|
FALI MI ...
Fali mi miris zemlje crne,
fali mi 'rast, nemam žira,
duša mi prazna, srce trne.
Nema bez tebe sreće ni mira.
Fale mi široki pusti drumovi,
fala mi konji i klopot kola,
fale mi sela topli domovi.
Sve mi to fali, umirem od bola.
Fali mi mjesec da snove krade,
fali mi pjesma da zore budi,
fali mi, fali al' nema nade,
fale mi moji dragi ljudi.
Fali mi njivâ, paorskog truda,
brez nji' mi tvoja slika ni cila,
žuljave ruke, tvrde ko ruda.
Ta cilu te volim Slavonijo mila!
Fali mi suncem obraz opalit,
umorne oči pune mu brige,
šta biće sutra, kog sveca slavit.
A glava puno kike side.
Fali mi šuma 'rastova stara,
fali mi stan, koljeba na Ritu,
fali mi sunce, đerma kraj bunara,
fali mi crveni mak u žitu.
Fali mi lepinja, friškog kruva,
fali i sajtluk, od dude bure,
fali mi avlije lipa duva,
fale mi tvoje pijane tambure.
Fali mi tvoje zlatno ruvo,
fali mi inat, tvoja dika,
fali mi sve štaj dida sačuvo.
Fališ mi cila, Šokadijo lipa!
Sve mi to fali, godinama tražim,
umirem dugo, na rate al' zbilja,
praznu dušu lažima blažim.
Ta fališ mi draga, Slavonijo mila!
06.listopada 2005.
|
26.09.2007., srijeda
Ovih je dana »Dukat« krenuo u agresivno vrbovanje proizvodača mlijeka u Varaždinskoj županiji, nudeći im na potpis vrlo nepovoljne ugovore, koje su seljaci prisiljeni potpisati, bojeći se za egzistenciju.
Na to je u petak na konferenciji za novinare upozorio predsjednik Saveza poljoprivrednih udruga Varaždinske županije Stjepan Bistrović.
»Ugovori su jednostrani, a njima se proizvodači obvezuju isporučiti određenu količinu mlijeka. Ako to ne ispoštuju, mljekarska industrija ima pravo obračunati penale od 20 posto vrijednosti neisporučene kolicine mlijeka
obracunate prema prosjecnoj isplaćenoj cijeni mlijeka za proteklih šest mjeseci«, rekao je Bistrovic.
Osim toga, ako proizvodac mlijeka prekine isporuku, mljekarska industrija ima mu pravo obracunati penale od 25 posto ugovorene proizvodnje, a kao jamstvo naplate potraživanja, proizvodač joj mora dosta viti bianco zadužnicu od 50.000 kuna.
Ugovor se sklapa na deset godina, a proizvodači su dužni osigurati i kapacitete rashladne tehnike za otpremu mlijeka svaki drugi dan.
»Ovakav jednostrani ugovor, koji postavlje velike uvjete za proizvodače mlijeka, a nikakvu obvezu za mljekarsku industriju, ne može se smatrati pomakom, vec pokušajem iskorištavanja neznanja, nesigurnosti i pravne
neupucenosti proizvodaca mlijeka. Mljekarska industrija ne igra po pravilima partnerskog odnosa, nego se seljaka počelo tretira ti kao njezinog roba«, istaknuo je Bistrovic.
Proizvodaci mlijeka zbog svega su zatražili sastanak u resornome ministarstvu, a ako se ništa ne riješi, tražit će da im daju izvozni broj, kako bi svoje mlijeko mogli izvoziti.
Bistrovic je upozorio i na to da je proizvodaca mlijeka svakim danom sve manje, smanjuje se i broj krava, pa se boji da ce Varaždinska županija od jedne od najraz vijenih stocarskih županija, postati županija u kojoj ce se krava moci vidjeti samo na slici ili u reklami.
(vijesnik.hr)
|
23.09.2007., nedjelja
I dok mlijeko posvuda okolo poskupljuje, hrvatskim stočarima ni makac. A stočna hrana i razni dodaci vinuli se u nebo. I još ih nema dovoljno na tržištu.
Pasite travu kmetovi, ko i uvijek.
E, šlus. Nemamo ni trave kako Bog zapovida, odnila suša.
A da stvar bude još ozbiljnija, čujem da po prvi puta nako dugo godina Županjska sladorana neće ponuditi seljacima šećerni nusproizvod - repin rezanac. Pojavili se kupci malo dubljeg džepa (Talijani) i nema nam ni te pomoći ove godine.
Sad su u modi stari zanati i tradicijski običaji pa mogao bi mogao kao iz starih priča - zgrtati hrastovo lišće po šikarama i 'ranit marvu.
Hm, možda bi bio i na televiziji...
|
17.09.2007., ponedjeljak
Prođoše još jedne lipe Vinkovačke jeseni. Manifestacija je to koja u gradu na Bosutu traje dva tjedna sa raznovrsnim kulturnim i drugim programima.
A od tih programa, mene kao zagriženog paora, dakako, najviše zanimaju izložbe poljoprivrednih strojeva i ranoraznih alatki i nikamo drugamo mi pogled ne svrće, nit' za što drugo marim...
|
10.09.2007., ponedjeljak
Ponedjeljak. Treba se odmoriti od naporne Nedjelje. A ponedjeljkom mi je to oduvijek bilo uz TV i satelite kad prigledam nogometne vijesti i golove iz cile Europe nam.
Jučer je bilo slabo utakmica (kvalifikacije za EP) pa sam zažgo' comp i opet po poljoprivrednim temama...
U članku Europe's livestock farmers threatened by higher costs and import tide čitam da ni pravim europejskim stočarima ne cvatu ruže. Ako mi je to za utjehu...
Preko bare, listam North Carolina permanently bans slurry lagoons. Američanosi sa do pola mil.dolara pomažu svakog stočara da preuredi svoju lagunu sa stajskim gnojem (radi se uglavnom o tekućem gnoju) tako da ne zagađuje okolinu i da usput proizvedu struju ili toplinsku energiju. A povrh početne pomoći, do 2017. im pokrivaju i do 75% tekućih troškova u svezi i glede...
Nit mi zazubice rastu, nit sam začuđen. Daleko je to od nas. Čak ni naše đubre ne smrdi tako jako. Zasad.
Al džaba vam momci, moji sinovci - reko bi jedan moj omiljeni Đoka, nema kod vas veselih strojeva. A kod mene je danas i sutra u pogonu ta romantično - nasušna damferica.
I u današnjem Glasu Slavonije ima jedan lipi naslov na tu temu - Sedamnajst gradi jače od Europske unije
|
04.09.2007., utorak
Al' se nekad dobro jelo (i živilo)...ako ne vjerujete, pogledajte više na stranici UDRUGA ŠOKADIJA...ili još bolje - posjetite Stanarske susrete dogodine.
- za povećanje klik na foto
|
02.09.2007., nedjelja
Neki dan se ministar Cho hvali kako su cijene mesa najjeftinije u posljednjih 10 g. Ali, nije spomenio tešku pozadinu tog 'uspjeha'.
Ja ne znam teoriju, ali poznam stanje u mojem i u susjednim selima. Tovljači svinja su desetkovani, a oni koji još egzisztiraju su na koljenima jer strašan cijenovni dril i dvogodišpnji ucjenjivački pritisak od strane kupaca (ma tko oni bili) je učinio svoje.
Ubrzo slijedi nestašica domaćeg mesa i skok cijena žive stoke. Dakako, krivica će biti na nama nesposobnim seljacima, a morate već jednom znati da poljoprivreda nije stroj koji se može danas ugasiti, a sutra jednostavno ponovno pokrenuti.
U Europi je slično stanje s mlijekom gdje su sustavno velike ribe jele male, a veliki kad zagusti imaju snage dići glavu i suprostaviti se. Domaća usporedba bi bila Agrokor i pšenica.
Bilo bi dobro kad bi stručni ljudi u poljoprivredi uradili prave analize i izvukli pouke. Ne možemo slijepo prekopirati odnose u polj. proizvodnji s europskim. Kod njih se to radilo desetljećima, planski, sa ogromnim subvencijama, kvote su tek zadnjeg desetljeća uspostavljene, nikad nije bilo pravog liberalnog tržišta hrane. A sad se vidi da čak i oni griješe.
Ako hoćemo da nam dijete postane prava i zrela osoba, prvo ga treba dobro odgojiti.
Nama poljoprivrednicima se često spočitavaju nominalno veliki poticaji. Ponekad sam znao naletiti na mišljenja da su poticaji zapravo kontraproduktivni. Sve mi se čini da je to istina, da je to samo gašenje požara i socijalna mjera, da bi nama korisnije bile neke druge sustavne mjere ili zaštite.
napomena: ovo je bio moj komentar na pollitika.com/tko-ima-jaja
|
|
|