Nekretnine Pula
Pula se doživljava kao lučki grad, ona nema rivu, koja je centralno mjesto zbivanja jednog mediteranskog grada, veli voditelj Centar Nekretnina Domenico Devescovi. Pula je već godinama najskuplji grad po troškovima života, a ujedno i najveći istarski grad u kojem se cijene kvadrata stanova ni u snovima ne mogu mjeriti s, primjerice, Dubrovnikom, Splitom, Krkom ili Lošinjom. Ne treba ni ići preko Učke jer dovoljno je usporediti cijene pulskih kvadrata s onima u Rovinju ili Poreču koje po skupoći Pulu šibaju i za 60 posto.
Potencijalni kupci neće se složiti s konstatacijom da je Pula prejeftina jer cijene nekretnina u Puli su nakon dugo godina konačno dosegle kakav-takav realan omjer kvalitete i građevinskih troškova. Neki će reći da se pila okreće naopako jer umjesto dizanja cijena u Puli, bolje bi bilo da ih ostali gradovi prestanu pumpati. No, činjenica je da najveći grad u Istri ne može ni sanjati o astronomskim cijenama na kakve su već navikli građani drugih bisera Jadrana - Rovinja, Dubrovnika ili Splita.
Da je tome tako potvrđuju i svi naši sugovornici koji ističu da u Puli jednostavno nemate dojam da se nalazite u gradu koji je na moru. Također, oni koji žele prodati stan u Puli neće se baš usrećiti i lošije će proći nego, recimo, prodavatelji iz Rovinja ili Umaga koji će za sličnu nekretninu dobiti poprilično deblji iznos. Činjenica je da se najatraktivniji stanovi sa sređenim fasadama u Dubrovniku nalaze u staroj jezgri, a na što liče oni tik do Arene ili par minuta od Foruma dovoljno je samo prošetati oko Arene ili kandlerovom. I dok cijene unatoč krizi u gradovima na priobalju lete u nebo, Pula je po tom pitanju hendikepirana.
Leži li razlog u nedovoljnoj atraktivnosti grada koji mnogi sve češće poistovjećuju s gradom duhova, oronulim fasadama, neriješenom komunalnom infrastrukturom i manjkom atraktivne turističke ponude zbog koje su gradske ulice krcate svega tri mjeseca u špici sezone? Odgovore na ova pitanja već godinama pokušava naći investitor i vlasnik pulske agencije za nekretnine Genting Mustafa Poljarević, rekavši da niti jedna nadležna institucija sve ove godine nije pronašla vremena da istraži zbog čega Pula debelo kaska za ostalima.
Ovime bi se prvenstveno trebale baviti nadležne službe u županijskoj Gospodarskoj komori koja još uvijek nije ponudila nikakvu strategiju ili proanalizirala zašto je to tako. No, taj problem nije od jučer i nema veze s krizom jer Pula je oduvijek bila jedan od najjeftinijih gradova na Jadranu. Komora hitno treba objediniti stručnjake iz građevinskog sektora i investitore da bi se došlo do nekakve analize i pokazatelja, veli Poljarević, naglasivši da je Pula deplasirana, ali nitko ne zna zašto. Prema njegovim riječima, cijene u Rovinju i ostalim turističkim mekama u Istri više su i do 60 posto, a slično je i na Krku ili Velom Lošinju, gdje cijene kvadrata danas dosežu iznos od dvije tisuće eura, dok se stanovi u Puli prodaju po cijeni od 1.400 i 1.500 eura.
Kao primjer ističe i razliku u cijeni u starogradskoj jezgri Rovinja gdje dobro očuvani 60-kvadratni stan u starogradnji košta i 3.600 eura po kvadratu, dok se isti stan u Puli ne može prodati za više od tisuću eura. Poljarević veli da bi Pula trebala iskoristiti svoje povijesne i spomeničke potencijale, ali i najave velikih investicija kroz projekt Brijuni rivijera, koji po njemu treba doprinijeti većoj atraktivnosti cjelokupne gradske ponude, ali i rastu cijena nekretnina. Dođe li do buđenja investicija koje će biti svojevrsna injekcija za kvalitetniju ponudu, automatski bi trebalo doći i do većeg interesa za kupnju nekretnina, a time bi i cijene mogle rasti, smatra Poljarević.
Iskoristiti spomenike Vlatko Mrvoš, predsjednik Strukovne grupe agencija za promet nekretninama pri županijskom HGK-u, veli da je u zadnjih 4-5 godina zabilježen pad cijena, dodajući da to ovisi o samoj lokaciji, površini i najviše zahtjevu prodavatelja o brzini prodaje nekretnine. Komentirajući status Pule, naglasio je da cijenu diktira tržište te da je očito u Puli izgrađeno više stanova nego što je potrebno, složivši se daje i manje atraktivna u odnosu na druge gradove. Kažem trenutno jer takav trend se može promijeniti ukoliko se počnu događati neke bitne promjene u užem i širem dijelu grada.
Za Pulu i širu okolicu će od bitnog značenja biti realizacija projekta Brijuni rivijera, izgradnja golf resorta Marlera i stavljanje bivših vojnih objekata u funkciju turizma. Da bi neko područje bilo atraktivno, potrebno je da ono ima i atraktivne sadržaje koji će privući ljude i koji će biti razlog njihovog dolaska, odnosno kupnje nekretnine na tom području. Nekretnine Istra.
Prema njegovim riječima, Dubrovnik je od početka znao što želi postići, odnosno koju klijentelu želi imati u svom gradu. Smatra da ako želimo imati bogatiju klijentelu, onda joj moramo ponuditi i adekvatne uvjete i ponudu na koju su naviknuti. Prije svega to su hoteli i vile s 4 i 5 zvjezdica, rent-a-car vozila više i visoke klase, čarter jahte, kasina i mnogo drugih vezanih usluga. Pula, ali i Istra trebaju uložiti mnogo više na obogaćivanju tih i drugih srodnih usluga. Kao golfer, moram spomenuti i golf igrališta kojih u Istri nedostaje, a koja su vrlo dobar mamac za goste iz cijelog svijeta, i to kroz cijelu godinu. Sve navedeno formira cijenu nekretnina na nekom području, pa tako i nedostatak toga formira i cijenu nekretnina na pulskom Forumu od tisuću eura po kvadratnom metru, veli Mrvoš.
Autor/Izvor: Danijela Bašić-Palković/Glas Istre/PressCut
|