacija za javno nadmetanje – tender dossier. Za te namjene se mogu koristiti sredstva FZOEU (Fonda za energetsku učinkovitost) od 40 do 80 posto.
Uvjeti prava na sufinanciranje FZOEU: Za dokumentaciju za lokacijsku dozvolu treba biti: osnovana županijska tvrtka za gospodarenje otpadom; prostornim planom određena lokacija CGO-a; sklopljen ugovor županije sa gradovima i opčinama o zajedničkom korištenju budućeg ŽCGO-a; Za predinvesticijsku studiju i plan investicija (nakon prihvaćanja Studije utjecaja na okoliš i odobrenja (revizije) idejnog rješenja); Za prijavu za financiranje (nakon prihvaćanja i odobrenja predinvesticijske studije i plana investicija); Za projekt za građevinsku dozvolu (nakon dobivanja lokacijske dozvole, nakon odabira privatnog partnera za budući JPP i nakon prihvaćanja i odobrenja sufinanciranja); Za natječajnu dokumentaciju (tender dossier, nakon odobrenja (revizije) projekta za građevnu dozvolu. U roku od tjedan dana dana načelnici i gradonačelnici trebaju se očitovati o nacrtu sporazuma u kojem.
Tekst i foto: Vpž
Jučer u jutarnjim satima policijski službenici Policijske postaje Pitomača, kod predjela zvanog „Brestić“ na rijeci Dravi u blizini visećeg mosta, u protuzakonitom ribolovu zatekli su 57 – godišnjeg J.Š. sa područja općine Pitomača i 45 – godišnjeg Ž.P. sa područja općine Špišić Bukovica, koji su „grabljanjem“, ulovili tri ribe „Deverike“, ukupne težine 3,5 kg. Kriminalistička obrada je u tijeku, a protiv počinitelja po završetku kriminalističke obrade slijedi kaznena i prekršajna prijava nadležnim sudovima. ViroviticaOnline
Udruge potrošača pozvale su građane Hrvatske da od 8. do 15. veljače svoje nezadovoljstvo nedavnim poskupljenjima izraze tako da koriste svoje kućne zalihe i suzdrže se od kupovine svega što nije neophodno za funkcioniranje kućanstva.
"Pozivamo građane da bojkotom kupovine upozore proizvođače i trgovce da enormno poskupljenje prehrambenih proizvoda ne prate primanja potrošača, a poskupljenja komunalnih usluga dugoročno ugrožavaju njihov standard", kazali su na današnjoj konfereciji za novinare predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača Hrvatske Nenad Kurtović i predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Vesna Brčić-Stipčević.
U Hrvatskoj se takav oblik bojkota organizira po prvi puta, no u nekim europskim zemljama građani su bojkotom već natjerali proizvođače i trgovce na snižavanje cijena.
Tako su se Talijani prošlog ljeta tjedan dana suzdržavali od kupovanja tjestenine, koja je bila poskupjela 40 posto, a smanjenje cijena na podnošljivu razinu postigli su i Grci nezadovoljni velikim poskupljenjem hrane pri ulasku Grčke u europsku monetarnu uniju, navela je Brčić-Stipčević.
Pozvala je građane da "očiste smočnice" i akciju provedu generalno, ne usmjeravajući se samo protiv pojedinih proizvođača ili trgovaca.
"Očekujemo dobar odaziv građana i pad cijena nakon što natjeraju proizvođače i trgovce da analiziraju i preispitaju svoje troškove jer su mnoga poskupljenja, koja dosežu i do 50 posto, bila neopravdana", dodala je.
Članovi udruga potrošača pratit će tjedan dana posjete trgovinama jer nemaju druge mehanizme za praćenje akcije, ali vjeruju da će se osjetiti pad prodaje.
"U ovoj akciji nećemo raditi pritisak na cijene komunalnih usluga, ali ako se nakon analize Državnog inspektorata utvrde nepravilnosti u povećanju tih cijena, pozvat ćemo potrošače da plate samo nesporni dio cijena, ali ne i onaj sporni i neopravdani", istaknuo je Kurtović.
Pritom je naveo poskupljenje komunalnih usluga u Zagrebu od 17 do 49 posto. Podsjetio je da je Grad Zagreb vlasnik trgovačkog društva koje traži od Grada da mu odobri povećanje cijena neke komunalne usluge, što lako i dobiva.
"Mi tražimo da se između njih nađe neovisni regulator koji će odrediti koliki su stvarni, odnosno opravdani troškovi", kaže Kurtović.
Po njegovu mišljenju, građane nakon 1. srpnja, kad se "otvara energetsko tržište u Hrvatskoj", očekuje poskupljenje struje i plina.
Vlada je najavila da do ljeta neće poskupjeti struja i plin, ali sada je vrijeme da HEP i INA objave koje je cijene realno očekivati na ljeto. Vlada se treba izjasniti što će u svezi s tim poduzeti, kazao je Kurtović tvrdeći da se i u poskupljenjima u prosincu kalkuliralo budućim poskupljenjem energenata. Dnevnik.hr
Anketa o ovisnosti školaraca Virovitičko-podravske županije
Treću godinu zaredom Povjerenstvo za suzbijanje ovisnosti Virovitičko – podravske županije i Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko – podravske županije, Ured državne uprave služba za društvene djelatnosti Virovitičko – podravske županije, Centar za sprječavanje i suzbijanje ovisnosti provedi anonimnu anketu o ovisnostima među uzorkom školske populacije s područja Virovitičko – podravske županije obuhvativši učenike svih 6. razreda osnovnih škola, te učenike svih 2. razreda srednjih škola.
Anketom je bilo obuhvaćeno 1.929 učenika (1.054 učenika 6. Razreda), te 875 učenika 2. razreda srednjih. Mladi osnovnoškolci znaju nabrojati sredstva ovisnosti, a njih 56 posto razlikuje lakše i teže droge (ostatak od 44 posto kaže da su sve droge „teške“).
Osim toga, deset posto anketiranih tvrdi da se mogu povezati s osobama koje joj mogu ponuditi drogu, 88 posto da se ne može povezati. Osim toga, 11 posto anketiranih tvrdi da im „da požele do nje doći“, treba „pola sata“.
Istovremeno 15 posto anketiranih učenika 6. razreda imaju saznanja da poneka sredstva ovisnosti se uzimaju u školi ( u to se svrstavaju uz extasy, marihuanu, cigarete i alkohol).
Na pitanje „Uzimaju li, prema Tvojem mišljenju učenici Tvoje škole sredstva ovisnosti (drogu)“, srednjoškolci (učenici 2. razreda), u 45 posto slučajeva odgovaraju sa „da“. Njih 45 posto razlikuje lakše i teže droge, a 45 posto anketiranih tvrdi da se može, ako želi povezati s osobama koje mogu ponuditi drogu.
Osim toga, njih 19 posto tvrdi da ako bi poželjeli doći do nje (droge), trebalo bi im pola sata. Inače, njih 33 posto na upit kako najradije provodi slobodno vrijeme kazalo je da se „druži s vršnjacima“ (2 posto čita, 21 posto se bavi sportom, 22 posto sluša glazbu…).
U slobodno vrijeme njih 55 posto izlazi vikendom (14 posto anketiranih srednjoškolaca izlazi svaki dan, 12 posto dva do tri puta tjedno,…).
Čak 37 posto anketiranih tvrdi da nema ograničen izlazak do nekog doba (do 23 sata – 4 posto, do 2 sata – 18 posto…). Istodobno, 35 posto anketiranih tvrdi da im je najbolje vrijeme za izlazak od 21 – 01 sat (16 posto izlazi od 19 – 23 sata, 29 posto tvrdi da im je najbolje vrijeme za izlazak od 23 – 3 sata,…).
U kafiće izlazi 43 posto anketiranih, dok njih 34 posto izlazi u disko klubove… Rezultate ankete predstavio je ravnatelj Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko – podravske županije i predsjednik Povjerenstvo za suzbijanje ovisnosti Virovitičko – podravske županije dr. Miroslav Venus.
Dana 05.02.2008. godine u 18,43 sati ŽC 112 Virovitica zaprimio je dojavu od djelatnika HŽ Pitomača o naletu vlaka na žensku osobu na pružnom prijelazu oko 500 metara od kolodvora prema Virovitici. ŽC 112 Virovitica o tome je odmah obavijestio HMP i PP Pitomača. Ženska osoba je tom prilikom smrtno stradala.
Željeznički promet na pruzi Virovitica - Koprivnica kod kolodvora Pitomača bio je obustavljen od 18,43 do 19,40 sati. U tom periodu stajala su tri vlaka, kasnili su 37 minuta, 50 minuta i 53 minute.
Osnovna obrada tla („zimska brazda“) još uvijek nije obavljena
Iako je već prošao i mjesec siječanj u 2008., mnogi poljoprivredni proizvođači nisu na vrijeme obavili osnovnu obradu tla tj. „zimsku brazdu“. Procjena stanja sredinom siječnja za Virovitičko-podravsku županiju bila je, da zimska brazda nije obavljena na više od 40 % površina.
Činjenica je nepobitna, da je u jesen do kasno obavljana berba kukuruza i vađenje šećerne repe, i uz često prekidanje poslova uzrokovano većim količinama oborina, pa je stoga i pšenice posijano i do 20 % manje od planiranog. Čak je i snijeg poranio, točnije već je 15. 11. „zabijelio“, a nešto kasnije pale su i znatne količine, koje su praktički zaustavile radove na poljima.
Ipak od polovice siječnja poljoprivrednici su nastavili orati zimsku brazdu, obzirom da su vremenski uvjeti to omogućili i sada je stanje na oko 20 % površina koje još nisu obrađene. Ne sjećam se ni prijašnjih godina kada je praktički ovaj vrlo važan agrotehnički zahvat u potpunosti izvršen, ali niti se sjećam , da je toliko površina ostalo nepoorano.
Sada je krajnje vrijeme, kada „zimsku“ brazdu treba obaviti, jer važnost osnovne obrade je neupitna iz više razloga . Osnovna obrada tla ispunjava više zadaća kao što su: popravljanje strukture tla(izmrzavanje), akumulacija zimskih oborina, suzbijanje korova i štetnika , unošenje ostataka prethodne kulture te unošenje gnojiva (poglavito gnojiva P i K formulacija).
Sam postupak definiran je kao mehanički zahvat u tlo, te se uglavnom za osnovnu obradu koriste različiti tipovi plugova.
Dubina obrade ovisi o budućoj kulturnoj biljci od 30-35 cm, (za šećernu repu i 40-45 cm). Brzina oranja na oko 7 km/h daje najpovoljnije rezultate , dok brzina manja ispod 4 km/h nije učinkovita i ne osigurava kvalitetu obrade.
Najpovoljnije vrijeme je, kada je tlo umjerene vlažnosti i ne lijepi se (nema proklizavanja), a sve drugo je manje povoljno, te se mogu dobiti štetne posljedice na plodnost i strukturu tla.
Od svih agrotehničkih zahvata u obradi tla, ovaj zahvat je i „najskuplji“, jer na njega otpada i do 75 % ukupnog utroška energije.
Ovih dana savjetnici Hzpss-a intenzivno održavaju predavanja poljoprivrednicima sa različitim temama, tako ni ovu temu ne prepuštaju slučaju, te ih podsjećaju i savjetuju, da je zaista „krajnje“ vrijeme za obavljanje ove važne agrotehničke mjere.
Naredba o ograničenju prometa na državnoj cesti D-2
Do 17. prosinca 2008. godine produženo je važenje Naredbe o ograničenju prometa na državnoj cesti D-2 (Podravska magistrala) za teretne automobile sa ili bez prikolice čija najveća dopuštena masa prelazi 7,5 tona i vozilima koja su sama ili sa priključnim vozilima dulja od 14 metara, na dijelu koji prolazi preko područja naše općine. Pitomača.hr
U četvrtak, 31. siječnja, održana je 11. po redu sjednica Općinskog vijeća naše općine, na kojoj su vijećnici donijeli Program korištenja sredstava socijalne skrbi na području Općine Pitomača u 2008. godini, Program gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture, kao i Program održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture za isto razdoblje.
Vijećnici su odradili i nekoliko točaka vezanih uz komunalne usluge, te su tako donijeli i Odluku o priključenju građevine na komunalnu infrastrukturu za opskrbu pitkom vodom i odvodnju otpadnih i oborinskih voda na području općine Pitomača, koja definira uvjete i obveze vlasnika građevine koja se priključuje, kao i visinu naknade za priključenje. Iako navedena odluka definira naknadu za priključenje stambene građevine na sustav javne vodoopskrbe u visini od 2.000,00 kuna, a na sustav javne odvodnje u visini od 5.000,00 kuna, Općinski su vijećnici za ugovorene priključke u tijeku 2008. godine odredili niže iznose naknade.
Tako će naknada za priključak stambene građevine na sustav javne vodoopskrbe vlasnika stajati jednokratno 500,00 kuna do 30. lipnja, odnosno 1.000,00 kuna do 31. prosinca, a na sustav javne odvodnje 2.000,00 kuna do kraja ove godine. Uz visinu naknade za priključnu taksu, vijećnici su trgovačkom društvu «Komunalno Pitomača» d.o.o. dali suglasnost na predloženu cijenu vode iz sustava javne vodoopskrbe, te će m3 vode za domaćinstvo sa priključkom na javni sustav odvodnje iznositi 9,00 kuna, a bez odvodnje 7,65 kuna, dok cijena za privredne subjekte iznosi 12,54 kune po m3 vode. Neznatne promjene doživio je i dio cjenika komunalnih usluga koji se odnosi na groblja.
Na kraju dnevnog reda, Općinski su vijećnici donijeli Odluku o izradi Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Općine Pitomača, budući se od perioda njegova prihvaćanja 2003. godine do danas desilo dosta zakonskih promjena, a Općinske su službe zaprimile i nešto zahtjeva za izmjenu postojećeg građevinskog područja naselja. Pitomača.hr
RUKOMET
Nakon dvadesetak dana treninga s odigravanjem utakmica započele su i rukometašice ŽRK «Pitomača» u sklopu priprema za proljetni dio prvenstvenog natjecanja II. Hrvatske rukometne lige sjever i Međužupanijske rukometne lige Bjelovar u kome se natječu seniorski sastavi pitomačanki. Prvu test utakmicu odigrale su u Ivanskoj protiv domaćeg ŽRK «Ivančice», vodećeg sastava Međužupanijske rukometne lige Bjelovar u kome nastupa i druga ekipa pitomačanki. Pitomačanke su nastupile bez nekoliko bolešću i ozljedama spriječenih igračica (Hegediš, Begović, B.Lovrin, Veličan, H.E.Habijanić), te su u izjednačenoj utakmici na kraju pobijedile sa 28:24.
NOGOMET
U organizaciji NK «Pitomača» i pod medijskim pokroviteljstvom Pitomog radija i ovog vikenda održane su utakmice 1. malonogometnog turnira «Ulica protiv ulice». U dvorani Osnovne škole Petra Preradovića u Pitomači završilo je odigravanje utakmica prvoga kruga, te se nastavlja s utakmicama drugoga kruga u kome je natjecanje izborilo 12 najuspješnijih ekipa. Pitomača.hr
DUZS 112:U nedjelju provjera ispravnosti sustava za uzbunjivanje
Sukladno Uputama za provedbu ispitivanja sustava za uzbunjivanje i čl. 14. Pravilnika o postupku uzbunjivanja stanovništva (NN, broj 47/2006) Županijski centar 112 Virovitica vršiti će ispitivanje ispravnosti sustava za uzbunjivanje svake prve nedjelje u mjesecu u 12,00 sati sa znakom „prestanak opasnosti“.
U emisiji Pitomog radija "Vox populli" gosti su bili načelnici općina našeg kraja;
iz Pitomače-Željko Grgačić,
iz Lukača-Đuro Bukvić,
iz Ferdinandovca -Andrija Kudumija i
iz Podravskih Sesveta -Ivan Derežić.
Briga za očuvanje prirodnog okoliša je trajnog karaktera i ona nastoji posebno istaknuti taj sveopći interes. Zbog toga je UN-a i odredila kontinuiranu brigu za okoliš, te mu pridodala i posebnu važnost.
Posebna zaštita biološke raznolikosti namijenjena je očuvanju močvarnih staništa. Stoga je i određen svjetski dan močvarnih staništa, 2. veljače. Močvarna staništa su važna radi svoje specifične biološke raznolikosti flore i faune.
Za nas su posebno važna čuvanja tih močvarnih staništa naših nizinskih rijeka i njihovih pritoka: Dunava, Save, Mure a posebno rijeke Drave. Ona je jedna od vodom najbogatijih rijeka u ljetnom razdoblju. Često se njene vode izlijevaju u takva močvarna staništa, gdje upravo njena voda daje život u njima (Veliki Pažur, Ješkovo, Čambina, Križnica). Od ostalih močvarnih staništa najpoznatija su svjetski poznati Kopački rit, Lonjsko polje, Crnec polje, Jelas polje i niz drugih manje poznatih.
Tako će i ove godine mnoge ekološke udruge, a posebno sa tih područja, obilježiti taj dan, upozoravajući na potrebu još veće valorizacije i brige za očuvanje istih.
Podravske šoderice - trailer
Režiju i scenarij potpisuje Goran Šafarek, kameru Goran Šafarek te koprivnički foto/video dvojac Andrej Bunić i Hrvoje Petrić
Film će biti premijerno emitiran u srijedu, 29. svibnja, 18.30. HTV 2
"Srednje Podunavlje - srce europske divljine".
Režija, scenarij, tekst i najveći dio snimaka: Goran Šafarek
Ne živi čovjek samo od kruha
U spomen Kino klub Slavica i Mirku Laušu (1926.-2005.)
Film snimljen 2004.godine. Ideja i realizacija Zdravko Jakupec.