< listopad, 2007 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga
kontemplacije




Arhiv




Poveznice...
alkion
annaboni
aquaria
boccaccio
brod u boci
catcher
čiovka
dinaja
ed hunter
espadrila
ely
e.p.
fanny
foto brlje
fra gavun
freestyler
greentea
gustirna
justawoman
koraljka
mela
metamorfoza
morska zvijezda
odmak
pametni zub
pegy
pjaceta
plavozeleni
plokmin
primakka
pubertetica
putopis
shadow of soul
simple minds
slavonchica
sredovječni
tražeći sebe
trill
uspomena
vacaguare
valcer
viviana
žubor vode
wall
walkingcloud
012station



Napomena: neke slike objavljene uz postove našla sam na Webu; naveden je izvor ili je sama slika link do stranice s koje je preuzeta. Prepozna li tko svoje djelo,
neka zna da ga ne prisvajam i ne podmećem kao svoje.


Copyright © Big Blue




free hit counter javascript

Jure Kaštelan

Volio bih da me voliš

Volio bih da me voliš
da budem cvijet u tvojoj kosi.
Ako si noć, ja ću biti zora
i bljesak svjetlosti u rosi.

Volio bih da me voliš
i da svi dani budu pjesma.
Ako si izvor, i ja ću biti
u živoj stijeni bistra česma.






Tragovi mita

20.10.2007., subota

Image Hosted by ImageShack.us








Kad je Čiovka u jednom svom postu objavila fotografije crkvice Sv. Ilije, prokomentirala sam da me podsjetila na jednu temu o kojoj bih pisala, ali moram dobro razmisliti na koji način skratiti tu opširnu priču. Kako sam počela okolo-naokolo, nisam baš uvjerljiva, zar ne?

Gotovo svaki put kad ugledam kakvu crkvicu na vrhu brda, sjetim se te priče. Da budem preciznija, sjetim se kad doznam ime sveca koje crkvica nosi. Uglavnom su to sv. Ilija, sv. Mihovil, sv. Vid... Jeste li se kad zapitali zašto su sagrađene baš na tim uzvisinama? Zbog pogleda? Možda. Ali ima još nešto.

Treba malo zaviriti u slavensku mitologiju. Stari su Slaveni svoje poimanje svijeta slikovito prikazivali stablom. Bilo je to "stablo svijeta". Da skratim pripovijedanje, spomenut ću vrhovnoga boga Peruna i njegova oponenta – Velesa (ili Volosa). Simbolično, na vrhu stabla, na suhome mjestu, bio je Perun - gospodar svega, gromovnik. Nasuprot njemu, u korijenu stabla bilo je mjesto boga Velesa. On je boravio u tom mokrom podzemnom svijetu. Često je prikazivan kao zmaj (ili zmija).

Perun i Veles neprestano su se sukobljavali. Veles je Perunu priređivao razne nevolje, a potom bježao i skrivao se (pod kamen, pod drvo...), a Perun je tragao za njim i bacao munje. Prema mitskoj predodžbi, ta je borba zapravo prirodno stanje stvari i bila je potrebna da bi svijet funkcionirao; utjecala je i na izmjenu godišnjih doba.

S vremenom su mnoga slavenska vjerovanja zamijenjena kršćanskim; tako su, primjerice, obilježja slavenskih božanstava preuzeli kršćanski sveci.

Perunova su obilježja preuzeli: gromovnik sv. Ilija, sv. Juraj (koji ubija zmaja kao što Perun proganja Velesa - zmaja!), arkanđeo Mihael koji se svojim mačem bori protiv zla (koje ima oblik zmaja). Crkvice na brdima uglavnom nose imena tih svetaca koji su zamijenili Peruna, a njegovo je mjesto uvijek bilo gore, na visini, na suhom (kao na vrhu mitskog stabla). U cijelu se priču jedino malo "ne uklapa" sv. Vid; naime, on se nije borio sa zmajem i nije gromovnik, ali je zaštitnik vida, a neke crkvice sagrađene na uzvisini nose njegovo ime jer se upravo odande sve - najbolje vidi.


Osim spomenutih primjera, tragove mita skrivaju još neka mjesta, imena, običaji... Sjetih se toponima. Pokraj Opatije nalazi se Volosko (uz more!), a na Učki (na suhom, gore!) - vrh Perun. Poznajete cvijet – peruniku? Raste na močvarnom tlu. Priča kaže da taj cvijet raste na mjestu koje je Perun pogodio gromom. Sigurno ćete se sada i sami sjetiti nekih primjera, a možda ste ovo već i znali. Kako god bilo, zanimljive su mi takve priče pa nisam mogla odoljeti da ovu ne podijelim s vama.

Ako još nekoga zanimaju takve teme, preporučujem knjigu Vitomira Belaja: Hod kroz godinu.

- 14:20 - Komentari (32) - Isprintaj - #