evergreen music

subota, 31.10.2015.

IVO ROBIĆ OTKRIVA BEATLESE

Ivo Robić je godine 1961. bio velika zvijezda u svijetu pop muzike, a pogotovo u Njemačkoj, gdje je snimao za čuvenu diskografsku kuću Polydor. Sjećam se kako je u jednom intervjuu na radiju rekao da je u jednom klubu u Hamburgu bio slušao tada nepoznate The Beatles. Oni su tada zapravo bili tek prateći sastav Tony Sheridana, britnaskog pjevača. Navodno je Ivo prepoznao u njima talent i preporučio ih svom „šefu“, kompozitoru i producentu njemačkog Polydora Bertu Kaempfertu. Ovaj im je omogućio da snime album My Bonnie, sa kojeg je bio skinut istoimeni singl, koji međutim nije imao komercijalnog uspjeha.
Priča o Beatlesima je isuviše poznata. No, što je bilo sa Tony Sheridanom? On je u Njemačku došao, nakon što je u Engleskoj doživio kritike, zbog neprofesionalnog odnosa. Godine 1963. imao je singl Ecstasy, koji također nije imao komercijalni uspjeh. On je došao tek sa Let's Slop, u augustu 1963. 10 mjesto njemačke top liste. Vjerovatno je pomogla i fama da su mu Beatlesi bili prateći bend. Naredne godine je imao svoj najveći hit u Njemačkoj, Skinnie Minnie. Bilo je to u novembru 1964. – 3. mjesto top liste. Istovremeno, interesantno, Beatlesi su tek šesti sa I Should Have Known Better.
U Britaniji Sheridan nije imao uspjeha, tako da ni jedna njegova stvar nije ušla na top 30. No ostaje mu utjeha da je 1964. uspio na njemačkoj mjesečnoj top listi biti prije Beatlesa, a na godišnjoj ispred poznatog britanskog pjevača Cliffa Richarda (11. mjesto), koji je također imao top 5 hit sa Rote Lippen soll man küssen (Lucky Lips). Inače, na toj zbornoj godišnjoj listi „Ensemble Urosevic“ bili su 14., što također predstavlja uspjeh.

- 09:35 - Komentari (0) - Isprintaj - #

petak, 30.10.2015.

ELVIS VS. IVO

Pošto sam u prošlom postu neke podatke 'previdio', evo sad i njih. Iz godišnje njemačke top liste 1960. vidi se da je Ivo Robić bio popularniji od Elvisa. Njegov Morgen je bio 17., a najpopularnija Elvisova pjesma iz te godine, Now or Never na slijedećoj, 18. poziciji. K tome, 22. mjesto na toj godišnjoj listi za Robića, još za njegovu Muii-Song. Sa istom pjesmom, samo na engleskom (Happy Muleteer), na američkoj top listi je došao do 50. mjesta u februaru 1960. godine.
Ivo Robić bio je popularniji od Elvisa u Njemačkoj i naredne, 1961. godine. Imao je veliki hit sa Mit 17 fängt das Leben erst an (Save The Last Dance For Me), u originalu pjesme američke grupe The Drifters. Naš prepjev glasio je „17 ti je godina tek“. Sa tom pjesmom na godišnjoj top listi je 4. Elvis Presley je na godišnjoj top listi 13. sa Wooden Heart (Muß i denn), gdje dio pjesme pjeva na njemačkom, i radi se zapravo o obradi jedne njemačke tradicionalne pjesme. Inače, na mjesečnim top-listama obje su pjesme došle do 2. mjesta. Za divno čudo, Robić je i 1962. godine popularniji od Elvisa. Sa Ein Ganzes Leben lang (I Can't Stop Loving You) zauzima 41. mjesto godišnje top liste (na mjesečnim 8. mjesto), dok je Elvisova najpopularnija No More tek 55. na godišnjoj (12. na mjesečnim). U originalu je4 Robićevu pjesmu snimio američki pjevač Ray Charles.
Zaključak: Elvis je po popularnosti pretekao Ivu tek 1963. godine, sa pjesmom Devil in Disguise (10. mjesto na godišnjoj, 2. na mjesečnoj). U Americi sa ovom pjesmom Elvis nije došao na vrh top liste.
Pravilo, da izvođač dostigne najveću popularnost tek kada snimi pjesmu na jeziku dotične zemlje, potvrdila se i sa Beatlesima u Francuskoj. Dospjeli su do samog vrha top liste tek 1966. godine, nakon što su snimili Michelle, pjesmu koja sadrži dva stiha na francuskom jeziku.
Ovome pravilu nisu izmakli ni Rolling Stonesi, koji su 1964. godine postali vrlo popularni, nakon što su snimili Con le mie lacrime (As Tears Go by).

- 17:06 - Komentari (0) - Isprintaj - #

subota, 24.10.2015.

ELVIS NA TALIJANSKOM, BEATLES NA NJEMAČKOM


U Italiji krajem 50-tih godina, začudo, Elvis nije bio najpopularniji strani pjevač. Bio je to Paul Anka. Godine 1958. je osvojio vrh godišnje top liste U Italiji, prodavši više ploča od bilo kojeg drugog izvođača. Radi se o njegovoj najpopularnijoj pjesmi, Diana. Elvisov najveći hit te godine u Italiji bio je „Jailhouse Rock“, na godišnjoj top listi tek 61. mjesto.
Elvisu je popularnost u Italiji značajno porasla nakon što je snimio svoj prepjev stare pjesme „O sole mio“, odnosno „Its Now or Never“. Slijedeće godine je ponovio istu formulu sa „Surrender“, također svojom verzijom stare talijanske pjesme „Ritorna a Surriento“. Time je dostigao po popularnosti Anku, koji je isto tako imao talijanske pjesme, zapravo prepjevane na talijanski, npr. „Ogni giorno“ (Love me warm and tender).
Krajem 50-tih godina strašno je popularan bio Ivo Robić. Sa svojim „Morgenom“ dostigao je 13. mjesto američke i 23. mjesto britanske top liste. U Njemačkoj je prvo postala hit instrumentalna verzija Eddy Calverta (u Italiji je jedino ova verzija bila popularna). Početkom 1960. Robić dolazi do 2. mjesta njemačke top liste. (Na 1. mjestu je bio talijanski pjevač Rocco Granata sa svojom „Marinom“)
Četiri godine kasnije, Beatlesi prvi put stižu na vrh njemačke top liste sa pjesmom „I Wanna Hold Your Hand“, koju su snimili i na njemačkom, kao "Komm, gib mir deine Hand“. Ako pogledamo top listu iz marta 1964. na vrhu ćemo ugledati Beatlese, a na 5. poziciji „Ensemble Urosevic“ sa „Drina-Marsch“. Prema tome Ivo Robić nije bio jedini izvođač iz Jugoslavije, koji je uspio ući među 5. najpopularnijih singlova.

- 12:01 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Historijat pop muzike

Pošto na drugom blogu imam drugu tematiku (new age holistika i konspirologija), a previše 'materijala' vezanog za muziku, odlučio sam da ga objavljujem na posebnom blogu. Budući da u medijima ima malo govora (i zvuka) muzike do 70-tih godina prošlog stoljeća (naročito malo do 50-tih godina) ovo je možda prilika da se barem malo popuni ta praznina.

- 10:44 - Komentari (0) - Isprintaj - #