Nikola Volović - igrač N.K. "DOBRA" - veterani, aktivan i izvan nogometnog igrališta

POVIJESNA BAŠTINA Uz obilježavanje dva stoljeća od izgradnje Lujzijane
Restauriran miljokaz u Prilišću

PRILIŠĆE – Kod miljokaza u Prilišću često zastaju strani turisti, čitaju napis o njegovoj povijesti i čude se kako nema turističke ponude vezane za taj kraj, pa im jedino preostaje vlastito fotografiranje toga povijesnog obilježja i jedinog sačuvanog putokaza na Lujzijani, nekad najmodernijoj cesti u Europi.

Za razliku od stranaca, domaći ljudi uglavnom ne cijene povijesne vrijednosti, pa su u proteklim desetljećima uspjeli uništiti i kamene ploče koje su bile postavljene na svakoj milji Lujzijane još prilikom izgradnje 1809. godine.

– Izgradnjom ove ceste od Rijeke do Netretića, za što su zaslužni general Filip Vukasović i zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac, taj kraj se gospodarski snažno razvio, a promijenio se i način života. Prilišće je tada bilo najveće mjesto na ovoj dionici Lujzijane sa gotovo tri tisuće stanovnika, a samo dvoje župljana je 1912. bilo nepismeno.

Sada je sve opustjelo, a župa ima tek oko tristo stanovnika – ispričao je Nikola Volović, predsjednik Udruge za očuvanje kulturne i prirodne baštine Zora. Zaljubljenik u svoj rodni kraj, koji s ostalim članovima udruge ogromne napore ulaže kako bi se zaštitili kulturni i povijesni spomenici i vratio život u ovaj kraj u općini Netretić.
Prije nekoliko godina jedina sačuvana kamena ploča miljokaza postavljena je na današnje mjesto. Ove godine ulaganjem oko 60.000 kuna, u čemu su sudjelovali Općina Netretić i članovi Zore vlastitim radom, a uz stručnu potporu Konzervatorskog odjela, miljokaz je restauriran.

Obnovljen je kameni zid, izrađene klupe za odmorište zahvaljujući financijskoj potpori Regionalne zaklade za lokalni razvoj Zamah iz Zagreba, pa će miljokaz dogodine dva stoljeća od izgradnje Lujzijane dočekati u novom ruhu, kako i dolikuje.

autor priloga: Večernji list

- 20:09 - Komentari (0) - Isprintaj - #

KONAČNI REZULTATI I TABLICA NAKON JESENSKOG DIJELA PRVENSTVA sezone 2008./2009. 2. ŽUPANIJSKA NOGOMETNA LIGA / NSKŽ

Jučerašnjom zaostalom utakmicom iz 11. kola odigranoj u Belavićima službeno je završen jesenski dio prvenstva 2008. u 2. Županijskoj nogometnoj ligi NSKŽ.

Odigrano. 16. 11. 2008. godine
N.K. „Dobra“ N/D – N.K. „VOŠK“- Belavići 2 : 3 ( 2:2 )

Stadion u Novigradu
Gledatelja oko 80, Teren travnat, mekan, vrlo dobar za igru

Suci: glavni-Adrijano Delač, pomoćnici: Mario Novković i Krešimir Matovina
Delegat: Josip Stojković
Strijelci: 0:1 Korać (10.min), 1:1 Škarjak (23.min) 2:1 Poturica (29.min) 2:2 Furač (39.min) 2:3 I. Đorđevski (90.min)

Sastavi momčadi:
N.K. „Dobra“: Klarić, Pogačić, Frketić, Ivšić-cap, Baršić, Vranešić, Škarjak (od 71. I. Mejaški), Mržljak, Luke (od.71. Mejašić), Grčić, Poturica (od 79.Martišković).
N.K.“VOŠK“: Hlade, Vuljanić, Knezović (od 77. Aršulić), V. Polović, Furač, T. Polović, Trošić (od 90. S.Đorđevski), Tuškan, Dotlić od (89. I.Đorđevski), Korać, M. Polović (od 52. Šlat).

REZULTATI POSLJEDNJEG 13. KOLA JESENSKOG DIJELA PRVENSTVA
2. ŽUPANIJSKA NOGOMETNA LIGA / NSKŽ - odigrano: 15. i 16.11.2008.

10.11.2008., ponedjeljak

REZULTATI 12. KOLA I RASPORED UTAKMICA POSLJEDNJEG 13. KOLA JESENSKOG DIJELA PRVENSTVA 2. ŽUPANIJSKA NOGOMETNA LIGA / NSKŽ

Rezultati 12. kola - odigrano: 08. i 09.11.2008.

Plaški-Krnjak.......................... 0 : 5

Parovi 12. kola - igra se u nedjelju 16.11.2008.

Odigrano. 09. 11. 2008. godine
N.K. „Vatrogasac“ - N.K. „Dobra“ N/D 3 : 2 (1 : 2)

Stadion Vatrogasca u G. Mekušju
Gledatelja oko 80, Teren travnat, mokar, sklizak i težak za igru

Suci: glavni-Bojan Blažević, pomoćnici: Božidar Vuković i Stjepan Golik
Delegat: Stjepan Štefanac
Strijelci: 0:1 Škarjak(16.min), 0:2 Mržljak (30.min) 1:2 Zanki (43.min) 2:2 Cindrić (76.min) 3:2 Matijević (82.min)

N.K.“Vatrogasac“: Mišljenović, Marinković (od 56. Vuković), Maraković, Stavljenić-cap, Čović, Tomović, Bošnjak, Milanković, Ristevski (od 32. Cindrić), Matijević, Zanki (od 68. Pekić, od 90. Klešić).
N.K. „Dobra“: Klarić, Mejaški M. (od 84. Peretić), Frketić, Ivšić-cap, Baršić, Mejaški I. (od 71. Martišković) Škarjak, Mržljak, Luke (od 68. Poturica), Grčić, Vranešić.

Pokušao sam još sinoć odmah nakon završetka utakmice i dolaska kući napisati i objaviti sažetak ove nadasve zanimljive utakmice i iskreno još uvijek čekam da se emocije smire, ali ... Pokušavam čak ostati miran i objaviti samo određene dijelove derbija bez komentara jer trenutno ne nalazim smisao i inspiraciju, no ipak negdje u dubini sebe pronalazim i posljednje atome snage unatoč bolesti i visokoj temperaturi, i posvećujem ovih nekoliko redaka onima koji su ostavili srce i dušu na terenu za svoj voljeni klub.
Idemo ipak nekim redom:
Mišljenja sam da je ovaj derbi ispunio očekivanja mnogih pa i mene osobno i jedino na što se nije moglo utjecat, bio je užasno mokar, sklizak i težak teren za igru, koji je zahtijevao dodatne napore igrača obiju momčadi. Iako u nekoj malo izmijenjenoj formaciji od uobičajene, respektirajući ipak prije svega zasluženo vodeći klub i prvaka jesenskog dijela natjecanja u 2. ŽNL , ušli smo u utakmicu ne izgubiti je, osvojiti u najmanju ruku bod a ako se ukaže prilika i sva tri. I gle čuda ! Pun pogodak, sa četiri igrača u zadnjoj liniji, pet igrača u vezi i jednim napadačem, zamisao je bila zaustaviti domaćina u sredini terena, ne dozvoliti im da razviju igru i udaljiti ih što je moguće dalje od našeg kaznenog prostora. S druge strane, oduzimanjem i presijecanjem lopte, brzim kontranapadima preko naših bokova iskoristiti svaku prigodu i ugrožavati vrata domaćina. I upravo iz jedne takve prigode u 12.minuti , Luke divno prima loptu, oslobađa se i vara nekoliko domaćih obrambenih igrača i izbija pred vratara Mišljenovića, pokušava i gađa špicom suprotan kut ali masna, mokra i klizava lopta bježi preko noge i završava u rukama vratara. 16. minuta i 0:1. Brz kontranapad i lopta dolazi do Lukea koji se divno oslobađa svog čuvara, pronalazi poludesno i asistira Škarjaku koji smireno pogađa nebranjeni dio gola domaćih za naše zasluženo vodstvo. U 30.minuti loptu po desnoj strani vuče Grčić, izborio se za prizemni centaršut u kazneni prostor. Lopta kroz šumu nogu prolazi na drugu stativu gdje je neometan Mržljak zakucava u mrežu i to je 0:2. Do kraja poluvremena, domaćin uspijeva iskoristiti naš pad koncentracije a i snage uzrokovan teškim terenom i smanjuje naše vodstvo na 1:2. U drugom poluvremenu, dobrih pola sata nastavka uspijevamo održavati nalete domaćih zadržavamo vodstvo i ravnotežu, čak dolazimo i u prigode povećati prednost, ali fali završna realizacija. U 76.minuti nakon brzo izvedenog prekršaja, pred naša vrata dolazi Cindrić i poravnava rezultat. Obzirom na prikazanu igru i našu dominaciju tijekom prvog poluvremena te igru i dominaciju domaćina u drugom, ipak realan rezultat. A onda, samo šest minuta kasnije u 82. minuti, šok. Katastrofalna pogreška našeg vratara u petercu, koji se samo trebao sagnuti po loptu i uzeti je u ruke. To koristi domaći napadač Matijević i tako reći iz ležećeg položaja glavom kroz noge našem vrataru šalje loptu koja je jedva otkotrljala u gol. Na kraju što reći? Zaslužena pobjeda domaćina koji je ipak pokazao više volje i htijenja za pobjedom od nas, dok s druge strane naš manjak snage, koncentracije i iskustva „velikih“ utakmica i neznanje čuvanja prednosti, što ovako iskusna momčad poput Vatrogasca zna iskoristiti. Ostaje nam samo utjeha i uvjerenja sam, da smo im ove polu sezone ipak bili „najtvrđi orah“. Čestitke na tituli jesenskog prvaka. Nama ostaje borba da u zadnjem kolu zauzmemo mjesto na tablici, jednu stepenicu niže od njih, na kojoj smo čvrsto stajali većim dijelom ovog jesenskog dijela prvenstva.

- 21:26 - Komentari (0) - Isprintaj - #

03.11.2008., ponedjeljak

REZULTATI 11. KOLA I RASPORED UTAKMICA 12. KOLA 2. ŽUPANIJSKA NOGOMETNA LIGA / NSKŽ

Rezultati 11. kola -odigrano: 02.11.2008.
DOBRA /n/d/-Frankopan 1 : 0

Parovi 12. kola- igra se u nedjelju 09.11.2008.

Odigrano. 02. 11. 2008. godine
N.K. „Dobra“ N/D – N.K. „Frankopan“ 1 : 0 (0:0)

Gledatelja oko 200, Teren travnat, dobar za igru

Suci: glavni-Stjepan Novosel, pomoćnici: Franjo Fabina i Josip Fabina
Delegat: Branko Jakšić
Strijelci: 1:0 Mržljak (90.min)
N.K. „Dobra“: Klarić - cap, Pogačić, Frketić, Vranešić, Baršić, Mejaški I. (od 60. Kolenc), Mejaški M. (od 46. Martišković), Mržljak, Luke (od 60. Škarjak), Grčić, Poturica (od 65. Mejašić).
N.K. „Frankopan“: Marković, Matijašić D., Jurčević, Grgić D., Grgić V. (od 56. Horvat), Prpić, Pruginić, Joha, Lokmer, Mihalić, Matijašić M.

Nova velika 3 boda, pogodak u doslovno posljednjim trenucima susreta i ostanak na drugom mjestu prvenstvene ljestvice, jedine su najbitnije karakteristike ovog susreta i ono što će se pamtiti. Očekivano tvrd, neugodan, rastrčan no ipak malo prenervozan protivnik. Iako smo većim dijelom utakmice imali dominaciju i kontrolu igre, u pojedinim trenucima naši napadači ( Mržljak, Luke, Škarjak, Poturica, Grčić ) u izglednim prilikama nisu imali prisebnosti pogoditi mrežu gostiju i time donijeti mir u svoje redove. Isto tako u nekoliko navrata gosti su zaprijetili brzim kontrama, te ozbiljno ugrožavali naša vrata, no i danas kao i tijekom cijelog dijela prvenstva na našem golu bio je nepremostiva prepreka golman Klarić, koji je danas bio istinski vođa momčadi i zasluženo nosio kapetansku vrpcu. Utakmica je odigrana u fer i korektnom športskom ozračju uz dosta prekršaja, iako malo prenaglašenijom nervozom kod gostiju što je na kraju i rezultiralo isključenjem njihove dvojice igrača, zbog ispucavanja lopte nakon sučevog zvižduka. Lijepo vrijeme i dvijestotinjak gledatelja dali su dodatan ugođaj ovoj utakmici i u sljedećem kolu puni samopouzdanja, idemo na može se slobodno reći derbi jesenskog dijela prvenstva u Mekušje kod vodećeg Vatrogasca. Ovim putem pozivamo sve naše vjerne navijače i sve ljubitelje nogometne igre da se okupe u što većem broju, da nam daju svoju športsku potporu koja će nam istinski trebati te da budu naš dodatni motiv i dvanasti igrač.
Utakmica u Mekušju na rasporedu je u nedjelju 09. studenog 2008. godine u 14 sati, o čemu ćemo Vas dodatno izvijestiti putem ovih stranica.

- 11:51 - Komentari (0) - Isprintaj - #