In loving memory of Romeo's blog

26.08.2007. 15:38

Tog je dana nebo ljubilo tlo,priroda bila ubrzana,pukao hladan vjetar,more se uznemirilo.Sve je upućivalo na to da će se dogoditi veliki preokret.
Kao i svakog dana sjedala je i gledala nebo.
Bila je tužna,povrijeđena,usamljena...
Usamljena kao nikad otkad je otišao i ostavio nepodnošljivu prazninu u njenom slabom srcu,u zaljubljenoj duši...
Svaki dan je sanjarila i budna sanjala o njegovom povratku,no on se nije vraćao...Živjela je tako sama bez ikoga neko vrijeme.
Razbolila se od tuge jer jednostavno nije znala živjeti bez njega...
Njezin novi dom postala je bolnica,hrana su joj bile tablete za smirenje.
Živjela je od ljubavi prema njemu,srce je još uvijek kucalo samo za njega,kucalo je nadajući se da će se vratiti...
Prolazili su dani,sporo kao godine,ona je umirala polagano za njim,a od njega ni traga ni glasa...Svi oko nje vidjeli su kako njena želje i nada lagano umiru.
Kad je već izgubila svaku nadu da će se vratit i kada je bila gotovo na rubu,onako blijeda,mršava i iscrpljena,slomljena;pojavio se navratima njene sobe.
Šokirano ju je gledao kako pati,kako umire za njim,zbog njega.
I u tom trenu svijet se preokrenuo,svijeća njihove ljubavi nikada se nije ugasila.
Zagrlio ju je kao nekad,požalio što ju je ostavio i shvatio da ju voli,da je njihova ljubav neuništiva...
Trebalo je vremena da se oporavi,nije joj bilo lako jer je bila na rubu,slomljena i nikakva,no on ju je vratio u život,spasila ju je posljednja nada i vjera.
Vjera u njega-u ljubav i vjera u Boga.
Njhova ljubav ostala je vječna,ostali su zauvijek skupa,a čak ni smrt neće uništit njihovu ljubav...
Bila je prava i iskrena...A takva traje vječno i bezuvjetno...
eek

Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us
10 Komentara | Print | # | ^

20.08.2007. 10:56

Crying angel...

Vidiš li mrvu svjetla što te zove?
Da,to je suza u mom oku...


Ona bijela silueta koju sanjaš.
to je moja duša koju odbacuješ...

Ona crvena mrlja na tvom jastuku,
zadnja je kap krvi koju dajem tebi...


Svaki trzaj kazaljke na satu,
trenutak je manje mog života...

Svaka ogrebotina na mom srcu,
odraz je tvoje hladnokrvnosti prema meni...


Svaki trenutak bez tebe je vječnost,
a vječnost bez tebe meni je smrt...

Želiš da odem?
Reci to i pogledaj nebo...


Vidjet ćeš da jedna zvijezda fali,
moj izgubljeni život...namcor


Image Hosted by ImageShack.us



and I will always love you... 9 Komentara | Print | # | ^

14.08.2007. 12:26

Lonely Dreamer

Grad polako tone u san i gase se svjetla života,
tu kreće moja inspiracija,tad jača moja moć...


Izlazim vani,ulice su puste i hladne,
vlada mrtva tišina,grad je zavijen tamom...


Sve u njemu sniva,a jedino svjetlo su zvijezde,
bezbroj njih na kristalnom modrom nebu...


Šetam se ulicom sama,gledam oko sebe,
kao da sam sama na okrutnom svijetu...


Ledeni vjetar polagano puše,
ledi svaki znak života u toj kasnoj uri...


Zatvaram oči umorna od lutanja svijetom,
i padam polagano,sporo...


Čini mi se kao da je svijet stao,
a ja vječno padam i letim u beskraj...


Osjećam kako mi slabo smrznuto srce kuca jače,
a nema ni ono snage za novi put nigdje...


Zadnji put vidim svijet,grad i nebo,
zadnji put osjećam vrelu krv kroz žile...


Nestajem u tamnoj noći,
padam negdje u ponor i ne sjećam se više ničega...


Ja sam samo usamljeni sanjar umoran od puta,
na izmaku snaga i želja...


Odlazim,nestajem.Više ne postojim...



Image Hosted by ImageShack.us
14 Komentara | Print | # | ^

11.08.2007. 00:00

Seal

Tuljani...tako predivne životinjice!!!

Perajari, ili kako ih zajedničkim imenom često nazivaju tuljani, (Pinnipedia) su skupina zvijeri (Carnivora) koja je prešla na život u vodi. Znanstveno ime je izvedeno iz latinskog od pinna - "peraja" i pes - "noga". Ponekad ih se u znanstvenoj literaturi naziva i "vodenzvijeri", no ipak su najpoznatiji pod imenom tuljani.

Tuljani su srednje do vrlo veliki sisavci, dugi od 1,20 m pa čak do 6 m. Težina im jako varira, ovisno o vrsti. Ženke arktičkog morskog medvjeda su teške oko 25 kg, dok, na primjer, mužjaci južnog morskog slona mogu biti i teži od 4 tone. Vrlo često se uočava upadljivi spolni dimorfizam: mužjaci morskih slonova mogu biti i do četiri puta teži od ženki.

Tijela tuljana imaju oblik torpeda: glava je spljoštena i vrlo nejasno vratom odvojena od ostatka tijela, a rep postoji još samo u rudimentarnom obliku. Udovi su im do laktova odnosno do koljena uvučeni u tijelo, a slobodno pokretni i izvan tijela su samo podlaktice i potkoljenice. Te osobine smanjuju otpor vode i služe kao prilagodba životu u vodi. Jedini slatkovodni tuljan živi u Bajkalskom jezeru.

U Jadranskom moru obitava vrsta znana kao sredozemna medvjedica, od strane ribara oko otoka Biševa i Jabuke zvana i Morski Čovik. Skoro istrebljena, no postoje dokazi o njenom vraćanju u vode Republike Hrvatske.

U odnosu na druge skupine životinja iz grupe zvijeri imaju drugačiju građu zubi. Nemaju zube derače, gotovo da nemaju očnjake i prilagođeni su načinu prehrane. Neki imaju sjekutiće i kutnjake prilagođene prehrani ribama, kod drugih su se preoblikovali u neku vrstu sita koji zadržavaju uz zatvorene čeljusti kril u usnoj šupljini dok istiskuju vodu, a kod morževa su se očnjaci oblikovali kao kljove.

Ovisno o pripadnosti određenoj porodici tuljana, imaju različito razvijene dijelove kralježnice. Ušati tuljani, kod kojih prednji udovi imaju središnju ulogu u kretanju, snažnije je razvijen vratni i prsni dio kralježnice. Za razliku od njih, pravi tuljani koji za kretanje koriste zadnje udove, imaju razvijeniji donji dio kralježnice. Sve četiri noge su im se tijekom evolucije preoblikovale u peraje pri čemu su se zadnje noge povukle prema završetku tijela, a po pet izduženih i spljoštenih prstiju spojeni su plivaćim kožicama. Još izraženija specijalizacija njihovih peraja nije se dogodila vjerojatno zbog potrebe povremenog kretanja kopnom.
Pravi tuljan


Mladunčad se koti prekrivena gustim krznom koje s odrastanjem nestaje i zamjenjuje ga kratka dlaka. Neke vrste i u odrasloj dobi zadržavaju upadljivo gusto krzno, dok su morževi praktički bez dlake. Ušati tuljani mijenjaju krzno zajedno s gornjim slojem kože u razdoblju i do mjesec dana, dok se kod pravih tuljana taj proces odvija vrlo naglo unutar samo par dana. Zaštitu od pothlađivanja im pruža kod nekih vrsta i do 10 cm debeli sloj sala koji osim toga služi i kao zaliha hrane, ali im i smanjuje specifičnu tjelesnu težinu i olakšava plivanje.

Osjetila

Pred osjetila ove grupe životinja se postavlja vrlo zahtjevan izazov. Moraju pružiti životinji vrlo točne podatke o okolini, kako pod vodom, tako i na kopnu.

Oči: su im relativno velike i omogućuju dobru vidljivost pod vodom. Građene su na način, da u uvjetima slabog svjetla još uvijek dobro vide. Ova osjetljivost razvila se na štetu boja. Vrste koje duboko rone, bolje vide u području plave, a one koje žive uz obalu i rone na male dubine, vide bolje u zelenom spektru. Slično kao neki kopneni grabežljivci imaju sposobnost hvatanja "ostatka svjetla".

Uz problem vidljivosti pod vodom, njihove oči su se morale prilagoditi i drugačijem indeksu loma svjetlosti u vodi nego u zraku. Kod tuljana je taj problem riješen na način, da im je leća oblikovana skoro kao kugla čime je bitno povećan lom svjetlosti i povećana njihova mogućnost orijentiranja pod vodom. Međutim, kako na zraku i rožnica djeluje na lom svjetlosti, životinje su na kopnu, gdje vid ima manje značenje, jako kratkovidne. No zato imaju vrlo visoku toleranciju prema snažnoj sunčevoj svjetlosti, kao na primjer odbljesak na ledu, što rješavaju sužavanjem zjenica u okomitu, vrlo usku crtu. Rožnata koža im čini vanjski završetak oka. Ta koža je neprekidno obložena suznom tekućinom kako bi isprala strano tijelo, ali i spriječila direktni kontakt oka sa slanom vodom.

Sluh: Vanjski dio uha, ušna školjka, im je jako zakržljala ili ju uopće nemaju. Ako ju imaju, kao kod ušatih tuljana, one se kod ronjenja zatvaraju. Uprkos tome, tuljani imaju izvstan sluh. Unutrašnje uho im je povezano samo sa jednom jedinom kosti lubanje što onemogućuje prijenos zvučnih valova kroz cijelu lubanju. Na taj način dobro određuju smjer iz kojeg dolazi zvuk.

Pošto neki tuljani ispuštaju kliktave zvukove visoke frekvencije, pretpostavlja se da imaju sistem za ultrazvučno orijentiranje, slično onom kakav imaju kitovi.

Njuh i opip: Kao kod većine kopnenih životinja imaju dobro razvijeno osjetilo njuha. Nosnice su im uski kosi prorezi koji se u vodi zatvaraju, tako da se njuhom služe samo na kopnu. On je važan u susretima sa pripadnicima iste vrste: odnos majka-dijete se održava ćulom mirisa, a kod mnogih ušatih tuljana mužjak njuhom određuje spremnost ženke za parenje.

Za orijentiranje u vodi im je važno još jedno osjetilo: na "njuški" imaju više vodoravnih redova osjetljivih oštrih dlaka koje svaka izlazi iz "kapsule" pune krvnih sudova i živčanih stanica pa su vrlo osjetljive. Uz pomoć tih dlaka mogu osjetiti promjenu pritiska i smjer kretanja vode, a vjerojatno služe životinjama i za određivanje brzine kojom se kreću.

Rasprostranjenost i životni prostor
Havajska medvjedica je jedna od rijetkih tropskih vrsta tuljana

Gotovo svi tuljani žive u moru. Kako radi raznih aktivnosti moraju često izlaziti na kopno, rijetko se udaljavaju od kopna i ne može ih se sresti na otvorenom moru. Samo mali broj vrsta tuljana se može sresti uz slatku vodu, a jedino sibirski tuljan živi isključivo u slatkoj vodi. Obični tuljan, inače morska životinja, sreće se u Kanadi na obalama jezera, a dvije podvrste prstenastog tuljana se mogu naći u ruskom jezeru Ladoga i u finskom Saimaa jezeru.

Najveći dio ove porodice živi u polarnim i subpolarnim morima. Mora Arktika i Antarktike obiluju nizom vrsta. Na obalama nenastanjenih otoka u tim područjima mnoge vrste formiraju velike kolonije. S približavanjem umjerenim klimatskim područjima, broj vrsta naglo opada, pa tako u toplim područjima gotovo da nema tuljana. Jedina su iznimka morske medvjedice i galapagoski tuljan krznaš. Velika područja u kojima uopće nema tuljana su obale tropskog dijela Afrike, azijske obale Indijskog oceana i otočni svijet zapadnog dijela Tihog oceana. Jedan od neizostavnih uvjeta za područja koja nastanjuju tuljani je, da temperatura vode tijekom cijele godine ne pređe 20°C. Od tog su pravila jedini izuzetak morske medvjedice.

Način života
Morski leopard u vodama Antarktike lovi pingvine i druge perajare

Suprotno kitovima i sirenama (ili drugo ime morske krave) koji su potpuno prilagođeni životu u vodi, perajari odnosno tuljani vode život sličan vodozemcima. Parenje i podizanje mladunaca se odvija na kopnu. Iako tuljani mogu spavati i na površini vode, često se odmaraju na kopnu.

Hrana

Svi tuljani su mesožderi. Pri tome, velika većina vrsta se hrani ribama. No, neke vrste su razvile i drugačije prehrambene navike. Tako se tuljan rakožder hrani pretežno krilom, morževi na morskom dnu traže puževe i školjke, morski slonovi love glavonošce, dok se morski leopardi pretežno hrane pingvinima i manjim vrstama tuljana. Manju lovinu progutaju cijelu još pod vodom, dok veći plijen iznesu na površinu gdje onda odgrizaju pojedine dijelove. Mlade životinje trebaju naročito hranjivu hranu, jer zbog još malog tijela imaju nepovoljan odnos između zapremine i površine tijela, pa stoga imaju i veći gubitak temperature koji moraju nadoknaditi energijom iz hrane. Zdrave odrasle životinje mogu, zbog sloja masnoće ispod kože, podnijeti i duža razdoblja bez hrane.

Gastroliti u želucima tuljana su poznati, ali uloga kamenja u želucima je još uvijek uglavnom nejasna. Moguće je da služe usitnjavanju hrane u želucu, ali isto tako moguće je i da služe smanjenju potiska vode i time olakšavaju ronjenje.

Socijalna struktura

Većina tuljana je vrlo društvena. Samotnjače vrste, kao Rossov tuljan su iznimka. Tuljani se okupljaju u kolonije, prije svega u razdoblju koćenja i podizanja mladunaca. Te kolonije mogu brojati od nekoliko (sivi tuljan) pa do više miliuna jedinki (tuljani krznaši). Kao posljedica masovnog ubijanja tuljana tijekom prošlih stoljeća, izrazito velike kolonije su postale rijetke.

Razmnožavanje

Tipično razdoblje razmnožavanja je proljeće i rano ljeto. Kod većine vrsta, mužjaci pokušavaju zaposjesti što veće područje koje je ženkama pogodno za koćenje i podizanje mladunaca, jer se ženke pare s onim mužjakom čiju teritoriju one odaberu za koćenje. Zbog toga, između mužjaka dolazi do vrlo ozbiljnih borbi oko što većeg i što boljeg teritorija. Pri tome, slabiji mužjaci budu potisnuti, pa se događa da mlađi i slabiji mužjaci uopće ne uspiju "osvojiti" teritorij, pa se tako niti ne mogu pariti.
Novozelandski tuljan krznaš

Ženke, skotne od prošle sezone parenja, dolaze u koloniju najčešće par tjednana nakon mužjaka, i biraju najpovoljnije mjesto u koloniji, koje je u pravilu zauzeo najsnažniji mužjak, i tu donose na svijet svoje mladunce. Pravi tuljani doje mladunčad, ovisno o vrsti, od nekoliko dana do nekoliko tjedana, a nakon što prestanu dojiti, pare se sa "vlasnikom" teritorije. Odnos između majki i mladunaca je u tom trenutku završen. Suprotno tome, kod ušatih tuljana veza između majki i mladunaca se nastavlja i nakon parenja, koje se događa obično oko tjedan dana nakon koćenja mladunaca. Mladunci postaju samostalni tek nakon četiri do šest mjeseci, no majke ponekad doje mladunce i nakon što okote slijedeće mladunče.

Nakon oplodnje, embrio se razvije samo do stadija blastule, šuplje kugle uz čiju se ovojnicu s unutrašnje strane nalaze još nedefinirane stanice. Tek nakon razdoblja mirovanja koje je različito od vrste do vrste, blastula se smjesti u stijenku maternice i oblikuje se placenta. Samo na taj način ženke uspijevaju uskladiti koćenje sa slijedećim razdobljem plodnosti.

Ovisno o vrsti, skotnost traje od osam do petnaest mjeseci. Sve vrste u pravilu kote samo jednog mladunca. Vrlo rijetko se dogodi i da se okote blizanci, no tada majka gotovo nikad nema dovoljno mlijeka da podigne oba mladunca. Novorođena mladunčad se rađaju sa paperjastim krznom koje se naziva lanugo a često se bojom razlikuje od odraslih. Kod nekih vrsta pravih tuljana se zamjena tog krzna odvija još u tijelu majke, dok se kod većina ušatih tuljana zamjena tog mladenačkog krzna tek u dobi od dva do tri mjeseca. Iako teoretski mogu plivati od trenutka rođenja, mladunci još neko vrijeme nemaju dovoljno debeli sloj masnoće da im osigura toplotnu izolaciju u vodi, pa stoga prvi put kreću u vodu tek u dobi od nekoliko tjedana. Kako su mladunci na početku života vrlo ranjivi, rastu i napreduju vrlo brzo, kako bi to ranjivo razdoblje trajalo što kraće.

Neprijatelji i očekivani životni vijek

Neprijatelji tuljana su prije svega morski psi i kitovi ubojice. Populacija kitova ubojica se uz obale Patagonije specijalizirala za lov na tuljane do te mjere, da se u lovu na njih bacaju na obalu, kako bi ih ulovili. Na Arktiku je važan neprijatelj tuljana bijeli medvjed, a na Antarktici je to morski leopard koji se, iako i sam iz skupine tuljana, specijalizirao za lov na manje članove iste grupe.

Većina vrsta ima očekivani životni vijek od oko 30 godina. Morževi često dožive i više od 40 godina, dok mnogi ušati tuljani ne dožive starost veću od 20 godina. Kod tuljana koji žive u kolonijama, mužjaci najčešće žive puno kraće od ženki zbog borbi za teritorij.

Sistematika
Uporedba građe ušatih tuljana (gore) i pravih tuljana (dole)


Danas živi 33 vrsta, koje se tradicionalno razvrstavaju u tri porodice:

* Ušati tuljani (Otariidae) imaju male uške, vidljive izvan krzna i mogu prednje noge, iako izgledom podsjećaju na peraja, okrenuti pod tijelom prema naprijed kako bi se lakše kretali kopnom. U vodi, prednje "peraje" im služe kao glavna pokretačka snaga. Četrnaest vrsta ove porodice su vrste tuljana koje oblikuju velike kolonije, kao što su morski lavovi i morski medvjedi.

* Pravi tuljani (Phocidae) nemaju izvana vidljive uške. Noge, oblikovane kao peraje, okrenute su prema natrag tako da se ne mogu koristiti za kretanje na kopnu. Ali u vodi, izmjeničnim zamasima pokreću životinje. Pored danas vjerojatno izumrle karipske morske medvjedice, porodica ima još 18 vrsta. Veliki dio porodice pravih tuljana su manje vrste, kao što su obični tuljani i sivi tuljani, ali i vrlo veliki morski slonovi.

* Morževi (Odobenidae), porodica koja danas ima još samo jednu vrstu, se odlikuju prije svega svojim upadljivim kljovama koje su se razvile od očnjaka u gornjoj čeljusti. Oni mogu, kao i ušati tuljani, stražnje noge - peraja postaviti ispod tijela i koristiti ih za kretanje na suhom.

Ušate tuljane se povremeno, zbog vidljivih uški, smatra "primitivnijom" grupom, ali fosilni nalazi ove porodice jednako su stari kao i fosili pravih tuljana.

Ušate tuljane i morževe se uglavnom smatra srodnim porodicama, iako su morževi nizom osobina veza između druge dvije porodice. Suprotno tom raširenom mišljenju, Malcolm C. McKenna i Susan K. Bell su morževe svrstali kao podporodicu u prave tuljane, dok većina zoologa vide snažne dokaze za svrstavanje ušatih tuljana i morževa u jedan takson, koji ponekad nazivaju Otarioidea.




evo vam nekoliko slika...i recite da nisu predivni?!?!
a ljudi ih ubijaju...

pogledajte o tome na blogu mog malog...

-!!!JoisP!!!-

on me je svojim postom potaknuo da potražim o njima...
životinjice su predivne!!!

Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us



i sada...recite mi,kako mogu postojat tako bezosjećajni ljudi da mogu dignut ruku na ovakva bića?!?!
namcor 15 Komentara | Print | # | ^

10.08.2007. 14:19

Bubimir

Originalno ime: "Beetlejuice"
Autori: David Geffen, Tim Burton
Zemlja podrijetla: SAD
Godina: 1989 – 1991

"Bubimir" je animirana serija nastala kao nastavak istoimenog uspješnog igranog filma Tima Burtona iz 1984. godine. Snimljene su četiri sezone, odnosno 94 epizoda po 30 minuta. Crtić je zadržao svoju morbidnu crtu baš zbog toga što su se Warner Bros udružili sa Geffen Filmom i samim Burtonom, no previše komponenata dječje uživljenosti u odvratno je pokvarilo sasvim solidan temelj za dobar crtić. Glazbu za crtanu seriju skladali su Ray Parker, Danny Elfman i Tom Szczesniak. Crtić je vrlo, vrlo blijeda kopija filma, toliko adaptiran za djecu da gotovo i nema draži. Djeca su vjerojatno u doba prikazivanja crtića bila oduševljena Bubumirovim zelenim zubima iz kojih proviruju žohari, njegovim smeđim izlučevinama iz ušiju kojima se razbacivao u svakoj epizodi, blatom, nepranjem, bubama, kosturima, zombijima, paučinama, šišmišima, no ponekad je humor počivao i na igrama riječi, pa je crtić mogao biti zanimljiv i starijim gledateljima. Radnja crtane serije djelomično je promjenjena u odnosu na film, tako je ovdje Bubimirov svijet nazvan Nigdjezemska, za razliku od "života nakon smrti" u filmu, a Bubimir i Lidija su najbolji prijatelji. Bubimir je osobnošću ostao gotovo isti, vulgaran i nametljiv. U epizodama se često mogla prepoznati parodija na poznate filmove, knjige i TV serije. Crtić je prvih sezona bio veliki hit na ABC-u, a kasnije je postao jedna od prvih animiranih serija prikazivanih tjedno na FOX-u. "Bubimir" je tako jedna od rijetkih emisija koja se u povijesti američke televizije mogla vidjeti istodobno na dva programa (slično kao Simpsoni nedavno kod nas).

O ČEMU SE RADI?
Negdje u Americi živi tročlana obitelj u kući koja je očito opsjednuta duhovima. Tata Dragec je tipični obiteljski čovjek, suprug papučar i mlak otac. Majka je euforična slikarica koja razgovara s biljkama. Kći Lidija je blijeda, žgoljava dvanaestogodišnjakinja oduševljena paucima i lubanjama sa sklonosti ka modnom kreiranju. Kada triput izgovori Bubimirovo ime, njezina soba se preobrazi u nekakvu mračnu kulu, ona sama dobije šminku oko očiju, ljubičaste krpe po sebi i konjski rep te se sve uresi lubanjama i pojavi se bizarna polućelava spodoba u prugastom crno–bijelom odijelu, sa crvenim noktima i zelenim zubima. Bubimir radi sve što je odvratno i živi u Nigdjezemskoj gdje su mu najbolji prijatelji feminizirani francuski kostur i ženski pauk. Katkad vozi auto Straška koji kada se naljuti, iz simpatičnog autića vrši preobrazbu u zlu zvijer koja divlja ulicama čineći štetu. Sjećam se i Lidijine kolegice i suparnice iz škole, iritantne plavuše Klare, koja je uvijek imala nešto protiv Lidije. Najsvjetlija točka ovog crtića je sama Nigdjezemska, pošto se tu pojavljuju najbizarnije kreature, od čovjeka sa glavom poput puceta do čupavog šerifa sa zlim psetom Micekom, zatim prostorije sa naopakim, iskrivljenim vratima i psihodeličnim crno-bijelim kockama. Cijeli zemlja je podignuta na svojevrsnim nadvožnjacima izdignutim nad nekodimenzijskim pijeskom kojim haraju pješčani crvi. Bubimirov najveći strah (osim kupanja) su te ljubičasto-zelene prugaste spodobe koje niotkud neočekivano izranjaju, spremne izjesti stanovnike Nigdjezemske.


Image Hosted by ImageShack.us


2 Komentara | Print | # | ^

06.08.2007. 11:03

Požari...

Mislim da ste čuli kako je kod nas u Dubrovniku zadnja 2 dana doslovno bila borba s nemogućim...
Sve je zapravo počelo s požarom u Gružu kad je navodno kako neki kažu vatra krenula iz jedne od kanti za smeće iznad trećeg nebodera...O tom se još točno ne zna...
Požar se proširio iznad naselja Nuncijata,zaprijetio je kućama a ljudi su sa balkona gasili vatru...
Potaknuta jakim vjetrom vatra se počela širit preko Srđa ukoso prema vrhu brda...
To područje je još uvijek nesigurno zbog zaostalih mina pa vatrogasci nisu mogli baš previše ulazit da se suprostave vatri...Sva se vatra proširila prema naselju Bosanka,ali je uz pomoć kanadera nekim čudom zaustavljen požar...Tad smo čuli da bjesni i požar u Mlinima i u Platu koji je došao iz BiH...
Sve snage su poslane tamo da pomognu u gašenju,ali izgleda da je bura toliko raspuhala vatru da se nastavila širit...U jednom trenu planula je cijela Župa dubrovačka,vatra se spustila do kuća,zaprijetila naselju Brgat...Sve je bilo ugroženo...Nastalo je doslovno rečeno,opsadno stanje...
Cijelo popodne i večer puhala je užasna bura i time još poticalaa pobješnjelu vatru...
Požar je prešao prema Bosanci i do 23:00 se spustio do magistrale i prešao prema Zlatnom potoku,inače naselju u blizini starog grada...Magistrala je tad zatvorena...
No na nesreću ovog grada nije samo tamo gorilo...
Čuli smo da se još jedan požar spustio sa vrha brda skroz do magistrale u naselju Komolac,u Rijeci dubrovačkoj...Komolac u kojem je trafostanica koja opskrbljuje grad električnom energijom je bio najviše ugrožen,a saznali smo i da je sve okolo izgorilo...
Vatra se okrutno proširila prema naselju Rožat i Nova Mokošica...Svi su ljudi priskočili u pomoć i polijevali oko kuća da manje gori...Ali nije bilo moguće pobijediti toliku vatru...
Vatra je došla između naselja Stara i Nova Mokošica gdje su se ljudi s njome borili cijelu noć...
Požar iznad Starog grada navodno je tijekom ove duge i besane noći lokaliziran,a u Mokošici još traje borba...Cijelu noć grad je bio u dimu,ništa se nije vidjelo od silnog dima...
Oko 7 sati došla su 3 knadera poslana u pomoć...Dva su pomagala u gašenju Mokošice dok je jedan poslan da natopi garežinu u Župi dubrovačkoj...
Sad je 11 sati i 20 minuta i kanader koji je stigao prije oko 2 sata još leti prema Mokošici,grad je još uvijek u popriličnom dimu...
Dubrovačka gradonačelnica je rekla kako treba preživjeti ovu dugu noć...
I preživjeli smo je...Nadam se da su ovo zadnji trenuci djelovanja opake vatre...
Nema plaće koja bi bila dovoljnada se plati pilotima kanadera za riskiranje života i za pomoć naših sugrađana,kao i veliku pomoć iz cijele Hrvatske i vojske iz Splita...

Evo vam i nekoliko slika koje sam skinula sa dnevnik.hr...
na toj stranici možete pogledati i video snimke pobješnjele vatre kako guta sve pred sobom...


Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us



Image Hosted by ImageShack.us


26 Komentara | Print | # | ^

02.08.2007. 11:45

Ulica moga djetinjstva...

Bila je to jedna ljetna noć...Šetala sam ulicom moga djetinjstva.
Još uvijek je ista.Poznam svaki kamenčić od kojeg je napravljena,svaki listić kojeg je udomila...
Nebo je bilo nekako drugačije...Modro,puno zlatnih zvijezda,a opet nekako kao posuto ljubičastim nijansama prašine.Miris vatre u daljini,u jednom trenu jači,onda malo slabiji...
Puše vjetar,vjetar ljubavi...Hladan,a opet pun nečeg,pun snage i siline...
Gledam par suhih listića kako skakuću na vjetru...
Hladno je...Vrijeme ne priliči ljetu,sve je nekako pusto,a ja se osjećam usamljeno...
Kao odbačeni listić u divljini...Vjetar je postajao sve jači,stabla su lelujala od njegove snage...
Odjednom,kao da je dotrčalo nekoliko sivih oblaka...Počela je kiša,ali baš onako kiša iz vedra neba...
Stajala sam kao gromom pogođena...A koža i kosa upijale su svaku kapljicu kiše...
Stajala sam tako neko vrijeme i otrčala doma...Bilo je teško zaspati...
I nisam znala što se događa...Ulica moga djetinjstva postala je tužna...
namcor

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us
8 Komentara | Print | # | ^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< kolovoz, 2007 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Srpanj 2010 (1)
Svibanj 2010 (1)
Prosinac 2008 (2)
Studeni 2008 (2)
Listopad 2008 (2)
Rujan 2008 (2)
Kolovoz 2008 (1)
Srpanj 2008 (2)
Lipanj 2008 (1)
Svibanj 2008 (3)
Travanj 2008 (6)
Ožujak 2008 (2)
Veljača 2008 (1)
Siječanj 2008 (3)
Prosinac 2007 (7)
Studeni 2007 (4)
Listopad 2007 (7)
Rujan 2007 (4)
Kolovoz 2007 (7)
Srpanj 2007 (11)
Lipanj 2007 (10)


Komentari da/ne?

Intro

*Sometimes you need to star again,in order to fly...

* "Dobro je kad u životu za nešto se boriš, rukama stvoriš..."


Image Hosted by ImageShack.us










vas je tu =)




Free Hit Counter
Free Hit Counter


Me:

* Vanilla

* MSN/mail: vragolita@hotmail.com

* Meah




Marko
Dežurna vještica
Blacken the Angel

More snova

"Tili bi, tili bi moru, tili bi, tili bi mi
Tili bi, tili bi moru, tili bi ja i ti

Moremo, moremo moru, moremo i moramo mi
Moremo, moramo moru, moramo ja i ti

Opijeni morem snova, porat sriće tražili smo mi
Odnilo nas more, more snova, tonemo u moru jubavi "





Zahvale