Fotkam, kuham, putujem https://blog.dnevnik.hr/okusi-tastes

utorak, 28.09.2010.

Bremenski gradski sviraci

Nakon jednog medjuposta, nastavljam seriju foto-reportaza sa sjevera Njemacke. Dva posta iz Hamburga sad slijede jednim iz Bremena koji je od Hamburga udaljen oko 1 sat. Mi smo u regiji a pogotovo u Bremenu bili "polusluzbeno" pa se trebalo obavljati i odredjeni program umjesto da se do mile volje nasetamo ovim prelijepim gradom. Poceli smo u katedrali koja je ogromna i vrlo impresivna. No moj danasnji post ce biti posvecen jednoj od najvecih atrakcija grada - Bremenskim gradskim sviracima.

Bremenski gradski svirači - poznata njemačka bajka: U okolici grada Bremena živjeli su seljaci koji su imali mnogo životinja. Pošto su neke od njih bile već vrlo stare, vlasnici su ih se odlučili riješiti. Kad su to doznale životinje (pijetao, mačka, pas i magarac), pobjegle su od kuće te odlučile postati Gradski svirači grada Bremena. Jednog su dana svojim glazbenim talentom uspjeli protjerati lopove iz obližnje šumske kućice. Toliko im se sviđalo novo okruženje i nova domovina, da su odlučili ondje ostati do kraja života.


Bremen je inace jedan od najposjecenijih njemackih gradova i meni se jako svidio.

Evo glavnog gradskog trga:



i sad sviraci.





Oko njih je stalno guzva, neprekidno se netko ispred njih slika i tesko ih je uloviti same. Magarcu su noge izlizane jer ih svatko dira i glanca za srecu. Neki se slikaju drzeci se za magarceve noge.





28.09.2010. u 20:11 • 4 KomentaraPrint#^

petak, 24.09.2010.

Moin moin...Hamburg

Ovo je tipicni pozdrav u Hamburgu. Moin je u biti 'morgen' odnosno jutro ali u Hamburgu se koristi kao pozdrav tijekom cijelog dana. To nam je ispricao kapetan broda kojim smo obilazili luku (vidi prosli post) a s pozdravom smo se svako malo susretali pa i u zracnoj luci, pred sam odlazak iz grada nekoliko dana kasnije.

Nas kapetan Uwe:


S lukom sam gotova ali dodajem jos nekoliko fotografija koje nisu 'stale' u prosli post.

Jedrilica koja se ovdje cini malom, u stvarnosti ima 40-tak metara!!!! Prelijepo nesto.


Pogled na kuce:


Od grada smo pogledali dosta toga, ogroman je i najbolje je ici kvart po kvart i to pjesice. Centar ko centar, jako lijepa arhitektura, prelijepa. Kuce i stanovi nemaju zavjese (kao i u velikom dijelu sjevernih zemalja, Nizozemskoj, Engleskoj itd). Hamburg lezi na rijekama Alster i Elbi i ima vise mostova nego Venecija (neki kazu: vise nego Venecija i Amsterdam zajedno ali nisam provjeravala). Alster je 'ukrocen' u dva jezera.

Evo jednog njegovog dijela, pokraj Gradske Vijecnice:



Svaki je grad najbolje razgledavati i upoznavati s nekim domacim ili tko je u gradu dugo zivio. Mi smo imali srecu za oboje. I osobu koja nam je predlagala zanimljivosti koje se ne nalaze po turistickim vodicima i frenda koji je u Hamburgu dugo zivio i koji je u grad (ali ne i njegovo vrijeme rofl) zaljubljen te nas je pred polazak opremio detaljnim planom grada s malim milijunom post-it oznaka. Na njima bi pisalo npr: restoran, riblja luka - ostrige, jastozi ili pak Riblja trznica, nedjelja ujutro! U ribljoj luci (Fischereihafen) ima dosta malih restorana gdje se jede odlicna riba i skoljke ili jastozi. Isprobano mljac. Na Fischmarkt odnosno riblju trznicu se ide nedjeljom ujutro, od 5 do 10 i tu se srecu razni 'svijetovi'. Onaj nocni koji nocni zivot zavrsava casom Sekt-a (pjenusca) pred odlazak na spavanje ili onaj dnevni koji na isti nacin pocinje svoj dan. Obavezno pogledati!

Otisli smo i u Schanzenviertel, u cijim je dijelovima vladalo opsadno stanje pred pocetak derbija izmedju 2 nogometna hamburska kluba. U crno obuceni St.Pauli navijaci (kroz ciji smo se kvart setali), s mrtvackim glavama na prsima, uz podrsku gomile neo-nazija (brrrrr) obrijanih glava i tisuce policajaca! Nesto poslije nas su kroz dio kvarta oko stadiona prosli frendovi i javili da je doslo do tuce i da je policija ukljucila i vodene topove. To je tzv. "lijevi" kvart, vrlo alternativan, prepun grafita kojih se po centru uopce ne moze vidjeti. Zanimljivo iskustvo.

Par slikica iz ovog kvarta:










Nastavljamo prema jako nobl-kvartu Blankenese, gdje nas je cekala vecerica (mmmm) u ogromnoj vili na tri kata i usput trazimo Strandperle koju nam je takodjer oznacio frend i na koju je i Muzic imao lijepe ljetne uspomene.


To je naime Elbska plaza, obala rijeke na koju su nasute tone pijeska i na kojoj se ljudi rado druze. Ljeti se tu provodi i noci uz rostilj ili zapaljenu vatru. Kvart se zove Övelgönner a Setnica do Bisera Plaze nakicena preslatkim kucicama s vrtovima do same Elbe. Tu sam pojela ponovno neku riblju stvar i dalje se nisam mogla prisiliti probati cuvene Matjes njami
Ime kvarta je gotovo neizgovorivo ali cini se nordijsko a ne njemacko. Njemacku verziju pogledajte na linku.

Spustanje prema Elbi, pogled prema kucicama (lijevo) te plazi (dole desno) i luci.









Mi slazemo kamencice:






Nastavit ce se!

24.09.2010. u 11:33 • 8 KomentaraPrint#^

utorak, 21.09.2010.

Dosta mi je KURVI, odoh u ....



Dosta mi je kurvi. Upravo sam se vratila iz Hamburga i sto me prvo svatko pita? Jesil bila na Reeperbahnu gledat kurve. Nisam. Nisi se tamo setala? Nisam. Dosta mi je kurvi, dosta mi je njihovih pateticnih ispovijesti i otuznih zivota. Imaju li izbora ili ne, nije bitno. Koji su njihovi razlozi, jel to financiranje drogiranja, nakita ili krpica - nije bitno. Jesu li lazljive kako se tvrdi, takodjer nebitno. Lazu li same sebe i uljepsavaju li neke vlastite "istine" kako bi se uopce mogle pogledati u ogledalo - ne zanima me. Neka prodaju i tijelo i dusu a ja ih ne moram gledati kao u Zoo vrtu. Jer Hamburg nudi puno vise toga, prelijep je grad i zaljubila sam se u njega na prvi pogled. Mozda je tome pridonijela i visegodisnja ceznja i ispunjenje i nadmasenje mojih ocekivanja.

I tako, u St. Pauliju smo bili ali Reeperbahn , skup sa svojom Herbertstraße u koju se ne pustaju ni zene (osim daklem kurvi) ni muskarci mladji od 18 godina jer to je ulica bordela, smo - izostavili.

"Najgrijesnija" ulica i kvart na svijetu su tu nastali zbog ogromne luke, cije je mornare iz cijelog svijeta trebalo nekako (seksualno a kako li drugacije) zadovoljiti za vrijeme kratkog predaha na kopnu. Dakle, kurve su tu zbog mornara a ne mornari zbog kurvi. Odlucili smo se za brodove i to bez mornara, ribu, skoljke i jos ponesto!

Daklem, za pocetak ravno s aerodroma pravac u - Hamburgovu luku. Iako se ova luka nalazi u uscu rijeke Elbe i iako je cak 100 kilometara udaljena od Sjevernog mora, ona se smatra za trecu (3.) najvecu MORSKU luku Europe nakon Rotterdama i Antwerpena te za drugu najvecu kontejnersku luku Europe. Naravno da je i jedna od najvecih svjetskih luka, navodno po vaznosti na 11. mjestu a po povrsini - cak na 2. mjestu (ne mogu na zalost provjeriti ove informacije jer se web stranice i moj vodic nekako ne mogu usuglasiti.) Ali povrsina joj je cak 7236 hektara i puno je veca nego sam zamisljala. Ogromna, bez kraja. Tu se nalazi i brodogradiliste o kojem ce isto biti rijec-dvije a bit ce i slikice NAJOGROMNIJE jahte na svijetu, koja je upravo u izgradnji, skrivena izmedju dokova.
MOLBA I ZAKLJUCAK: NEDAJMO NASA BRODOGRADILISTA; BORIMO SE ZA NJIH!

Sad sa rijeci malo prelazim na djela odnosno slike. Tu smo kupili karte (Baumwall) i trebali krenuti. Vrijeme je bilo cas kao na slici, pa bi malo padala kisa ili se skroz razvedrilo. Histericno vrijeme mijenjalo se na minutnoj osnovi i to uz neprestano jak vjetar.



Pricekali smo neko vrijeme jednog frenda i njegov kofer i to u ovom starom engleskom brodu, da se ne smrzavamo na vjetru. Brod je pretvoren u popularan restoran i hotel a dok smo mi na njemu pili vodu prljavi... pardon, pravu sjeverno njemacku kavicu bez okusa ali zato s bojom vode u kojoj je oprano sudje, na nizoj je palubi bilo vjencanje. Ali atmosfera je ono sto je vazno, kavu mogu popit i doma jel tak :)?



ovo je zid gdje se mogu vjesat kaputi, pun djecjih crteza brodova, simpaticno.



Sjeli smo na brodic kakvih je za turiste puno i vozikali se okolo uz vrlo zabavnu pricu i viceve naseg kapetana. Tako je ljuljanje po velikim valovima bilo "besplatno" a u slucaju da nam prijeti potonuce, pripremio je i posebne prsluke za spasavanje za svekrve: napunjene olovom rofl



Prolazili za pocetak pokraj Speicher-a odnosno kraj bivsih luckih skladista od kojih su neka to jos uvijek (kao npr. ova s hrpama trgovaca tepisima) a neka su preuredjena.



Ovaj dio luke je stalno u izgradnji, arhitektura je odlicna!



Ono najbolje mi je tu ipak nesto sto tek ceka dovrsenje! Jedno bivse skladiste na koje se nadogradjuje moderna arhitektura: gradi se stakleni dio koji ce predstavljati veliki val. U gotovoj zgradi, cija izgradnja malo kasni, nalazit ce se operna kuca!

Evo i njenog trenutnog vanjskog izgleda:





A sad evo jos par slikica iz ove ogromne i fascinantne luke:



schrottplatz, tu se stari automobili pretvaraju u staro zeljezo.






I evo obecane jahte u izgradnji. Najvece na svijetu, duljine od - ako sam dobro zapamtila - 175 metara ! S pristanistem za helikoptere, naravno. Neki od ovih dokova brodogradilista su plivajuci, pontonski.



Abramoviceva je jahta nedavno izasla iz istog ovog brodogradilista kao najveca na svijetu. Ova ce navodno biti veca i dulja i pripada nekom arapskom sheiku koji je ako je vjerovat nasem kapetanu jos "neozenjen" rofl pa naval'te zene hehe....Samo, sto ce ti muskarac koji se natjece s drugim u duzini....pa bilo to i duzini jahte naughty.



Eto, to bi bilo to, mala plovidba Hamburskom lukom. Ima fotki i prica jos malu tonu ali pitanje je da li ce bit vremena da ih sve strpam u postove. Jos sam ionako "duzna" jedan Dubai i jos pokoju reportazicu iz Provanse....

Kurve dakle trazite negdje drugdje wink, ovdje ih nece biti.

Moin moin!


molim malo paznje, procitajte ovaj post:
molim, molim, molim procitajte ovo i ucinite sto je u vasoj moci.


21.09.2010. u 21:30 • 16 KomentaraPrint#^

četvrtak, 16.09.2010.

Konj

Tko zeli, neka i dalje sudjeluje u debati ispod proslog posta, o nezaposlenima koji bi trebali obavljati drustveno korisni rad ako i zele i nakon 6 mjeseci primati socijalnu pomoc. Detalje procitati tamo, nije moja ideja i ne radi se o Hrvatskoj.

Inace samo slike, uz ove kise me lovi nostalgija za ljetom (kojeg nismo ni imali) pa eto malo neceg iz mjesta gdje bez sesira ne treba izlaziti iz kuce/hotela :).







16.09.2010. u 14:43 • 5 KomentaraPrint#^

subota, 04.09.2010.

Google Baby

Preko interneta se danas moze doista sve pa i doci manje vise legalno do djeteta koju vam rodi majka na drugom kraju svijeta a cija je jajasca donirala osoba s treceg kraja svijeta.

Nisam namjeravala pisati ovaj post ali film Google Baby mi nije dao mira. Sinoc sam ga slucajno primjetila na programu ARTE za prikazivanja prvih scena te procitala radnju. Dokumentarac zanimljivog sadrzaja ali meni teme koja mi nikako ne sjeda pod ‘normalno’ i okej. Kad sam se s citanja teleteksta vratila na film i htjela vec prebaciti na drugi program, ova mi je scena



privukla paznju, dobro me razdrmala, a ono sto je uslijedilo me toliko zaokupilo da sam odgledala cijeli film do kraja. S velikom mucninom koja se zadrzala do danas, ali u kojoj je ipak prevladala radoznalost.

Tema filma je ‘industrijska’ proizvodnja beba. Surogat majcinstvo kao industrija u rastu. Iznajmljivanje vlastite maternice za radjanje tudje djece u zamjenu za visoke – relativno (ali o tome kasnije) – svote novca koje majkama ‘na posudbu’ mogu promijeniti zivot.

U Americi se to cini uhodanom praksom pa se moze cuti i da razni celebrities usadjuju svoja jajasca i svoje spermije u te ‘rent-a-majke’ jer sami ne mogu roditi ili im se bas i neda biti trudnima jer ce im to promijeniti tijelo itd. Nedavni je primjer Sarah Jessica Parker, poznatija kao Carrie iz filma Sex i grad. Ona osim vlastitog vlastitog djeteta sad ima i blizance koje je za nju i supruga rodio netko drugi.

No da se vratim na film, nakon uvodnih scena koje se mogu pogledati ovdje:
www.zippibrandfrank.com
te spice filma, upoznajemo poduzetnika Dorona Mameta koji je sa svojim partnerom/deckom tako uz donirana jajasca i surogat majku upravo dobio svoju preslatku kcer. Te veceri mu u posjet dolaze i prijatelji, uglavnom gay muskarci, koji se raspituju za istu mogucnost. No, nemaju svi 140,000 dolara koliko je svoju kci platio Doron u SAD-u. Slijedece nam scene pokazuju da se to moze i jeftinije, ako se bude dovoljno domisljat kao sto je bio Doron koji napusta svoj dobro placeni posao da bi postao, kako on to vrlo prikladno naziva: “proizvodjacem beba”. I poput mnogih tvrtki, odlucuje se za ‘outsourcing’ odnosno glavni dio “proizvodnje” prebacuje tamo gdje je ljudski zivot najmanje vrijedan i najmanje placen. U Indiju i Juznu Afriku..

Stvar je jednostavna, klijent moze odluciti zeli li ili moze li donirati vlastito jajasce i vlastitu spermu ili mu je potrebno oboje plus necija maternica. Moze odluciti zeli li sam putovati do surogat majke ili sve uciniti pritiskom na tipkovnicu odredjenih internet stranica.

Zajedno sa svoja dva gay klijenta preko online agencije za donaciju jajasaca Doron trazi donatoricu koja bi “slicila majci ili sestri” jednog od njih. Odlucuju se za Katherine Gaylean koja je jedna od najtrazenijih donatorica a koja i sama ima dvoje djece i “jako zeli pomoci drugim roditeljima” koji djecu ne mogu imati. Iako redatelj zeli zadrzati nekakvu neutralnost te ne predstavljati svoje vlastito misljenje o temi, kroz film se protkalo nekoliko scena koje su snimljene na nacin na koji se Zippi Brand Frank i ne cini tako neutralnom redateljicom. Od nekih vam se samo stegne oko srca. Tako se posjecuje i donorica Katherine u kuci koju upravo obnavlja njen suprug a ona lezerno kaze da novac koji dobije u zamjenu za svoja jajasca (preko 10,000 USD za oko 20-tak jajasaca), trosi eto da bi renovirala kucu. Sto se u slijedecim scenama pokaze i ne bas tocnim jer Katherine i njen muz ponosno pokazuju oruzje koje posjeduju. Vise komada velikog oruzja. Neki su i “od celika” jer Katherine voli da se oruzje sjaji. I tako oni s terase pucaju u metu u sumi, njena starija kci (od 4-5 godina) takodjer, s nekom djecjom ali pravom puskom. Sve glasno i mladja kci zaplace a mama ju pita: “Zlato, plasi li te kamera :S”? A kratko nakon toga Katherine izleti prava istina: “Na oruzje trosimo najveci dio love”. Dakle ne na kucu, sto ljepse zvuci potencijalnim musterijama, nego na oruzje.

U Indiji vidimo surogat majke tupa, tuzna pogleda. One za cijelo vrijeme trajanja trudnoce ostaju u klinici jer je surogat majcinstvo velika tabu tema u Indiji.



Bijeda bijeda bijeda. Ove zene obicno dovode muzevi poput svodnika koji u ovom novcu vide novu kucu za obitelj, skolovanje za sina itd. Jedini nacin da promijene svoje financijsko i zivotno stanje. Obican porod se ne prikazuje nego samo carski rezovi i tu se takodjer postavlja nekoliko pitanja kao npr. Zasto? Navodno “ne prikazivanje” osobnog misljenja redateljice se ipak vidi i to u izboru prikaza zena pri radjanju: ove s pocetka filma, koja place kad joj donose bebu i jedne druge koju operiraju otvorenih ociju u nesvjesnom stanju. Saljivi komentari osoblja u operacijskoj sali, poput “Isti Collins” nakon sto izvade potpuno bijelu bebu iz maternice tamne Indijke, takodjer docaravaju hladnu rutinu i bescutan “biznis” s ljudskim tijelima.

Podrzavam izvanmatericnu oplodnju za parove gdje zena iz nekog razloga ne moze zatrudniti i imam nekoliko prijatelja koji su samo tako mogli zaceti svoju djecu. Podrzavam posvajanja djece iz domova ali tu vec nisam sigurna da li bih osobno za ovim posegnula da kojim slucajem nisam mogla imati djecu. Ali surogat majcinstvo mi je oduvijek bila strana stvar. Nikada na ovaj nacin ne bih isla “dirati po sudbini”. I nikad nisam i ne mogu razumjeti kako surogat majke emocionalno mogu iznajmiti svoje tijelo gotovo poput prostitutke te odvojiti hladno kalkulativan “posao” majcinstva od emocija trudnoce u kojoj zena prolazi kroz prave hormonalne oluje. Ali film se nije puno bavio majkama nakon poroda. Baby blues, neprekidno plakanje ili emocionalna nestabilnost koju su neke od ovih zena morale prolaziti nakon poroda i odvajanja od djeteta koje niti nije njihovo, nisu prikazani. Ono sto mozak svjesno moze odvojiti ali tijelo i zenski instinkti ne mogu. Ovo nije prikazani u filmu. Nije prikazan niti dio o roditeljima iz Japana (vidi web stranicu redateljice) koji su narucili dijete a dok su na njega cekali se rastali na gadan nacin. Tako gadan da niti jedan nije zelio to dijete niti ga preuzeti u Indiji. Surogat majka pak nije htjela zadrzati japansku bebu (jer sto ce reci selo) na sto su ju pokusavale prisiliti indijske vlasti i tako su se vrtili tri mjeseca u krug dok dijete na kraju nije posvojila njegova (prava) baka.

Rijeci redateljice ovog odlicnog ali potresnog te visestruko nagradjivanog filma (sto sam naknadno otkrila) su da moze razumjeti “feministicu” Dr. Patel koja smatra da indijskim surogat majkama pomaze da promijene svoje zivote (za “samo” – po zapadnim kriterijima - ili “čak” – po indijskim kriterijima – 6000 dolara koje primaju za porod). Frank takodjer pise, ukratko prevedeno za one koji mozda ne razumiju: “Ova rastuca industrija takodjer izaziva velik niz etickih pitanja. Ono sto se cini kao spasenje za neke, drugima se cini diabolickim…..Vjerujem da ce se stanje u buducnosti jos i vise zakomplicirati jer ce se potrazivati surogat majka ne kao zadnji izlaz nego kao alternativa za zene koje ne zele dobiti strije ili ne zele zatrudniti kako ne bi riskirale karijeru. Vjerujem da su poslovni aspekti reprodukcijske industrije jednako intrigirajuci koliko i zastrasujuci. Zbog nedostatka moralnih pravila ili etike, globalnu se ekonomiju eksploatira (iscrpljuje) do kraja. Zbog nepostojanja zakonskih granica i uz mogucnost visokih zarada, industrija ljudskog razmnazanja (reprodukcije) juri punom parom naprijed. Hladna i bescutna poslovna stvarnost vodjena samo principima slobodnog trzista koje se bavi s najosjetljivijom od svih tema. Zeljela sam kroz Google Baby predociti samo mali uvid u ono za sto smatram da ce postati ogroman problem za ljudskost u buducnosti.”

Evo i clanka iz New York Timesa za dodatno citanje onima koje zanima.


Sto vi mislite o ovoj temi i problemima kojima se bavi?



p.s. kako je doslo do filma?

"Director’s Statement

I have a partiality for bulletin boards. During my fellowship at Harvard University, I noticed many posts on the campus bulletin boards offering $50,000-$70,000 for young, good looking, and highly educated women. I was intrigued by how technical baby making had become, and how pregnancy could be disassembled into its elements only to be put together again through an online mix-and-match."


DODATAK 1:
JEDAN od cjenika za buduce "roditelje":

tammuz.com


DODATAK 2:
"When we started filming in Dr. Patel’s clinic in Anand, India, she had 70 surrogate mothers in process. During our last filming session she had over 250 surrogates and other doctors in Mumbai started offering the same service. The field is obviously growing rapidly."


04.09.2010. u 22:14 • 27 KomentaraPrint#^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>



Komentari da/ne?

Loading

citam

ovo je samo moj mali podsjetnik na blogove koje posjecujem, to ne znaci da su mi tu svi favoriti. nemarno osvjezujem ovu listu i svako malo shvatim da na njoj nema nekim meni dragih blogera kojima ne propustam niti jedan post. neka mi oproste na kaoticnosti, nije namjerno. ali sigurna sam da znaju koliko ih volim pratiti i da se nece uvrijediti:

sjor profesur
brod u boci legendarni
marchelina
kritika pragmaticnog uma
kengur
xiola
tyche
cranberry
champs
bugenvilija
suzette
JJA
macka u martama
MiniMaxine
seoska idila
Zvrk
brunhilda
Viola
Tea
kamena kucica na skoju
sklodowska
Zona
gustirna
ciovka

njamnjam
marina kuharica za male i velike
trogirski gastronom
enogastromama
cooketa
torte
dalmacija
pijesak u gacama
miris, zlato i zacini
kucanica u japanu
kabulske price

fotke
remek djela bugenvilija: Foto Tvornica Snova
remek djela blue veki

Copyrightom zasticeno.
Nemojte "posudjivati" moje fotografije, tekstove ili price i objavljivati pod svojim imenom. Pitajte i dogovorit cemo se.




od 20.5.2013.