BOGATSTVO
Objavljeno u četvrtak, 27.01.2005. u 00:11.
"Vaše je pravo biti bogat. Ovdje ste da živite u obilju i da budete sretni i slobodni. Zato trebate imati onoliko novaca koliko vam je potrebno da biste vodili ispunjen, sretan i uspješan život.
Siromaštvo nije vrlina; ono je mentalna bolest, i treba biti zbrisano s lica zemlje. Ovdje ste da biste rasli, širili se i razvijali - duhovno, mentalno i materijalno. Imate neotuđivo pravo da se na svaki način potpuno razvijete i izrazite. Trebate se okružiti ljepotom i bogatstvom.
Započnite gledati novac u njegovom pravom značenju: kao simbol razmjene. On za vas znači slobodu od potrebe; on znači ljepotu, raskoš, obilje i uglađenost."
ovaj citat sam maznuo s
epikurovog bloga. Zašto? Zato jer mi se sviđa:) a i trebam se malo odmoriti od silnog poreza i napuniti baterije. Ako loše mislite o novcu bojim se da ga nećete imati dovoljno, a vaše misli ionako stvaraju vaš svijet. Pazite kaj mislite, a za još mudrih i ugodnih stvari posjetite
epikura.
Tko MORA podnjeti godišnju poreznu prijavu, tko ne mora, kome bi bilo dobro da podnese...
Objavljeno u srijeda, 26.01.2005. u 22:08.
Zakon «vrlo jasno» propisuje tko NE mora podnjeti godišnju poreznu prijavu, famozni članak 31., ako se nađete na sljedećem popisu znači da NE MORATE podnjeti godišnju poreznu prijavu, a plaćeni predujmovi poreza po odbitku smatraju se konačno utvrđenim porezom na pojedinačno ili ukupno ostvaren dohodak po tim osnovama:
Ostvarili ste dohodak od:
1. nesamostalnog rada istodobno samo kod jednog poslodavca – drugim rječima zaposleni ste u jednoj firmi i to je to. Nema veze ako ste promjenili firmu važno je da niste ISTOVREMENO zaposleni u dvije firme (to JE moguće:)) i/ili
2. druge samostalne djelatnosti čl. 15, stavak 4. točka 1 (djelatnosti članova predstavničkih i izvršnih tijela državne vlasti, ...) i/ili
3. druge samostalne djelatnosti čl.15, stavak 4. točke 2 i 3 (djelatnosti članova skupština i nadzornih odbora trgovačkih društava, stečajni upravitelji, povremene autorske djelatnosti znanstvenika, umjetnika, stručnjaka, novinara, sudskih vještaka, trgovačkih putnika, agenata, akvizitera, športskih sudaca i delegata te druge djelatnosti koje se obavljaju uz neku osnovnu djelatnost ili nesamostalan rad ....) i/ili
4. kapitala čl. 26 (dividende, kamate, opcijske kupnje dionica) i/ili
5. samostalne djelatnosti iz članka 32. koji se onda poziva na članak 15. stavak 1 i 2 – samostalne djelatnosti izjednačene s obrtom koje paušalno plaćaju porez. Kaj je to??? To je npr. javni bilježnik, veterinar, arhitekt, sportaš, književnik, prevoditelj i sl. AKO SE PRIJAVIO u poreznu upravu da želi obavljati samostalno tu djelatnost. Naime neka od tih zanimanja možete raditi tako da otvorite obrt ili d.o.o., a možete i kao samostalno zanimanje. Naravno neke od tih stvari uvijek možete odraditi i putem klasičnog ugovora o djelu i ne morate zbog toga prijaviti samostalnu djelatnost te svaki mjesec plaćati porez i eventualne doprinose.
6. nesamostalan rad iz članka 33. stavak 5 – radite samo 80 sati mjesečno (10 dana) i primitak nije veći od 1500 kn mjesečno. i/ili
7. dohodak od imovine, osim dohotka iz članka 23. stavak 4. – ovo ne kužim jer u tom stavku niš pametnog ne piše. Inače dohodak od imovine je kada npr. iznajmljujete svoj stan. U tom slučaju mjesečno plaćate porez i ne možete podnjeti godišnju poreznu prijavu . Isto tako ako prodate stan po većoj cjeni nego što ste ga kupili porezna uprava će vam odmah razrezati porez koji morate odmah platiti pod uvjetom da je prošlo manje od tri godine od datuma kupnje ili da vi ili uzdržavani član iz uže obitelji niste stanovali u njemu.
Moguće je da ipak morate podnjeti prijavu ako isplatitelj dohotka (poslodavac) nije platio porez na propisani način.?!?! Da. Vi ste porezni obveznik i na kraju sve završava na vama. Kako ćete to saznati? Najvjerojatnije na najgori mogući način, ali nadajmo se da su vam svi uredno sve plaćali.
Ključno je ono pod 1. i boldano pod broj 3. Znači redovno ste zaposleni i još tu i tamo odradite nešto honorarno (bez obzira jeli autorski honorar ili «obični» putem ugovora o djelu). U principu bi vam se trebalo isplatiti podnjeti prijavu, ali to ovisi o vašoj plaći.
Sada dolazimo do Pravilnika o porezu na dohodak koji dodatno komplicira (pojašnjava?) stvari. Do 12 mjeseca 2003. u članku 52. pravilnika pisalo je da se može podnjeti godišnja porezna prijava kako bi ostvarili određene olakšice (životno, stambeno i sl...) i onda su mudro ubacili rečenicu da je porezni obveznik dužan unijeti SVE OBLIKE u poreznom razdoblju ostvarenog dohotka prema stavku 1. tog članka. Drugim rječima ispada da AKO ste htjeli iskoristiti olakšice morali ste prijaviti sve dohotke koje ste imali i to je valjda to «objašnjenje» onoga što muči ejka i gosta u komentarima:) Ja moram priznati da prošle godine nisam prijavio dohotke od honorara već sam samo prijavio olakšice i sve je bilo ok. Govorim dakle o prijavi za 2003. godinu.
Od 12. mjeseca 2003. (nn 198/2003) pravilnik se mijenja i u njemu se jasno navodi da možemo prijaviti SAMO primitke od nesamostalnog rada (plaće) kako bi ostvarili porezne olakšice, a možemo i ove dodatne s time da od dodatnih moramo prijaviti ili sve ili ništa. Znači ako prijavimo recimo neki honorar MORAMO prijaviti i dohodak od dividende i sve ostale honorare i obrnuto. Tu trebamo biti pažljivi da se ne zeznemo jer kada predamo prijavu više nema povlačenja iste i odustajanja. Dobro izračunajte kako ćete i što ćete, a ako sami ne znate uvijek je tu lopticaskočica. Porez na dividende je vrlo mali i ne bi bilo zgodno zeznuti se;)
Ako ste nezaposleni, a radili ste neke honorarne poslove tijekom godine – tražite povrat poreza. Imate pravo na 18.000 kn osobnog odbitka.
Ako ste tek počeli raditi prošle godine i dobili ste barem jednu isplatu plaće u prošloj godini ili ste nedaj Bože dobili otkaz i niste radili cijelu godinu – obavezno predajte poreznu prijavu jer vam se smješi potencijalno veliki povrat poreza.
Ako ste nezaposleni, a dobili ste SAMO prihod od dividende mislim da bi vam se isplatilo podnjeti prijavu jer imate pravo na 18.000 kn osobnog odbitka. Samo pazite koliko ste dividende dobili da ne biste na kraju i uz osobni odbitak još platili poreza;)
Tko onda MORA podnjeti prijavu
Onaj tko je radio istovremeno kod dva poslodavca ili onaj tko je ostvario dohodak DIREKTNO iz inozemstva ili onaj tko je osim redovnog posla ostvario neki dohodak za koji je propisana obveza podnošenja godišnje porezne prijave (koji bi to bio dohodak? Nemam pojima)
Olakšica temeljem životnog osiguranja, dopunskog zdravstvenog i dobrovoljnog mirovinskog osiguranja
Objavljeno u utorak, 25.01.2005. u 00:06.
Ovo sam ostao dužan:) Kad sam nabrajao olakšice ovu nisam spomenuo jer je posebna. Čak je i na posebnom mjestu u zakonu, a ne tamo gdje su ostale. Naime može se koristiti i tijekom godine ako se odmah obustavlja od plaće i ako ju vaš poslodavac uplaćuje OD vaše bruto plaće. Znači poslodavac vam ne plaća od svoje love nego od vaše i vi imate olakšicu. Ovo je važno zapamtiti jer nekima možda firma plaća dopunsko zdrastveno i onda naravno da oni nemaju poreznu olakšicu.
Maksimalni godišnji iznos: 12.600 kn (tu je tih famoznih 12.600) Zašto ne 12.000? Zato jer su frajeri kad su prvi put donosili zakon propisali iznos od 0,8 puta osnovni osobni odbitak koji je onda iznosio 1250 kn i to je bilo okruglih 1000 kn mjesečno iliti 12.000 godišnje (0,8*1.250=1.000). Kako se sljedeće godine taj osobni odbitak povećao na 1500 kn, a nisu željeli da imamo preveliku olakšicu od 1200 kn mjesečno (0,8*1500= 1200) morali su to nekako srediti. I tu dolazimo do problema. S kojim brojem pomnožiti 1500 da opet dobimo lijepih okruglih 1000 kn? S nijednim. Naime 1000/1500 iznosi bezobraznih 0,666666666666666666 itd. te su se onda tužni i razočarani odlučili zaokružiti na 0,7 osnovnog osobnog odbitka i dobili smo 0,7*1500 = 1.050 kn mjesečno odnosno 12.600 kn godišnje. Eto otkrio sam vam i tu tajnu:))
a) Za dopunsko (i privatno) zdravstveno osiguranje – to je najčešće onih 80 kn mjesečno koje plaćamo HZZO-u da nas oslobodi participacije od 5 kn i sl. Osim HZZO-a imamo još dvije kuće koje nude uslugu dopunskog zdravstvenog osiguranja po više manje sličnim cjenama ovisno o paketu.
b) Za dobrovoljno mirovinsko osiguranje – popularno nazvano 3. stup. To je kad si želite povećati penziju i sami si uplaćujete u taj fond. O trećem stupu sam već nešto govorio u ranijim postovima. Fora je što trenutno možemo to koristiti kao poreznu olakšicu, ali dobivamo i 1.250 kn poticaja od države ako u godini uplatimo 5.000 kn. Isto kao i kod stambene samo što kod stambene štednje nema porezne olakšice. Osim toga ovih 1.250 kn dobivamo svake godine bez obzira koliko godina uplaćujemo u treći stup. Možda i 20 g. iako mislim da će to do onda ukinuti, ali tko zna?
VAŽNO! Ako koristite poreznu olakšicu budite spremni platiti 15% poreza + prirez kada ćete dobivati lovu natrag. Ista je fora kao i kod životnog osiguranja.
c) Životno osiguranje s obilježjem štednje (već prežvakano u ranijim upisima) – porezna olakšica je samo onaj dio koji se odnosi na životno osiguranje. Često ljudi uplate životno osiguranje i osiguranje od nezgode za npr. 400 kn mjesečno. Kad podnosite prijavu prizna vam se samo 385 kn jer je ovih 15 kn za osiguranje od nezgode. Osim toga dobit ćete potvrdu od osiguravajuće kuće i taj iznos samo prepišete. Neka vas ne zbunjuje ovo «obilježje štednje» to su samo htjeli pojasniti da vi u stvari štedite i da ćete tu lovu dobiti nazad i onda vas čekaju...na kraju prilikom isplate plaćate porez od 15% + prirez ukoliko ste koristili poreznu olakšicu. Ako niste onda ništa. Porez i prirez se plaćuju SAMO na onaj iznos za koliko ste tražili poreznu olakšicu. U principu ako ste svake godine tražili povrat poreza platiti ćete porez samo na ono što ste UPLATILI, a ne i na dobit koju osiguravajuće društvo ostvari (isto vrijedi i za 3. stup s time da tamo naravno nećete platiti porez na onih 1.250 kn poklona od države) Možete jedne godine tražiti povrat poreza, a druge godine ne i na kraju plaćate porez samo na onaj iznos za koji ste tražili povrat. Mislim da je to dosta jasno. Moj savjet je da uvijek tražite povrat poreza osim ako niste prijavljeni na jako malu plaću. Ovih 15% ćete ionako platiti nakon 20-30 godina a u međuvremenu bi s lovom koju dobijete mogli nešto pametno napraviti.
Dakle a+b+c = max. 12.600 kn.
Kada to zbrojimo sa onim prethodnim olakšicama dolazimo do sljedećeg:
Životno/dopunsko/mirovinsko – 12.600 kn
Zdrastvene usluge – 12.000 kn
Stambene olakšice (kupnja ili adaptacija ili podstanarstvo) – 12.000 kn
Donacije do 2% prošlogodišnjih prihoda – recimo da je to 1.000 kn
UKUPNO = 37.600 kn.
To je maksimalni iznos za koji možemo umanjiti poreznu osnovicu.
Koliki će biti povrat poreza?
Uz malo truda možete ga sami izračunati pomoću obrasca. Ovisno o vašoj plaći to bi mogla biti poprilična suma, ali ni blizu 37.600 kn. U najboljem slučaju ako imate cca 16.800 kn neto plaću i živite u Zagrebu i ako sam dobro izračunao to je 19.965,60 kn. Sa prosječnom plaćom možete imati povrat od oko 8.200 kn na tih 37.600 kn.
Od ove godine 36.600 je srezano na 12.000 dok je onih 2%, u mom primjeru 1000 kn, ostalo izvan tog ograničenja međutim to ograničenje odnosi se na olakšice u 2005. godini koje ćemo prijavljivati tek u veljači 2006.
evo nam i obrasca
Objavljeno u srijeda, 19.01.2005. u 22:59.
za popunjavanje poreznih prijava.
Obrazac
Kao što vidite jako je "jednostavan" i lagan za popunjavanje. Ima samo 8 stranica. Hvala Bogu (odnosno onima koji su napravili ovaj excel obrazac:)) što ima gotove formule i označena polja u koja upisujemo podatke. U principu popunjavate samo neke djelove i to na temelju PK-1 kartice koju vam je vaš poslodavac dužan dostaviti i ostalih potvrda koje imate ovisno o olakšicama koje želite prijaviti.
Ono što zbunjuje je to što i neki obrtnici i oni koji se bave samostalnim zanimanjima spadaju pod obveznike poreza na dohodak i ispunjavaju istu ovu prijavu pa su i za njih predviđena neka polja. Npr. troškovi novozaposlenih i njihovog školovanja (str.8) tu vi nemate kaj upisati.
Ovaj obrazac možete ispuniti, isprintati te predati u poreznu. Ne trebate ispunjavati one njihove originalne obrasce, ako vam se ipak neda s tim zajebavati toplo preporučam
Lopticu skočicu koja ispunjava porezne prijave.
p.s. zahvaljujem K. i N. što su opet stavili obrazac. Pozdrav;)
Popis poreznih olakšica
Objavljeno u petak, 14.01.2005. u 12:14.
Neću copy pejstat zakon jer ga možete i sami pročitati na linku s desne strane. U stvari preporučam vam da si isprintate članak 50 i članak 60 iz pravilnika o porezu na dohodak. Malo mi je krivo kaj su maknuli stari pravilnik i zakon po kojemu ćemo podnositi ovogodišnju prijavu. Je, ima ga u narodnim novinama, ali ga treba sljepiti jer je par puta mijenjan:(
1. Olakšice za zdravstvene usluge i nabavu ortopedskih pomagala
Ove još do sada nisam koristio i o njima znam najmanje. Sad kad sam malo detaljnije pogledao mislim da su tu bili vrlo liberalni i da će svatko pronaći nešto za sebe pod uvjetom da ste sačuvali račune na kojima imate svoje ime:).
Godišnji iznos olakšice: maksimalno 12.000 kn
Za što: za zdravstvene usluge koje ste morali sami platiti. Znači NISU vam bile pokrivene osnovnim i dodatnim osiguranjem. U stvari možda su i bile, ali ste ih vi odlučili platiti pa sad hoćete povrat. Izbor je zasita veliki od specijalističkih pregleda, rehabilitacije, operacija, stomatoloških usluga itd.
Primjer ZA: ginekološki pregled kod privatnika, nova stakla za naočale (s dioptrijom, ne sunčana), plaćena participacija (bez obzira imate li ili ne dodatno osiguranje), liječnički pregledi, lijekovi propisani na recept itd.
Primjer PROTIV: Calvin Clain okviri za naočale, tretman u kozmetičkom salonu, flasteri, zavoji, c vitamin i sl.
Potrebno: račun na ime i prezime izdan od ustanove ili osobe registrirane za obavljanje zdrastvene zaštite (ne od bilo koga, naravno), potvrde o plaćenoj participaciji, izjava da za tu svrhu NISMO dobili darovanja. Ovo zadnje se čini glupo, ali nije jer firme mogu davati lovu fiz. osobama u zdrastvene svrhe i onda si one to odbijaju i nije fora da onda vi još jednom uzmete olakšicu. Gotovo sam siguran da izjava ne teba biti ovjerena kod javnog bilježnika već se samo napiše u slobodnoj formi i stavi potpis.
Detalji: članak 50. stavak 16-18 Pravilnika o porezu na dohodak.
2. Stambene olakšice
O ovima već i vrapci na grani sve znaju pa ću samo kratko.
Godišnji iznos olakšice maksimalno 12.000,00 kn
Za što: za kupnju PRVOG stana, kuće ili njihovu izgradnju odnosno za poboljšanje uvjeta u istima.
a) kupnja nekretnine za cash - imamo pravo na olakšicu od 12.000,00 kn
b) kupnja na kredit - ako smo kredit uzeli prije 01.01.2003. kamata ne smije biti manja od 6% za korištenje ove olakšice, a poslije tog datuma nema veze. Ovo je jako dobra stvar. Čak i za manji iznos kredita, barem u prvim godinama,
kamata će biti 12.000,00 kn godišnje. Ako ste kredit uzeli nedavno i u prošloj godini uplatili samo jednu dvije rate tražite olakšicu za taj iznos plaćenih kamata. Ovdje možete (ako možete) uzeti dva kredita i zajedno kupiti nekretninu po pola (50-50) i svatko ima pravo na olakšicu. Teško je jedino pronaći još jamaca i sudužnika, a i troškovi kredita se udvostručuju (naknada, javni bilježnik itd.)
Ključno je da je to nama prva nekretnina i da naš bračni drug nema svoju nekretninu.
c) investicijsko održavanje (možemo ga platiti cashom ili namjenskim kreditom) - ovdje izričito piše da samo jedna osoba to može koristiti ako smo u braku
UPDATE: odnosno po jednom računu može koristiti samo jedna osoba, ako su veliki radovi podjelite račun na dva manja računa i neka svaki glasi na jednoga od vas! . Dobro je što to možemo koristiti ovu olakšicu iako stan nije u našem vlasništvu, ali mora biti u vlasništvu bračnog druga. Ovdje je fora u tome što se priznaju samo radovi
i MATERIJAL koji su na računu izdani od strane registriranih izvođača. Na računu treba pisati i na kojoj su adresi obavljeni radovi!!
Primjer ZA: nove instalacije u kući,..
Primjer PROTIV: zavjese, plasma TV, novi trosjed,..
Potrebno: sve što vam padne na pamet ovisno kaj tražite:) kupoprodajni ugovor, ugovor o kreditu, potvrda od banke o plaćenim kamatama, potvrda o prebivalištu, izjava da fakat tamo živite (potvrda očigledno nije dosta), račun od registriranog izvođača, bla. bla... dobro da se ne traži i potvrda i izjava da smo još uvijek živi.
d) podstanarstvo - ako ne koristimo ništa od a-c, priznaje nam se 50% plaćene najamnine. Naravno moramo biti prijavljeni i moramo dokazati da smo ju platili.
3. Olakšice za darovanja
Koliko sam vidio dosta ljudi je spremno pružiti pomoć i donirati svoj novac onima kojima je potrebniji. Prema zakonu imate si pravo povećati olakšicu za još 2% za darovanja doznačena na žiroračun, a u kulturne, odgojno-obrazovne, znanstvene, zdravstvene, humanitarne, športske i vjerske svrhe, udrugama i drugim osobama koje te djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima.
Darovanja mogu biti u naravi, ali onda morate imati neki ugovor da to dokažete. Ovo za novac lako dokazujete izvodom sa svog računa. Koji je tu max. iznos? Nema ga ili barem ja nisam naišao na taj podatak.
Fora je jedino u tome što se tih 2% određuje po vašoj prošlogodišnjoj poreznoj prijavi (za 2003. godinu), a ne po ovoj koju ćete sada podnjeti (2004.g.). A što ako prošle godine niste prijavljivali porez? Onda ne možete koristiti ovu olakšicu :(
Ostala je još jedna važna olakšica, ali nju malo kansije:)
Ako imate neke primjere za što ste sve dobili olakšicu napišite ih da ubacim. Nabrojane olakšice možete ostvariti JEDINO ako ispunite godišnju poreznu prijavu.