ponedjeljak, 17.12.2007.

Projekt „Obrazovanjem do socijalne uključenosti“

Dana 21.11.2007. je pokrenut Nacionalni projekt informatičkog obrazovanja osoba sa invaliditetom koji se provodi u 6 centara u kojima će se opremiti specijalizirani IT edukacijski centri koji ostaju na korištenju udrugama osoba sa invaliditetom. Pokretanjem ovog projekta 348 osoba s invaliditetom dobivaju priliku potpuno besplatno steći specijalističko informatičko obrazovanje potrebno za zapošljavanje, okruniti ga svjetski priznatim certifikatom (za pojedine programe) i upisom zvanja u radnu knjižicu, te završiti radionicu o proaktivnom traženju posla. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. Nositelj projekta je Zajednica saveza osoba sa invaliditetom Hrvatske – SOIH, a unutar projekta su postavljena 3 osnovna cilja:

- izgradnja samoodržive infrastrukture specijaliziranih IT edukacijskih centara unutar udruga osoba sa invaliditetom sa nacionalnom pokrivenošću u Vukovaru, Osijeku, Splitu, Zadru, Puli i Zagrebu
- izvođenje visokokvalitetne informatičke edukacije po svjetskim standardima i uz verifikaciju Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za stjecanje zvanja za 336 osoba sa invaliditetom
- provedba specijalizirane edukacije u obliku radionica za proaktivno traženje posla koje se odvijaju u učionici ali i kroz e-learning sustav

Za prijavljene koji budu uključeni u projekt osiguran je i specijalizirani edukacijski paket za samoučenje na CD mediju koji osigurava informatičko opismenjavanje po ECDL standardu.

Osobe sa invaliditetom mogu više informacija o projektu dobiti u udrugama osoba sa invaliditetom ili u SOIH-u a prvi korak je ispunjavanje obrasca prijave za program edukacije. Prijave su otvorene od 15.12.2007. do 15.01.2008. Po zaprimljenim prijavama biti će izvedeno testiranje predznanja i motivacije polaznika koje će se održati u siječnju 2008. i polaznici koji budu uključeni u projekt će biti podijeljeni u grupe. Odmah nakon toga kreće i edukacija za prve grupe. Edukacija, ovisno o programu, traje od 5 do 8 mjeseci i očekuje se čitavi projekt završiti do listopada 2008. godine. Raspored nastave za svaki od programa bit će završen do kraja perioda za prijave. Nastava se neće odvijati u dijelu srpnja i kolovoza 2008. godine radi ljetnih praznika.
Za sve dodatne informacije javiti se u Udrugu Tjelesnih Invalida Zadarske županije koja je izabrana kao nositelj projekta različitih udruga osoba s invaliditetom za Zadarsku županiju.
Očekujemo odaziv što većeg broja osoba s invaliditetom s obzirom na visokokvalitetnu informatičku edukaciju koja se potpuno besplatno nudi svim osobama s invaliditetom na području Županije koje imaju minimalno završenu srednju školu.
S poštovanjem,
Voditeljica IT centra:




- 18:11 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.